Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спукан котел за твърдо гориво

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    До: Спукан котел за твърдо гориво

    Първоначално публикуван от Жоро Донечки Преглед на мнение

    А алтернативата на пиролизните са котлите на пелети
    В тях е истината, поне на този етап от техническото развитие.
    Много интелигентна и лишена от мърсотия система, е тази на пелетите.
    Втора година съм с такъв! По-точно котел с горелка за пелети! За отопление на 270 кв. м. къща миналия отоплителен сезон отидоха около 5 тона пелети или около 1700 лв.! Това заедно с бойлера за топла вода! От 1 тон пелети остава 10-15 кг. пепел! Зарежда се бункера един път на 2-3 дни /зависи от обема на бункера/, температурата в помещенията се регулира с електронен термосат който командва горелката!
    Горелката има и предимство, че ако няма пелети се маха, слага се оригиналната врата на котела и се минава на друго твърдо гориво!
    יעבור
    «И това ще мине»

    Коментар


    • #92
      До: Спукан котел за твърдо гориво

      Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
      Ама и пелетите май се доближават по цена на останалите приятни за ползване енргоизточници ...
      Абе смятал съм, смятал съм, та ми е дошло до гуша от сметки
      Като се тегли чертата с пелети излиза на цената на дърва и въглища(при пазарни цени към момента). Да не говоря, че можеш да се снабдиш с хубави румънски пелети за по 260-280лв на тон.
      НО... нямаш, цепене, редене, мъкнене, внасяне на въглища, досадното зареждане, изхвърляне на отпадъчната част(пепел, сгурия)
      Хамалагията, мърсотията, досадата...Складово помещение за дърва(въглища)... всичко това липсва при пелетите.
      Като му калкулираш цената ти излиза все едно си на ток.
      Ама ние нали сме свикнали да се гърбим за вкъщи си и да не го слагаме в цената.
      Да не говоря, че с пелети в най-лошия случай се зарежда през 2-3 дни. А ако е със силоз и шнек може месеци да не го зареждаш... Само си дърпа от силоза след първоначалното заедане.


      Течовете адаш се получават на прехвалените бели тръби с алуминиева вложка , на италианските фитинги. От просто затопляне и изстиване за няколко сезона , гумените Опръстенчета вътре се вкостяват , и лека полека започват да сълзят. И ако си бил толкова наивен и вярващ , та си зазидал фитингите в стената - тежко ти. По силата на закона на Мърфи точно те изпускат.
      Мда...
      Но ако майстора ти е читав, никога няма да ти сложи фитинг в пода под замаската или в стената.
      Такива фитинги само на открито!
      Иначе рискуваш след година-две да къртиш
      В пода и стените само цели тръби, без прекъсване и снадки.

      П.С. Скорпиона е писал преди мен, но общо взето се потвърждава мнението за пелетите.
      Последно редактирано от Жоро Донечки; 05-01-10, 19:36.

      Коментар


      • #93
        До: Спукан котел за твърдо гориво

        Първоначално публикуван от sineto Преглед на мнение
        Фирмата която монтира моя "АТМОС" -чешки пиролизен котел ми предложи и монтира една автоматика с която и до ден днешен //разбирай 5 години// си управлявам температурата вътре в избрано от мен помещение и ,ако инсталецията в къщата е сметната правилно,в цялата къща .Не съм предполагал ,че котел на твърдо гориво може да се управлява толкова прецизно.Колкото градуса съм задал ,толкова поддържа.Естествено докато има гориво.Да ама се топля с ЧАМ. На половин цена на дъбовите дърва.Наистина инсталацията е скъпичка ,но пък си струва.
        Е как се грееш с Чам не можем да разберемАз се грея само с дъбСигурно седиш и пускаш постоянно
        К мирной жизни не пригоден.
        Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
        ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

