Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Коминни тела?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Коминни тела?

    Смисленият съвременен вариант между коминните системи и бетоновите тела е именно с керамичните блокове- но иззидани, укрепени и изолирани ,така че да няма проблеми с експлоатацията и тягата.Трябва да се има предвид, че геометрията на ъглите при ф180 реално не позволява вътрешно укрепване с армировка и разтвор.
    Не виждам защо счита , и че класически комин от единички е космическа технология по принцип.Просто хамалогията и габаритите са по-големи, отделно топлоизолацията от минерална вата пак е задължителна.

    Да вметна , че генералната аритметика може да покаже ,че качествен керамичен комин" от-до", никак не е задължително да е по-евтин от системният вариант.

    И още един фактор-през епизодичният външен комин какви точно газове ще минават. Засега си мисля , че ще са само от сухи дърва, което имат толкова минимално отлагане по стените,че едва ли в обозримо бъдеще изобщо ще се наложи да се чисти.

    Коментар


    • #62
      От: Коминни тела?

      Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
      И последен коментар по повод писаното нагоре - абсолютно неправилно схващане е, че комина трябва да топли стаята, особено що се отнася до съвременните горивни камери и котли. Тяхната цел е да използват възможно най-много енергия за затопляне на топлоносителя в камерата (въздух или вода) и да оставят на дима точно толкова енергия, колкото да се изниже по комина. Всеки сполучлив опит да се топлим от комина, значи че не е постигната основната цел на ниво... Това не се отнася за старите зидани отворени камини, но тяхното КПД е от друг порядък
      То за стопляне на стаята и дума не може да става, но се държи доста по-добре вътрешен комин като работа. Имам външен комин за локално парно, изолиран добре с вата и имам всяка година проблеми с него. Такива отлагания се получават и доста количество нагар, че за един сезон се чисти два пъти. Другия проблем е че през ноща котела загасва и комина изстива. При самото палене, пуши котела. Като се позатопли малко комина и започва да работи нормално.
      В къщата сега правя парно. Вече съм го вързал към комина, остава ми нареждане на радиатори и до на есен ще го пробвам. В този комин се отопляваше с две печки. Запалваха се и започваха да горят, без да излезе пушек в стаите.

      Коментар


      • #63
        От: Коминни тела?

        "Класически" комин от единички изобщо не влиза в сметките. Както поради съмнения, че има кой да го направи като хората (не е като да не съм се нагледал на избил катран по такива класики), така и поради съображения за габарити.
        За керамичните блокове съмненията ми идват от съображения, свързани с надписа на етикета, споменат по-горе: "вентилационни блокове". Иначе и при тях цената на завършения комин заради допълнителните материали и труд може да се доближи до тази на системното решение, при наличието на въпросителни относно качествата, особено в случай на екстремно натоварване (запалване на комина).

        А що се отнася до газовете във външното огнище ... Наистина се предполага, че те ще бъдат от (повече или по-малко) сухи дърва, но с добавката, че поради местните реалностни (пълна липса на широколистен материал) през огъня ще минава И иглолистна дървесина, която оставя повече отлагания по комините.
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #64
          От: Коминни тела?

          Малко преекспонирани ми се струват всички тези вълнения около цапането и чистенето. Навремето вкъщи (Копривщица) се отоплявахме с дърва, за осемнайсетте години там, честно - нямам спомен комини (8 бр.) да са чистени. Вярно, че това дето не помня, не е гаранция да не се е случвало, но определено не е било регулярно, или грандиозно впечатлително мероприятие. Става дума за бук и много рядко дъб, нормално сухи, но майка редовно разтребваше ...в печката. Например стари обувки и какво ли още не.
          Отопляване с иглолистна дървесина, някакси не мога да си представя - евентуално огън с декоративна функция.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #65
            От: Коминни тела?

            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
            ....

            Отопляване с иглолистна дървесина, някакси не мога да си представя - евентуално огън с декоративна функция.
            Иди горе по върхарите над Велинград(че и в самия град дори), където дървата са за без пари и ще видиш точно това, без грам декорация .
            Сигурен съм че и на много други места по планините е така!
            Но щом е без пари, всичко друго отива на заден план.

            Относно цапането, обърни внимание на новостроящата се къща в средата покрива в какъв вид е от течащия катран от комините!
            Само е въпрос на време е това вътре в комина да се самозапали и стой та гледай!
            ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

            Коментар


            • #66
              От: Коминни тела?

              То има места, където и с царевичак и какалашки се топлят, ма толко се и топлят. Чавдар със сигурност ще изисква софийско-парно-тецовски комфорт (на дръти години да отвикне няма и да му се удаде, даже да иска). Отделно, надали къщата му ще от "класическите" кутийки, а дневната например, ще едно 40-ина кв.м.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #67
                От: Коминни тела?

