Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За произхода и самосъзнанието на българите.

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

    Тва татарския ти е като роден
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
      Тва татарския ти е като роден
      Мин татарча сойлэшмим - бу булгарлара телен! Бераз анлыйм, лэкин сойлэшэ алмыйм.
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

        За "присъствието" ,"съжителството" и други модерни манипулации. Januarius MacGahan

        https://archive.org/details/MacGahan...tiesInBulgaria

        https://en.wikipedia.org/wiki/Januarius_MacGahan
        Последно редактирано от smng0303; 03-02-16, 11:04.

        Коментар


        • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

          Дякон Васил Левски

          О, Майко моя, родино света!
          Защо тъй горко, тъй скробно плачеш?
          Гарване и ти, птицо проклета,
          над чий там гроб тъй грозно грачеш?

          О, зная, зная, ти плачеш, майко,
          затуй, че ти си черна робиня;
          затуй, че твоят свещен глас, майко,
          е глас без помощ, глас във пустиня!

          Плачи! Там близо до град София
          вида аз стърчи черно бесило.
          И твоят един син, Българио,
          виси на него... Със страшна сила.

          Зимата пее свойта зла песен.
          Вихрове гонят тръни в полето
          и студ, и мраз – плач безнадежден!
          Навяват на теб, теб на сърцето!

          Гарванът грачи грозно, зловещо,
          псета и вълци вият в мъглата;
          старци са богу молат горещо,
          жените плачат, пищат децата!

          Умря той вече! Юнашка сила
          твойте тиране скриха в земята!
          О, майко моя, родино мила,
          плачи за него, кълни съдбата!

          Коментар


          • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

            Извинявам се за ... резкия обрат, но съвсем случайно се натъкнах на това и с него бих искал да илюстрирам едни дадени от мен по-нагоре в темата примери (ако са оцелели, де):

            Волтер разяснява във Франция кои сме ние, българите, в книгата “Въпроси по Енциклопедията от любители”, 1770-1772 г. Ето какво пише там един от най-големите мозъци от епохата на Просвещението:
            “Древните българи не са очаквали, че един ден в Халите на Париж хората от народа ще се назовават в ежедневния разговор “българи”, като добавят разни прилагателни, които обогатяват езика... Думата българин така, както е била произнасяна, е означавала мътна и неопределена псувня, прилагана на всеки, който има варварски и корумпирани нрави. Затова при господството на свети Луи свещеникът Робер, голям инквизитор и злодеец, е бил юридически обвинен като българин от селищата на Пикардия. Крал Филип Хубави дал този епитет на папа Бонифаций VIII... По-късно смисълът на термина “българин” се изменил в граничните области на Франция. Той станал понятие на приятелство. Преди 40 г. във Фландрия нямаше по-широко разпространен израз от този да се каже за някой добре изглеждащ младеж - това е един хубав българин, а за един мъж - това е здрав българин. Когато Луи XIV отива да покори Фландрия, фламандците, като го видели, казали: “Нашият губернатор не може да се сравнява с този хубав българин.” (Превод от френски език Теодор Димитров - б.а.)
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

              Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
              Извинявам се за ... резкия обрат, но съвсем случайно се натъкнах на това и с него бих искал да илюстрирам едни дадени от мен по-нагоре в темата примери (ако са оцелели, де):
              https://alterinformation.wordpress.c...7/73527346737/

              :
              )

