Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на гуми за тежко ендуро

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Избор на гуми за тежко ендуро

    Първоначално публикуван от boiko73 Преглед на мнение
    Това точно си е лична преценка как човек се чувства по-сигурно, когато кара на дълъг път. Така е решил и така го е направил. Важното е човек да се чувства сигурен на мотора. По същия път смея да твърдя, че е пълно с камъни и съвсем малко пясък. Преобладава една такава гадна прах. Там не спускахме гуми ама и моторите ни бяха съвсем други. Интересното обаче беше, че с нас караше човек с тежък адвенчър 1200, натоварен с всичко възможно за да оцелее поне три години на самотен остров и не свали налягането нито веднъж. Караше със същите стойности, които съм писал по-горе. В един много дълбок пясък мина много бавно и изпусна мотора. Навсякъде по целия път нито веднъж не падна. Човека е на 56 години. Разликата е обаче, че живее в Израел и с негови приятели с тия тежки мотори карат по пустините. Не беше кой знае колко добър, но си има доста опит. Така че, важен е опита, който тук няма къде да натрупаме, освен ако не ходим на морето да караме. Останалото е само предположение, че като спуснем гумите и няма да има проблеми, щото не сме пробвали дали е така. 0,5 налягане за мотор 350кг. е прекалено малко и е въпрос на късмет да не пострадат джантите, а не е някакво правило за каране по черно, освен ако човек не се забие в някоя красива пустиня, в която няма да има нито един камък, каквито рядко се намират. Да не бъркаме нещата с лекото ендуро за съботно неделните разходки.
    Без опит съм (за сега) при тежките ендура, но съм абсолютно съгласен с Бойко.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

    Коментар


    • От: Избор на гуми за тежко ендуро

      Не бъркайте карането с меки гуми при мото кроса , и карането с меки гуми при тежкото ендуро. При мото кроса ниското налягане е съвсем нормално , мотора е около 100 кг. , ако гумите са твърди , след една обиколка ще останете без ръце , освен това скоростта не е много висока , и изминатите километри са малко. Ако се сложат таралежки на тежко ендуро , те се помпат поне 1,5-2атм. , независимо дали се кара по мото крос трасе или черен път. И при двата типа мотори , гумите са почти еднакви , с еднаква контактна площ , но при тежкото ендуро килограмите са много повече. Може да се спаднат само ако мотора е затънал ,и в пясък. Карането на черно с много меки гуми не подобрява стабилността , дори мотора е по-нестабилен , освен това меката гума се нагрява много и се скапва при продължително каране. При това положение монтирането на папион е безмислено , а при по-висока скорост на асфалт е вредно и опасно.
      В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

      Коментар


      • От: Избор на гуми за тежко ендуро

        Веско, не мога да се съглася с теб.
        И на Тенерето и на ДР-а си карам с ниско налягане при кофти терен, дори на асфалта когато съм сам, с по-ниско гумите лепнат в завоите. Преди два дена по завоите в Родопите напълних предната гума, докато задната беше на 1,3(дават и 1,75). По черните пътища не върти гъза и не се мята като дива коза по камънаците.
        Налягането много зависи от твърдостта на гумата. TKC80 я изпускам до под 0.5, докато мога да натисна грайфера и да почне да 'апе, докато К60 става и на 0.8-1

        Коментар


        • От: Избор на гуми за тежко ендуро

          Иване ,твоят ДР на килограми е далече от тежките мотори , а с тези твърди гуми сигурно не е проблем да ги караш на 0.5. Но на 250кг. мотор + багаж +моторист 100кг. , няма как да му спаднеш гумите на 0.5 , след няколко километра няма да имаш нито гуми нито капли. А да сложиш на тежко ендуро гуми за мото крос , и да го подкараш по черни пътища с налягане 0.5 , е немислимо. Моят е 180кг. , карам го с налягане около 2атм. , и въпреки това зимата ще сменям обръчите. Преди няколко години на "Дакар" , някои от най-добрите състезатели сложиха мусове , още в началото на първия етап гумите им станаха на парчета. Тенерето като беше оригинално , съм пробвал с различни гуми , с различно налягане , и най-добре се държеше с около 2атм. , може би защото на черно го карах по-агресивно и с по-леки гуми.
          В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

          Коментар


          • От: Избор на гуми за тежко ендуро

            Моторите под 160-180 кила не ги вкарвам при тежките ендура, въпреки че леките са около 100, и се явяват некъв унисекс, но са добър компромис за тези които сме с един мотор.
            Моя е около 135 кила празен, и в града и в гората, ако съм с гаджето, го карам 1.4 и на двете гуми, ако съм сам 1.1-2 според терена.
            Имаше една тема за налягането при леките, и в нея мисля, че Жоро Донечки беше писал за 2-та мм. тъмна ивица по каплата, та при мен това работи перфектно и без манометър.

