Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мобилна (преместваема) къща

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Мобилна (преместваема) къща

    Въпреки, че това което ще ви предложа не е преместваема къща, според мен си струва заради изключително ниската цена, здравина и изолационни качества... Преди време някъде в интернет попаднах на един човек, който си бе построил уникална масивна къща почти за без пари (на мога да се сетя скандинавец ли беше или от бившите приблатийски републики)! Инспириран от тази тема снощи поговорих с шурея ми (лесничей) относно качествата на месната дървесина и се оказа, че има доста добро решение и за нашите географски ширини! Идеята е много проста - тухлите (или други класически строителни материали) се заместват с дървесина! Правят се класически основи (бетонни или каменни) и после идва интересното - зида се с 50 сантиметрови "шайби" от черен бор (може и по-къси, ако не искате стената да е толкова дебела, но така става по-стабилно, по-здраво и с по-добри изолационни качества) и смес от цимент и пясък! Черният бор е естествено импрегниран материал - изключително здрав и богат на смола, в следствие на което нито се влияе от влагата, нито го ядат разни гадини, а най-хубавото е цената му - 25-30 лева за кубичен метър, което се равнява на два квадратни метра стена, при дебелина от половин метър! Грубо - за сто квадрата къща на един етаж с височина три метра излиза (в зависимост от вътрешното разпределение, броя, и общата площ на вътрешните стени), че са необходими 130-140 кубически метра дървесина, което обърнато в пари е в рамките на 4000 лв., като от тази сметка не са извадени площите на вратите и прозорците, но разликата я слагаме към перо "транспорт"! Не съм запознат с цените на строителните материали, но мисля, че грубият строеж спокойно може да влезе в рамките на 20 000 лева, в зависимост от броя и вида (цената) на дограмата и избора на технология, и материали за направата на покрива! Грубите сметки показват себестойност от около 200 лева (100 евро) на квадратен метър, като включим и ВиК и Ел. инсталациите! Крайния продукт е изключително евтина и здрава къща с естествени изолационни качества! Някой запознат да каже, за подобно нещо какви документи се изискват, при положение, че не се леят колони, плочи и пр. масивни конструкции и елементи, и се вземе предвид, че е ниско строителство, и т.н...

    Коментар


    • #32
      От: Мобилна (преместваема) къща

      Марто, не отговаря на заданието-преместваема.
      Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
      Селска фурна аспух нема. Пак същият.
      В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

      Коментар


      • #33
        От: Мобилна (преместваема) къща

        Марто, в България не се добива естествено импрегнирана дървесина от никакъв вид.... И - смолата не е импрегнант!!!
        Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

        Коментар


        • #34
          От: Мобилна (преместваема) къща

          Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
          ... я кажете какво ще се случи с картона и ПДЧ-то като мине някоя друга година. ...
          Зависи какво е ПДЧ-то и на какви условия е било изложено. Наскоро махах 40-годишни кухненски шкафове и ПДЧ-то изглеждаше да е в перфектно състояние.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #35
            От: Мобилна (преместваема) къща

            Темата отива към най-евтина къща.
            Ако е така - зависи кой, какви познати има и колко време.
            Аз имам познат дето добива глина и прави тухли (фабрика).
            И глина ще ми даде (да си направа сам тухли.... неизпечени) и тухли ще ми даде на "приятелски" цени.
            И за мен тухлена къща ще излезе по-евтиния вариант.
            Но .... това е за друга тема.
            За усукванията (да няма пукнатини) не само , че трябват диагонали във всички посоки,но трябват диагонали с различна дължина във една всяка посока.
            Само различната дължина ще предпази (почти на 99%) гипскартона при движението.
            Но .... всичко трябва да се докаже, иначе си е ..... "моабет" между колеги.
            Поздрави !

            Коментар


            • #36
              От: Мобилна (преместваема) къща

              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
              Зависи какво е ПДЧ-то и на какви условия е било изложено. Наскоро махах 40-годишни кухненски шкафове и ПДЧ-то изглеждаше да е в перфектно състояние.
              Видях го аз някъде. За съжаление едва ли ще вложат много качествено ПДЧ. От друга страна, както казва peterbg1, лесно ще се подмени, ако тръгне.
              Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

              Коментар


              • #37
                От: Мобилна (преместваема) къща

                Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
                Марто, в България не се добива естествено импрегнирана дървесина от никакъв вид.... И - смолата не е импрегнант!!!
                Ами не се сещам за по-подходящ термин за естествена устойчивост на влага, дървояди, плесени и т.н...?!!
                Що се отнася до цените - тези които съм посочил са пазарните цени в момента, а не такива от познати и приятели или себестойността на незаконен дърводобив. Не съм убеден, че тухлата е по-добрия вариант като качества на материала - ако трябва да се постигне изолационния ефект на дървото, а и като вложен труд (еле пък ако трябва да си ги правиш сам), скорост и простота на строителството!
                Не мисля че два или повече съединени корабни контейнера, могат да минат за преместваема къща, заради липсата на икономически смисъл от преместването! Това си става свръх-габаритен товар отвсякъде и ако искате мога да ви дам цена за превоз на километър (имам много близък приятел, работещ във фирма за ескорт на свръх-габаритни товари) и ще видите, че едно преместване може да надхвърли и няколко десетки пъти себестойността на самата къща (в зависимост от разстоянието и дестинацията), което поне за мен обезсмисля цялото упражнение, което в някои случаи може да се окаже и невъзможно...

