Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Свързване на бойлер към ел мрежата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • На 2.5 мм2 кабел аз бих сложил най маломощния бойлер (до 2КВТ) за да си нямам грижи в бъдеще....

    Иначе стандартно бойлерите са на 4 мм2 кабел че и повече.
    Land Rover Discovery II, V8 4.0
    VW Golf VI variant
    Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

    Коментар


    • trav
      trav коментира
      Редактиране на коментар
      Сметките по електротехника са верни, 2.5м2 ,трябва да са достатъчни. Ама и медта не е като едното време, та всички предлагат 4м2 за бойлер.
      За под 10лв разлика изобщо не мислех какво показват сметките.

      Някой може ли да препоръча и ползвал ли е ключ с таймер, идеята е бойлера да се включва сам към 3ч та до 5-6 да е загрял на нощната тарифа.
      Има едни механични на Grasslin , както и доста по модерни с интернет.В момента съм с някакъв френски железен

    • rosen_offroad
      rosen_offroad коментира
      Редактиране на коментар
      Който иска да си смята по неговите формули

      За мен има огромна разлика дали кабела ще е видим или зазидан някъде в мазилката.

      Мойте формули казват съвсем други неща.

      Аз от доста години не ползвам традиционни електрически бойлери но там където преди години съм пускал кабели за бойлер е било 6мм2

      А за таймера - може какъвто си искаш да е ама го мини и през контактор а най добре през 2 контактора може само на фазата.

    • Самодържец
      Самодържец коментира
      Редактиране на коментар
      Трав, викаш и медта не е като едно време. Ама кое е това време. Че 4 квадрата мостовак едното време беше твърд като арматурно желязо, сещай се колко копър и с кво качество има в тоя кабел. Не казвам, че ги знам сега китайските кабели колко суровина имат, но са осезаемо по-лесни за работа.

  • Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
    Правилно е при твърда връзка (без контакт), в таблото да се прекъсват двете жила и зануляването да става от реотана. Ако ще има контакт-трето жило (кабел).
    Неслучайно споделих, че ми се разпадна само единия контакт на бойлерното табло. При така занулен бойлер, ако имаш късмета да се разпадне контакта на нулата, корпуса на бойлера остава под напрежение и като го докоснеш удря ток. А ако случайно тръбите на водопровода са метални става още по-интересно.

    Зануляването не трябва да се прекъсва, нито от ключ, нито от предпазител!!!

    Митко, вземи си пусни 3х2.5 кабел от бойлерното табло до бойлера. Така и така ще пускаш нов. Защото след ремонта, няма да ти се кърти на ново.
    Последно редактирано от bullet_pk; 09-04-21, 18:43.
    Nissan Terrano 2,7 TDI

    Коментар


    • Цит: Неслучайно споделих, че ми се разпадна само единия контакт на бойлерното табло. При така занулен бойлер, ако имаш късмета да се разпадне контакта на нулата, корпуса на бойлера остава под напрежение и като го докоснеш удря ток. А ако случайно тръбите на водопровода са метални става още по-интересно....
      Комшия ми си, ама явно не си на ясно с материята...Да уточня-корпуса не остава под напрежение.
      Последно редактирано от chrichri; 09-04-21, 20:30. Причина: пп: И, ако толкова вече си чувствителен трябва да си подкачиш заземление. И не лошо да видиш колко ток се прехвърля през вода.

      Коментар


      • mdim
        mdim коментира
        Редактиране на коментар
        Я виж пак, в неговия цитат, пише че корпуса е занулен от реотана.
        И същото се получава, като изключиш ако залепи контакта на фазата. Кофти работа
        Последно редактирано от mdim; 09-04-21, 20:56. Причина: Добавих втория вариант, да е по-ясно.

    • Сега, понеже не
      ми е интересно да спорим, фабричен бойлер се продава с устер клема с д
      ве гнезда...вържете си ги по ваше усмотрение.

      Коментар


      • mdim
        mdim коментира
        Редактиране на коментар
        Не знам дали ти е интересно, но ей така, за да го осмислиш нарисувай, това което е описал той по-горе. Всъщност би било хубаво да го осмислиш преди да го напишеш. Зануляване от реотана, означава от тази Лустер-клема (с Л отпред), освен до нулата, да вържеш и кабел към корпуса. Това е зануляване, не заземяване.