            За тежките ендура, над 200 кила, мисля (както казах без да имам личен опит), че трябва да се карат около препоръчаното налягане, още повече, че в суперхарда работа нямат.
            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

            Коментар


            • От: Избор на гуми за тежко ендуро

              Чак пък немислимо?
              Аз не зная кое е правилното налягане на гумите при каране в пясък или пък при мотокрос... Пиша за това с какво налягане аз съм карал в пясък. Гумата беше Metzeler Karoo, налягането 0.5. И става дума за три конкретни отсечки: 7 + 7км в Каракум до газовия кратер и обратно, разходка около езерото Каракул и 90км в участъка след Аралск до Кандагаш. Това са отсечки с дълбок пясък, тази в Казахстан само с прах, пухляк (рус.), fesh-fesh (англ.). Ще потърся снимки от терена, за който говоря.
              При 1 атм. не можех да потегля въобще. Потегляше но само задната и вертикално - надолу. Дори и да тръгне за кратко, не можех да удържа блъскането в кормилото. При 0,5 потеглих, ускорих се и си карах в коловозите от други коли и камиони. Нито на джантите, нито на гумите им стана нещо ...
              Може и да не е правилно, даже може да е много грешно аз не знаех. И сега не знам. Знам само, че в единия случай аз можех да карам, в другия - не.
              От друга страна преди време Събин се бухна в една планина от кварцов пясък и отказа да сваля налягането. Засили се по асфалта, скочи в пясъка и затъна. Извадихме го, върна се и се засили поовече. Влезе на четвърта с около 60-70км/ч и продължи напред. В по-дълбоките дупки беше люта борба, но не спря ... Скоростта му падна много, мотора работеше в много тежък режим. Направи един кръг и се върна на пътя. Ако имаше 100км пред него не мисля, че щеше да продължи така.
              ______2
              Е = MZ

              Коментар


              • От: Избор на гуми за тежко ендуро

                Тук, до Девня има една планина от шлака. Меко като прах, отгоре има тънка коричка. Качвали сме се с разни мотори, но догоре стигат само тези, които са с мусове или много меки гуми. Другите се окопават и до там.
                При БМВ-тата според мен опасността е повече ако ударят камък да разбордират гумата, отколкото да се пръсне.
                Весо, в темата май се говори за "минаване" а не за постоянно каране с ниско налягане. Минаваш препятствието, спираш и помпиш. Аз така правя и нямам проблеми.

                Коментар


                • От: Избор на гуми за тежко ендуро

                  Димо , за пясък казах , че може да се спаднат , там скороста не е висока , гумата няма такова сцепление та да превърти. Налягането измерено в атмосфери , означава натиска който упражнява на кв.см. , това налягане трябва да противодейства на тежеста на мотора. Значи ако имаме контактна площ от 20кв.см. на гума , и при 100кг. мотор налягането трябва да е 0.7атм. , то при 300кг. мотор , налягането трябва да е 2.1атм. Ако контактната площ е по-голяма , налягането може да е по-малко . Димо си спада гумите , и увеличава контактната площ на гумата , прави го защото терена е мек , и по-голямата площ под гумата поема товара , това позволява на мотора да не затъне , и да не се окопае. Но по-голямата площ не означава по-добро сцепление , примерно гумите на рали автомобилите при зимните състезания, гумите които се ползват в пустинята и гумите които се ползват при твърда настилка на "Дакар". Ако гумите имаха по-добро сцепление при много ниско налягане , то щеше да го пише на гумите.
                  Иване , то е ясно , че за да минеш от някъде може да спаднеш гумите , и после да ги напомпаш. Но по-нагоре в темата говориш за каране по-черно , а не за да минеме от някъде. Аз примерно асфалта го мразя , стресирам се от него , само ако е на писта става. И понеже съм установил , че за каране на черно с тежко ендуро няма гума която да става за всякакъв терен/меко,твърдо,трева,кал,сипей..../ ,като компромис ползвам гуми за мото крос ,напомпани около 1,5-2атм., на твърдо си е приключение , но минавам почти от всякъде без да бутам.
                  В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                  Коментар


                  • Мразя да си спадам гумите защото е много хамалогия. С Гъби карахме по дюните с 2.7атм без проблем. Никои от нас не си спусна гумите защото не искахме да рискуваме по сериозни проблеми от това да ти е малко по трудно. С пълни куфари и 35л бензин изкачих нагоре пясъчна дюна без никакви грижи и знам, че ако имаше скрита скала няма да разцепя гумите и да изкривя каплите. Естествено ако водача няма нужните умения да кара мотор в пясък с напомпани гуми или пясъка е толкова гаден, че не става - спадаш гумите и караш максимално внимателно да не рискуваш излишно. Същото важи и за черно. Само че там по меката гума ти прави и по меко окачването и е доста по комфортно ... докато не треснеш камък и не почнеш да лепиш, когато комфорта изчезва. Но ако караш бавно и внимателно няма да имаш проблем и с 0.5 атм, което наистина е ужасно малко. Общо взето 0.5 атм е разумната граница по черно за леко Ендуро!
                    Последно редактирано от sabin; 17-09-12, 18:14.