                Коментар


                • #38
                  От: Мобилна (преместваема) къща

                  Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                  Ами не се сещам за по-подходящ термин за естествена устойчивост на влага, дървояди, плесени и т.н...?!! ...
                  Точно там бъркаш основно..


                  Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                  ... Не съм убеден, че тухлата е по-добрия вариант като качества на материала - ако трябва да се постигне изолационния ефект на дървото, а и като вложен труд (еле пък ако трябва да си ги правиш сам), скорост и простота на строителството! ...
                  Бива тя!!! Баш мене да ме убеждаваш ... Явно не знаеш с какво си вадя пържолите, щото хляба си го вадя с друго...
                  Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                  Коментар


                  • #39
                    От: Мобилна (преместваема) къща

                    Знам, Кесар..! Ти май забравяш, че сме си говорили в тази посока..?!! Кажи къде бъркам (тук си баш в свои води), мисля, че ще полезно за всички...

                    Коментар


                    • #40
                      От: Мобилна (преместваема) къща

                      Гипсокартонът би трябвало да е циментови плоскости, но с грешен (по бъклгарска традиция) превод.
                      Срещу проблеми с властите се ползват къщи на колела - при тях няма понятието монтаж. Паркираш си на двора. http://www.nevlunghavnbaat.no/Husvogner.html

                      Коментар


                      • #41
                        От: Мобилна (преместваема) къща

                        Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                        Знам, Кесар..! Ти май забравяш, че сме си говорили в тази посока..?!! Кажи къде бъркам (тук си баш в свои води), мисля, че ще полезно за всички...
                        Дървесината (визирам иглолистната и с произход България) след добив и фасониране задължително влиза в сушилна камера с правилно изчислен режим на сушене и след това влиза в зоната на подготовка на детайлите. Вече готовите детайли е най-добре да влезна за импрегнация в автоклав и да не се занимавате повече с дивотии по поддръжката. Поне аз така правя.
                        Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                        Коментар


                        • #42
                          От: Мобилна (преместваема) къща

                          Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
                          Дървесината (визирам иглолистната и с произход България) след добив и фасониране задължително влиза в сушилна камера с правилно изчислен режим на сушене и след това влиза в зоната на подготовка на детайлите. Вече готовите детайли е най-добре да влезна за импрегнация в автоклав и да не се занимавате повече с дивотии по поддръжката. Поне аз така правя.
                          Ако те разбирам правилно - под импрегнация имаш предвид обработка с химикали във вани, които предпазват от гниене, дървояди, плесени и т.н...?!!! По обяснения на шурето - след сваляне на кората, черния бор отделя толкова много смола, че запечатва дървесината до такава степен, че тя няма никакъв контакт с атмосферата, водата и т.н... При нея единствения проблем е именно продължителното (почти непрестанно) отделяне на смола! В описаната от мен технология обаче, дървесината е запечатана и под замазка (ако човек има мерак и пари - може и една минерална мазилка да изпраска от външната страна) и отделянето става вътре в самия зид (доста намалено в сравнение със случаите в които дървесината е подложена на директна слънчева светлина), което освен всичко друго - би трябвало да повиши здравината му! Тук не става дума за производството на детайли, като част от някаква дървена конструкция (става дума за зида), а като използване на шайбите вместо тухли - полагайки ги на дългата им страна, както се редят нацепени и готови за огрев дърва! Връзките между стените в ъглите стават посредством метални скоби, като крайния ефект е получаването на монолитна конструкция с много по-голяма здравина и сеизмична устойчивост ако щеш, от колкото при стандартното зидане със застъпване в ъглите! Не съм учил материалознание, но мисля, че изолационните свойства на дървото са в пъти по-добри от която и да е тухла (иначе нямаше да се правят допълнителните топло и хидро изолации на стандартните къщи), което чувствително намаля крайната себестойност при равни качествени показатели... Може и да бъркам, но моята логика е такава..?!!

                          Според мен има място за "завой" на темата и в посока на "евтина къща", при цените на мобилните (по-скъпи до 4-5 пъти) и ограничената им квадратура и свобода за вътрешно разпределение на полезната площ...
                          Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 10-08-12, 10:40.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Мобилна (преместваема) къща

                            Изпратил съм запитване за къща от цилиндровани трупи да видим. Ако цената не е безбожно скъпа може да прежаля мобилността.
                            Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                            Коментар


                            • #44
                              От: Мобилна (преместваема) къща

                              Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                              Изпратил съм запитване за къща от цилиндровани трупи да видим. Ако цената не е безбожно скъпа може да прежаля мобилността.
                              Не искам да те плаша, ама вече съм го проучвал този момент и къща от качествена дървесина, обработена качествено излиза на 400-500 евро квадрата (в някои случаи и нагоре)! Това за което аз говоря - няма нищо общо...

                              Коментар


                              • #45
                                От: Мобилна (преместваема) къща

                                Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                                Това за което аз говоря - няма нищо общо...
                                Знам, но няма да правя такова нещо. А за цената май си прав. Ще изчакам отговора все пак.
                                Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X