Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спукан котел за твърдо гориво

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: Спукан котел за твърдо гориво

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Никаква отговорност не нося!
    Естествено, то мелнишкото не успя да стане на оцет още преди 10 дни.
    Не, мамка му и телевизия, някакъв, при това тъп, филм по телевизията. И по едно време чувам радиатора да ми говори: Пре..ба котела, пре..ба котела.
    подаръци за мъже от FACOM
    промоция на читави инструменти

    и на хоби такива

    тел. О879 Ч8Ч 2З5

    Коментар


    • #77
      До: Спукан котел за твърдо гориво

      Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
      Аз още в първия си пост съм написал, че аз го прегрях, тъй, че чехкините тут ни при чем. Много балъшки начин, донадих въглища за през ноща и отворих повече клапата за въздух докато се разгорят, с идеята след 20 минути да я върна в нормална работна позиция, да ама забравих и .....
      Пак казвам - аз го прегрях, е не умишлено разбира се. Иначе защитата сработи, изпусна парата, падна налягането, задейства се пълначката, и от студената вода - пук, всъщност може да не е от студената вода, щото пукнатината е най-горе, при изходящата.
      Мдаа, и аз очаквах нещо подобно. Точно си е от студената вода! Водата от чешмата е около 12градуса или по-ниска, а котела явно е вдигнал над 100(в горната част), щом е имало и пара. Преминавайки студената вода едва ли ще стигне 40 градуса. Така от температура от над 100 градуса рязко падаме на 40, или това е над 60 градуса разлика за относително кратко време, при това ребрата явно са били нагряти много от горенето и ето го проблема. 60 градуса си е сериозно термично натоварване, особенно в ъглови точки като това което е станало при теб. Дори и металите не обичат рязките смени на климата, пък какво остава за нас. По принцип винаги е по-важно да се знае причините и предпоставките за аварии за да се знае какво да не се прави. Аз знам, че в книжките си пише какво да не се прави, и имам практика задължително да ги спазвам, ама дори и аз в миналото съм си позволявал понякога да напъвам това или онова оборудване с цел "да стане по-бързо работата". За съжаление след белята съжаляваме и се питаме какво толкова спестихме като време и най-вече дали си струваше риска, ама на!
      Секцията верно е скъпа като част, обаче ако се замислиш какво си си спестил ако котела беше гръмнал, тая част ще излезе жълти стинки. Тъй че виж хубавото от цялата история, извади си поука и след като ремонтираш котлето, си го ползвай със здраве и безаварийно.
      ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

      Коментар


      • #78
        До: Спукан котел за твърдо гориво

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        Никаква отговорност не нося!
        То и не трябва понеси (донеси ) само вината и ракията с мезето
        При дългогодишните мои опити за отопление, там където няма централно топло или газоподаване, май е най-добре да се прави комбинирано (нещо изгарящ + електрически отоплител), индивидуално за всеки обект, но основно обитаемите помещения е хубаво да са с подово отопление, а спомагателните (спалня, стълбища) с радиатор, отделна тема е баланса разход на гориво/ топлина в стаята...ама става много извън темата с "гръмналото котле" .....иначе клапата за въздух на огнището, някой е управляваше с анероидна кутийка (прост терморегулатор) загрее, надуе се, затвори....изстине, свие се, отвори
        0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

        Коментар


        • #79
          До: Спукан котел за твърдо гориво

          То че е с такава кутийка регулирането, с такава е. Но и в инструкцията за експлоатация си пише, че при добавяне на гориво, трябва да се отвори ръчно клапата докато се разгори добавеното, единственото изискване е да стоиш при котела, ама това стоене харчи много - 5-6 цигари и 100г. ракия. Е икономисах ги.....
          подаръци за мъже от FACOM
          промоция на читави инструменти

          и на хоби такива

          тел. О879 Ч8Ч 2З5

          Коментар


          • #80
            До: Спукан котел за твърдо гориво

            Да го порицаем дружно , както в доброто старо време. На другарските съдилища. Икономисването на ракия е подсъдно в този форум мисля! И то в раздела тежки престъпления срещу личността.

            Наспамих ужасно , ама се опитвам да вдигна духа на човека "Майстора" , че с такава авария на мен биха ми потънали всичките гемии.
            0888932647

            Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

            Коментар


            • #81
              До: Спукан котел за твърдо гориво

              Трудно колега, аз съм от тия, дето шишето е наполовина пълно, може и по-малко от половината, но все е пълно, е - накрая с въздух, ама пак пълно. Иначе , ако за всяка простотия, дето ми се е случвала до сега, ми потъваше по някоя гемия, досега световния океан да е станал немореходен . Ай сиктир и котела, ще ми трови живота той, или пък банкерите, лизингодателите, клиентите. Я по-ведро.