        И сега ми кажи какво се случва ако:
        вариант 1) си включил, но ти прогори контакта на нулата (това е варианта, който той описа)
        вариант 2) си изключил, но ти е залепил контакта на фазата

      • kbot
        kbot коментира
        Редактиране на коментар
        А една малка гайка на корпуса няма ли?

      • mdim
        mdim коментира
        Редактиране на коментар
        Гайка има. Но ако си в стара къща или блок, където инсталацията е двупроводна а не трипроводна, тоест нямаш отделен кабел за заземяване, обикновено се свързва към нулата. Тя за това тръгна цялата дискусия, трябва ли тази нула да е директна или да минава през ключ и какви са опасностите.

    • 'Колега'' mdim, всеки бойлер работи перфектно и само фаза, без нула и то дълго време, без да се усети от околните. Не е лошо да си го представиш. Оттечките започват да се усещат, когато прегорят достатъчно от стоманените нишки на меката връзка. И в този ред на мисли съм отговорил правилно на питащия.
      Последно редактирано от chrichri; 09-04-21, 21:45.

      Коментар


      • Самодържец
        Самодържец коментира
        Редактиране на коментар
        Ааа то ако си решил нулата да му е от водопровода и по меките връзки, нема кой да те спре.😁 Направи му твърди връзки.😄 Да не се топят.🤪

    • Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
      'Колега'' mdim, всеки бойлер работи перфектно и само фаза, без нула и то дълго време, без да се усети от околните. Не е лошо да си го представиш. Оттечките започват да се усещат, когато прегорят достатъчно от стоманените нишки на меката връзка. И в този ред на мисли съм отговорил правилно на питащия.
      Това дето работи само с фаза, без нула, ако го докажеш, ще преобърнеш цялата физика с главата надолу. А в случая описан по-горе, просто нулата идва от някъде другаде.
      Обикновено от там от където е най малко съпротивлението. Та като са ти здрави меките връзки и са на полипропиленови тръби колко е съпротивлението към земя? И дали е по-малко от това, което създаваш ти, като се пипнеш за бойлера? Човека каза, че корпуса остава под напрежение и е така, може да не е 230, защото зависи от съпротивлението по тръболяците към земя. И в общия случай е достатъчно да те тръшне.

      Човека каза, че бие ток от корпуса, като го докоснеш и е точно така. Колко точно бие и дали ще те убие, зависи от неща на които нормален човек не би се осланял (като метални/полипропиленови тръби, ако са метални колко са кълчищата или тефлона, как се допират, колко са ръждясали и т. н. Може би и качетвото на водата ще окаже влияние и може да те спаси ако е варовита или са люснали повечко хлор днес)
      Queen o’ the Hebrides’ golden tears, Distillation o’ two hundred years
      Skal, Prost, Salud, Kampei, Cheers, Slainte-mhath! Laphroaig!

      Коментар


      • Stbd
        Stbd коментира
        Редактиране на коментар
        Относно проводимостта на водата и опасностите - ползваната вода в канала има много по-малко съпротивление от "чистата". Изтичащата вода към канализацията обикновено прави перфектно заземяване и това е механизмът на опасността от бойлер. Преборва се отчасти с добро заземяване на бойлера.

    • Фазата гърми ако я объркаш, нулата тихичко те убива при погрешно свързване.

      Коментар


      • KingofROAD
        KingofROAD коментира
        Редактиране на коментар
        хм, какво по-точно имаш предвид под погрешно свързване на нулата?
        и няма тихичко убиване, токът като те удари - не можеш да му го върнеш......

      • Паджеровод
        Паджеровод коментира
        Редактиране на коментар
        Тихо, защото не знаеш, че уредът е офазен, докато не те тресне.
        Погрешно е всяко прекъсване на зануляващия проводник от таблото до зануляващата клема на уреда.

    • Я кажете, колко човека сте чували да са умрели от бойлер. Не от гръмнал(то и те не са никак много), а от ток от бойлера.

