Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

    Честито за мотора и дано се кефиш максимално!Tи в кой град си ?

    Коментар


    • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

      Първоначално публикуван от Хари Бюкюджян Преглед на мнение
      ... но все пак не мога да намеря точен отговор на въпроса - Какво трябва да е маслото в двигателя? По менуал го дават 20W50, което според мои скромни познания би следвало да е полусинтетика. Но в повечето места, на които засичам описана смяна наливат пълна синтетика 10W40 или 10W50. Ще се радвам на всеки един полезен съвет!
      Благодаря предварително!
      Поздравления за мотора, масло за мотора препоръчвам МОТУЛ полу-синтетика , добър избор (MOTUL 4T 5100 15W50 Ester)
      ,
      гъстотата долна граница на маслото 10W 15E или 20W зависи от очаквания диапазон на температурата на въздуха когато го караш, за Б-я за лятото 20W50 (над 30C) също става иначе е много гъсто за 10C навън
      Тази криза край няма, всички продават никой не купува...

      Коментар


      • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

        Това с маслата го дъвчат по всички форуми, като с леки вариации, без да навлизам в детайли, мотора се чувства добре с масло с индекс xxW50. За модела след 2010 първоначално е посочено че е 10W40, но повечето дилъри се придържат към старите препоръки, с по голям вискозитет. За мен лично остава загадка , защо трябва да се сипва мотоциклетно масло на тоя двигател, което е допълнителни фрикционни добавки, след като автомобилното със същите параметри фактически си върши работата. Добрата новина е, че мотора не е претенциозен, но има твърдения от хора , слагали 10W40, които твърдят че им намалява разхода на масло. За Бг потребители освен цифричките , най-важно си остава да намерят оригинален продукт, а още по сигурно, да си сменят маслото с една идея по рано .

        Коментар


        • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

          Да. Много дъвкана тема.
          Това, което не ми става ясно е защо всички мнения се люлеят от минерал, синтетика или полу-синтетика? А още по объркващо е, че самият производител, при това не кой да е, не посочва точно! Единственото, което препоръчват е първите 10 хил км да не се ползва синтетично. Но после кое, не е ясно!!
          Маслото, което си посочил покрива стандарт - Стандарти: API SL/SJ/SH/SG, JASO MA2. Да не говорим, че някъде го описват и като стандарт JASO T 903.
          Което e обобщение на JASO MA, JASO MA1, JASO MA2 и JASO MB

          Но в сайта на вносителя в Бг има същото, но не съвсем - Стандарти: API SL / SJ / SH / SG, JASO MA . И колкото и да го хвалят, излиза че е един клас надолу от посоченото от теб.

          Специално на Мотул 20*50 е синтетично. Откривам на Моторекс 20*50, което е изцяло минерално.
          При Мотул 15*50 е полусинтетика, а при Моторекс 15*50 е пълна синтетика(при това специално за боксера).... А де?!..
          В западни форуми препоръчват Кастрол 20*50 полусинтетика, но изхождайки от слуховете, че цитирам - "го бутилират в едно мазе в Илиенци.." как да сложа такова???..
          Ако си бях купил нова машина, да следвам някаква логика, но тук вече тотално съм объркан.
          Колега от руски форум минал през няколко модификации на мотора(GS, RT, GSA) ме съветва 100% минерално 15*50 или 20*50 стига да отговаря на API SJ JASO MA2
          Да не говорим, че засичам и някои наляли Мотул Синерджи 6100 15*50, което си има същите спецификации, но е чисто автомобилно...

          И един допълнителен въпрос - какъв е нормалния разход на масло?

          И следващата драма: Навсякъде наливат в скоростната кутия и крайното предаване едно и също - 75W/90, 200 гр тук, 800 там...
          А тук попадам на - "Скоростна кутия: CASTROL SYNTR. LIM. 75W/140 GEGRI"


          Извинявам се, ако съм обстоятелствен и няма да се разсърдя ако ме модерират заради разводняване(омасляване) на иначе супер полезната темата.


