Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Два свалени Ми-24 в един ден. Как?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Два свалени Ми-24 в един ден. Как?

    Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
    ми на повечето е - в бой.

    А иначе ctrl+F "пулемет" "ПЗРК" и вот на някои пише само Стингър.
    Я да видим:

    Боевые потери и повреждения вертолетов Ми-24 в Афганистане.
    1. 21 января 1980 г., боевое повреждение вертолета Ми-24. Осуществляя воздушную поддержку группы десанта в Панджшерском ущельи вертолет подвергся обстрелу из крупнокалиберного пулемета. Экипаж сумел привести вертолет на базу, получивший ранения бортовой авиатехник ст.л-т Сапрыкин А.Н. был госпитализирован, но скончался 23.01.1980 г.
    2. 13 февраля 1980 г., боевая потеря вертолета Ми-24 292 овп ( Джелалабад ). Вертолет капитана Хрулева С.И. осуществлявший разведку в горной местности в 25 км. юго-западнее Джелалабада, попал под обстрел из крупнокалиберного пулемета, получил значительные повреждения и при попытке дотянуть до своей базы разбился. Экипаж из трех человек погиб.
    3. 24 апреля 1980 г., боевая потеря вертолета Ми-24д 50 осап ( Кабул ). Вертолет ст.лейтенанта Карчагина А.А. осуществлял атаку наземной цели, недалеко от Газни, ведомым в паре. На выходе из атаки был подбит огнем из ДШК и при попытке совершить вынужденную посадку завалился на борт. Командир вертолета и летчик-оператор погибли, а борттехнику Павлу Никитенко удалось спастись.
    4. 5 июля 1980 г., боевая потеря вертолета Ми-24д . Паре вертолетов под командованием капитана Соколова А. Ф. была поставлена задача уничтожить склад боеприпасов противника в 28 км. севернее Кабула В условиях плохой видимости экипажи сумели уничтожить цель, но на выходе из атаки вертолет ведущего попал под ответный огонь из крупнокалиберного пулемета, потерял управление и упал на землю. Экипаж погиб.
    5. 23 июля 1980 г., боевая потеря Ми-24. Вертолет ст.лейтенанта Барыша В.В. при проведении разведывательно-ударных операций в 55 км. юго-западнее авиабазы Баграм был сбит моджахедами из ПЗРК. Экипаж погиб.
    6. 17 августа 1980 г., боевая потеря вертолета Ми-24д 254 овэ ( Кундуз ). Облет авиатехники после ремонта в зоне а/э Кундуз. Вертолет командира эскадрильи майора Козового М.Р. сразу после взлета попал под обстрел из крупнокалиберного пулемета, потерял управление и столкнулся с землей. Экипаж в составе командира вертолета, борттехника ст.л-та Краснухина К.Г. и занявшего место оператора комэска Ми-8 181 овп Героя Советского Союза м-ра Гайнутдинова В.К. погиб. По неофициальной версии командир вертолета желая показать сокурснику возможности машины совершил ошибку и перевернулся на взлете.
    7. 25 августа 1980 г., боевая потеря вертолета Ми-24в 292 овп ( Джелалабад ). При нанесении воздушного удара по выявленным огневым точкам противника в районе водохранилища Суруби, ведомый второй пары капитан Гуськов А.А. вышел из атаки отворотом вправо, тогда как все вертолеты группы должны были замыкать круг отворотом влево, остался без прикрытия и был подбит огнем крупнокалиберного пулемета. Экипажу удалось совершить посадку на подобранную площадку, но через несколько секунд после касания земли вертолет взорвался, экипаж погиб.
    8. 18 октября 1980 г., боевая потеря вертолета Ми-24 292 овп ( Джелалабад ). При нанесении бомбово-штурмового удара вертолет капитана Шпанберга А.В. попал под огонь стрелкового оружия противника, был поврежден правый двигатель . При попытке совершить аварийную посадку вертолет столкнулся с горой и взорвался. Экипаж погиб.
    9. 12 декабря 1980 г., боевая потеря вертолета Ми-24д 50 осап (Кабул). Вертолет капитана Романова был подбит огнем ДШК, при падении летчик-оператор л-т Поцелуенок и борттехник л-т Верлока погибли. Командир вертолета выжил.
    ...
    Това е само за 1980 г. Можеш да броиш, нали?

    Иначе, хубаво използваш търсене, ама не търсиш правилно. Както виждаш, в два от случаите е писано "ДШК", което си е големокалибрен пулемет (Дегтярёв Шпагин Крупнокалиберный) и то доста популярен при муджахедините, ама тези случаи (13 на брой) не ти излизат. Също няма да ти излязат и тези, при които се говори за загуба в следствие на огън от "стрелково оръжие" (както е при номер осем), а също и онези, при които е казано най-общо "от огъня на противника" (който най-често и най-вероятно е от стрелково оръжие).

    Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
    ... Няма как спонтанно да отцепиш почти половин държава...
    Не виждам да е отцепена половин държава. Има няколко населени места, в които някакви хора са овладели някакви административни сгради, а за бойни действия се говори само за 2 от тях.
    Последно редактирано от Чавдар (V93); 07-05-14, 08:25.
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #62
      От: Два свалени Ми-24 в един ден. Как?

      А ето ви статистика за свалените Ми-8 в ДРА http://www.e-reading.ws/chapter.php/...1979-1989.html.

      Намерих в него и наши загуби. Мой съученик загина в тази трагедия...

      138. 27 ноября 1987 г. — боевая потеря вертолета Ми-8МТ, 335-й обвп (Джелалабад). Поражен двумя ракетами ПЗРК «Стингер» во время задания по доставке личного состава, боеприпасов и продовольствия на посты боевого охранения у Асадабада. Спастись удалось только летчику-штурману, остальной экипаж и шесть пассажиров — разведгруппа 334-го отдельного отряда спецназа — погибли.

      Има и още...

      Коментар


      • #63
        От: Два свалени Ми-24 в един ден. Как?

        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
        ...

        Иначе, хубаво използваш търсене, ама не търсиш правилно. Както виждаш, в два от случаите е писано "ДШК", което си е големокалибрен пулемет (Дегтярёв Шпагин Крупнокалиберный) и то доста популярен при муджахедините, ама тези случаи (13 на брой) не ти излизат. Също няма да ти излязат и тези, при които се говори за загуба в следствие на огън от "стрелково оръжие" (както е при номер осем), а също и онези, при които е казано най-общо "от огъня на противника" (който най-често и най-вероятно е от стрелково оръжие)....
        Мдам, дшк-то съм го пропуснал
        е значи не само ламарина трябва под гъзо,
        а ролята на стингърите в Афганистан очевидно е раздута прекомерно
        байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
        Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
        Суперспам - спама на суперите

        Коментар


        • #64
          От: Два свалени Ми-24 в един ден. Как?

          Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
          Мдам, дшк-то съм го пропуснал
          е значи не само ламарина трябва под гъзо,
          а ролята на стингърите в Афганистан очевидно е раздута прекомерно
          Бойната ефективността на Стингерите в Афганистан беше много раздута. Реално тя се колебала от 5% успяли пуски на ракети в самото начало и до 20% след като под егида на ЦРУ в Пакистан били са открити лагери за подготовката на разчетите на ПЗРК.

          Коментар


          • #65
            От: Два свалени Ми-24 в един ден. Как?

            Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов)
            Именно изключителната успеваемост на "опълченците" стряска - 4 хелита за два дни и то в един супер локален конфликт без особен интензитет на бойните действия и наситеност от към бойна техника и въоръжение, използвани в него! На такива резултати биха завидели и инструкторите в ЦРУ.... Представям си какво щеше да е, ако не бяха "спонтанно въоръжили се местни мирни граждани", а добре обучени и екипирани войници..?!!
            Ако не се лъжа, 2 от свалените бяха Ми-8. Май единият е ей този



            Що ли си мисля, че, ако по този начин мине над една агитка, съставена от отслужилите от форума, вероятността да бъде свален никак не би била малка. Въпреки отсъствието на инструктори от ГРУ или ЦРУ.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #66
              От: Два свалени Ми-24 в един ден. Как?

              Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов)
              Именно изключителната успеваемост на "опълченците" стряска - 4 хелита за два дни и то в един супер локален конфликт без особен интензитет на бойните действия и наситеност от към бойна техника и въоръжение, използвани в него! На такива резултати биха завидели и инструкторите в ЦРУ.... Представям си какво щеше да е, ако не бяха "спонтанно въоръжили се местни мирни граждани", а добре обучени и екипирани войници..?!!
              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
              Ако не се лъжа, 2 от свалените бяха Ми-8. Май единият е ей този
              Що ли си мисля, че, ако по този начин мине над една агитка, съставена от отслужилите от форума, вероятността да бъде свален никак не би била малка. Въпреки отсъствието на инструктори от ГРУ или ЦРУ.
              Причината за толкова свалени хелита е май повече в некадърноста на плотите отколкото в подготвеноста на опълченците.
              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

              Коментар


              • #67
                От: Два свалени Ми-24 в един ден. Как?

                Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                .....май повече в некадърноста на плотите ....
                ....нежелание за "братски бой" в защита на чужди интереси.
                0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                Коментар


                • #68
                  От: Два свалени Ми-24 в един ден. Как?

                  Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
                  ....нежелание за "братски бой" в защита на чужди интереси.
                  Малко ми е трудно да си представя да генерирам чак такова нежелание, че да се подложа братски да ме отстрелят/свалят. При това положение по-скоро биха отказали да излетят, както са сторили други (интересно това не се ли счита за "дезертьорство", което се наказва със смърт...).

