Обява

Свий
Няма добавени обяви.

4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

    Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение

    Аз пък си мисля, че има кадърни фиданки, дето не могат да избият от сянката на БАН-ските старци.
    То и аз не се отварям докат не взема тапия. Цялото образование санкционира всякакъв зачатък на мислене. Туй ми беше първия урок у 1-ви клас. Думата на учителя е закон, и не му се противоречи. После почва една 17 годишна поточна линия, накрая излиза торба цимент за 90 хилки.
    Мен напротив, никой не ме е спирал. Дори ме тикаха натам професорите и доцентите. Не се броя кой знае колко кадърна фиданка. Даже сигурно по твоите критерии съм тъп, щом са ме харесали нашите тъпи професори.

    Когато кадърните фиданки опрат чак до там вече е друга работа и отделна тема. Университетите дават възможност за образование за много хора, който имат нужда от него. Не само за най-кадърните фиданки, а малко по-масово. И след университета знаят и могат повече, отколкото преди това. Все пак.

    Даже да не са като от най-добрите западни университети, са по-добре, отколкото от някое селско училище. От друга страна, от същите наши университети излизат кадри, който се справят доста добре и в западните, значи не е толкова зле всичкото образование.

    Ако пък искаш по-добро - заповядай. Има по-добри университети по света. Може да си платиш, ако пък нямаш толкова пари, може да си много умен и да те вземат със стипендия. Ако не си от двата вида, не е много редно да плюеш по това, което си получил въпреки това.

    Иначе, тапията си я взел, ако и да плюеш сега по тях. Сигурен съм, че никой от професорите не те е дърпал там насила. Щото без дипломата нямаше да е хубаво. Ако трябваше да я взимаш навън, сещаш се през къде щеше да ти излезе. Или пък щеше да останеш без нея.

    Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение

    По твоята теза най-добре наркопласьор, ама не отворих темата в тая посока.
    Ама още не си написал колко струва на държавата една торба цимент, която не е ходила на училище. За ориентиране - бая повече.

    Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение

    Аз коментирам само образованието в БГ. Коментирам и личен опит за досега със западните питомци. Не съм учил у Кеймбридж, родителите ми са бедни, едвам не умрях от глад по Виденовата зима.

    Такива си ги избираТЕ. Глас народен, глас Божи, Боко трети мандат!
    Всъщност го коментираш. Малко по-горе, а пък аз за пълнота съм те цитирал.

    Кого избираМЕ и кого избираш ти не знам защо ми обясняваш.

    Коментар


    • #92
      От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

      Първоначално публикуван от nissan_gr Преглед на мнение
      Мен напротив, никой не ме е спирал. Дори ме тикаха натам професорите и доцентите. Не се броя кой знае колко кадърна фиданка. Даже сигурно по твоите критерии съм тъп, щом са ме харесали нашите тъпи професори.
      Опазил ме Господ, малко преди т.нар. казарма ме викаха за асистент. Понеже вече имах колеги дето минаха през това, и се поучих от чуждия опит, и не отидох. Едно от най-правилните ми решения в живота.

      Когато кадърните фиданки опрат чак до там вече е друга работа и отделна тема. Университетите дават възможност за образование за много хора, който имат нужда от него. Не само за най-кадърните фиданки, а малко по-масово. И след университета знаят и могат повече, отколкото преди това. Все пак.
      Е то магаре да вържеш за 5 г. все нещо ще научи.
      Даже да не са като от най-добрите западни университети, са по-добре, отколкото от някое селско училище. От друга страна, от същите наши университети излизат кадри, който се справят доста добре и в западните, значи не е толкова зле всичкото образование.
      И аз туй казах преди малко. Справяме се не благодарение на, а въпреки поточната линия на БАН-ските старци.