          ПП: От Русе съм.

          Коментар


          • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

            Първоначално публикуван от Хари Бюкюджян Преглед на мнение
            Какво трябва да е маслото в двигателя? По менуал го дават 20W50, което според мои скромни познания би следвало да е полусинтетика. Но в повечето места, на които засичам описана смяна наливат пълна синтетика 10W40 или 10W50. Ще се радвам на всеки един полезен съвет!
            Благодаря предварително!
            След известно проучване по темата, включително и консултация с немски дилъри, аз използвам 100 % синтетика. Идеята е , че този двигател с въздушно-маслено оглаждане работи при доста широк температурен диапазон, а и лятото в нашите райони си е топло. При това положение синтетиката "търпи" доста повече нагряване без да се губят мазителните качества. Аз като съотношение цена-качество съм намерил за себе си Мотул 7100, пълна синтетика 10W-60- предостатъчно и при нула и при 35 градуса. Допреди 2 години в Авто Бавария сменяха на боксерите 20W50 минерално, но оттогава са променили на полусинтетика.

            Но каквото и да избереш , разбира се най-важното е редовната смяна

            Коментар


            • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

              И аз сменях 2 пъти досега, първия PutoLine- 20W50, а миналата година след много чудене и четене Motul 4Т 20W50- пълна синтетика, двойно естерно (каквото и да значи) червено на цвят. Какво забелязвам, без значение че не съм го палил да речем 2 месеца, завъртам, пали машинката и няма характерното за боксерите леко припушване в първите няколко секунди след като е седял на централна стойка доста време. Честно казано незнам защо му е и 4T масло на боксера със фрикционни добавки за съединителя. Другия път слагам пак Motul, но 10w50 автомобилно. Важното е да се сменя често.

              Коментар


              • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

                често, често... колкото е предписано.
                Както каза колега по-нагоре, важно е маслото де е двигателно МАСЛО и да не е от ерата на Диона Супер.

                п.п. Може би е субективно, но ми се струва, че с пълната синтетика загрява маааалко повече.
                още за мен на ВВВ//sites.google.com/site/fozysite/home

                Коментар


                • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

                  Да прав си за масло от ерата на Диона Супер, този двигател не се върти с 15к оборота. А за често имах предвид, разбира се както изискват препоръките на производителя. Незнам само като слагаме 4Т масла как се отрзяват на всички останали триещи се части в двигателя изискващи оптимално мазане а не триене/съпротивление.....

                  Коментар


                  • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

                    За да не разводнявам повече темата за маслата, ще кажа, че днес купих ето това масло. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:7092178_orig.jpg
Прегледи:1
Размер:98.0 КБ
ID:5706696
                    Пълна синтетика отговаряща напълно на заложените от производителя спецификации Jaso MA2, API SL.
                    Освен тези неща, за нашите двигатели се оказва, че трябва да се гледа и една друга характеристика на маслото - Вискозитетен индекс. Коефициент отчитащ промяната във вискозитета на маслото при високи и ниски температури. Колкото по-висок, толкова по-добре!
                    Само за сравнение на Сепса е 181, а при Мотул 5100 10*50 е 168, при Кастрол - 166...
                    Ще споделям впечатления на база изминати километри.
                    Инстересен е коментара в ADVRider форум по тази темата минерално или синтетично..
                    А още по колоритни са в руския форум на bmwclubmoto.ru - "В Гуся? Масло?
                    Подсолнечное!"

