Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

    Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
    Това с електрожена съм го правил много пъти някога, затова се обаждам.
    Сега - ако замръзнат мастапласовите тръби - пак ще измисля нещо, не се притеснявам.
    Да споделя и аз опит от миналата зима. На селото на жена ми замръзнаха тръби и кран на външна чешма, като само около 15-20 см. тръба е открита, останалото е скрито в шахта, под земята и в конструкцията на чешмата. Пробвахме с нагряване с пряк огън на откритата част - като се и предполагаше, без никакъв ефект. В един момент се сетих, че от колеги бях чувал за варианта с електрожена. Тъста ми има една мн.стара Кракра, не е като пластмасовите "саксии", стои легнал и е с метална кутия, поне сега е останал само металния преден панел . Закачих щипката на масата на единия кран в шахтата, с ръкохватката опирах директно върху тръбата до крана в края на трасето. Електрожена беше на макс. мощност, би трябвало да е 160А. След няколко включвания за по около 10 сек. тръбата на пипане беше доста топла и от крана на чешмата започна да сълзи вода. След по-малко от минута вече имаше тънка струя и накрая се размрази напълно, като изстрелваше дребни шрапнели лед. Та с две думи, метода 100% работи.
    Колкото до пластмасовите - имам опит полипропиленови, не съм сигурен дали полиетиленовите ще се държат по същия начин заради по-тънките си стени и различния начин на присъединяване. Първата случка - във фирмата където работя замръзва трасе 2" за противопожарните хидранти, като тръбите, които минават на тавана са от РР, в края има резбови преход и надолу към помещението се спуска поцинкована тръба. На тавана всичко беше замръзнало, като металния преход се сцепи, а на РР тръбите им нямаше нищо. Сменихме прехода и трасето и досега е ОК. Втория случай - отново на такъв окачен таван, но в другия край на сградата, трасе 1/2" от РР тръби замръзна и спря водата в цеха. Никакви поражения по тръбопровода, просто няма вода. Размразихме тръбите и досега всичко си работи. За размразяването използвахме няколко ролки за подово отопление, които положихме по дължина (не навити около тръбата) на цялото трасе под изолацията. По един щепсел в края, включихме ги и не след дълго водата протече. Нагревателите останаха там завинаги, ако се наложи отново подгряване. Това обаче става само за открити участъци, до които има пряк достъп. Така че, за РР тръбите не се притеснявайте толкова много, по-скоро няма да се спукат. Проблема е при металните тръби.
    Последно редактирано от l.m; 27-01-17, 22:14. Причина: правописна грешка :)
    Живей така, че ако утре е последния ти ден, да не е необходимо да променяш нещо днес!

    Коментар


    • #47
      От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

      Първоначално публикуван от ДСВ Преглед на мнение
      При вас в южна България може да не замръзва но при нас по закон кабелите се поставят на минимум 0,8 а водопровода на 1,2 дълбочина.
      Силно се срамувам себе си,(от познанията си) ако си прав.

      Коментар


      • #48
        От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

        Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
        Силно се срамувам себе си,(от познанията си) ако си прав.
        По образование съм строителен техник но това беше до1989г. От тогава се преквалифицирах в елмонтажник до 1991г когато регистрирах фирмата си, че до ден днешен. Вервай ми с това си вадя хляба от 1989г.
        Последно редактирано от ДСВ; 27-01-17, 23:02.
        ДИМИТЪР ВЪЛЕВ- ЧИЧО МИТКО /ОРИГИНАЛЪТ/
        ЛАНДРОВЪР ДИСКАВЪРИ-1
        0896 846 246

        Коментар


        • #49
          От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

          Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
          Силно се срамувам себе си,(от познанията си) ако си прав.
          Той , че е прав , прав е, при нас се учеше по фундиране, иначе и за по-предишното ми мнение - товар има, съответно ватмера мери , познай.
          подаръци за мъже от FACOM
          промоция на читави инструменти

          и на хоби такива

          тел. О879 Ч8Ч 2З5

          Коментар


          • #50
            От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

            Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
            Той , че е прав , прав е, при нас се учеше по фундиране, иначе и за по-предишното ми мнение - товар има, съответно ватмера мери , познай.
            Майсторе, хлъзгаш се като риба, товар няма. Аз съм прост и не съм учил фундиране, а ти си търговец-от теб няма какво да се научи, не ми се сърди-бил съм ти клиент неведнъж, а и май те"хоках"веднъж. Без лоши чувства!

