Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Филолози, кое е правилното?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Филолози, кое е правилното?

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    Не е бе, не твърдя друго.
    Но пък и: „пили със зели" никой не казва, това е-е ...силно „стилизирано" представяне.
    Ба, я ела по Русенско па да видиш дали няма да чуеш "пили със зели"....то даже и лаф има по тоя край: три дена яли, пили...ко яли?...пили ....да не говорим пък за "нидей рива"
    Николай Папазов

    Коментар


    • #77
      От: Филолози, кое е правилното?

      Не го знаем вица, а и никой не се базика. Софиянци нямаме претенции, че говорим най-"правилно", а най-близко до книжовният. Което е обусловено не от месторождението ни, а от бита.
      Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

      Коментар


      • #78
        От: Филолози, кое е правилното?

        Първоначално публикуван от PinMaster Преглед на мнение
        Мда - във форума рядко се мьека... Ела (примерно) в Бизнес Парк в София... или да те запозная с някоя колежка, дет по цял ден говори по телефона с клиенти да ти цитира...
        Средно (и над) образованите софиянци в непринудена среда говорят по дразнещият за теб начин, в "официална" умеят да се придържат повече към правилата.

        Отделно - голяма рядкост са вече софиянците, еле па диалекта ни. Хич не си и мислете, че има нещо общо със шопският.
        Да бе, рядко се ме-ка, има даже един участник, който (кой знае защо) старателно изписва ме-то отделно - „отиде ме"; „направи ме" и под.
        А софиянците изобщо не са малко, към момента са около милион и триста хиляди. Друг е въпросът, че кореняците-шопи измежду тях не са повече от 20-30 хил

        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
        Както съм казвал неведнъж, включително и на колегата Димитър, шопи софиянци нема, не е имало и нема и да има. Да, у селата наоколо бъкат и столичани в повече също.
        Ти убу си казвал, ма това си е твоя работа/мнение.

        А диалектите наистина са абсолютно равностойни. Просто в един момент България станала държава и се кодифицирал книжовен език. Като това няма нищо общо с боляри и прочее, а с регионалния произход на мнозинството книжовни и литературни деятели от това време. Шопи между тях впрочем няма.
        Последно редактирано от davc; 25-03-15, 16:42.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #79
          От: Филолози, кое е правилното?

          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
          ... Друг е въпросът, че кореняците-шопи измежду тях не са повече от 20-30 хил.
          Ами това са "софиянците", не живеещите в столицата.
          Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

          Коментар


          • #80
            От: Филолози, кое е правилното?

            Не, това са именно кореняците-шопи (в един съвсем не отрицателен смисъл - туземците), софиянците са точно споменатите милион и триста, а в София живеят и до два милиона на моменти (по някакво време и повече бяха).
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #81
              От: Филолози, кое е правилното?

              София е един от най-старите градове в света изобщо, а шопете са обитавали селата наоколо без претенции да бъдат граждани.
              София не е милион и половина, а близо 3.
              Софиянци са два файтона хора и не са шопи. Останалите са столичани.
              Престижния диалект за България е софийския, който не е шопски.
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • #82
                От: Филолози, кое е правилното?

                Първоначално публикуван от PinMaster Преглед на мнение
                Не го знаем вица, а и никой не се базика. Софиянци нямаме претенции, че говорим най-"правилно", а най-близко до книжовният. Което е обусловено не от месторождението ни, а от бита.

                -Аз съм Георги, приятно ми е!
                -А аз съм Ана Синонъ!
                -Ана коя?
                -Синонъ.....демек - с ино нъ....т.е. с едно "н"
                SUV

                Коментар


                • #83
                  От: Филолози, кое е правилното?

                  А ако някой се интересува по така защо книжовния български е какъвто е да прочете Л. Андрейчин

                  http://www.promacedonia.org/la/index.html
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • #84
                    От: Филолози, кое е правилното?

                    Първоначално публикуван от Dydo Преглед на мнение
                    -Аз съм Георги, приятно ми е!
                    -А аз съм Ана Синонъ!
                    -Ана коя?
                    -Синонъ.....демек - с ино нъ....т.е. с едно "н"

                    - Една принцеса
                    - Кво?
                    Тука идва жокер на космополит от опашката
                    - Странджанка
                    - Пикая
                    - ?!!!???
                    - Пикая бе, в момента я пика
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • #85
                      От: Филолози, кое е правилното?

                      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                      София е един от най-старите градове в света изобщо, а шопете са обитавали селата наоколо без претенции да бъдат граждани.
                      София не е милион и половина, а близо 3.
                      Софиянци са два файтона хора и не са шопи. Останалите са столичани.
                      Престижния диалект за България е софийския, който не е шопски.
                      От цялата тирада, вярно е само първата част на първото изречение.
                      А това престижното дето е софийско (по скоро - столично), е елементарно - жаргон. Тарикатски жаргон - и е престижен именно и единствено измежду съответните. В него има много шопски диалект, но и такъв на всевъзможните още столичани, плюс сума чуждици, преднамерено използвани архаизми, екстравагантни неологизми и пр.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #86
                        От: Филолози, кое е правилното?

                        Ти бъркаш жаргон и диалект
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • #87
                          От: Филолози, кое е правилното?

                          Ти така си мислиш.
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #88
                            От: Филолози, кое е правилното?

                            Относително, аз с теб за строителство не споря, не знам ти що спориш с мен за неща дето не става баш
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • #89
                              От: Филолози, кое е правилното?

                              Поради естеството на форума сигурно повечето са чували за Брадистилов. Не че, ако пък са чували за него, не са учили по Петкачин.
                              А тези простотии се правят от името на всички ни.
                              Даника
                              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                              Коментар


                              • #90
                                От: Филолози, кое е правилното?

                                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                                Относително, аз с теб за строителство не споря, не знам ти що спориш с мен за неща дето не става баш
                                Не споря, а разговарям - и да не съм съгласен.
                                А ти да не разговаряш за строителство си е само твоя работа и избор, пък аз съм последният, който ще ти налага мнение.

                                пп
                                Между другото, има едни не малки разлики между образование, професия, занаят (в смисъла - източник на препитание) и т. н. в този ред. Има и други категории, ма вече са по „тънък лед".
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X