Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

    Проблемът има различни решения.
    Да споделя и аз. Ползвам Котел Виадрус. Гориво въглища и дърва, вързан е по хамалския начин - без трипътен/четирипътен вентил. Терморегулатор на 40 грдуса. Предишните години го държах на 50-55 градуса - резултата е глеч. Сега го държа на 70 градуса, зареждам го сутрин и вечер и ползвам дърва от преди пет години. Резултата е корено различен - сутрин/вечер преди да го зареждам ризите са бели.
    Котела го паля само при отрицателни дневни температури. През другото време карам на климатици.

    Коментар


    • От: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

      Изчетох цялата тема и ми беше много интересна. Аз съм с правен котел около 23киловата и толя 180 квадрата. Имах подобен проблем с катрана и го рших по следния начин - просто наредих в основата, където гори огъня, два реда огнеупорни тухли по стените на ризата изправени и това е. Тухлите подобряват горенето а си отдават топлина от задния край.

      Коментар


      • От: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

        Така не се ли влошава КПД-то на котела?
        При мен нямаше тяга в началото (Демрад-60 kW). Съответно не гореше добре и натрупа черната гняс. Какво ли не правих- удължавах комини, топлоизолирах ги, 1000 почиствания... нищо. Бях се отказал да го паля. Накрая му дръпнах една преработка на пътя на огъня. Скъсих го. От тогава не се удържа. Ползвам само дърва.
        edoors.bg- Джаджи за врати и врати

        Коментар


        • От: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

          КПД не съм смятал.
          Идеята ми дойде от едно друго мое хрумване, че мога сам да си направя камина. Взех размерите от камина на известен български производител и я направих по негов образ и подобие. Ядец пуши и не гори, а там където я гледах ЖЕГА. Отново взех размери и отново гледах, оказа се че първия път не съм догледал. От вътрешната страна имало тънки огнеупорни тухли. Сложих и обикновени, защото такива намерих и Ооо чудо камината гореше и с отворена врата без да пуши.
          Относно КПД, мисля че си е почти същото. 180квадрата комбинирано отопление - радиатори в стаите, конвекция в коридорите, два бойлера по 80л., температура в стаите 23-25, в коридорите 16 -18, разход на сезон 10 кубика дърва и 2 тона въглища или общо около 1200-1400лв.
          Когато тухлите се нагреят те започват да отдават в двете посоки и към ризата и към огъня в резултат на което подобряват горенето, а ризата не може директно да отнеме от температурата на огъня. Катран има но е минимален и не се стига до неговия теч въобще. Може би онова с байпаса е в пъти по добро, а щом колегите пишат, че камината( т.е. котела) става бяла им вярвам. Колкото е по висока температурата в горивната камера толкова по добре съгласен съм - така е и на теория.
          Просто моя начин е с минимална инвестиция, а нче не е най доброто - не е.

          Коментар


          • От: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

            Първоначално публикуван от Stambo_ Преглед на мнение
            Изчетох цялата тема и ми беше много интересна. Аз съм с правен котел около 23киловата и толя 180 квадрата. Имах подобен проблем с катрана и го рших по следния начин - просто наредих в основата, където гори огъня, два реда огнеупорни тухли по стените на ризата изправени и това е. Тухлите подобряват горенето а си отдават топлина от задния край.
            Вярно е, обаче в правените -ламаринени котли, камерата на горене е голяма.Имам място за една количка дърва,с количката.
            А нашите-чугунените,ако сложиш две тухлички и няма да има място за дърва.
            Колкото по голямо е КПД-то толкова повече е "удушен"котела,няма пълен кеф!

            Коментар


            • От: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

              Единственото дето докарва саждите е ниската темперетура.Принципа е следния.
              Огъня се разгаря,достига зададената температура и терморегулатора му дърпа ръчната и го затваря.От там сажди,пушек и т.н. мизерии.
              Както колегите са казали лек е само високата температура на изгаряне,а тя се постига с подаване на кислорода идващ през вратичката.
              Та аз лично тая екстра терморегулатора не съм го виждал от 20 години вкъщи.
              И сажди не се стичат.
              Мокрите дърва са голям проблем и също спомагат при саждеотделянето.
              И внимавайте с тия сажди, че няколко комина си отидоха без време и замалко и къщи да батисат.Най.-големият смях беше,че едната е на пожарникар. :-)
              Няма страшно в умирачката...
              Страшното е да си жив!...

              Коментар


              • От: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

                Проблема е не само в ниската температура, а и в лошото качество на въглищата и в не добре сметната инсталация. Пример при мен - котела е Виадрус ~23kW, зимата отоплявах ~10-11kW. Само с донбаски (уж). Тия мизерници са ги окъпали с мазут или с няква друга гняс, като ги пипнеш са мазни. Котела съм го чистил преди всяко зареждане, а го зареждах всяка вечер. Еми има си креозот колкото щеш, станало е като глазура, уплътнителните въжета са се одървили. 2 телени четки объсах от жулене. А го държах умишлено на 70-75 градуса и бяхме с отворени прозорци даже. Знам, че като навържа и останалите консуматори ще се подобри горенето (ама пусти пари). Ако сложа и байпас ще се освести още повече.
                Ся питанката е в БГ продават ли няква химия като си ос*ал вече положението да го почистиш. Има едни немски истории в ebay ама тук не съм ги срещал.

                Коментар


                • От: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

                  Колега бе взел някакъв турски боклук/котел около 80кВт... То не бяха вдигания на комин (на къща 4-5 етажа), монтаж/демонтаж на шапки, смяна на температурни режими (двукръгова система) и т.н.
                  Не гореше добре, трупаше сажди (дърва и въглища)...
                  Накрая му писна и смени котела с чешки приблизително същата мощност - проблема изчезна..
                  А за летен подгрев само на вода (резерв към слънчевите батерии) си сложи малко котле...
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • От: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

                    Ето го това нещо за почистване. Някой да го е мяркал в Бг?

                    Коментар


                    • От: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

                      Първоначално публикуван от freako Преглед на мнение
                      Проблема е не само в ниската температура, а и в лошото качество на въглищата и в не добре сметната инсталация. Пример при мен - котела е Виадрус ~23kW, зимата отоплявах ~10-11kW. Само с донбаски (уж). Тия мизерници са ги окъпали с мазут или с няква друга гняс, като ги пипнеш са мазни. Котела съм го чистил преди всяко зареждане, а го зареждах всяка вечер. Еми има си креозот колкото щеш, станало е като глазура, уплътнителните въжета са се одървили. 2 телени четки объсах от жулене. А го държах умишлено на 70-75 градуса и бяхме с отворени прозорци даже. Знам, че като навържа и останалите консуматори ще се подобри горенето (ама пусти пари). Ако сложа и байпас ще се освести още повече.
                      Ся питанката е в БГ продават ли няква химия като си ос*ал вече положението да го почистиш. Има едни немски истории в ebay ама тук не съм ги срещал.
                      Колега виж в интернет теми относно прегряването на котли. Там има прикачен и снимков материал. Писалите там /недай се боже нам/ споделят, че котелът им след прегряване бил като "купен от завода", т.е. при повишаване на температурата на водата самата гняс изгаря.

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X