Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мухъл?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: До: Мухъл?

    Първоначално публикуван от hyenna Преглед на мнение
    .... А направим ли отвори в дограмата за постоянно проветряване, според мен е директно връщане на ситуацията отпреди "тунинговането" със стиропор и пластмасови джамове, т.е. ще доведе до реално изстудяване на жилището, понеже ще изстинат стените.
    Не е така. Правейки отвори за проветрение, се връщаме в начално положение единствено по отношение на вентилацията покрай не-добре уплътнената дограма. Това по никакъв начин не влияе на факта, че топлопреноса през стените е намален в пъти! Впрочем много от новите дограми могат да бъдат затваряни "проветриво" с дръжка под 45*. Тогава са си баш като стара дограма...

    Първоначално публикуван от hyenna Преглед на мнение
    ....Така че ако няма възможност за редовно проветряване, според мен изолацията е минус тъй като ще влоши качеството на въздуха в помещението....
    Изолацията няма никакво отношение към натрупването на влага в помещението. Не се препоръчва използването на XPS за фасадни стени именно по тази причина. Между другото, аз бях доста скептичен към "дишането" на бетона и дълго смятах, че това е трик с който "клиентите" се връзват на по-евтиния вариант за изолация с EPS - стиропор. Е, видях достатъчно еднакви жилища санирани както с EPS така и с XPS и определено препоръчвам да се използва само EPS за изолация на външни стени.

    Първоначално публикуван от hyenna Преглед на мнение
    ...и най-важното мисля че парите за изолация и дограма, ако ги инвестирам в гориво за печката, ще се топля поне 10-15 години......

    Понеже сметките ми са имагинерни бих се радвал, някой минал по пътя (на "Просветения" )да даде обективна информация за това колко му струва изолацията и дограмата и съответно с колко му е намаляла сметката на топлото, т.е. за колко време ще се "избие" инвестицията.....
    Това е строго индивидуално. Ако искаш всичко да е както трябва е редно специалист да изготви проект и да ти даде оценка за възвращаемостта. Това не се прави обикновено по една единствена причина - да се спестят разходи. Тук (във форума) имаше именно такъв специалист, работещ с термографски камери и т.н., аз не съм компетентен и не мога да кажа до колко е рентабилно да се направи такова изследване за самостоятелен апартамент.
    Иначе ако апартамента е външен след полагане на изолация, небходимата за отопление енергия намалява 2-3 пъти! Ако ви се струва "нереално" да има такава разлика излезте за 1 час по потник на -15* и си помислете отново . 8 см стиропор не е много, но е повече от всички дрехи с които е облечен алпинист при изкачване на Еверест...
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

    Коментар


    • От: Мухъл?

      Лесен старт на борбата с мухъла е придобиването на хигрометър. Всяка стойност над 60% през отоплителния сезон подсказва, че трябва да се вземат мерки. Било с отопление, било с проветрение.

      Коментар


      • От: Мухъл?

        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
        Лесен старт на борбата с мухъла е придобиването на хигрометър. Всяка стойност над 60% през отоплителния сезон подсказва, че трябва да се вземат мерки. Било с отопление, било с проветрение.
        Зелената зона на психромеръра(влагомер,хигромер)е от 50 до 70%.Иначе много зависи на кое място на планетата живееш.Има места където нищо не помага-Амазонската джунгла през дъждовния период.Иначе в нашата мила и красива родина с 4 годишни времена сме на най-доброто място на планетата.По отношение на строителните материали мисля че по-добро от кирпича и дървото не е измислено.Веднъж развалях една къща,тази на дядо ми(кирпич,червен чам и прости керемиди),за да направим една масивна с тухли и бетон.Ами познайте къде ми беше по-топло при все че беше с единична дограма(все пак беше строена 1905).Даже в Африка има многоетажни сгради от кирпич.Та въпроса беше в това ,че счупих 3 кирки да досъборя 2-3 дувара(широки по 60 см) и пак не успях та се наложи да вкарваме челен товарач.
        Последно редактирано от mihov_1969; 29-01-11, 09:13. Причина: правопис
        МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

        Коментар


        • От: Мухъл?

          Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
          ...Иначе в нашата мила и красива родина с 4 годишни времена сме на най-доброто място на планетата.По отношение на строителните материали мисля че по-добро от кирпича и дървото не е измислено...
          Подкрепям....за красивата родина. Климатично сме на едно от най-добрите места...
          Иначе едно време са строели с каквото са имали. Строителството си е логичен процес, може да се извърши с почти всякакъв материал...само преди това трябва да се мисли...

          Коментар


          • От: До: Мухъл?

            Не си давайте парите за САВО, то е обикновена БЕЛИНА с аромат.
            Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 30-01-11, 19:57.

            Коментар


            • От: До: Мухъл?

              Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение

              Изолацията няма никакво отношение към натрупването на влага в помещението. Не се препоръчва използването на XPS за фасадни стени именно по тази причина. Между другото, аз бях доста скептичен към "дишането" на бетона и дълго смятах, че това е трик с който "клиентите" се връзват на по-евтиния вариант за изолация с EPS - стиропор. Е, видях достатъчно еднакви жилища санирани както с EPS така и с XPS и определено препоръчвам да се използва само EPS за изолация на външни стени.
              За ВЪНШНАТА изолация съм абсолютно съгласен и то стиропорената, че ще затопли помещенията. XPS също се ползва за външна изолация (поправи ме ако греша) но само за железобетонни колони при строителство с тухли и само за цокъла (до 50-60см от земята) на къщите; идеята е да не пусне влага ОТВЪН НАВЪТРЕ.

              Но относно паропропускливостта на изолираната стена (говорим за правилния начин - външна изолация със стиропор )продължавам да съм скептичен, защото според мен влагата има да преодолява допълнителни препятствия - стиропора, шпакловката върху него (а евентуално и шпакловка отвътре на стената или гипсокартон) мазилката върху изолацията. Всички те макар и пропускливи са препятствия и се явяват лимитиращ фактор за скоростта на "изчистване" на влагата от стаята, т.е. да се образува повече отколкото успява да се изчисти. Тогава пак ще има влага (съответно и мухъл, дори да е само по тръбите на студената вода, щом стената е топла) въпреки правилното изпълнение на упражнението с изолацията.

              Разбира се всичко това го приказвам на логика на база на информацията която съм прочел, иначе хал хабер си нямам от изолация. Просто споделих защо няма да си направя изолация и мисля се обосновах. Това обаче за апартамент. Ако живеех в къща бих направил изолация с XPS на цокъла и колоните, EPS или пресована вата до 2-2,5метра и нагоре с обикновена вата, без да пипам дограмата - по правило на къщите е с двойни прозорци от чам, според мен са перфектни за къща. И понеже само си мисля така, затова исках някой опитал и двата варианта да си каже мнението, което ще е най обективно.

              Значи окъпахме децата, аз излизам от банята, а вратата оставяме отворена, защото нямаме вентилация там - отворил съм пътя на злия дух дет'се вика (а имам и 2 аквариума дето изпаряват около 15 литра на седмица) и хигрометъра (на Hama) показва 29% отн.влажност. Това добре ли е?
              Последно редактирано от hyenna; 30-01-11, 21:59. Причина: честита баня
              Toyota Yaris 1,4D-4D 0889/
              MB W124 200TE 801-
              TLC LJ70 2,4TD 364

              Коментар


              • От: Мухъл?

                29% относителна влажност е ужасна суша, дори ми се струва неестествено. А може би влагомера не е верен, или точно преди да направиш този отчет, рязко е била вдигната температурата във въпросното помещение.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • От: Мухъл?

                  Вярно е - прибрахме се от отпуска и запалихме печката. От друга страна и сега в момента е 33%, след 18 часа затопляне. Всъщност не съм го виждал повече от 42% сега като се замисля.
                  Toyota Yaris 1,4D-4D 0889/
                  MB W124 200TE 801-
                  TLC LJ70 2,4TD 364

                  Коментар


                  • От: Мухъл?

                    Едно и също абсолютно количество вода във въздуха, при различна температура представлява различна относителна влажност. По-топлият въздух поема повече вода преди тя да почне да кондензира. Оттам и предположението ми за рязкото затопляне - същото количеството вода във въздуха вече представлява по-ниска относителна влажност.
                    Всички тези разсъждения нямат особено значение, при положение, че твоят влагомер никога не е отчитал повече от 42% - той еднозначно не е верен!
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • От: Мухъл?

