Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Коминни тела?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Коминни тела?

    Бел: Опит да възкреся темата, пусната в неуспялата нова версия на форума

    Има ли нещо, което да върши работа в диапазона между обикновените бетонни коминни тела с правоъгълно сечение и коминните системи от типа на Шидел и подобни? Има гръцки керамични с кръгло сечение "Кебе", но за тях чета противоречиви мнения. В т.ч. и такива, че са абсолютно непригодни за директна употреба като комин, поради това че се пукали/разпадали при евентуално запалване на комина.


    Последно редактирано от Чавдар (V93); 23-07-16, 06:54.
    Ние не сме неутрални!

  • #2
    От: Коминни тела?

    Бел: Поради невъзможност да прехвърля отговорите в онази тема в оригиналния им вид, копирам ги като цитати:

    Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
    Аз преди месец си правих троен комин с керамични, сръбски мисля бяха. Има и такива с отвор за розетка. Доста по-леки и прави са от бетонните. Колко карат обаче не знам, аз правих частта над покрива, а и вече комина мисля да ми е само за вентилация на кухни и бани, газифицирах се.



    Първоначално публикуван от mikivt Преглед на мнение
    Аз използвах някаква френска система, Аврора в Младост ми я продадоха и монтираха заедно с камината. Кръгли керамични тела, изолирани с вата и отвън правоъгълни някакви, мисля бетонни. Голяма глупост свърших. Едно, че струваха една шапка пари, ми и сега от комина няма грам топлоотдаване на горните етажи. Всичко отива за глобалното затопляне.
    Не знам дали ти върши работа, но е опит, негативен.



    Първоначално публикуван от sofftroad
    Червени, керамични (тухла). Използвам ги повече от 5 години. Комина е изграден извън къщата. Изолацията е задължителна, за да "тегли" комина и да няма кондензат. На комина не е редно да се разчита за отопление

    Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение


    Всичко различно от Шидъл на нашия пазар е компромис с пожаробезопасността. Имаше нещо сръбско подобно на Шидъл, но като видях качеството на елементите 20% разлика в цената ми се видя прекалено малка и натежа в полза на оригинала. Това беше 2010г.


    Всички керамични тела(които не са от огнеупорен шамот) са просто за вентилация. Гръцките "коминни тела" са точно такива, и чувам за изключително куриозни случаи за хора с пари правещи камини с такива комини, като наследващата година правят всичко наново, но тоя път с правилните елементи .
    Аз съм беден и реших да си спестя опитите и парите за двойно изграждане.

    Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
    Не знам точно какво трябва да изграждаш, а и не мога да дам съвет от собствен опит,
    но добър и ефективен комин става от тухли единички, като вътре се пъха един прав елемент от кюнец, а кухината м/у тях се запълва със шамотна смес, като след зидане и запълване, кюнеца постепенно се издърпва нагоре, и после пак тухли, запълване и издърпване на кюнеца, който се маха като се иззида до край.
    Става кумин с перфектна форма която по-трудно се задръства, удобен за чистене, и термоизолиран от шамота.
    Като себестойност не знам колко ще му е относителната цена спрямо другите варианти.
    На мен лично ми харесват неизмазани единички, но е въпрос на вкус, а и на интериор.
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      От: Коминни тела?

      Първоначално публикуван от sofftroad
      Червени, керамични (тухла). Използвам ги повече от 5 години. Комина е изграден извън къщата. ...
      Какви? Гръцките или други?

      Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение


      Всичко различно от Шидъл на нашия пазар е компромис с пожаробезопасността. Имаше нещо сръбско подобно на Шидъл, но като видях качеството на елементите 20% разлика в цената ми се видя прекалено малка и натежа в полза на оригинала. ...
      Освен Шидъл знам за полски - Icopal Wulkan.


      Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
      ... Всички керамични тела(които не са от огнеупорен шамот) са просто за вентилация. Гръцките "коминни тела" са точно такива, и чувам за изключително куриозни случаи за хора с пари правещи камини с такива комини, като наследващата година правят всичко наново, но тоя път с правилните елементи .
      ...
      Опасявам се, че лошите приказки за гръцките май имат основания. Вчера видях да разтоварват такива и на пръв поглед имаше такива със солидни вертикални пукнатини по цялата височина. Това - още на палета. Представям си какво ще е, ако видят жега ...
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #4
        От: Коминни тела?

