Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мазане на верига

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Мазане на верига

    Веско, и Слави, всички виждаме и знаем кой какво знае, може и прави!
    Моля, Ви да запазите добрия тон!
    Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

    Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

    Коментар


    • От: Мазане на верига

      Прекалено много нАука вкарахте в смазването.
      И то на нещо, което може и да не се маже.
      Разбирам за ангренаж да ставаше въпрос...
      Враг усраине

      Коментар


      • От: Мазане на верига

        за малко и аз да тупна нЕкое мнение. но ще си замълча-нямам образование от такава степен. имам само ръце, скоито си поправями карам моторетката дърта. та вместо да си говорим, мисля че е по-добре да си смажете който и с каквото има и да изкарвате мшините, че вече е време да слезем от тия коли.
        пп мойто животно е с кардан и не е оф-роуд.

        Коментар


        • От: Мазане на верига

          Първоначално публикуван от boda nx Преглед на мнение
          ...мисля че е по-добре да си смажете който и с каквото има и да изкарвате мшините, че вече е време да слезем от тия коли.
          пп мойто животно е с кардан и не е оф-роуд.
          Гледайки вундерграунд-а мисля тези дни да "залетявам" чадъра на колела (демек колата) и да си паля мотора вече.
          И без това нещо се забавих тая година!

          Иначе и аз имам един убавец с кардан, и моя не е "офроуд" та именно в това е проблема а не че няма какво да мажа
          Дори тая година не мисля да му плащам нищо а да мисля как да го заменя най-незболезно за GS.

          Но да не разводняваме техническата тема - наистина е време да спреме да мажеме тия вериги а да ги поразвъртим
          Враг усраине

          Коментар


          • От: Мазане на верига

            Темата си беше и е полезна, дори в частта с личното отношение.

            п.п. особено развенчаването на "мита" ойлер.
            още за мен на ВВВ//sites.google.com/site/fozysite/home

            Коментар


            • От: Мазане на верига

              Колкото дискусията по кое време и дали изобщо се сменят гумите
              Враг усраине

              Коментар


              • От: Мазане на верига

                Днес успях да издържа на изкушението да изкарам бумагите, но сега като се зачетох по-подробно и вече нямаше как да издържа.

                Става въпрос наистина за ъглова скорост, но не точно, а по-скоро за нейна производна - осостремително ускорение.
                При ротационно движение - то е аналог на нормалното ускорение при транслационно движение, т.е. изменение на посоката на скоростта във времето, центробежните сили са следствие от това ускорение.

                Нека да направим няколко прости (не за мен ) сметки, мисля, че кинематика на материална точка се учи и в средното дори:

                Вземаме като начални условия
                17-цола задно колело
                пиньони 17 / 44 - съотношение заден/преден = 2,58
                Диаметър преден 68 mm / заден 175 mm
                Скорост на мотоциклета около 50 км/ч

                "Около", защото тук там леко съм закръглял, до където може, за да улесним сметките и защото стойностите са пренебрежими, нищо, че накрая получих нещо, което можех да получа само с едно пресмятане, но нямаше как да го обясня.

                Задно колело - 720 об/мин => Заден пиньон - 720 об/мин

                Ъглова скорост заден пиньон - 75 rad/s

                Транслационно движение на веригата м/у двата пиньона - 13,125 m/s така, че тук не можем да кажем, че смазката не е подложена на сили, които се опитват да я отделят от веригата, защото няма ротация.

                Ъглова скорост на преден пиньон - 193 rad/s или 1843 об./мин (има разлика при директно пресмятане 17/44 от закръгляния около 15 об. пренебрежима е).

                Осостремителните ускорения (радиус по ъглова скорост на квадрат):

                Заден пиньон: 984 rad/s2

                Преден пиньон: 2532 rad/s2

                2532 : 984 = 2,58

                Силата, която ще действа на капката в посока обратна на оста около която се върти пиньона ще е равна на нейната маса умножена по ускорението, значи капка с една и съща маса ще излети с 2,58 пъти по-голяма сила от предния пиньон отколкото от задния пиньон, затова мазането трябва да е колкото може по-далеч от предния пиньон, където маслото ще бъде подложено на най-голямата сила, която ще се опита да го отдели от веригата.