              Ей сега ми донесоха 40 литра домашен Асеновградски Мавруд. От Новаково - едно село до Асеновград, мани го котела, котел се прави , купува, и пак е същия, ама хубаво вино един път става, и всеки път е различно.
              Ай на здраве.
              подаръци за мъже от FACOM
              промоция на читави инструменти

              и на хоби такива

              тел. О879 Ч8Ч 2З5

              Коментар


              • #82
                До: Спукан котел за твърдо гориво

                Първите 200г са факт, и на вън се стопли, и пекна слънце .
                подаръци за мъже от FACOM
                промоция на читави инструменти

                и на хоби такива

                тел. О879 Ч8Ч 2З5

                Коментар


                • #83
                  До: Спукан котел за твърдо гориво

                  Кофти работа.

                  Никога не отваряйте ръчно котлите!
                  Резултата го виждате.

                  Работете само с термостата.
                  Може и на 90 да го оставите, но като загрее ще си затвори сам.

                  По въпроса с предпазния клапан:
                  Какъв ти е?
                  На налягане?
                  Или комбиниран - на налягане и температура(която си е 90градуса)

                  Моя е комбиниран и вече няколко пъти е изпускал.
                  Но при 90 градуса... Пълначката си пълни своевременно и не съм имал проблем до сега "чукам на дърво".

                  Коментар


                  • #84
                    До: Спукан котел за твърдо гориво

                    Първоначално публикуван от Жоро Донечки Преглед на мнение
                    Кофти работа.

                    Никога не отваряйте ръчно котлите!
                    Резултата го виждате.

                    Работете само с термостата.
                    Може и на 90 да го оставите, но като загрее ще си затвори сам.

                    По въпроса с предпазния клапан:
                    Какъв ти е?
                    На налягане?
                    Или комбиниран - на налягане и температура(която си е 90градуса)

                    Моя е комбиниран и вече няколко пъти е изпускал.
                    Но при 90 градуса... Пълначката си пълни своевременно и не съм имал проблем до сега "чукам на дърво".
                    Има таман три клапана, два по налягане и един по температура.
                    Естествено вчера и днес прочетох инструкциите, ръчно се отваря, но се стои при котела и дебне. А пълначката трябвало да е затворена, отваряш я чак като изпусне парата и изстине малко. А изстиването се постигало , като отвориш горната вратичка, от която се пълни горивото, затваряш долната клапа за въздух, отваряш коминната. Така пише в инструкциите на чехите. От въздуха , който влизал през горната врата, се чака да изстине, и чак тогава се пуска пълначката. А моята беше оставена на автомат по налягане. Другия вариант е пълначката да е на изходящия щранг и с възвратен клапан - първо да завърти един кръг и да вкарва все топла вода в котела.
                    подаръци за мъже от FACOM
                    промоция на читави инструменти

                    и на хоби такива

                    тел. О879 Ч8Ч 2З5

                    Коментар


                    • #85
                      До: Спукан котел за твърдо гориво

                      Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
                      Има таман три клапана, два по налягане и един по температура.
                      Естествено вчера и днес прочетох инструкциите, ръчно се отваря, но се стои при котела и дебне. А пълначката трябвало да е затворена, отваряш я чак като изпусне парата и изстине малко. А изстиването се постигало , като отвориш горната вратичка, от която се пълни горивото, затваряш долната клапа за въздух, отваряш коминната. Така пише в инструкциите на чехите. От въздуха , който влизал през горната врата, се чака да изстине, и чак тогава се пуска пълначката. А моята беше оставена на автомат по налягане. Другия вариант е пълначката да е на изходящия щранг и с възвратен клапан - първо да завърти един кръг и да вкарва все топла вода в котела.
                      Това с оставянето на пълначката си е чист автогол. Мислил съм го много. И всякак си е автогол. Ако имаш утечки по системата /невидими/ , както имаше брата /връзка в стената сълзеше/ , не можеш и да разбереш за нея докато не напои всичко богато. А ако избие теч докато няма никой в къщи става направо страшно. Сега са ги доизмислили пълначките и последните поколения допълват само до определен дебит , след който се самоизключват. Та не е чак толкова гадно. Но пак не знаеш дали системата ти е херметична.

                      Извода - само ръчно допълване чееее....
                      0888932647

                      Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                      Коментар


                      • #86
                        До: Спукан котел за твърдо гориво

                        Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
                        Това с оставянето на пълначката си е чист автогол. Мислил съм го много. И всякак си е автогол. Ако имаш утечки по системата /невидими/ , както имаше брата /връзка в стената сълзеше/ , не можеш и да разбереш за нея докато не напои всичко богато. А ако избие теч докато няма никой в къщи става направо страшно. Сега са ги доизмислили пълначките и последните поколения допълват само до определен дебит , след който се самоизключват. Та не е чак толкова гадно. Но пак не знаеш дали системата ти е херметична.