                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                Малко преекспонирани ми се струват всички тези вълнения около цапането и чистенето. ...
                Отопляване с иглолистна дървесина, някакси не мога да си представя - евентуално огън с декоративна функция.
                Не знам дали са преекспонирани, но на мои близки след няколко години експлоатация коминът им горя поради непочистване. На село гледам, че един куп комини са с избил отвън катран ...

                За конкретния комин, за който иде реч, огънят определено ще е най-вече с цел декорация и атмосфера. Което обаче никак не значи, че в района масово не се използва иглолистна дървесина за отопление по причина, че това е което има на по-ниска цена, защото се добива на място. Друго просто няма. Буковите дърва за горене идват на цени от порядъка на 100-на лв/м3, като транспортът е отделно. Съвсем ми е прясно наблюдението как хора горят за отопление като основно гориво, а не за подпалки, парчета чамов дървен материал, останал им от миналогодишен строеж. И с тях го докарваха до парно-тецовски комфорт (печка с водна риза), ама някой трябваше да е дежурен огняр.

                Пък ти мене не ме мисли. Ако че съм софиянец, аз съм израснал по селата и още помня как майка сутрин палеше пернишката печка, пък и в казармата 1 година съм заемал отговорната длъжност "печкар". Дето се казва "Дупе знае 2 и 200". Като няма пелети, се кара и на цепеници.
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #68
                  От: Коминни тела?

                  Ми атмосфера , декорация , че и жар за цър-пър знаеш че с чам не става баш.
                  Аз също имам много остатъчен чамов отпадък за печката и си го гълта, но отделно закарах и дъб за нощно време.
                  Между другото миналата година направих наново основният комин с керамични блокчета , 6 месеца яко горя с чама , и няма отлагания.Чама обаче е сух, няма вече смола в него.
                  Направих го с ф250 , заради ниската ефективна височина на димохода и проблема с укрепването за който писах, с всички изолации и укрепвания към кирпича и няма проблем с тягата.
                  Какви са тия цени за бук при теб? В София наскоро беше по-евтин....

                  Коментар


                  • #69
                    От: Коминни тела?

                    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                    ... Какви са тия цени за бук при теб? В София наскоро беше по-евтин....
                    В София много неща са по-евтини ...
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #70
                      От: Коминни тела?

                      Ф180 ще бъде ли достатъчно за добра тяга на външно открито огнище? Че гръцките с ф250, по думи на търговец, доста фира имат с пукнати (отвън и отвътре), а сръбски "вентилационни блокове", които били по-читави, с повече от ф180 няма.
                      Последно редактирано от Чавдар (V93); 30-08-16, 20:43.
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • #71
                        От: Коминни тела?

                        Стига, ако го подгрееш предварително с горелката и го чистиш периодично при експлоатация с чам.
                        А тези простотии се правят от името на всички ни.
                        Даника
                        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                        Коментар


                        • #72
                          От: Коминни тела?

                          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                          Ф180 ще бъде ли достатъчно за добра тяга на външно открито огнище? Че гръцките с ф250, по думи на търговец, доста фира имат с пукнати (отвън и отвътре), а сръбски "вентилационни блокове", които били по-читави, с повече от ф180 няма.
                          Труден въпрос. Поради неяснота относно размерите на външното открито огнище, височина на комин, разположение спрямо покрив, дизайн на горивната камера и ред други такива, отговор да, би могъл да бъде много подвеждащ и да те вкара в задушливо и опушено приключение. Според мен по скоро не. Миналата седмица си правих нещо подобно и коминчето ми е 60х40 см. И бягай на далеч от всякакви вентилационни тела.
                          GPS системи https://www.easytracking.bg/
                          Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

                          Коментар


                          • #73
                            От: Коминни тела?

                            Присъединявам се към гореказаното.
                            На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                            "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                            Коментар


                            • #74
                              От: Коминни тела?

                              Първоначално публикуван от D.Dimitrov Преглед на мнение
                              ... И бягай на далеч от всякакви вентилационни тела.
                              То реално други, специално предназначени за комини, няма, ако не броим по-скъпите австрийски и полски коминни системи. Изборът на пазара е или бетонни, или гръцките и сръбски керамични елементи. И за едните, и за другите е под въпрос до колко са устойчиви на киселини и високи температури (като при самозапалване на комин).

                              А строителите гледат шидъл-подобните като голям камък и се чешат по главите "Що па искаш баш с такива" ...
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар


                              • #75
                                От: Коминни тела?

                                За къща разбирам да се използват коминни тела, с оглед височината на комина, но за барбекю , пещ или изобщо нещо ниско , кому е нужно. Разбира се , както казаха колегите по-горе, комина зависи от много неща , но повече от два три метра за външно огнище е рядкост. Защо не се иззида с плътни единички? За такива височини не е чак толкова трудно и бавно.А е сигурно , че ще стане като хората. Външно огнище ВИНАГИ връща понякога , защото няма вратички и клапа на комина.
                                Стандарта се върти около 30см на 30см. За по-сигурно може и да се сложи въртяща се шапка, но са си скъпички.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X