Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

    Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
    Я пак, наистина ли искаш да ни убедиш, че замръзва на 70см. дълбочина!?
    Искам да кажа че на 70 см. в земята се загря дотолкова че започна да мирише гумата.
    Както казах водата каптажна- нито цялата тръба е на толкова заровена/замръзнала на друго място по трасето/, нито и е достатъчно налягането за да се размрази лесно. Едно е да размразяваш при4-5 бара -друго при 0,5. От опит.
    Sent from my Nokia s fenerche

    Коментар


    • #62
      От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

      Първоначално публикуван от racer92 Преглед на мнение
      Доста се учудих като прочетох в инструкцията за употреба на електрожен Вики-Б, че не трябва да се ползва за размразяване на тръби, но ето че можело...

      Изпратено от моят P8_Energy_mini с помощта на Tapatalk
      Сега остава само да пробваш,за да се убедиш защо не трябва...

      Коментар


      • #63
        От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

        Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
        Приеми, че водата в течно, или в твърдо състояние не е проводник на ток в ампери. Особено в метри.
        Зависи от напрежението. Хората си варяха кафе едно време като пускаха ток през водата, директно от контакта. 2 чаени лъжички в пластмасова чаша, туй дето не било проводник дърпаше близо киловат. Най-бързите кафеварки!
        Първоначално публикуван от ДСВ Преглед на мнение
        Ще помоля някой модератор да прехвърли това в раздела "Бисери и проблясъци".
        Тази вечер определено не скучая.
        Искаш ли да направим една проба, като в Митоборците. Ще заровим 5 метра тръба, ще вържа кабели на металните компоненти по краищата, и ще му засиля 500 волта отгоре. Толкова имам от един ТС-270. Ако не стигнат може да пробвам и с 2 киловолта от микровълнова фурна.
        Не споменавай модерация у всеки пост, че после 2 приказки не мож си каза от тях!

        Коментар


        • #64
          От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

          Първоначално публикуван от brum Преглед на мнение
          Има едни много хитри подгревни кабели за тръби на 12V, саморегулиращи се уж. От доста време мисля да вкарам вътре в тръбите такива (на село) и ако замръзне - да пусна на 6-9 волта. Все пак са по 30W/m, а ако са вътре ще им трябва по-малко. При това ниско напрежение най-вероятно ще е безопастно за "консуматорите" .
          Саморегулиращи има, но сигурен ли си, че са на 12 волта. На 220 волта съм слагал в олуци - идеално работи. Слагахме и на работата ми на една водна кула, която се ползва целогодишно и така предпазваме тръбите да не замръзват, ваната е с тръбен нагревател и няма проблем.
          А иначе в самата тръба как ще го захраниш - ще слагаш тетка и някакъв издържащ на налягане 5-6 бара щуцер за да извадиш извода навън към захранването?
          Освен това, обикновено този тип кабели са плоски и щуцерите които продават за тях няма да свършат работа ако завреш кабела кабела в тръбата. Пък и няма нужда да е вътре, върши идеална работа и като го положиш по дължина на тръбата, под изолацията. При тръби на открито няма проблем, а под земята ще работи още по-добре.
          Живей така, че ако утре е последния ти ден, да не е необходимо да променяш нещо днес!

          Коментар


          • #65
            От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

            Първоначално публикуван от racer92 Преглед на мнение
            Доста се учудих като прочетох в инструкцията за употреба на електрожен Вики-Б, че не трябва да се ползва за размразяване на тръби, но ето че можело...
            Говорим за заваръчен трансформатор, а не инверторен електрожен. Едното е тъпо желязо, а другото интелигентна електроника. Трансформаторът е с мека характеристика, подбрана така че при напрежение на дъгата примерно 20V да дава нужните токове. Това, при въпросния Кракра, става с прехвърляне на навивки от първичната намотка по-далече или по-близо до вторичната по магнитопровода, чрез превключвателя отпред. Ако залепиш ръкохватката и масата, токът пак се ограничава от индуктивността.
            Докато инверторът следи какво става на изводите му и ако ги залепиш, усеща късото съединение и започва да подава импулси, докато разделиш изводите и запалиш дъга. Тези импулси не осигуряват ток за размразяване, но ако ако остане повече време късото, може да се прецака електрониката, защото тя загрява, а обикновено вентилаторчето вътре е зацапано.

            Коментар


            • #66
              От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

              Първоначално публикуван от kosta-s Преглед на мнение
              Сега остава само да пробваш,за да се убедиш защо не трябва...
              Никага не съм ди го и помислял. Исках да кажа че по този начин разбрах че някой си размръзява тръбите с електрожен. Никога не се бях сещал че може, а и не ми се е налагало. Унас не замръзват.

