Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на гуми за тежко ендуро

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Избор на гуми за тежко ендуро

    Така е Владич. След Митаса сложих К60. На мокър асфалт при силни стискане на предната спирачка и Митаса и Хайдито блокират сравнително лесно. Мислех, че Хайдито ще е по-добре, ама не е. Задната също лесно блокира. На сухо няма ядове. И двете са добри за умерен офроуд, но са ме измъквали и от кал. Митаса ми изкара 16 000 км, можеше и още. Хайдито в момента е на 9 хиляди, има поне за още 5-6 като го гледам. Така че според мен разликата е единствено в цената на гумите.....
    Yamaha XT​M600E '98
    Mazda 626 2.0 DITD '99 Estate

    Коментар


    • От: Избор на гуми за тежко ендуро

      Първоначално публикуван от c_chanev Преглед на мнение
      Така е Владич. След Митаса сложих К60. На мокър асфалт при силни стискане на предната спирачка и Митаса и Хайдито блокират сравнително лесно. Мислех, че Хайдито ще е по-добре, ама не е.....
      Ееее, ти ме отчая! Мислех след митаса да сложа хайденау, а сега какво да сложа след това сравнение!? Митас никога повече, със сигурност ..... освен да търся пак от преоценените мишелинки!
      "Do not correct a fool, for he will hate you;
      Correct a wise man, for he will appreciate you."

      Коментар


      • От: Избор на гуми за тежко ендуро

        Та на въпроса ти МИтас е прекрасния нискобюджетен вариант! ,,ЧУвал съм'' , ,,четох'' .... Износвам втори чифт Е10 и си поръчвам трети.ДОта им е винаги ,,пресен'' , а проблемите ,коя коло държи'' зависи повече от това колко е стара гумата!!! Мисля ,че Мони и Бойко ще го потвърдят - поне когато го говорихме бяха на такова мнение! Ако караш три сезона и повече ,ако ще и да си с ,,най'' гумата ще си имаш грижи.Аз сменям по 3 комплекта на сезон - нека ми е зле

        Иване ,какво е МТ21? Искам да погледна за какво става дума.
        PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
        КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
        0899187766

        Коментар


        • От: Избор на гуми за тежко ендуро

          Е мерси от такива прекрасности! Единственните митас дето съм имал (и още съм с тях) са Е07, но тях ще ги плюя докато съм жив! Купих ги нови с пресен ДОТ през 2008г. и нямат изтъркване досега пластмасите му ниедни! На всичко отгоре, напук на всички правила, като бяха нови бяха по хлъзгави от сега като са стари вече! Или може би вече им свикнах на номерата. За да сложа митаските хвърлих Мишелин Сирак на 3 сезона, купен преоценен със стар ДОТ! Мишелина макар и със стар Дот издържа 3 сезона (около 12-13000км.) и можеше спокойно да изкара още 1 сезон ако не карам по черно, и до последно се държеше по-добре от новите митаски!
          "Do not correct a fool, for he will hate you;
          Correct a wise man, for he will appreciate you."

          Коментар


          • От: Избор на гуми за тежко ендуро

            Тука всеки си хвали неговото и плюе другите.
            Нека питащите първо да си разяснят гуми с какво предназначение им трябват, а отговарящите да казват какво каране карат.
            Тези, които познавам лично, знам къде и как карат, но не познавам всички.
            Аз лично не искам мнение, защото съм пробвал повечето от гумите на нашия пазар и съм стигнал до заключението, че универсална гума няма(но на мен ми трябва)
            Ако е с едностранно предназначение е лесно - за асфалта асфалтови, за черно таралежки(и там има различни видове). Но какво става като искаме да караме 300км асфалт и след това да скочим в гората? Ами не става, няма такава гума. А не знам някой да си носи гуми и да ги сменя на път.
            Има гуми, които се доближават до тези критерии, но пак са компромис.
            Mitas E09, Continetal TKC80, Metzeler Karoo, Haidenau K60 са гуми, с които можете да пътувате сравнително комфортно и безопасно по асфалта и все пак да имате възможността да минете по различно тежки офроуд терени. Казвам " да минете", а не да карате! Това са гумите, които се водят 50/50, но с тях не може да се кара еднакво добре на двата вида терен.
            Другият вид са ДОТ таралежките, които са проектирани да имат сцепление и износоустойчивост на асфалта, но с тях да можете да карате на терен. Не само да минете, но и да си направите кефа да карате. Типични представители са Pirelli MT21, Dunlop D606 и Michlen Desert. Haidenau се напъват с подобен модел, но нямам опит, нито съм чувал отзиви. Митас имат C02, доста противоречив модел, но за парите си е добре. Общо взето повечето таралежки, които имат 17 цолови размери, можем да ги сложим в тази графа.
            Като заключение искам да спомена, че няма как да очаквате от универсална гума да се държи добре на мокър асфалт, колкото чисто асфалтова, нито да издържа такъв пробег. Просто гумата в грайфера е почти два пъти по-малко