                      Ааа верен е. Точно заради тия съмнения го преместих в кухнята докато готвехме супата и стигна до 75% близо до готварската печка. Не е отчитал много просто защото е в стаята с камината, а тя почти не се гаси.
                      Toyota Yaris 1,4D-4D 0889/
                      MB W124 200TE 801-
                      TLC LJ70 2,4TD 364

                      Коментар


                      • От: До: Мухъл?

                        Първоначално публикуван от hyenna Преглед на мнение
                        За ВЪНШНАТА изолация съм абсолютно съгласен и то стиропорената, че ще затопли помещенията. XPS също се ползва за външна изолация (поправи ме ако греша) но само за железобетонни колони при строителство с тухли и само за цокъла (до 50-60см от земята) на къщите; идеята е да не пусне влага ОТВЪН НАВЪТРЕ.
                        Прав си, напълно.

                        Първоначално публикуван от hyenna Преглед на мнение
                        Но относно паропропускливостта на изолираната стена (говорим за правилния начин - външна изолация със стиропор )продължавам да съм скептичен, защото според мен влагата има да преодолява допълнителни препятствия - стиропора, шпакловката върху него (а евентуално и шпакловка отвътре на стената или гипсокартон) мазилката върху изолацията. Всички те макар и пропускливи са препятствия и се явяват лимитиращ фактор за скоростта на "изчистване" на влагата от стаята, т.е. да се образува повече отколкото успява да се изчисти.
                        Лепилото, шпакловката както и някои мазилки са на циментова основа, точно като бетона на панела.... но 2 порядъка по-тънки. Т.е. нямат отношение към въпроса. Стиропора е много по паро-пропусклив от бетона. Остава единствено въпроса с мазилката, ако е на полимерна, а не на циментова основа - там се чете етикета...

                        А влагомера хама от сега мога да ти кажа какво мери , но ако искаш да си сигурен го извади навън да провериш някакви що-годе предполагаеми стойности... До супата трябва да показва 99%...
                        Technical Rescue Direct - life lies in courage
                        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                        Коментар


                        • От: Мухъл?

                          Е, не съм го завирал у чорбата, на около 2 метра беше от печката. Така както го разбирам трябва да го сложа над парата, та тя да кондензира върху него, за да покаже 99-100%. Ама ще го изнеса и навън де, че ми стана интересно и ще рапортувам. Аз си мисля че е относително точен, поне градусите ги цели верно.
                          Toyota Yaris 1,4D-4D 0889/
                          MB W124 200TE 801-
                          TLC LJ70 2,4TD 364

                          Коментар


                          • От: Мухъл?

                            Какво мислите по въпроса за външната изолация:

                            1.Защо да не изолирам с XPS цялата къща, след като така или иначе се шпаклова и нанася силиконова мазилка?
                            2.Ако се изолира с EPS и отгоре се положи същата шпакловка и мазилка, какъв е ефекта, какво ще пропуска това чудо?

                            Коментар


                            • От: Мухъл?

                              Първоначално публикуван от mitko punev Преглед на мнение
                              Какво мислите по въпроса за външната изолация:

                              1.Защо да не изолирам с XPS цялата къща, след като така или иначе се шпаклова и нанася силиконова мазилка?
                              2.Ако се изолира с EPS и отгоре се положи същата шпакловка и мазилка, какъв е ефекта, какво ще пропуска това чудо?
                              EPS-a изолира топлинно по-добре от XPS-а, но стените "дишат" по-трудно - няма ги порите между зърната на XPS-а. "Силиконова мазилка" не знам какво е, но принципно всяка мазилка трябва да е "дишаща", разбирай, да има паропропускливост, което не значи водопропускливост.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Мухъл?

                                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                                EPS-a изолира топлинно по-добре от XPS-а, но стените "дишат" по-трудно - няма ги порите между зърната на XPS-а. "Силиконова мазилка" не знам какво е, но принципно всяка мазилка трябва да е "дишаща", разбирай, да има паропропускливост, което не значи водопропускливост.
                                Мерси за отговора!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X