            Коментар


            • #51
              От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

              Открити полипропиленови тръби се размразяват с газовата горелка /пърлачката/ сравнително лесно. При сръчност на ръцете не си променят даже цвета. Молете се само да не замръзнат в стена или друго недостъпно място. Нямат никаква топлопроводност към скрития участък. Тази зима ми се наложи да си размразявам парното. Едно 30 сантиметрово преминаване през стена ми разказа играта. Грях го от едната, после от другата страна, после едновременно, не и не. Докато не разбих стената около тръбата, за да подгрея с горелката, не тръгна. Отделно, дето два дена търсих къде е проблема, защото не предполагах, че когато тръбата е сгорещена и от едната, и от другата страна на стената, пак ще си стои замръзнала по средата.
              На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
              "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

              Коментар


              • #52
                От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

                Първоначално публикуван от ДСВ Преглед на мнение
                По образование съм строителен техник но това беше до1989г. От тогава се преквалифицирах в елмонтажник до 1991г когато регистрирах фирмата си, че до ден днешен. Вервай ми с това си вадя хляба от 1989г.
                Чичо Мите, дори не съм се усъмнил в теб. Което не зная приемам от определени хора в този форум за 100% истина. тТака се упгрейдвам. Поздрави!

                Коментар


                • #53
                  От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

                  [QUOTE=chrichri;3098419]Чичо Мите, дори не съм се усъмнил в теб. Което не зная приемам от определени хора в този форум за 100% истина. тТака се упгрейдвам. Поздрави![/QUOTE
                  Внимавай на кого се доверяваш за истинност защото на последък чета и невярвам на ушите си. Напоследък форумът се напълни с изказвания на хора които са вещи по всички въпроси без да имат нужният ценз за това. Повярвай ми много се забавлявам.
                  ДИМИТЪР ВЪЛЕВ- ЧИЧО МИТКО /ОРИГИНАЛЪТ/
                  ЛАНДРОВЪР ДИСКАВЪРИ-1
                  0896 846 246

                  Коментар


                  • #54
                    От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

                    И на мен ми е забавно от много знаещи и вярващи си, но много избягахме от темата.
                    Приеми, че имам някакви познания по електротехника от висшето си образование и професията си - ел.проектант.
                    Относно размразяването - чети внимателно дали някъде съм казал тръбата накъсо или през водата(леда).
                    А електромерът върти като луд през земното, което по закон трябва да е до 10 ома. Сам можеш да сметнеш мощността, която навърта ватметъра. И нищо няма да изключи при такава консумация.
                    Конструкцията на сградата включва метален кофраж на канал за автомобили с дълбочина 1,8м и площ не ми се смята, заварен за сградата.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

                      Ами помогни ми да разбера, да речем нарисувай го, че електромера е една последователна и една паралелна намотка.И да има теч към земята не минава през устройствово.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

                        Има едни много хитри подгревни кабели за тръби на 12V, саморегулиращи се уж. От доста време мисля да вкарам вътре в тръбите такива (на село) и ако замръзне - да пусна на 6-9 волта. Все пак са по 30W/m, а ако са вътре ще им трябва по-малко. При това ниско напрежение най-вероятно ще е безопастно за "консуматорите" .

                        Коментар


                        • #57
                          От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

                          Приемам, че имаш познания но нямаш практика. Човекът попита как на практика се размразява с електрожен а ти го караш да цели средата на леда ама къде, във вече пръснатата тръба или трябва да развие цедката на смесителя за да може да стигне до средата на леда с поводника към който е подадена фаза.
                          ДИМИТЪР ВЪЛЕВ- ЧИЧО МИТКО /ОРИГИНАЛЪТ/
                          ЛАНДРОВЪР ДИСКАВЪРИ-1
                          0896 846 246

                          Коментар


                          • #58
                            От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

                            Първоначално публикуван от brum Преглед на мнение
                            Има едни много хитри подгревни кабели за тръби на 12V, саморегулиращи се уж. От доста време мисля да вкарам вътре в тръбите такива (на село) и ако замръзне - да пусна на 6-9 волта. Все пак са по 30W/m, а ако са вътре ще им трябва по-малко. При това ниско напрежение най-вероятно ще е безопастно за "консуматорите" .
                            http://bg.fheprod.danfoss.com/Conten...97_SIT978.html
                            ДИМИТЪР ВЪЛЕВ- ЧИЧО МИТКО /ОРИГИНАЛЪТ/
                            ЛАНДРОВЪР ДИСКАВЪРИ-1
                            0896 846 246

                            Коментар


                            • #59
                              От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

                              Доста се учудих като прочетох в инструкцията за употреба на електрожен Вики-Б, че не трябва да се ползва за размразяване на тръби, но ето че можело...

                              Изпратено от моят P8_Energy_mini с помощта на Tapatalk
                              Кольо Динев

                              Коментар


                              • #60
                                От: Размразяване на замръзнали тръби с електрожен ?!

                                Първоначално публикуван от ДСВ Преглед на мнение
                                При вас в южна България може да не замръзва но при нас по закон кабелите се поставят на минимум 0,8 а водопровода на 1,2 дълбочина.
                                Ако на 70 см.замръзне в почвата,жертвите ще са повече от маларията през по миналия век.Кабела се заравя на 80 см.за да може да се постави жълта лента на 60 см.от изкопа,и ти добре знаеш че кабела не го бърка студа,правата вода по правило се копае под нивото на кабелите минимум 40 см.под нивото за битови и 60 см.за промишлени обекти.Лед на 70 см.в почвата е апокалипсис
                                Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                                Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                                Анатолий Пейчинов o8875о9815
                                https://dvrbg.com/

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X