      Благодаря.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • KingofROAD
        KingofROAD коментира
        Редактиране на коментар
        Е , убууу де. Аз пък 20-на гОдин бачкам по захранщи устройства и телемеханика. А ся де...

      • IvanIvanovi
        IvanIvanovi коментира
        Редактиране на коментар
        Коле, само да не е като моята - от УПК, IVти разряд ТВ техник.

      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Тц, две години след казармата съм го учил.
        Телевезионен техник не станах де, ама наученото си остава.

    • Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
      Я кажете, колко човека сте чували да са умрели от бойлер. Не от гръмнал(то и те не са никак много), а от ток от бойлера.

      Благодаря.
      1)

      2)

      3)

      Това много набързо.
      Nissan Terrano 2,7 TDI

      Коментар


      • Ако позволите да добавя един щрих към картинката - НИКОГА не се къпете при включен бойлер. Има приказка, че празна пушка един път гърми.

        Коментар


        • гоше
          гоше коментира
          Редактиране на коментар
          Krelion, всеки има глава на раменете си.

        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Аз никога до сега пък не съм се къпал на изключен бойлер.
          Като се преместих заврян зет тъщата ме закле да го изключвам, аз обещах, и познай дали го изключвам...

          Уж нямаше, ама то е по-силно от мен, не мога да се сдържа.

        • Ясен
          Ясен коментира
          Редактиране на коментар
          Да бе. Като тръгна да къпя децата познай кога ще ми стигне един бойлер, ако е изключен през това време.

      • Първоначално публикуван от гоше Преглед на мнение
        НИКОГА не се къпете при включен бойлер. Има приказка, че празна пушка един път гърми.
        Е как да се къпя aко бойлерът ми е проточен?

        Коментар


        • гоше
          гоше коментира
          Редактиране на коментар
          Извинявай, не съм уточнил, че иде реч за обемен.

      • Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
        Я кажете, колко човека сте чували да са умрели от бойлер. Не от гръмнал(то и те не са никак много), а от ток от бойлера.

        Благодаря.
        https://www.google.com/search?sxsrf=...w=1536&bih=722

        Излизат дост в новините, сигурно има още. И сигурно не са си вързали сами бойлера, а са викнали "нЕкой, дето e наясно с материята", както се изрази горе колегата chrchri по-горе. Не можах да намеря официална статистика, сигурно някъде има.
        Queen o’ the Hebrides’ golden tears, Distillation o’ two hundred years
        Skal, Prost, Salud, Kampei, Cheers, Slainte-mhath! Laphroaig!

        Коментар


        • Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
          'Колега'' mdim, всеки бойлер работи перфектно и само фаза, без нула и то дълго време, без да се усети от околните. Не е лошо да си го представиш. Оттечките започват да се усещат, когато прегорят достатъчно от стоманените нишки на меката връзка. И в този ред на мисли съм отговорил правилно на питащия.
          С такива теми днешните водопроводи и майстори вярно ще докарат камиони трупове
          А тези простотии се правят от името на всички ни.
          Даника
          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

          Коментар


          • Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение

            С такива теми днешните водопроводи и майстори вярно ще докарат камиони трупове
            Да, аз гледам да не споря много или поне не е само за спорта. Ама такова "наясно с материята", когато даваш съвет на човек, който не разбира, ме изкарва от равновесие.
            Queen o’ the Hebrides’ golden tears, Distillation o’ two hundred years
            Skal, Prost, Salud, Kampei, Cheers, Slainte-mhath! Laphroaig!

            Коментар


            • Всяка година в България има-няма 10 човека дават фира от токов удар. Лъвският пай от тази статистика е на бойлерите.

              Последно в новините двама от миналата седмица.

              Коментар


              • Иван Жоров
                Иван Жоров коментира
                Редактиране на коментар
                Само 10? Все си мислех, че са много повече, основно професионално.

              • Ясен
                Ясен коментира
                Редактиране на коментар
                Е, ти си знаеш колегите по-добре.

                Не съм сигурен дали в тази статистика са трудовите злополуки. Но все си мисля че не са толкова много.

              • Иван Жоров
                Иван Жоров коментира
                Редактиране на коментар
                Може би жертвите не са чак толкова много, но познавам доста електротехници полежали в болница и с пластични операции.

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X