      Ако пък искаш по-добро - заповядай. Има по-добри университети по света. Може да си платиш, ако пък нямаш толкова пари, може да си много умен и да те вземат със стипендия. Ако не си от двата вида, не е много редно да плюеш по това, което си получил въпреки това.
      Сега мога да си позволя да уча на запад. Аз като учих дори до летището не ни пускаха. Гладни години, Шенген, работни визи, такива неща. Нямах шанс да уча на запад, никой не си избира родителите. Прав си, все е нещо. За един каторжник и купичка ориз е спасение.

      Иначе, тапията си я взел, ако и да плюеш сега по тях. Сигурен съм, че никой от професорите не те е дърпал там насила. Щото без дипломата нямаше да е хубаво. Ако трябваше да я взимаш навън, сещаш се през къде щеше да ти излезе. Или пък щеше да останеш без нея.
      Чиновниците я дават, пак те я търсят. На бизнеса му е през крачола за тъпите хартийки. Като стане въпрос за обществена поръчка тая диплома става ценна. Приятели са ме викали да ставам фиктивен консултант, заради хартишката. Бюрокрацията е като чумата, прониква навсякъде. Ако не вземеш мерки - умираш.



      Ама още не си написал колко струва на държавата една торба цимент, която не е ходила на училище. За ориентиране - бая повече.
      Абе вие си ги избирате, вече споменах. Съвестта ми е чиста по тоя параграф.

      Коментар


      • #93
        От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

        Сбръчкания сдухан математик учи тебе, за можеш ти да станеш архитект. Ако научиш нещо. Математиката, в частност анализа, който цитираше по-горе, ти дава умения да анализираш сложни логически проблеми и да им намираш решения. Тренира те да се задълбочаваш, развива абстрактно и логично мислене, учи те да се справяш със сложни алгоритми и сам да създаваш такива, които иначе сигурно не си срещал в ежедневието. Ако развиеш тези умения, те ти остават и ти вършат доста работа в последствие. Особено като програмист, затова математическото образование се цени в тая сфера. Дори в реалната работа да не ти се налага да решаваш частни диференциални уравнения и анализа върху многообразия да го позабравиш. Не е точно като баница - режи па яж, но наблюденията са, че има силна връзка между двете.

        На някои места, дори се използват за решаване на реални проблеми и тогава се плаща доста добре.

        Ако не развиеш тези умения и не вземеш нищо от тези курсове, получаваш някаква диплома без пълно покритие и загубени човекогодини. Ако нищо не вденеш от университета, наистина може да се окажеш торба цимент. Част от инвестиционната сметка допуска такива случаи. Важното е да не са всички.

        Както някой беше писал по назад в темата, когато учиш само директни практически знания без научни теории, това е техникум.

        Аз се предавам.
        Последно редактирано от nissan_gr; 02-10-18, 16:49.

        Коментар


        • #94
          От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

          Първоначално публикуван от nissan_gr Преглед на мнение
          Сбръчкания сдухан математик учи тебе, за можеш ти да станеш архитект. Математиката, в частност анализа, който цитираше по-горе, ти дава умения да анализираш сложни логически проблеми и да им намираш решения. Тренира те да се задълбочаваш, развива абстрактно и логично мислене, учи те да се справяш със сложни алгоритми и сам да създаваш такива, които иначе сигурно не си срещал в ежедневието. Ако развиеш тези умения, те ти остават и ти вършат доста работа в последствие. Особено като програмист, затова математическото образование се цени в тая сфера. Дори в реалната работа да не ти се налага да решаваш частни диференциални уравнения и анализа върху многообразия да го позабравиш. Не е точно като баница - режи па яж, но наблюденията са, че има силна връзка между двете.

          На някои места, дори се използват за решаване на реални проблеми и тогава се плаща доста добре.
          Някой тука пусна вица кой ползвал интеграл в реалния живот. Един си извадил шапката от канала с извита тел като интеграл. Съдбата щеше да е по-благосклонна, ако не бях срещал тоя, дето според тебе ме направил Архитект. Не се имам за такъв, почнах от минус единица, носих цигари (буквално), на едни други хора, дето са Архитекти. 2 живота няма да мога да им се изплатя! Там Съдбата беше благосклонна, ама Господ в кошара не вкарва. Поне навреме се насочих кое чини и кое е шит!