                Като заключение съотношението на осостремителните ускорения малък/голям е равно на съотношението на размерите голям/малък пиньон.
                Последно редактирано от Ro-di; 29-03-18, 22:24.

                Коментар


                • От: Мазане на верига

                  Благодаря! Мене ме домързя да извадя дебелите книги ,пък и кой ли има нужда от наука в тая държава вече, та карах по спомени дето от 15 години ги трия ама още има останало!
                  "Do not correct a fool, for he will hate you;
                  Correct a wise man, for he will appreciate you."

                  Коментар


                  • От: Мазане на верига

                    Колеги, ако някой прецени, че иска тръбичката и кранчето от снимките, негови са
                    Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                    Ето как съм го направил:

                    [ATTACH=CONFIG]952609[/ATTACH]

                    [ATTACH=CONFIG]952610[/ATTACH]

                    [ATTACH=CONFIG]952611[/ATTACH]

                    Тази тръбичка е нова, но с три-четири (под ъгъл, а не плавни) сгъвки по шарнира се хваща с две свински опашки, като се нагласява според желанието къде да пада капката, покрай пиньона или в/у веригата.
                    Ползвам медноникелова, защото си е по-твърда изначало и не е нужно да я чакаш да се замозакали във времето като медната, а и не се пука, пак за разлика от нея, което в случая нито е важно, нито има как да стане.
                    В този край, в който се нахлузва кранчето съм я раздул съвсем леко за да уплътни по-добре, а и не мърда въобще.

                    Кранчето, освен че спира, може и да регулира дебита, което всъщност регулира времето за капване, което е важно, защото то е различно според маслото и температурните условия при които се ползва.

                    За съжаление не можах да намеря тубичката, щото или съм я забутал някъде, или съм я подарил на някой.
                    ще покажа и как се монтира съвсем лесно.

                    Безсмислено е да се праща с куриери, та ако е някой наоколо ще му я дам лично, а и ще му обясня за тубичката със щуцера.
                    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                    Коментар


                    • От: Мазане на верига

                      Не само че съм намазал веригата ами и утре отивам да откривам.
                      Оправданието е като гъз-всеки го носи със себеси !

                      Коментар


                      • От: Мазане на верига

                        Първоначално публикуван от Ro-di Преглед на мнение
                        Днес успях да издържа на изкушението да изкарам бумагите, но сега като се зачетох по-подробно и вече нямаше как да издържа.

                        Става въпрос наистина за ъглова скорост, но не точно, а по-скоро за нейна производна - осостремително ускорение.
                        При ротационно движение - то е аналог на нормалното ускорение при транслационно движение, т.е. изменение на посоката на скоростта във времето, центробежните сили са следствие от това ускорение.

                        Нека да направим няколко прости (не за мен ) сметки, мисля, че кинематика на материална точка се учи и в средното дори:

                        Вземаме като начални условия
                        17-цола задно колело
                        пиньони 17 / 44 - съотношение заден/преден = 2,58
                        Диаметър преден 68 mm / заден 175 mm
                        Скорост на мотоциклета около 50 км/ч

                        "Около", защото тук там леко съм закръглял, до където може, за да улесним сметките и защото стойностите са пренебрежими, нищо, че накрая получих нещо, което можех да получа само с едно пресмятане, но нямаше как да го обясня.

                        Задно колело - 720 об/мин => Заден пиньон - 720 об/мин

                        Ъглова скорост заден пиньон - 75 rad/s

                        Транслационно движение на веригата м/у двата пиньона - 13,125 m/s така, че тук не можем да кажем, че смазката не е подложена на сили, които се опитват да я отделят от веригата, защото няма ротация.

                        Ъглова скорост на преден пиньон - 193 rad/s или 1843 об./мин (има разлика при директно пресмятане 17/44 от закръгляния около 15 об. пренебрежима е).

                        Осостремителните ускорения (радиус по ъглова скорост на квадрат):

                        Заден пиньон: 984 rad/s2

                        Преден пиньон: 2532 rad/s2

                        2532 : 984 = 2,58

                        Силата, която ще действа на капката в посока обратна на оста около която се върти пиньона ще е равна на нейната маса умножена по ускорението, значи капка с една и съща маса ще излети с 2,58 пъти по-голяма сила от предния пиньон отколкото от задния пиньон, затова мазането трябва да е колкото може по-далеч от предния пиньон, където маслото ще бъде подложено на най-голямата сила, която ще се опита да го отдели от веригата.