                        Извода - само ръчно допълване чееее....
                        Тя темата малко се измества, но...

                        Адаш, не съм съгласен с теб.
                        Не е проблем, че пълначката е под налягане.
                        Ако системата е изградена правилно и качествено и с такива материали, няма как да имаш проблем.
                        Защото по тая логика и водопровода в къщи ни е проблем нали всичко е под налягане...
                        Прословутите меки връзки, които се използват масово, за връзване на бойлери, батерии, казанчета(Особено тези за топлите води) и пр. са много по-рискови за беля и наводнения от колкото пълначката на парното...

                        Иначе моят котел е Будерус.
                        Първата година не му бях вързал пълначката, поради липса на водопроводна система близо до котелното.
                        Веднъж прегря, завря, изпуши, доста вода изхвърли...
                        На втората минута му пуснах ледена вода, разбирасе не до край усилена, обаче нямаше последствия...
                        Не знам на какво се дължи.
                        Дали има разлика от чугун до чугун?!
                        Дали има такъв, който да е по устойчив на резки температурни промени?!


                        Иначе алтернативата на обикновените котли на твърдо гориво са пиролизните котли.

                        А алтернативата на пиролизните са котлите на пелети
                        В тях е истината, поне на този етап от техническото развитие.
                        Много интелигентна и лишена от мърсотия система, е тази на пелетите.

                        Коментар


                        • #87
                          До: Спукан котел за твърдо гориво

                          Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                          А аз, ако смея да попитам, каква беше причината за прегряването и от там за спукването? Щото едва ли котела и чешките майки са виновни в случая .
                          Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                          ..... Точно си е от студената вода! Водата от чешмата е около 12градуса или по-ниска, а котела явно е вдигнал над 100(в горната част), щом е имало и пара. Преминавайки студената вода едва ли ще стигне 40 градуса. Така от температура от над 100 градуса рязко падаме на 40, или това е над 60 градуса разлика за относително кратко време, при това ребрата явно са били нагряти много от горенето и ето го проблема.
                          Първоначално публикуван от Жоро Донечки Преглед на мнение

                          .....Не знам на какво се дължи.
                          Дали има разлика от чугун до чугун?!
                          Дали има такъв, който да е по устойчив на резки температурни промени?!
                          Еми това е за съжаление - няма чугун , дето да издържа на резки температурни промени . Или по-точно казано : няма гаранция , че няма да се пукне .Никой не знае какви "каскети" са хвърляли в леярната ... така че и германските майки може да ги сърби .... а като си спомня едно време като млади по морето ... сърбежа им минаваше по-бързо , отколкото изкристализираше стопилката във формите на отливките .. ... сори за спама , ама наистина пелетите са малко по-съвременно решение ... докато не станем нормална държава и "топлото " не дойде ... като в автобусните спирки в северните райони на Канада например ...
                          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                          Коментар


                          • #88
                            До: Спукан котел за твърдо гориво

                            Ама и пелетите май се доближават по цена на останалите приятни за ползване енргоизточници .......

                            Разликата от Будерус до Виадрус е в ........ цената? Може би и нещо малко в качеството?


                            Течовете адаш се получават на прехвалените бели тръби с алуминиева вложка , на италианските фитинги. От просто затопляне и изстиване за няколко сезона , гумените Опръстенчета вътре се вкостяват , и лека полека започват да сълзят. И ако си бил толкова наивен и вярващ , та си зазидал фитингите в стената - тежко ти. По силата на закона на Мърфи точно те изпускат.
                            0888932647

                            Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                            Коментар


                            • #89
                              До: Спукан котел за твърдо гориво

                              Фирмата която монтира моя "АТМОС" -чешки пиролизен котел ми предложи и монтира една автоматика с която и до ден днешен //разбирай 5 години// си управлявам температурата вътре в избрано от мен помещение и ,ако инсталецията в къщата е сметната правилно,в цялата къща .Не съм предполагал ,че котел на твърдо гориво може да се управлява толкова прецизно.Колкото градуса съм задал ,толкова поддържа.Естествено докато има гориво.Да ама се топля с ЧАМ. На половин цена на дъбовите дърва.Наистина инсталацията е скъпичка ,но пък си струва.
                              Румен Николов

                              0888 358 572

                              Коментар


                              • #90
                                До: Спукан котел за твърдо гориво

                                Аз малко отплеснах.Същата тази автоматика може да се монтира и на ВИАДРУС а ,и ефекта е добър.Отделно ,че котела е защитен.
                                Румен Николов

                                0888 358 572

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X