        Коментар


        • #94
          До: Спукан котел за твърдо гориво

          Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
          Е как се грееш с Чам не можем да разберемАз се грея само с дъбСигурно седиш и пускаш постоянно
          Грешиш.Харчи точно толкова колкото харчеше и на дъб,че и по малко.!!!
          Всяко гориво гори толкова колкото му е осигурен кислород.Сухия чам е по калоричен от сухия дъб.Плюса е там че при дъбовите дърва чистя котела веднъж седмично,а при чама ,не го чистя изобщо.Всичко вентилатора на изходящите газове изкарва навън.Просто пепелта е много лека.
          Румен Николов

          0888 358 572

          Коментар


          • #95
            До: Спукан котел за твърдо гориво

            Първоначално публикуван от sineto Преглед на мнение
            Грешиш.Харчи точно толкова колкото харчеше и на дъб,че и по малко.!!!
            Всяко гориво гори толкова колкото му е осигурен кислород.Сухия чам е по калоричен от сухия дъб.Плюса е там че при дъбовите дърва чистя котела веднъж седмично,а при чама ,не го чистя изобщо.Всичко вентилатора на изходящите газове изкарва навън.Просто пепелта е много лека.
            Требва да ми препродадеш урок
            К мирной жизни не пригоден.
            Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
            ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

            Коментар


            • #96
              До: Спукан котел за твърдо гориво

              А какъв е проблема в пода или стената да се сложи пресов фитинг ?
              Кога ще изпусне ?
              ...от друга страна, ако беше така, можеше да бъде и ако беше - щеше. Но не е така и след като не е, няма и да бъде.

              Коментар


              • #97
                До: Спукан котел за твърдо гориво

                Първоначално публикуван от M-RUSE Преглед на мнение
                А какъв е проблема в пода или стената да се сложи пресов фитинг ?
                Кога ще изпусне ?
                Зависи от фитинга ,но по принцип при преход ,топло -студено.Което при моята инсталация е постоянно.
                Румен Николов

                0888 358 572

                Коментар


                • #98
                  До: Спукан котел за твърдо гориво

                  Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
                  Требва да ми препродадеш урок
                  Дано не се засягаш.Но когато решиш можеш да ми звъннеш и да ти направя демонстрация на място.
                  Румен Николов

                  0888 358 572

                  Коментар


                  • #99
                    До: Спукан котел за твърдо гориво

                    Първоначално публикуван от M-RUSE Преглед на мнение
                    А какъв е проблема в пода или стената да се сложи пресов фитинг ?
                    Кога ще изпусне ?

                    Няма проблем стига да знаеш. Заради това споделяме тук. Та и другите да знаят и да внимават.

                    Аз за това си изграждам постепенно навика да го чета тоя форум и да питам срам-несрам. Велико изобретение е форума и хората в него. Евала колеги. А наздраве.
                    0888932647

                    Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                    Коментар


                    • До: Спукан котел за твърдо гориво

                      Първоначално публикуван от sineto Преглед на мнение
                      Зависи от фитинга ,но по принцип при преход ,топло -студено.Което при моята инсталация е постоянно.
                      За под под или в стена, аз залагам на медни тръби и спойки. Другото е компромис.

                      Коментар


                      • До: Спукан котел за твърдо гориво

                        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                        За под под или в стена, аз залагам на медни тръби и спойки. Другото е компромис.
                        котелното ми е изпълнено с медни тръби и съотвтно ,спойки.Заради необходимостта от слагане на датчици по тях.Но останалата част е тръби с ал вложка,НО фитингите -външно.
                        Последно редактирано от Румен Николов-sineto; 05-01-10, 21:27.
                        Румен Николов

                        0888 358 572

                        Коментар


                        • До: Спукан котел за твърдо гориво

                          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                          За под под или в стена, аз залагам на медни тръби и спойки. Другото е компромис.
                          много си прав ,но си е цифра и аз исках в новата ми къща
                          водопровода,парната инсталация и подовото да са бакър ,ама не ми стигна силицата.
                          ...от друга страна, ако беше така, можеше да бъде и ако беше - щеше. Но не е така и след като не е, няма и да бъде.