                    Коментар


                    • От: Избор на гуми за тежко ендуро

                      Първоначално публикуван от sabin Преглед на мнение
                      Общо взето 0.5 атм е разумната граница по черно за леко Ендуро!
                      Добре, че разумните решения не винаги са ми любими, иначе никога нямаше да мога да си правя кефа от снежното каране и изкачване на заледени баири. Там гумите(на леко ендуро, разбира се) са ми на 0.1-0.2 макс. Е, ако има камъни или каране по твърдо, папиона изкривява каплата, но пълно щастие няма

                      Коментар


                      • От: Избор на гуми за тежко ендуро

                        Е на тебе не ти трябва помпа , дори бих казал , че не ти трябва и вътрешна гума. Аз доколкото знам гумите за лед трябва да са по-тесни , а като ги спаднеш , ти ги правиш по-широки. Сигурен ли си в показанията на уреда с който мериш налягането?
                        В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                        Коментар


                        • От: Избор на гуми за тежко ендуро

                          Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
                          Добре, че разумните решения не винаги са ми любими, иначе никога нямаше да мога да си правя кефа от снежното каране и изкачване на заледени баири. Там гумите(на леко ендуро, разбира се) са ми на 0.1-0.2 макс. Е, ако има камъни или каране по твърдо, папиона изкривява каплата, но пълно щастие няма
                          Па ако наредиш малко рапидки по грайферите и на 2 атм. можеш да караш, без да се притесняваш от камъни, папийони и прочие подробности.

                          Коментар


                          • От: Избор на гуми за тежко ендуро

                            Много развдонихме темата.
                            Последни наблюдения: задна гума Хайденау К60 - на 2000км е износена на 1/3 от височината на грайфера, централните грайфери са започнали видимо да се разлепят. На един приятел с К60 Скаут са готови да хвръкнат. Иначе си е стабилна. ТКЦ80 предна, за 5000км е износила не повече от 20% от височината, грайферите са здрави. На мокро е опасна, на сухо държи невероятно много - предната я пълня до края.

                            На сухо черно и двата модела на ниско налягане държат добре, на странични наклони са зле. На кал са зле, никаква стабилност за нормално каране, но няма да ме оставят, ще издрапат.

                            Коментар


                            • От: Избор на гуми за тежко ендуро

                              Първоначално публикуван от boiko73 Преглед на мнение
                              Това точно си е лична преценка как човек се чувства по-сигурно, когато кара на дълъг път. Така е решил и така го е направил. Важното е човек да се чувства сигурен на мотора. По същия път смея да твърдя, че е пълно с камъни и съвсем малко пясък. Преобладава една такава гадна прах. Там не спускахме гуми ама и моторите ни бяха съвсем други. Интересното обаче беше, че с нас караше човек с тежък адвенчър 1200, натоварен с всичко възможно за да оцелее поне три години на самотен остров и не свали налягането нито веднъж. Караше със същите стойности, които съм писал по-горе. В един много дълбок пясък мина много бавно и изпусна мотора. Навсякъде по целия път нито веднъж не падна. Човека е на 56 години. Разликата е обаче, че живее в Израел и с негови приятели с тия тежки мотори карат по пустините. Не беше кой знае колко добър, но си има доста опит. Така че, важен е опита, който тук няма къде да натрупаме, освен ако не ходим на морето да караме. Останалото е само предположение, че като спуснем гумите и няма да има проблеми, щото не сме пробвали дали е така. 0,5 налягане за мотор 350кг. е прекалено малко и е въпрос на късмет да не пострадат джантите, а не е някакво правило за каране по черно, освен ако човек не се забие в някоя красива пустиня, в която няма да има нито един камък, каквито рядко се намират. Да не бъркаме нещата с лекото ендуро за съботно неделните разходки.
                              Абсолютно подкрепян това.На дълъг преход -изпускай ,гуми ,помпи гуми... на пясък с изпусната гума и продължително каране,много лесно можеш да си отвориш по-голяма беля при ,,сплескването на гумата започва да проникват песъчинки м/у джантата и гумата и следва....Важи и при джиповете...
                              И двата варианта съм ги ,,изпробвал'' .добре ,че мотора е с бензин и по лесно забортирам гумата ...
                              PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
                              КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
                              0899187766

                              Коментар


                              • От: Избор на гуми за тежко ендуро

                                Малко оф темата- въпрос за посоката на "баклавата". Карам с Митас Е-08 и според стрелката за посока на въртене шарката на предната и задната гума гледат в една посока. В ADV Rider май- гледах, че се слагат в различни посоки- идеята е, че предната гума получава повече сцепление при спиране, а задната при ускорение. Питах майстора, който ми монтира гумите, каза гледай стрелката на производителя, питах "Доктора"- ( Свилен във Варна) и той ми каза същото. Въпроса ми е кое е правилно
                                тозиНатиснете снимката за да я уголемите

Име:e08-1.jpg
Прегледи:1
Размер:176.1 КБ
ID:5439236или този Натиснете снимката за да я уголемите

Име:e08-2.jpg
Прегледи:1
Размер:7.5 КБ
ID:5439237 вариант. Според посоката на гумите е вариант номер1.

                                Честита Коледа и весела Нова Година!
                                Nah! Just smile and wave, boys. Smile and wave...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X