Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

    Колеги, имам проблем, който не знам как да реша
    Преди четири месеца монтирахме един котел, който ползваме за отопление на къща. Първият месец горихме само дърва, след това започнахме да ги комбинираме с въглища (донбас), така ни казаха момчетата, които монтираха цялата инсталация. След около месец забелязах, че от вътрешната страна се е наслоило някакво вещество, черно, прилича на дзифт, много цапа и не се мие, когато се нагрее става течно, когато е студено се втвърдява. Миналата седмица обаче котела не можеше да вдигне повече от 40гр. при никакви обсоятелства. Свалих отзад кюнеца и един капак. Установих, че м/у горивната камера и изхода в който се включва кривката (която води към комина) е задръстено от този нагар, което спира тягата и подтиска горенето. Изчистих го и го сглобих, тръгна и работи, НО. Когато разгледах обстойно горивната кемера (която вътре отдолу и отгоре е оребрена заради водната риза), видях, че този нагар е навсякъде, съответно огъня не стига до чугуна и от там не загрява добре. Има места до който не може да се бръкне с нищо. Нито с шпакла, нито с телена четка, та дори и с ръка.
    Как да го почистя това нещо? Според мен само с някакъв химикал, с който да напръскам навсякъде. Има го и по комина, но той е с голям диаметър и в него засега няма проблем, но ако продължава така, скоро и той ще се задръсти Защо се е получило и как да го избегна? Не мога да разбера дали е от въглищата или от дървата, въглищата сега ги загледах, видяха ми се влажни, а дървата съм ги купувал преди три години, тях знам 100% че са сухи.
    Дайте съвет, моля!
    Последно редактирано от Peppy; 23-02-09, 13:08.
    LZ1PER

  • #2
    До: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

    Би трябвало да може да се изгори с голяма газова горелка, като тези за лепене на хидроизолации, но трябва да се източи водата. Това си е катран от кюмюра и понеже водната риза е студена, не може да изгори.
    Последно редактирано от cveti; 23-02-09, 14:59.

    Коментар


    • #3
      До: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

      Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
      Би трябвало да може да се изгори с голяма газова горелка, като тези за лепене на хидроизолации, но трябва да се източи водата. Това си е катран от кюмюра и понеже водната риза е студена, не може да изгори.
      Имам газова горелка, но трябва да източа цялата система? Това трябва да го правя два пъти на отоплителен сезон-така ли? Има нещо нередно! Питах сумати хора, топлят се по този начин, никой го няма този проблем, чистят си котлите след като свърши зимата, комините най-малко на 3-4г.
      LZ1PER

      Коментар


      • #4
        До: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

        Първоначално публикуван от peppy Преглед на мнение
        Имам газова горелка, но трябва да източа цялата система? Това трябва да го правя два пъти на отоплителен сезон-така ли? Има нещо нередно! Питах сумати хора, топлят се по този начин, никой го няма този проблем, чистят си котлите след като свърши зимата, комините най-малко на 3-4г.
        Кюмюр менте и мокър. Ако имаш нужните кранове - само котела, ако не - цялата и да не забравиш да си монтираш кран за източване.

        Коментар


        • #5
          До: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

          Мога да ти дам един съвет, но го прилагай нощно време и дано комшиите да нямат простряно пране.
          Взимаш половин килограм нафталин поставяш го в нещо като лопатка или кутия с дръжка, натроши малко сух спирт за по добро разпалване и го запали. След това го подай в горивната камера и гледай сеир. Вдига висока температура и изгаря всичко по комина. Само че от комина на парцали излизат сажди и ... както казах - нощно време. Правил съм го преди 10 години и беше много ефективно сега този котел е на газ.
          OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

          Коментар


          • #6
            До: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

            Това с нафталина го знам, но ми казаха да не го слагам в горивната камера, затова и не съм пробвал. Иначе не ми е проблем, комшии близо до мен няма, но ставало само за чистене на комина и наистина е много ефикасно, ако няма да прецакам нещо бих сложил и в котела, но не знам
            LZ1PER

            Коментар


            • #7
              До: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

              Първоначално публикуван от peppy Преглед на мнение
              Това с нафталина го знам, но ми казаха да не го слагам в горивната камера, затова и не съм пробвал. Иначе не ми е проблем, комшии близо до мен няма, но ставало само за чистене на комина и наистина е много ефикасно, ако няма да прецакам нещо бих сложил и в котела, но не знам
              Комина е много-по трудно да се задръсти. Там температурата е висока. Това е един вид конденз по студената водна риза.