                          Коментар


                          • До: Спукан котел за твърдо гориво

                            Първоначално публикуван от M-RUSE Преглед на мнение
                            А какъв е проблема в пода или стената да се сложи пресов фитинг ?
                            Кога ще изпусне ?
                            Пресфитингите са същите като гайковите
                            И при тях протича.
                            Проблемът им идва от топлинното разширение и последващото свиване при охлаждане.

                            Първоначално публикуван от M-RUSE Преглед на мнение
                            много си прав ,но си е цифра и аз исках в новата ми къща
                            водопровода,парната инсталация и подовото да са бакър ,ама не ми стигна силицата.
                            Цената на медните материали е почти колкото тази на ал.вложка.
                            Преко сила да излезе 20% по-скъпо, не повече гаранция.
                            На медта са доста скъпи тръбите, но фитингите са стотинки.
                            На вложката всичко е скъпо.
                            Освен това има мека мед, но руло като вложката.
                            С нея излиза още по-евтино.

                            П.П. Темата нещо излезе на друга страна, някой колега да я цепне.

                            Коментар


                            • До: Спукан котел за твърдо гориво

                              Това за алуминиевата вложка си е верно - след 1-2 години, от многото цикли топло-студено, протича по фитингите. И аз го имам този проблем. А за пълначката - тя се регулира по налягане и като го достигне, спира да пълни, но ако някъде протече, наводнението ти е гарантирано, тя все ще се опитва да достигне налягането, а то пък не може защото някъде си тече.
                              подаръци за мъже от FACOM
                              промоция на читави инструменти