          Ако не развиеш тези умения и не вземеш нищо от тези курсове, получаваш някаква диплома без пълно покритие и загубени човекогодини. Ако нищо не вденеш от университета, наистина може да се окажеш торба цимент. Част от инвестиционната сметка допуска такива случаи. Важното е да не са всички.
          Е па не ги развих тия умения, принадих 23 г. към Вселенската 14 милиардна сметка на изгубените човекогодини. Почнах наново, развих други умения. Наистина не мога да се отърва от работа, вече.
          Една бивша колежка с PhD стана секретарка.
          Както някой беше писал по назад в темата, когато учиш само директни практически знания без научни теории, това е техникум.
          Има теория на информатиката, изобщо програмируемата логика тръгва още от времето на древните гърци. Минава през господин Бул и алгебрата му, през мисис Ада, Жакард ... ъъъ поне Тюринг го учихме. Нещо смислено по изключение. Губи се зад 1000 пъти повече безполезни неща.


          Аз се предавам.
          Не се предавай, тука някой дойде, разтовари 100 кила емоция, па се предаде.
          Имунизиран съм от емоция, реагирам на факти!
          Последно редактирано от Ivan Terziev; 02-10-18, 17:12.

          Коментар


          • #95
            От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

            Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
            Имунизиран съм от емоция, реагирам на факти! Не се предавай, тука някой дойде, разтовари 100 кила емоция, па се предаде.
            А аз също не съм много емоционален тука. В предишния ми пост няма емоции. Ама не всичко, което излагаш, са факти. Има доста заключения, които според мен са едно към... абе, не ги намирам за издържани. Например това долу:

            Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
            ...
            Е па не ги развих тия умения, принадих 23 г. към Вселенската 14 милиардна сметка на изгубените човекогодини. Почнах наново, развих други умения. Наистина не мога да се отърва от работа, вече.
            Ако си бил на 23 на излизане от университета, на колко щеше да станеш програмист иначе? На дали с пелените още. Пък не спомена 23 години да си изкарал в университета.

            Иначе за работата, да си жив и здрав, дай боже все така да е. Съвсем искрено, няма сарказъм тука.

            Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
            Не се предавай, тука някой дойде, разтовари 100 кила емоция, па се предаде.
            Мисля да се предавам, щото много време ми гълта темата, не че много емоции са ми се събрали.

            Коментар


            • #96
              От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

              Първоначално публикуван от nissan_gr Преглед на мнение
              ...
              Ако си бил на 23 на излизане от университета, на колко щеше да станеш програмист иначе? На дали с пелените още. Пък не спомена 23 години да си изкарал в университета.
              Eто пак се фана за дребно нещо, като Чавдар за 1000-та лева.
              От детската градина, натириха ме от 3 годишен. До 25-тата ми годишнина, като взех хартишката. Все на поточната линия. 25 минус 3 прави горе долу 22 години, ама има и временен лаг заради разлика от рождена дата до почване на училище. Спрямо 14 милиарда години са нищо, не мислиш ли?
              ...
              Мисля да се предавам, щото много време ми гълта темата, не че много емоции са ми се събрали.
              22 години не загуби, 2 часа загуби! Едва ли кесиш нон стоп на компа, аз днес хванах мускулна треска от тичане.

              Коментар


              • #97
                От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                ГОДИШНО съм писал. МоЙ личниЙ.
                Според калкулатор на сайтО на НАП, здравноосигурителната вноска върху макс. осигурителен доход, за самоосигуряващо се лице е 208 лв на месец, или 2288 лева годишно. Или пропускам нещо?
                Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                Коментар


                • #98
                  От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                  Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                  Eто пак се фана за дребно нещо, като Чавдар за 1000-та лева. ...
                  Чавдар се хвана за твоето нагло мрънкане. Видите ли, неразбраният и недооценен гений Терзиев смятал, че проект за къща не можел да струва 15000 лв, щото на великия Терзиев трябва да му е сгодно и по най-тънката лайсна. Че иначе ще отвори тема във форума за да ореве света.