                  Коментар


                  • #69
                    От: Два свалени Ми-24 в един ден. Как?

                    Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
                    Точните модели на свалените Ми-24 изляхоха ли нейде?
                    Все още не мога да асимилирам ламарината под седалката на пилота. Все пак нали това точно Ми, беше убиеца на Апачито?
                    Айде пак простотии от опорнами точками(ама на хАмерикански)!
                    Или имаш съмнения, че ако украинската армия използваше апачи, или който и да е от любимите ти хеликоптери нямаше да бъде свален за същото време и със същите оръжия, а...?
                    много автомати-слаби резултати!

                    Коментар


                    • #70
                      От: Два свалени Ми-24 в един ден. Как?

                      Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                      Малко ми е трудно да си представя да генерирам чак такова нежелание, че да се подложа братски да ме отстрелят/свалят. При това положение по-скоро биха отказали да излетят, както са сторили други (интересно това не се ли счита за "дезертьорство", което се наказва със смърт...).
                      Мисля че в момента в Украйна е пълно бездържавие и силно се съмнявам някой да посмее да накаже отказал да излети пилот, камо ли да го увиси на въжето. Това би имало по-скоро обратен ефект.
                      Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                      Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                      В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                      Коментар


                      • #71
                        От: Два свалени Ми-24 в един ден. Как?

                        Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                        че да се подложа братски да ме отстрелят/свалят. ....
                        Ами да започнем от "Параграф 22" там някой тренираше приводняване след попадение.
                        Ако си читав пилот и си познаваш машината - излиташ ( изпълняваш заповедта ). Надяваш се твоя си бог да те пази от случайни попадения и проблеми, и понеже въртолет (и всяко друго летящо) се сваля със стрелба по двигателя и/или резервоара, след като инкасираш няколко попадения, гасиш мотора и го тръшкаш на авторотация на земята (това последното задължително се учи от всеки въртолетчик и е част от задължителната подготовка). В мирно време ще има разследване, в "немирно" - бойни загуби.....
                        0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                        Коментар


                        • #72
                          От: Два свалени Ми-24 в един ден. Как?

                          За авторация трябва да имаш височина, а от видеата аз лично останал с впечатлението, че тези вертолетчици имат панически страх от височина.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Два свалени Ми-24 в един ден. Как?

                            Първоначално публикуван от mbenz Преглед на мнение
                            Айде пак простотии от опорнами точками(ама на хАмерикански)!
                            Или имаш съмнения, че ако украинската армия използваше апачи, или който и да е от любимите ти хеликоптери нямаше да бъде свален за същото време и със същите оръжия, а...?
                            Нищо подобно горски(къпя си червея)
                            любимия ми вертолет е Ка-50 и още едно Ка

                            Все пак в темата се изясни, че не е чак толкова трудно свалянето на Ми-24, особено при подценен противник.
                            байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                            Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                            Суперспам - спама на суперите

                            Коментар


                            • #74
                              Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                              За авторация трябва да имаш височина, а от видеата аз лично останал с впечатлението, че тези вертолетчици имат панически страх от височина.
                              Точно-ако правилно съм запомнил за авторация на хеликоптер си трябва някъде над 500м. височина.
                              И още нещо, което пропуснах да обясна на dbrs-"тенекията" под седалката ти пази та.шаците от директно попадение-какво толкова не можеш да разбереш?!И къде предлагаш да се монтира въпросната директна(повтарям директна, а не обща!) защита?От ВСВ е така и не само в омразната противникова летяща техника!Е-вече е не само метал(тенекия), но всеки пилот на бойна летяща машина отдавна я има точно под задника си!

                              Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
                              Нищо подобно горски(къпя си червея)
                              любимия ми вертолет е Ка-50 и още едно Ка

                              Все пак в темата се изясни, че не е чак толкова трудно свалянето на Ми-24, особено при подценен противник.
                              А изясни ли ти се в темата(докато си къпеш червея), че при подобно използване на хеликоптер същият ще бъде свален еднакво бързо и удачно, независимо от марка и модел...?
                              много автомати-слаби резултати!

                              Коментар


                              • #75
                                От: Два свалени Ми-24 в един ден. Как?

                                Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
                                Нищо подобно горски(къпя си червея)
                                любимия ми вертолет е Ка-50 и още едно Ка

                                Все пак в темата се изясни, че не е чак толкова трудно свалянето на Ми-24, особено при подценен противник.

                                По темата за ламаринката под "семейните диаманти" - гледай отново сцената с хеликоптерната атака от "Апокалипсис сега" Освен готината музика на Вагнер, ще забележиш, че при самата атака опитните бойци си подлагат каските под стафидите. Ся, верно, филма е игрален, не документален, ама...
                                Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X