            Коментар


            • От: Избор на гуми за тежко ендуро

              Добре де, какво ще стане, ако си сложа на мотора нова гума, не използвана, с лепенките и ивиците по нея, но с дот 2000 година? Един приятел си взе такава за мотора, доволен е. Моторът му е 954RR Гумата е Bridgestone Batlax 200x55x17, 50 кинта, далавера си е, стига да става за нещо, инак нова е близо 400. И аз си търся за ямахата - 180x55x17, ама 350 кинта за нова гума не ми се дават. Мисля че уцелих кьоравото за предна с почти нова метзелерка с дот 2010та за 15 кинта, сега и задна ако си намеря ще е супер...
              Ако е машина, нека бъде немска!
              XJR 1200
              ETZ 150
              Kawasaki Ninja ZX10R

              Коментар


              • От: Избор на гуми за тежко ендуро

                Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                Добре де, какво ще стане, ако си сложа на мотора нова гума, не използвана, с лепенките и ивиците по нея, но с дот 2000 година? Един приятел си взе такава за мотора, доволен е. Моторът му е 954RR Гумата е Bridgestone Batlax 200x55x17, 50 кинта, далавера си е, стига да става за нещо, инак нова е близо 400. И аз си търся за ямахата - 180x55x17, ама 350 кинта за нова гума не ми се дават. Мисля че уцелих кьоравото за предна с почти нова метзелерка с дот 2010та за 15 кинта, сега и задна ако си намеря ще е супер...
                Ами в предишните ми постове нали това казвам, че съм слагал такава гума със стар ДОТ и съм изключително доволен! Верно моя мотор е различен от твоя, съответно и това, което се очаква като поведение е различно, но аз съм доволен в пъти повече отколкото от нова гума с пресен ДОТ но евтина (митас)! Пък ти си прави сметката за тебе си! Ако гумите са съхранявани правилно (а то си личи), според мене нищо им няма за няколко години. Пък с моето каране напоследък и да взема гума с пресен дот вероятността да се напука преди да я износя е твърде голяма! А има и друго - мишелина дето го взех със стар ДОТ издържа 3 години и се износи на 90% без да се напука а митаските дето ги взех с пресен ДОТ се напукаха още на втората година когато не бяха износени и на 30%.
                Последно редактирано от sl.daskalov; 05-07-12, 18:55.
                "Do not correct a fool, for he will hate you;
                Correct a wise man, for he will appreciate you."

                Коментар


                • От: Избор на гуми за тежко ендуро

                  Хайденауа също се пука, и то как....надявам се да ме изкарат до края без да изгубя някое блокче от грайфера
                  Yamaha XT​M600E '98
                  Mazda 626 2.0 DITD '99 Estate

                  Коментар


                  • От: Избор на гуми за тежко ендуро

                    Преди две години купих настоящия си мотор Хонда Варадеро с гуми Michelin anakee 2, внос от Англия. ДОТа на гумите беше от 2005г и нямам представа колко са карани преди това, но си имаше повече от 2/3 грайфер. До настоящия момент съм изминал 16000км и има грайфер за още 5000 според това, как се износваха до момента. Гумите нямат и грам напукване и се държат много добре, не казвам отлично, щото не знам как се държат същите с пресен ДОТ.
                    Карам 99% асфалт.

                    Коментар


                    • От: Избор на гуми за тежко ендуро

                      Ванката ги е описал много добре нещата. НЯМА такава гума, с която да караш добре по асфалт и после да влезеш в гората и там да караш все едно си на полигон за мотокрос.
                      Някои предпочитат да карат с "по-рошави" гуми по асфалта, за да са малко по-сигурни, когато са на черно. Аз специално, предпочитам да карам с по-асфалтови гуми, пък ако трябва да мина по черно, ще мина, но по-бавно и внимателно. На мен черното каране не ми е приоритет. Въпрос на вкус, - както казала котката, когато я попитали, защо си ближе лапите....
                      Шосейните гуми изкарват много повече километри от "рошавите", въпреки първоначалната по-малка височина на грайфера си и са по-стабилни и по-безшумни на асфалта. А моето каране е 95% по асфалт.
                      Гуми като Митас Е09, Континентал ТКС 80, или Мишлен Сирак аз специално бих сложил, само ако карам в Памир, в Монголия, или Сибир и то там на място, а не да ги търкалям по хилядите километри асфалт, до като стигна до там. В България да слагам такива гуми, защото ще карам до Миненкьово и Аканджиево, а пък до там нямало асфалтов път, за мен е абсурд. Щом ми се налага да ходя до там ще стигна и със шосейните си гуми.
                      Така че, всеки сам за себе си решава, къде ще ходи, колко и как ще ползва мотора си и от там с какви гуми ще кара. И да, по-скъпите гуми с по-стар ДОТ са по-добри от чисто нови по-евтини гуми. От мен толкова. Айде със здраве!
                      Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                      Златомир Попов - Forry

                      Коментар


                      • Re: От: Избор на гуми за тежко ендуро

                        Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
                        ...
                        Гуми като Митас Е09, Континентал ТКС 80, или Мишлен Сирак аз специално бих сложил, само ако карам в Памир, в Монголия, или Сибир...
                        Сирака пък къде го набута при рошавите гуми. Той си е хасфалтаджийски отвсякъде
                        "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                        Коментар