                        Като заключение съотношението на осостремителните ускорения малък/голям е равно на съотношението на размерите голям/малък пиньон.
                        А по-просто можеше да се каже , че предният пиньон завърта верижното звено с много по-високи обороти , а не с неуточнен вид скорост , и в последствие да слушаме лафа за американски , руски , и български форуми. А дали докато някой е писал "скорост" е имал предвид , линейна , периферна , или ъглова , можем само да гадаем.
                        Обаче пропускаш някои неща. Продължителността на действие на центробежните сили , което е три пъти по-голямо при задния пиньон. Капката масло , капвайки на задният пиньон /да не обяснявам как се зацепва зъб и звено/ е със съвсем различна маса от това което достига до предният пиньон , защото част от нея изхвърча между ролките на звеното.
                        По-научно не мога да го обясня , нямам висше , но когато си смазвах веригите на кросовите мотори виждах къде как пръска и къде се цапа. А когато започнах да си смазвам веригите , имах диплома само от детската градина , та нямах възможност да права такива изчисления. И не виждам смисъл от толкова наука и изчисления за да си смаже някой веригата.
                        В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                        Коментар


                        • От: Мазане на верига

                          На коча ташаците цял живот се клатят ама от самосебе си не падат! Това по повод продължителността на въздействие на центробежните сили и нейното значение за изхвърлянето на маслото!
                          "Do not correct a fool, for he will hate you;
                          Correct a wise man, for he will appreciate you."

                          Коментар


                          • От: Мазане на верига

                            Аз опит с кочове и атрибутите им нямам , но примерно жените е хубаво да носят сутиен , защото без сутиен увисват. Та не е лошо кой с каквото има опит да го споделя. А като се върнем на верижното звено и движението му към и около предният пиньон , можем да си зададем въпроса: При положение , че звеното прави половин обиколка , но в същото време рязко и напълно сменя посоката си на движение , само центробежни сили ли действат?
                            В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                            Коментар


                            • От: Мазане на верига

                              Едно сравнение от мен:

                              Поддържам 2 мотоциклета, и двата пътуват почти винаги заедно. Веригата на единя се маже(ше) със скотбойлер (че даже с двойна църцорилка), на другия с бояджийска четка и трансмисионно масло, като мия мотора. Като пътуваме на по-големи разстояния нося едно малко спрейче за верига и пръскам този без ойлера - ама от дъжд на вятър, когато се "мотивирам" И на двата мотора веригите ги мия като ги напръскам с пулвелизатор с керосин и после от далече и отстрани с водоструйката да не прецакам О пръстените.

                              За 25 хил. км. не намирам осезаема разлика в състоянито не двете вериги. Или поне не такава, която си струва да бъде обсъждана. Тази, която се маже без ойлер е разтегната на около 50%, съдейки по маркерите отстрани. Съмнява ме да изкара още 25, но колкото-толкова.

                              Дотук с фактите. Сега моите размисли и страси, които са си лично мои и са базирани на моя мироглед и опит:

                              - Това не цапащия ойлер е като бялата лястовица - всички говорят че го има, ама никой не го е виждал. Рано или късно идва момента в който караш на по-топло време без да си намалил дебита на ойлера и всичко става на мазаляк
                              - Мотора без ойлер се движи непосредствено зад мен. Дори и да съм го рекулирал както трабва и не цапа моя мотор - запа мотора и екипа на ездача зад мене!
                              - Миенето на екип омазан с гняс от ойлер ми отнема поне 2 часа. Смяната на верига + преден пиньон ми отнема около час.

                              В момента ойлера е демонтиран и скоро ще го измия, окомплектовам и го засилвам някой друг да му се любува. Сега съм си купил съм си едно ей такова и мисля сега да тествам как са нещата с него:

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1854053.jpg
Прегледи:1
Размер:100.3 КБ
ID:5784909
                              И така... като цяло целия тая задача с мазането на веригата ми се струва доста преекспонирана и доста търговци се възползват от този факт.
                              Калин - О88 б579I9I
                              Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

                              Коментар


                              • От: Мазане на верига

                                Явно практическия опит и наблюдение са по-различни от теорията. Аз ойлер не бих си монтирал никога , тая глупост дори трябва да е забранена от гледна точка на екология и безопасност.
                                В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X