        Коминът на Джоу (x3mrjoe) е ненадмината класика. Ед. тухли е добре да са плътни или поне добре изпечени и здрави( до скоро македонски). Вътрешното измазване задължително с шамот(вароцимент. мазилка след време се рони), добре измазан отвън, извън къщата и подпокр. пространство задълж. топлоизолиран. Днешните бетонни тела са дост.добри като геометрия, здравина и качество- примерно на реликс вибро. Ако се подведат правилно няма проблеми, има с преходи и отвори, не мажеш вътрешно. Гръцко изделие освен добра геометрия има само ядове.
        А тези простотии се правят от името на всички ни.
        Даника
        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

        Коментар


        • #5
          От: Коминни тела?

          Относно единичките, втора употреба нашенски, почистени, е перфектният вариант.
          Пълно е с оферти и за по-големи количества и идват на много добра цена, а качеството няма нужда от коментар.

          Ще следя и "новата" тема.
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • #6
            От: Коминни тела?

            Да се изкажа и аз.
            Срам не срам, и моите комини са изградени със същите гръцки коминни тела,
            НО
            1. При изграждането си са лепени с високотемпературно флексово лепило;
            2. След изграждането са допълнително измазани изцяло със стъклофибърна мрежичка и същото лепило;
            3. При изграждането е положен слой 4-5 см плътна (110-130 кг/м3) вата между коминното тяло и стената, като ватата предварително е залепена към стената;
            4. След изграждането и измазването, е положен слой от ватата и на другите 2/3 страни, така че реално коминното тяло е плаващо т.е. никъде не е залепено към твърда строителна конструкция (стена, бетон, тухли и т.н.) и може да се разширява (температурно) свободно.
            5. При преминаване между плочите е оставно около 1 см свободно пространство (във височина) за температурни разширения;
            6. Свързването между горните коминни тела (започващи над плочата) с долните (свършващи на 1 см. под плочата) е извършено с корозионно-устойчива люта неръждавейка и тя изолирана с вата между нея и стоманобетонната плоча. Неръждавейката е изкована и положена на място от мен - не е философия; Между другото е хубаво комина да не прекъсва между плочите - това се явява най-слабото място.
            7. Комина е изолиран с въпросната вата и над покрива.
            8. Експлоатация на комините - 4 пълни отоплителни сезона (по 7-8 месеца) всеки ден - котел на пелети и камина на дърва (без никаква риза) - 1-2 пъти седмично за разкош.
            9. Проблеми - никакви, сажди никакви, конденз - нямам идея какво е, задръстване - никакво. Опитах се да ги чистя на третата година - изпадна една шепа сажди.

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:155_5532_resize.JPG
Прегледи:1
Размер:166.3 КБ
ID:5720065

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:155_5533_resize.JPG
Прегледи:1
Размер:158.8 КБ
ID:5720066

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:155_5534_resize.JPG
Прегледи:1
Размер:163.7 КБ
ID:5720067

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:155_5574_resize.JPG
Прегледи:1
Размер:153.5 КБ
ID:5720068

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:155_5592_resize.JPG
Прегледи:1
Размер:179.1 КБ
ID:5720069
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:157_5729_resize.JPG
Прегледи:1
Размер:136.4 КБ
ID:5720070

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:191_9181_resize.jpg
Прегледи:1
Размер:44.5 КБ
ID:5720074

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:191_9183_resize.jpg
Прегледи:1
Размер:44.4 КБ
ID:5720075

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:191_9186_resize.jpg
Прегледи:1
Размер:40.3 КБ
ID:5720076
            Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
            LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
            Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

            Коментар


            • #7
              От: Коминни тела?

              Саждите са и от горивото, иначе е пипнато! Браво!
              А тези простотии се правят от името на всички ни.
              Даника
              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

              Коментар


              • #8
                От: Коминни тела?

                Първоначално публикуван от Радослав Райчев Преглед на мнение
                Да се изкажа и аз.
                Срам не срам, и моите комини са изградени със същите гръцки коминни тела, ...
                Правено с мерак като за своя душа! Някаква груба ориентация на общия разход за изпълнението?
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #9
                  От: Коминни тела?

                  Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                  Правено с мерак като за своя душа! Някаква груба ориентация на общия разход за изпълнението?
                  Нямам идея, строих си цялата къща.
                  Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
                  LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
                  Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Коминни тела?