                              и на хоби такива

                              тел. О879 Ч8Ч 2З5

                              Коментар


                              • До: Спукан котел за твърдо гориво

                                Темата, верно излезе! Но тъй като не знам къде другаде, само да добавя, че О-пръстените по всички сглобяеми тръбни съединения в инсталациите не се притесняват толкова от топлинните цикли, а от самата температура. Принципно инсталациите не би трябвало да работят с такива материали с температура над 60(топла вода) градуса. Но при котелна инсталация или камина, температурата много често е около 90(гореща вода), и от време на време може да мине 90. Резултата е: изпичане на О пръстените и всички видове гумени елементи(почти винаги направени от NBR кучук) и до там с еластичността и уплътняването. Гледам по схемите на чехите, масово на котелните инсталации монтират термостатични смесители на вх/изх вода към радиаторната част, като целта е поддържане на температурата в тази част на инсталацията на макс. 60 град(топла вода). Само в такъв случай и в тази част на инсталацията може да се работи с пресови фитинги и с тръба и фитинги с Ал. вложка. Верно, че по тръбите с Ал. вложка са дадени по-високи температури(направени със струен печат по повърхността на тръбата), но това не важи за гумените О-пръстени, които са по фитингите. Освен това при прегряване вътрешния слой РЕ на този тип тръби, се отлепя от алуминиевата вложка и образува мехур в проходната част, което допълнително затормозва преминаването на циркулиращата течност и води до още по-големи проблеми свързано с това. При нас обаче майсторския принципа "и без това може", много допада на инвеститорите, спестяват се у-вата гарантиращи температурата от 60град към радиаторите и в края на краищата, като мине гаранцията от 1-2г, почват проблемите с инсталациите. От друга страна пък котела е добре да бъде поддържан да работи с температура над 60 град, като най-добрата температура е около 80 град. Спестяването на двата термостатични смесителя и евентулано втората помпа си е цифра за голямата част от нашето население, но проблемите излизат наяве след известно време(1-2 отоплителни сезона) и ремонта нито е приятен нито е евтин. Така спестените средства излизат през носа!
                                Последната мода е правене на инсталации с тръби от РР - евтино за инвеститора, лесно и бързо за башмайстора, и едновременно с това доста ненадеждно. Още при първото прегряване тръбите буквално се пробиват и цялата течност отива на пода с всички последствия от това.
                                Личното ми мение, е че при отоплителна инсталация с котел е препоръчително да се използват само следните материали
                                1. Стоманени тръбни елементи - няма начин да се повредят дори и при температури над 200 град
                                2. Инсталация с медни тръби със спойки или вместо спойки, използване на анаеробни уплътнители с температурна устойчивост над 200 град
                                3. Гъвкави неръждаеми тръби с резбови холендрови фитинги и уплътнения от минерални материали гарантиращи устойчивост поне 200 град.
                                По този начин горещата вода (80-90 град) безпроблемно във времето стига до колекторите. От там след използване на термостатични смесители за поддържане на Т на подавана към радиаторите вода(макс 60град), вече може да се ползват тръбни с-ми от сглобяеми елементи използващи О пръстени за гарантиране на уплътняването.
                                Използване на полимерни и каучукови материали в такъв тип инсталациии, без да е гарантирано, че температурата няма да надхвърля 60град е начинание с предизвестен край, макар и след година-две. Много е гадно, да получиш теч, точно когато не очакваш и си мислиш че инсталацията се е доказала предните години, но с изпечените О пръстени, които са си загубили еластичността, нещата седят точно така. Да не говорим че заедно с уплътненията по тръбната инсталация, прегарят и всички гумени елементи по кранчетата(пак О пръстени на холендровите връзки и уплътняване на осите на врътките). Затова е препоръчително използване в инсталацията(високотемператерната част) на кранове с тефлоново уплътняване на щока, а не с гумено такова.
                                И накрая е важно при закупуване на компонентите, да обърнете внимание дали кранчетата не са направени от ЦАМ. Туй чудо идва само от Китай! Този тип кранове, за разлика от месинговите, са евтини, имат стоманена сфера(която много бързо ръждясва, а от там надира и разсипва тефлоновото уплътнение на сферата), стената им рядко е по-дебела от 1мм, обикновенно върху тях пише "ITALY", "Germany" и все глупости от тоя сорт, за да заблудят клиентите, че са относително качествени, рядко имат живот повече от няколко месеца, като е възможно да се скъсат още при монтажа. Разпознаването става като драснете покритието на крана с остър предмет - ако драснатото е жълто, значи крана е от месинг, ако драснатото е бяло просто го върнете от там където сте го взели без дори да си правите труда да пробвате да го монтирате. Повярвайте ще загубите много повече от спестените пари при закупуването на тези кранове.
                                Разбира се всичко това струва допълнителни средства, но за сметка на това проблемите са по-скоро изключение. Повечето от хората и дори инсталаторите не обръщат особенно внимание на тези подробности, пък и са прави, в края на краищата не всеки му е работа да се бута по конструкцията на компонентите, които използват. Но постоянното търсене на все по-евтини и все по-евтини чаркове, просто докара нещата до абсурдни комбинации от материали в отоплителните инсталации.
                                Факт е, че старите стоманени инсталации(предимно на топлофикациите), правени преди 20-на години, работят без проблеми и до днес, докато новите трудно изкарват 3-4г без да се отремонтират.
                                И наистина накрая, понеже знам, че техническото и интелектуално ниво на хората в тоя форум е доста над средното за страната, което пък е обратно пропорционално на болшинството самозвани инсталатори(предимно водопроводчици) на отполителни с-ми, ви предлагам още един път за обща култура и за да не позволявате да ви разиграват, да се запознаете с този адрес
                                http://www.atmos.cz/english/instalac...oruce-zapojeni
                                където са дадени примерни 42 схеми на подвързване на котли. И имайте в предвид, че чехите винаги са били по-добри техници от нас, поради една или друга причина! В случая котлите са пиролизни, но схемите са абсолютно същите и за всички останали видове котли. Има и интересни идеи за комбиниране на котли със слънчеви колектори, бойлери и т.н.
                                Ако обърнете внимание на елементите по инсталациите, и сравните с вашата съм сигурен, че ще откриете разлики(или по скоро липси).
                                Предполагам вече знаете защо.
                                Последно редактирано от D-MAX; 06-01-10, 10:45.
                                ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X