                  А бе, ***е сплескан, ти току се перчиш колко висока заплата си бил взимал, току мрънкаш по адрес на някои си, че не щели да плащат добри заплати, но кога опре ТИ да плащаш за нечий интелектуален труд, искаш да минеш с хилядарка или там някъде. Ама по един проект за къща трябва да работят архитект, инженер-конструктор, инженер ВиК, ел, ОВК ... . Тия хора не искат ли да взимат добри пари и не заслужават ли такива, като свършат добре работата?

                  Омрънка света що се давали 4000 лв за издръжка на студент, пък образованието не било добре. Аланкоолу, с тези пари, които се дават, заплатите на университетските преподаватели са мизерни. Взимат колкото продавачка в магазин, че даже и по-малко. Какви претенции можеш да имаш към тези хора?!?
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #99
                    От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                    Чавдар се хвана за твоето нагло мрънкане. Видите ли, неразбраният и недооценен гений Терзиев смятал, че проект за къща не можел да струва 15000 лв, щото на великия Терзиев трябва да му е сгодно и по най-тънката лайсна. Че иначе ще отвори тема във форума за да ореве света.
                    Къща като къща. 15 хилки за типов проект ако успееш да продадеш - давам ти колкото % кажеш!
                    А бе, ***е сплескан, ти току се перчиш колко висока заплата си бил взимал, току мрънкаш по адрес на някои си, че не щели да плащат добри заплати, но кога опре ТИ да плащаш за нечий интелектуален труд, искаш да минеш с хилядарка или там някъде. Ама по един проект за къща трябва да работят архитект, инженер-конструктор, инженер ВиК, ел, ОВК ... . Тия хора не искат ли да взимат добри пари и не заслужават ли такива, като свършат добре работата?
                    Не разбирам от строителство, наистина! Мога да преценя колко мога да си позволя. Да са живи и здрави описаните горе! Всеки заслужава много, Земята е голяма, Еволюцията дава шанс на всички. Аз мога да си направя сметка колко мога да дам, за какво, и на кого. Зъболекарят ми е милионер, не от мен, разбира се... Именно щото има идея какво и колко да бара на минимума, затова.
                    п.с. Един от най-скъпите в БГ е, да не ме разбереш погрешно. Няколко пъти средното над колегите си прибира, и ги даваме доброволно.
                    Омрънка света що се давали 4000 лв за издръжка на студент, пък образованието не било добре. Аланкоолу, с тези пари, които се дават, заплатите на университетските преподаватели са мизерни. Взимат колкото продавачка в магазин, че даже и по-малко. Какви претенции можеш да имаш към тези хора?!?
                    Горе писах колко съм доволен, че не попаднах у групата на горекоментираните членове (вица, знаете).
                    Само допринесоха за Вселенската Разсипия. Какви претенции да имам... Да ме бяха оставили на мира. Толкоз. Кибичихме по едни тавански стаи през лятото, няма да я забравя тая жега. Напук на образованието ми беше интересно. Видях 3D на сорс много преди да ми наливат детерминанти, които след още 10 г. да осъзная за какво са.
                    Изразявам се образно, метафора, дори имам роднини в клетото БАН. Темата не е за мен.
                    Последно редактирано от Ivan Terziev; 02-10-18, 18:50.