              Коментар


              • #8
                До: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

                Първоначално публикуван от peppy Преглед на мнение
                Това с нафталина го знам, но ми казаха да не го слагам в горивната камера, затова и не съм пробвал. Иначе не ми е проблем, комшии близо до мен няма, но ставало само за чистене на комина и наистина е много ефикасно, ако няма да прецакам нещо бих сложил и в котела, но не знам
                Наистина няма да ти очисти горивната камера, но за комина е супер. За самата камера трябва да търсиш някакъв препарат, но наистина мисля, че имаш проблеми с горивния процес за да трупа нагар в самата камера, че и мазен.
                OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

                Коментар


                • #9
                  До: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

                  Първоначално публикуван от slavin Преглед на мнение
                  Мога да ти дам един съвет, но го прилагай нощно време и дано комшиите да нямат простряно пране.
                  Взимаш половин килограм нафталин поставяш го в нещо като лопатка или кутия с дръжка, натроши малко сух спирт за по добро разпалване и го запали. След това го подай в горивната камера и гледай сеир. Вдига висока температура и изгаря всичко по комина. Само че от комина на парцали излизат сажди и ... както казах - нощно време. Правил съм го преди 10 години и беше много ефективно сега този котел е на газ.
                  НЕ СЛАГАЙТЕ НАФТАЛИН!
                  Развива много висока температура заедно саждите в комина и използвайки силния въздушен възходящ поток на комина се получава т.н. "Кислородно копие" изгаря и тухлите включително, стапя ги стават като вулканична лава, ако в комина е имало досатъчно сажди.
                  Ако комина е сравнително чист и няма много налепи нафталина изгаря и не създава проблеми, но ако има сажди /въглерод/кокс/ сещате се за какво става дума...
                  Има доста случаи на пожари станали по този начин.
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • #10
                    До: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

                    Не трябва да се притесняваш, тази чернилка винаги си седи по ризата наслоявасе леко и почва да обгаря но винаги отдоло си седи черно и мазно.Поне при мен е така от 5-6 години.Отоплявам се с камина с водна риза, и досега не съм имал проблеми.
                    На месец и малко или като почне да пуши почиствам кюнеца и всичко е ок. Гориме само дърва
                    Почистваи по често тази кривка и няма да имаш проблеми, наи вероятно от комина падат сажди точно в нея и я задръстват

                    Коментар


                    • #11
                      До: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

                      Котела не работи в правилния режим, затова и се образува този катран по стените. Докато не се промени режима на работа, винаги ще имаш проблеми. Катран не се образува, когато температурата на водата в котела е над 60град, а най добре около 90. При по-ниски температури, катрана кондензира по студените стени и се получава това което имаш.
                      В Чехия гледах, че в Строителните маркети се продават едни опаковки с нещо което отпушва комините и почиства камините - най вероятно на базата на нафталин, но не съм сигурен.
                      Виж си оправи режима на работа на камината и всичко ще се оправи. Инак ще се видиш в чудо.
                      ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                      Коментар


                      • #12
                        До: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

                        И аз използвам дърва и кюмур чат пат но нямам този проблем.Но съм чувал че има течни препарати които впръскваш в камерата и я чистят много бързо но незнам от каде можеш да ги закупиш и колко пари струват
                        OffRoad-a - за някои е страст, за други хоби, за трети професия, а за мен - начин на живот !!!

                        Коментар


                        • #13
                          До: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

                          Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                          Котела не работи в правилния режим, затова и се образува този катран по стените. Докато не се промени режима на работа, винаги ще имаш проблеми. Катран не се образува, когато температурата на водата в котела е над 60град, а най добре около 90. ..
                          при вода 90С няма да може да се стои в къщата - поне при баща ми най-големия радиатор /в хола/ е вързан без кран...
                          помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                          Коментар


                          • #14
                            До: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

                            Мда, неправилно горене е причината. Или котелът е сбъркан, ако е правен (не си писал модела), или ако е готов и изпитан, не му се осигурява или пресен въздух, или комин за газовете.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Котел на твърдо гориво-почистване на нагар, как?

                              Котела не е правен, италиански е марка "Sime" 37.5 kw. Монтиран е в котелно помещение с размери на гараж, около 20кв/м, кислород има достатъчно. Комина е изграден от коминни тела (като на снимката). Висок е 13м и стърчи около 0.60м над билото. Тегли добре, но може и в него да е проблема

                              Ето размерите:
                              дължина - 30см
                              ширина - 25см
                              височина - 20см
                              тегло - 15кг
                              дебелина на стената - 5см
                              Прикачени файлове
                              LZ1PER

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X