                    Аз сега правя комин. Правя го с керамични коминни тела Кебе. От две палета имаше 10-15 спукани. Не мисля, че е ненормално да има дефектни от печенето. Естествено те бяха върнати в склада и заменени със здрави. Самия отвор вътре не е идеален цилиндър а малко елипсовиден, та е добре да се иззижда с внимание да няма ръбове. Майстора си игра и при зидането пълни кухините със зидарски разтвор. Това не е ясно колко е полезно, защото разваля топлоизолацията на комина, но пък и да се спука вътрешния цилиндър нищо няма да се случи с дима... Комина е вътрешен, а над покрива ще е изолиран с каменна вата така или иначе, така че го оставих да го напреави така. Някои препоръчват в крайните отвори да се сложи арматура, аз това ще направя над покрива, до там не виждам смисъл, защото коминните тела (4 едно до друго) се измазват с армираща мрежа отвън.
                    Като цена това мисля е най доброто решение. Ако се спреш на него се обади да ти кажа от къде да ги купиш
                    Technical Rescue Direct - life lies in courage
                    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                    Коментар


                    • #11
                      От: Коминни тела?

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:закрепване комин.jpg
Прегледи:1
Размер:17.5 КБ
ID:5720116За да отговаря на EU изискваниятa от кота нула (най долната плоча) коминните тела на колегата Радослав Райчев трябва да бъде закрепени със 4 шпилки в краищата и планки на местото където се наставят до края на димоотвода . Всичко това гарантира , че комина няма да падне , напука и пропуска
                      Последно редактирано от push; 23-07-16, 16:22.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Коминни тела?

                        Ватата извън къщата бих я сменил с XPS.
                        А тези простотии се правят от името на всички ни.
                        Даника
                        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                        Коментар


                        • #13
                          От: Коминни тела?

                          Всеки е свободен да слага където и каквото реши, но трябва и да носи отговорността (последствията) за решението си.
                          Температурната устойчивост на XPS (на фибран) е -50 до +75 нашенски (целзиеви) градуса.
                          Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
                          LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
                          Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Коминни тела?

                            Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                            Ватата извън къщата бих я сменил с XPS.
                            В някои случаи "икономията" е майка на мизерията ...

                            Първоначално публикуван от push Преглед на мнение
                            За да отговаря на EU изискваниятa от кота нула (най долната плоча) коминните тела на колегата Радослав Райчев трябва да бъде закрепени със 4 шпилки в краищата и планки на местото където се наставят до края на димоотвода . Всичко това гарантира , че комина няма да падне , напука и пропуска
                            За устойчивостта се съгласявам, но не виждам как армировката на комина би помогнала срещу напукване и последващо пропускане на димни газове.

                            Първоначално публикуван от Радослав Райчев Преглед на мнение
                            ...
                            4. След изграждането и измазването, е положен слой от ватата и на другите 2/3 страни, така че реално коминното тяло е плаващо т.е. никъде не е залепено към твърда строителна конструкция (стена, бетон, тухли и т.н.) и може да се разширява (температурно) свободно. ...
                            Това ми звучи като добра мярка против напукване в следствие на температурно разширение, само че възниква въпрос как би следвало да се процедира в случай, че коминът минава външно по фасадата?!?
                            Последно редактирано от Чавдар (V93); 24-07-16, 06:27.
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Коминни тела?

                              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                              Това ми звучи като добра мярка против напукване в следствие на температурно разширение, само че възниква въпрос как би следвало да се процедира в случай, че коминът минава външно по фасадата?!?
                              Трябва да се укрепи към фасадата - на конструктивно здрави места (стоманобетонни елементи или подобни), като се фиксира така, че да не може да мърда в хоризонтални посоки (напред-назад, наляво-надясно), но да може да се плъзга нагоре надолу.

                              При мен на последния етаж, комина се получава с височина около 5.5 метра над последната плоча, от където започва този сегмент. И тъй като тази конструкция е много стройна - има опасност и без земетресение - да падне сама (силен вятър, урагани и т.н.). Комина не може да бъде укрепен към дървена конструкция - от там бягаме по 10 см. Комина (който се състои от 4 коминни тела - едното е много голямо около 40х40, другите 3 са около 25х25) е укрепен към стоманобетонната конструкция чрез метална скоба (да го наречем) от правоъгълен профил, добре анкерирана (по 4 анкера ф10х120). Между металната конструкция и комина съм сложил ивици някакъв гипсокартон - за по-равномерно разпределение на усилието при евентуална работа на скобата при натоварване. Металната скоба никъде и по никакъв начин не е закрепена към комина, за да позволява свободното му движение във вертикална посока.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:221_2174_resize.JPG
Прегледи:1
Размер:116.8 КБ
ID:5720154

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:221_2175_resize.JPG
Прегледи:1
Размер:109.6 КБ
ID:5720155

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:221_2176_resize.JPG
Прегледи:1
Размер:106.3 КБ
ID:5720156

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:222_2249_resize.JPG
Прегледи:1
Размер:75.7 КБ
ID:5720157

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:222_2276_resize.JPG
Прегледи:1
Размер:84.4 КБ
ID:5720158
                              Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
                              LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
                              Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X