                    Коментар


                    • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                      Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                      .... Темата не е за мен....
                      Да се смее ли човек , да реве ли ....
                      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                      Коментар


                      • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                        Първоначално публикуван от taran Преглед на мнение
                        Не е проблема в 4-те хиляди,а в това,че Терзиев,нищо полезно не бил научил за 25-те си години прекарани в българската образователна система.
                        Изхождайки от собственият си опит,Терзиев смята,че целокупното българско население е също така необразовано както самия той.
                        Аз поне с такова Фпечетление останаХ от неколкоту му (на Терзиев) публикации на тема българско образование.
                        Ръзбиръсъ мое и да греша щото нали и аз такова... В бългърску училище съм учил,не у Кембридж.
                        Последните години на основното и първите на гимназията са времето, когато човек трябва да си избере с коя дрога ще прекара живота си Някои го разбират прекалено буквално, а не трябва. Това е времето, когато човек трябва да осъзнае какво му е интересно, какво го надъхва, да си хареса кауза и да си избере мисия в живота.
                        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                        Коментар


                        • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                          Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                          ...
                          Тия университети дето ги цитираш горе вече не са ковачница за наука, ами за връзки и фукня....
                          Ами аз не съм цитирал университета, който завърши сина... И не е в Англия, ама щом казваш, че не са ковачница за наука - вервам ти...
                          Фукня? Явно не знаеш как се влиза например в Университета Кембридж. И сина и щерката бяха извикани на интервю там, та общо взето - знам им процедурата...
                          Мааалко се различава от нашето сито Само за справка - например емисари от елитно в миналото висше учебно заведение ходиха в гимназията на децата в 11 клас и раздаваха молби - всеки който е докарал 11 клас и подаде молба, може да се сметне за приет... Нищо, че имаш още една година и матури в гимназията...
                          Син на приятел - не му се учеше и бе слаб ученик.. Тройки и максимум четворки... Бе приет тук във ВСИЧКИ висши учебни заведения, в които кандидатства. Да, не винаги в желаната от негова специалност, ама приет... Избра най-близкото до тях, щото го мързеше да върви ....
                          А ти ми разправяш за това, че онези не са ковачница за наука? Ами знам какво учеха там - авангардните и най-последни техники и методики... Например квантовите компютри... Та нека бъдем малко реалисти - за съжаление голяма част (да, не цялото - медицината още е добре, търсена и финансирана) наше висше образование вече не става за нищо...
                          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                          Коментар


                          • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                            Ъъъъ аз понеже усещам как все повече отънява нишката на живота и на тая тема , директно към редакторите : моля , задръжте още малко , че си сипАх вече една мярка (100 гр.) от марката на Вятърния воин . За проба . И ако потръгне ша си сипа още . А темата ми идва като мезе към Огнената вода .

                            ... и понеже споменах Вятърния : и на мене ми станА интересно как Гагича ше обЯсни факта , че дава 20 хилки годишно на Клета Майка Balgarija под формата на здравни осигуровки . (макар че подозирам нещо де).

                            ... та има за какво да съществува темата в незаключен вид , поне тая вечер
                            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                            Коментар


                            • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                              Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                              ...моля , задръжте още малко...
                              ... та има за какво да съществува темата в незаключен вид , поне тая вечер
                              60 човека управляваш (ако не бъркам), имат семейства, и се молиш на двама безплатни мода да не заключат нещо у безплатен форум?
                              п.с. Освен това си от малцинството на наще, де са яли големия ой, с големите математики...
                              Дръж се!

                              Коментар


                              • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                                Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                                ... и понеже споменах Вятърния : и на мене ми станА интересно как Гагича ше обЯсни факта , че дава 20 хилки годишно на Клета Майка Balgarija под формата на здравни осигуровки . (макар че подозирам нещо де).

                                ... та има за какво да съществува темата в незаключен вид , поне тая вечер
                                Смесил съм личните с тези за персонала Нали все от джЕба ми излАзЯт, гледам крайния резултат. Па и никой не ми ги признава за разход, освен онез 208 леФа месечно баш-лични... Па и двойно ги облагат с ДДФЛ - един път като моЙ приходиЙ, втори път като заплати на служителите. Ма така им се пада на гадните ЧъСъЙ, налЕ?
                                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X