                    Коментар


                    • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

                      просто ми стана интересно, като се зачетох в темата. по принцип единият ми мотор е ендуро хонда 250, другият е чопър ямаха 535. а мнението ви за това ммасълце? http://www.yacco-sofia.com/mototzikl...ts-4t-20w50-1L

                      Коментар


                      • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

                        Все се чудя: Може ли и при маслата да върви нещо като мода? Много отдавна КАСТРОЛ го имаха за нещо като връх, после му излезе име на масло , което са го развалили и масово хората минаха на МОТУЛ(включително и аз) . Сега за него говорят ,че са му се влошили качествата(не знам как болшинството хора го разбират това, ама е друга тема) . От 82 г. си правя сам ТО-тата и на мнения много много не обръщам внимание на хорските мнения. Забелязал съм ,че сякаш масла , които не са много разпространени, демек има по 1,2 рафинерии в Европа , които ги произвеждат, са по- качествени от по- масовите и скъпи. Yacco, CEPSA, FUCHS,MOTOREX. Това последното е НАИСТИНА КАЧЕСТВЕНО. Сега взех да експериментирам с BARDAHL и съм доволен , ама си е мое мнение. Според мен не е важно толкова каква точно марка е маслото, а е по- важно да може да му се проследи пътя до пазара(кой го внася , от къде го купува и т.н). А за конкретни вискозитети и предназначения всеки е добре да си чете менюалте на мотора. Базата е ясно ,че е еднаква , зависи си от добавките , които производителя слага за различните двигатели.

                        Коментар


                        • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

                          Първоначално публикуван от Хари Бюкюджян Преглед на мнение
                          За да не разводнявам повече темата за маслата, ще кажа, че днес купих ето това масло.
                          Пълна синтетика отговаряща напълно на заложените от производителя спецификации Jaso MA2, API SL.
                          Освен тези неща, за нашите двигатели се оказва, че трябва да се гледа и една друга характеристика на маслото - Вискозитетен индекс. Коефициент отчитащ промяната във вискозитета на маслото при високи и ниски температури. Колкото по-висок, толкова по-добре!
                          Само за сравнение на Сепса е 181, а при Мотул 5100 10*50 е 168, при Кастрол - 166...
                          Ще споделям впечатления на база изминати километри.
                          Инстересен е коментара в ADVRider форум по тази темата минерално или синтетично..
                          А още по колоритни са в руския форум на bmwclubmoto.ru - "В Гуся? Масло?
                          Подсолнечное!"
                          Човек, това вече е висш пилотаж за ДВГ които работят 90% от живота си "лютеницата" или се очаква да обиколят по 5-6 пъти земята, чети: http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=66304
                          Да не изпадаме в детайлизми, прясно масълце, ако ще и да е по-често.
                          още за мен на ВВВ//sites.google.com/site/fozysite/home

                          Коментар


                          • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

                            Аз карам Доминатора с FUCHS SILKOLENE ,за 4500 км съм долял 400 гр! Сега ще го сменям и ще си купя същото!

                            Коментар


                            • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

                              Това хубаво за високия вискозитетен индекс, само дето обаче това означава че има много добавки за да се постигне този висок индекс, което на свой ред значи че след Х километра като добавките заминат на кино (дългите полимерни вериги станат не толкова дълги ) трябва да се сменя масло защото това което е останало е базовото масло и ако то не е добро то тогава жална му майка на мотора.
                              Honda Transalp XL600v PD06 1993 - откраднат в Лондон.
                              Honda Varadero XL1000 SD03 2011

                              Човек е 80% вода и ако няма мечти или цели в живота, това е просто една вертикална локва.

                              Коментар


                              • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

                                Преди доста км. смених оригиналните Bosch YR5LDE с NGK Iridium DCPR8EIX. Но още като нови не съм очарован.
                                Сега пак съм за смяна и се чудя на какво да заложа, двуполюсни 1. BOSCH или NGK или 2. Iridium NGK или DENSO IXU24 ????
                                Цената на всички в EBAY е близка, в БГ магазини 17-27лв./бр.

                                На F650 след смяна с Iridium имаше значително подобрение в работата на двигателя, при R1200 дори имам усещане за влошаване.

                                Някой някакъв опит с различните марки?
                                още за мен на ВВВ//sites.google.com/site/fozysite/home

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X