              Изпратено от моят P8_Energy_mini с помощта на Tapatalk
              Кольо Динев

              Коментар


              • #67
                От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

                Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                Говорим за заваръчен трансформатор, а не инверторен електрожен. Едното е тъпо желязо, а другото интелигентна електроника. Трансформаторът е с мека характеристика, подбрана така че при напрежение на дъгата примерно 20V да дава нужните токове. Това, при въпросния Кракра, става с прехвърляне на навивки от първичната намотка по-далече или по-близо до вторичната по магнитопровода, чрез превключвателя отпред. Ако залепиш ръкохватката и масата, токът пак се ограничава от индуктивността.
                Докато инверторът следи какво става на изводите му и ако ги залепиш, усеща късото съединение и започва да подава импулси, докато разделиш изводите и запалиш дъга. Тези импулси не осигуряват ток за размразяване, но ако ако остане повече време късото, може да се прецака електрониката, защото тя загрява, а обикновено вентилаторчето вътре е зацапано.
                Това лято ми се наложи да напеча един клеасал 14 мм болт по предницата на колата . Звъннах на Данчо в Дел да го питам мога ли с инвертора без да го поразя . Може каза ми човека само че присъединяваш кабелите с потенциометър на нула и после увеличаваш до край . Нещо стана болта се понагря след доста време но не достатъчно за да изгори ръждата между него и втулката . Издърпах трифазния и след няма и 3 секунди болта беше червен
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • #68
                  От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

                  Образно казано инверторите са защитени от подобно късо съединение.За това в резултат няма да имате размразена чешма,а по скоро "замръзнал" инвертор.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

                    Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                    ...
                    Нещо стана болта се понагря след доста време но не достатъчно за да изгори ръждата между него и втулката . Издърпах трифазния и след няма и 3 секунди болта беше червен
                    Което потвърждава мойта приказка, че
                    Което не става с технология, става с хамалогия, и поне едното винаги работи !

                    В случая си извадИл гоуЕмио чук !
                    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                    Коментар


                    • #70
                      От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

                      Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                      Издърпах трифазния и след няма и 3 секунди болта беше червен
                      С него работата става, но пак е малко грехота. Той е железен траф, но все пак на изхода има диоди и те виждат зор при късото.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

                        Язе пък съм нагрявал тръба с инверторен електрожен. Нищо си му няма и за него не е претоварване (аз не я размразявах, правех други простотии). Всъщност почти няма начин да претовариш електрожен, еле па инверторен.

                        И не, не работи на импулси или поне най-простите не работят на импулси при късо съединение, ами пущат тока който е завъртян на копчето. Понеже няма пад на напрежение (освен по жиците) няма и мощност твърде, та и не загрява твърде самият инвертор.

                        По-горе някой беше питал дали ледът е проводник - ледът е доста по-добър изолатор от водата. Това като е чист и сух де, иначе ако има сол примерно между ледените кристали има течни мостчета.

                        С пластмасови тръби не искам да научавам как става защото май става само с лопатата. У нас няма опасност защото няма шанс да се съберат 2 часа някой нещо да не харчи вода.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          ... Всъщност почти няма начин да претовариш електрожен, еле па инверторен...
                          Тва на режим "дурак" или...Телвин 160 на петия електрод четворка вдига бял флаг.На чешма също.Ама за чугунено менгеме е като Васко Василев на цигулка.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

                            Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                            С него работата става, но пак е малко грехота. Той е железен траф, но все пак на изхода има диоди и те виждат зор при късото.
                            За тази работа имам един двуфазен 600 ампера без диоди . Въртиш манивелата отгоре и огън И с другите съм го правил . Диодите вътре са толкова преосигурени че трябва сигурно 24 часа да го оставя на късо и ако не изгори нещо друго може и да пукнат .
                            Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                            Което потвърждава мойта приказка, че
                            Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                            Което не става с технология, става с хамалогия, и поне едното винаги работи !

                            В случая си извадИл гоуЕмио чук !
                            Не е големия чук а е големия мързел Електрожените са в съседния цех и трябва да го бутам по неравен под . Аз го надявам на вилиците на мотокара закарвам си го и както си е на вилиците си свършвам работата и после го връщам Не че ако не го върна нещо ще стане ама трябва и на него да му намеря място .
                            Последно редактирано от sek.1; 30-01-17, 17:38.
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X