                        • От: Избор на гуми за тежко ендуро

                          Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
                          Е мерси от такива прекрасности! Единственните митас дето съм имал (и още съм с тях) са Е07, но тях ще ги плюя докато съм жив! Купих ги нови с пресен ДОТ през 2008г. и нямат изтъркване досега пластмасите му ниедни! ....
                          Не знам ,Светльо.моите не ме изкарват и 6000 км. ,а освен това споделих мнение и отговорих на конкретен въпрос на колега...
                          ,, Мнение на Чичка
                          Та въпроса ми е какво ниско-бюджетно решение бихте ми препоръчали''
                          сменям трети комплект този сезон ... Карам мотори 29 години ,знам кои са хубавите марки и кои лошите,но ....понякога нещата опират и до пари... За асфалт признавам и карам само Континентал( в момента роад атак) за смесено каране (за мен) най-доброто е ТКЦ80 и компромисният им вариант МитасЕ010.... ЛИчно мнение и не го натрапвам на никой...
                          Последно редактирано от churov; 06-07-12, 13:40.
                          PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
                          КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
                          0899187766

                          Коментар


                          • От: Избор на гуми за тежко ендуро

                            Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
                            ....
                            Гуми като Митас Е09, Континентал ТКС 80, или Мишлен Сирак аз специално бих сложил, само ако карам в Памир, в Монголия, или Сибир и то там на място, а не да ги търкалям по хилядите километри асфалт, до като стигна до там. ...
                            И какво им пречат хилядите километри? МОето мнение е ,че ако при едно пътуване има само 10% вероятност да карам по черно,ще тръгна с Рошавите,защото асфалта няма да ги убие,но в калта със шосейните си до там... .Мони стигна до Норд Кап с такива. Само да ми остане време да си подредя снимките и Видеото ,ще видиш митаса в действие из Трансилванските Карпати от преди седмица
                            PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
                            КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
                            0899187766

                            Коментар


                            • От: Избор на гуми за тежко ендуро

                              Значи значение имат много неща, на първо место вида и теглото на мотора. За себе си аз се убедих в следното - няма смисъл да слагам кросови гуми на 200кг. мотор като моя при терените по които го карам. От начало като взех тоя мотор си карах навсякъде с асфалтови гуми но от порошавите. Пробвах един модел на континентал, пробвах метцелер (точните модели вече неги помня) накрая попаднах на мишелин сирак и я класирах веднага на първа позиция и за асфалт и за черни пътища. По едно време надъхан от форума си взех кросови гуми и карах с тях една есен, зима и пролет. Установих следното - при моя 200кг. мотор кросовите гуми ми осигуряват видимо по-добро сцепление само на средно меки терени и най-вече по тревисти склонове. На асфалт съм по-зле отколкото с асфалтовите от сорта на мишелина сирак, на черен твърд път (най-често срещаните по нашия край заради жегите) с кросовите се представяше като с асфалтовата, ако е много разкаляно пък и с кросовите както и с асфалтовите си бях пълен мъртвец, а по-добре се чувствах с кросовите фактически само по меки горски почви извън всякакъв път и по тревисти склонове обаче пък там не е за 200 килограмови мотори! Така че за в бъдеще изоставих всякакви идеи за кросови гуми като напълно безсмислени и се връщам към по-рошавите асфалтови. Допитах се до Гълабин и се оказа че той е доволен от хайденауто, с които пътува до Африка пролетта, според него това е най-добрия компромис засега за асфалт и черни пътища. Другия ми вариант са Мишелин Сирак, които са вече пробвани от мене и съм доволен. С митас Е07 карам в момента и категорично не съм доволен от задната, предната става. От Е08 (тракторната шарка) пък имам наблюдения от други мотори подобни на моя и не съм доволен категорично от поведението на предната, пък задната е малко по-добре. Затова мисля да се разделя с митаса окончателно и безвъзвратно. Имам още време да си помисля докато доизнося сегашните ми гуми но засега фаворитите са Сирак и Хайденау като на Гълабин макар че за вторите нещо ме изплашиха в тая тема!
                              "Do not correct a fool, for he will hate you;
                              Correct a wise man, for he will appreciate you."

                              Коментар


                              • От: Избор на гуми за тежко ендуро

                                Светльо,когато си избираш каквото и да било (включително и гуми ) не чети форумите Ще прочетеш какво ли не - дори и съвети с какво да караш в Памир и то от хора дето не са ходили там
                                А Е 09 ,Е 010 .ТКЦ80 -не са кросови гуми -разликата е огромна
                                Не мога да си обясня как асфалтова гума ,ще се справи при наличието на ръб(разбирай коловоз) дори и при твърда почва,аналогично на ,,рошава''...
                                Аз се наработих -отивам да карам
                                ПП А Гълъбин може да кара с износени асфалтови гуми и в гората Той е друга ракия Малко са хората ,кото могат да карат ,като него!
                                Последно редактирано от churov; 06-07-12, 14:53.
                                PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
                                КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
                                0899187766

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 6 потребители онлайн. 0 потребители и 6 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X