              Коментар


              • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                Първоначално публикуван от smng0303 Преглед на мнение
                smng0303, Адмирации за мисленето, знанията и упорството в това, да се опитваш да убеждаваш хората, че трябва да любят НАрод и родина. Не вярвам в замяна на това, да очакваш да получиш медали и почести, а и не си единственият, върху когото се ,,изливат злоба и помия,,! Но, какво да се прави, няма как пет века турско, а след това комунистическо робство, да не дават своите ,,плодове,,. През тези изключително трудни за нормалният българин времена(дано свършат по-скоро), външните ни и вътрешни врагове не престават да сипят удари по нашето съзнание и култура. Не случайно комунистите всячески ни ,,набиват,, байганьовщината, а автора му ,,произведоха в Светец,,. По едно време и аз бях убеден, че българите сме сбирщина от предатели, негодници, мошеници, крадци и простаци. Осъзнах истината едва след няколкогодишен престой в чужбина и по-конкретно, след прочита на една статия в издаваният там български вестник в която авторката караше своите читатели да се замислят, към кого са се обръщали за помощ, когато са преживявали критични моменти в живота си пребивавайки в чужда държава. Замисляйки се, се оказа, че когато аз съм я загазвал, винаги на помощ са ми се притичвали мои сънародници, въпреки че имах и местни приятели. Един мой съсед и приятел (местен) бивш депутат и доста начетен човек, често ми повтаряше, че сме велик народ с изключително богата история ! Също (там) достигнах до извода, че всяка държава си има ,,собствен Бай Ганьо,, , но вместо Ганьо се казва Ханс, Джон или Пепе, но ги е имало и ще ги има. Само дето те (другите националности) не са самокритични като нас, напротив, те са горди със своята идентичност, въпреки къде, къде по-големите грехове извършвани от техни сънародници, царе, политици и др. Уважаеми сънародници, моля ви да осъзнаете едно нещо : Историята е КУРВА, която многократно е сменяла и ще сменя своите ,,любовници,, ! Не се подлъгвайте от историко-политическите трикове на друг държави, били те близки или далечни (ще ми бъде интересно някой да посочи една ,,чиста,, нация) ! Относно произхода ни, това че мнозинството от нас са трудолюбиви, честни и добросърдечни хора, за мен е напълно достатъчно и приемам единствено историческите факти граничещи с логиката, а не разните англо-американо-турско-гръцки-комунистически буламачи. Отново умолявам пишещите по темата да не издевателстват с писанията и обидите над моят беден и измъчен народ - българите !
                Сузуки Джимни 1.3, 99г.

                Коментар


                • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                  Първоначално публикуван от калабак Преглед на мнение
                  Отново умолявам пишещите по темата да не издевателстват с писанията и обидите над моят беден и измъчен народ - българите !
                  Това за мен ли се отнася? Не знаех, че сме поумрели, българите - или само добро или нищо?
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                    поумрели, българите (това сякаш не го разбрах) Отнася се за всеки, който Ни обижда без причина ! Доброто сме го заслужили, а лошо може да се каже за всяка нация. Поне тук в България, не очерняйте собствената си такава (примера е от други националности/народности).
                    Сузуки Джимни 1.3, 99г.

                    Коментар


                    • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                      Първоначално публикуван от калабак Преглед на мнение
                      ...(това сякаш не го разбрах)...
                      "Или хубаво, или нищо" - това се полага на (жест към) усопшите.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                        De mortuis nil nisi bonum

                        Нда.

                        От друга страна гледайки ширещата се русофилия сред младите, натам вървим
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                          De mortuis nil nisi bonum

                          Нда.

                          От друга страна гледайки ширещата се русофилия сред младите, натам вървим
                          То, с непрестанното натякване (понякога и от собствените им родители...!?),че сме негодници, трудно ще станат българофили. Денонощно сме облъчвани в стил ,, а ла пайнер тв,,.
                          Сузуки Джимни 1.3, 99г.

                          Коментар


                          • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                            Че по-патрЕотично нещо от "Пайнер" мигар има? Истинските патрЕоти слушат и гледат само такова. Другите са чуждопоклонници някакви.
                            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                            Коментар


                            • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                              Прав си, калабак, но не очаквай разбиране. Проста психология е, но трябва да си видял, да си опитал и да разбираш хората.

                              Коментар


                              • От: За произхода и самосъзнанието на българите.

                                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                                От друга страна гледайки ширещата се русофилия сред младите, натам вървим
                                Все се чудя сред коя възрастова група на младите ги забелязвате тези неща, а може и аз да съм одъртял де, ама се имам за млад.
                                Попадна ми обаче някъде едно вестникарско заглавие "когато русофобията се превърне в османоносталгия..." и това, макар и клиширано заглавие определено доста точно описва какво се случва из родното интернет пространство, където според моите наблюдения цвъкат предимно от младите хора, поне там където аз влизам да попреглеждам.
                                Всеки трети е шести

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X