Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Филолози, кое е правилното?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Филолози, кое е правилното?

    Отказвам се
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • От: Филолози, кое е правилното?

      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
      Ми цитирал съм достатъчно достоверен и изчерпателен източник.
      Не се излагай - къде пише, че до 1878 населението на София е 4-5 хиляди, ако наистина си намерил такъв източник, то той ще е жестоко секретен рядък и сложен в клетка с леопарди.... и най вече ще противоречи на повечето други известни на по-широката публика, та и от там интереса към него.
      В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

      Коментар


      • От: Филолози, кое е правилното?

        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
        Отказвам се
        Много зле ми звучи това, някакси друга ми е представата за теб (системно четящ човек).
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • От: Филолози, кое е правилното?

          Ц-ц-ц, дори и в тоя случай, никой не иска да си продължи седянката тук: http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=193905
          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

          Коментар


          • От: Филолози, кое е правилното?

            Явно има скучаещи (филолози?) тук. Аз лично не бих се подхлъзнал да слезна до неговото ниво, въпреки по-нисшето ми образование.
            И аз като Търтьо се отказвам.
            Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

            Коментар


            • От: Филолози, кое е правилното?

              Ново дваесе:
              Как гледате на вмъкнатите фрази, които с нищо не допринасят за изясняване на определена тема? Има доста такива, но напоследък се забелязва упорито използване на "така или иначе". Все ми се струва, това започна от парламента и се подхвана от цялото човеконаселение. Включително и в нашия форум. Какво смятат използвателите? Нямам отговор и ще ги помоля да обяснят какъв плюс виждат, ако го има, разбира се.
              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

              Коментар


              • От: Филолози, кое е правилното?

                Фразата "така или иначе" според мен си допринася отсЕкъде за по-голяма яснота на казаното Означава си някакво заключение за определени факти, както и предприемане например на по-нататъшно действие, без значение от развитието на нещо-станало ли е или не. Например:
                -Така или иначе ще минем през околовърстното, дай да се отбием в "Икея", щом като трябва да купуваме гардероб! Сходна и еднаква по смисъл с нея е "Тъй или иначе". Защото точно в този пример как ще се изкажеш - "И без това ще минем по околовръстното" или с нещо подобно. И пак възникват въпросите: "кое е това без което ще минаваме".
                Има много подобни фрази, на които ако искаш да тълкуваш думите по отделно и свързаността между тях, от сорта на какво значи например думата "така", пък какво означава "иначе", пък свързани какво ти дават като смисъл, до никъде няма да стигнем. Просто тези фрази са се наложили и се разбира какво иска да се каже.
                Както и глагола "таковам", например ...........някъде го произнасят и "такЪвам"
                Интересното е, че фрази от горепосочения пример се използват и в официални документи на държавни институции-официални отговори, становища, съдебни решения и др. Естествено нямам предвид нормативни актове.
                Последно редактирано от Dydo; 01-04-15, 16:10.
                SUV

                Коментар


                • От: Филолози, кое е правилното?

                  Въпросните "паразитни фрази" може да се ползуват в разговорния език, за да печелиш време, обмисляйки какво да кажеш. В писмен вид се ползуват, за да блесне пишещият колко е ерудиран. В редки случаи могат да носят и допълнителни разяснения към обстановка, чувства, местоположение и т.н.

                  Въпросните, тъй наречени "паразитни фрази", общо взето, може да се ползуват в разговорния език, примерно, за да печелиш време, да речем, обмисляйки какво да кажеш. В писмен вид, евентуално се ползуват, за да изпъкне пишещият, така да се каже, колко е ерудиран, разбийш. В редки случаи, рекъл бих да кажа, бидейки било не зле, да се вземе изнавпредвид, че могат да носят и допълнителни, поради липса на по- точна дума, да ги наречем, разяснения към, сега...дали ще е обстановка, би могло да бъде дори чувства, в краен случай, местоположение и т.н.

                  Вторият абзац би могъл да стане и две страници, ама да не изпъквам сега.
                  Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                  Коментар


                  • От: Филолози, кое е правилното?

                    ами да - пусни в гугъла "генератор речи" да , на руски, ама е ясно какво става

                    Коментар


                    • От: Филолози, кое е правилното?

                      Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                      за да блесне пишещият колко е ерудиран
                      Ей туй имам на предвид!
                      Лошото е, че наистина ерудирани съфорумници започнаха да ги използват.
                      Колкото по-бързо се откажете от тях, толкова по-бързо...Ще заприличате на ерудирани!
                      Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                      Коментар


                      • От: Филолози, кое е правилното?

                        Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                        Ей туй имам на предвид!
                        Лошото е, че наистина ерудирани съфорумници започнаха да ги използват.
                        Колкото по-бързо се откажете от тях, толкова по-бързо...Ще заприличате на ерудирани!
                        Ми... ни мойм съ удържим. И аз са фащам отвреме- навреме, че паразитирам тук, ма тряа са отлича и да са покажа, къф съм левент, синтактично- образован.
                        Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                        Коментар


                        • От: Филолози, кое е правилното?

                          Е да, ама в някои "паразитни фрази", както ги наричате думите, спреженията и т.н. участващи във фразата са си ОК, като дадената от Божич за пример да кажем: "така иили иначе". Като я погледнем, то думите "така" и "или" и "иначе" взети отделно, са си правилни книжовни думи, за разлика от "изнавпредвид", например.
                          SUV

                          Коментар


                          • От: Филолози, кое е правилното?

                            Като стана дума за показна ерудираност, съвършен пример е използването на пълен член навсякъде. Като не знаеш къде какъв да сложиш, много по-умно изглежда да членуваш с пълен.

                            Коментар


                            • От: Филолози, кое е правилното?

                              Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                              използването на пълен член навсякъде
                              Това е рядкост и се отнася към правописът, докато ненужните съчетания бележат сериозен напредък. Не знам какво мислят използващите ги. Вероятно богатство на изказа.
                              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                              Коментар


                              • От: Филолози, кое е правилното?

                                Божич, то затова е и богат езикът ни, иначе ще се превърнем в германци, дето една проста българска дума се пише с няколко немски, понякога даже слято.
                                Не че знам немски де, там корифей е Гагич.
                                подаръци за мъже от FACOM
                                промоция на читави инструменти

                                и на хоби такива

                                тел. О879 Ч8Ч 2З5

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X