Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Деца и възпитание...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer
    Не знам колко разбираш от животни, обаче вълчият живот изобщо не е за завиждане, ако не го идеализираш. В глутницата няма никакво достойнство, ами строга и жестока йерархия. А свободата е ежедневна борба за оцеляване на колектива и в рамките на колектива. Поотделно ловните способности клонят към нула. С кучетата е подобно, само че човекът е заел мястото на водача на глутницата. Кучето яде от ръката на стопанина, а вълкът - от лапата на водача.
    Явно не си чел достатъчно - вълците не живеят на глутници, а на семейства, глутниците се оформят само в най-тежката зима, за да се свали нещо по-едро или да се изяде някой слаб събрат!
    Не нападат никога хора защото се страхуват от тях / освен ако не е болен или освирепял от глад../ Виж кучета обичат да похапват..
    Ловуват индивидуално, малките след първата година са аут, а вълчиците пазят сума ти време мъжките вълчета от бащата, защото ги изяжда моментално, за да няма съперници в бъдеще...

    Коментар


    • #47
      Вие сега като се прехласнахте по Висоцки леле мале не е културен тоз който не слуша Висоцки - на мен пък не ми харесва - хаиде изяжте ме (пък съм го слушал). Пак искам да подчертая че и това е въпрос на възпитание, някой го бяха облъчвали само с Окуджава и Висоцки, а това не е разширяване, а стесняване на мирогледа е все пак по-добре е от Чалгафонството.

      Хубаво е че на Стефан не му дават власт иначе току виж след сериалистите и чалгарите ще изгоря и аз - че не обичам достатъчно Висоцки. Всеки тоталитарен модел се опитва да изчисти всички не съгласни, а за съжаление това пък винаги включва по-голямата част от интелигенцията пример СССР и "поетите" на революцията (който са останали след лагерите).

      Темата се превърна в говорилня Което никак не е зле и пак призовавам админите да направят раздел "интелктуално словоблудство" та да се кефим, като четем корифеите, пък и да пописваме по малко

      А "Повелителя на мухите" я четох преди 20-тина години (някъде) и мога да кажа че, да има истини в нея, НО е използван метода "литературна Хипербола" (леле колко съм начетен) т.е. засилени са внушенията които автора е искал да подчертае, т.е. Надали би се получило точно така в реалността (дано някой псевдо интелектуалец не постави реален експеримент по въпроса).
      Поздрави на всички - отчешах се

      Коментар


      • #48
        Това, на което ти викаш семейство се нарича глутница.

        Малка извадка от North American Wildlife Park Foundation:

        Wolves live in groups of between two and twenty (averaging about six to eight) animals. These groups are called packs. Each pack of wolves maintains an area, called a territory, which belongs to it and which it defends from other wolves. Within this territory, the pack hunts, sleeps, plays, and raises pups. Territories range in size from 50 to 1,000 square miles, depending on how much prey is available. Packs also vary in size depending on what kind of prey is available. Wolf packs which hunt deer as a primary source of food will have fewer wolves than packs which hunt bison or moose. These large animals are harder to catch and kill, and can also feed more wolves once caught.

        Wolves have a linear rank order, or hierarchy, which helps keep peace within the pack. There is a separate line of rank for each sex: one for males and one for females. At the top of the rank order is the alpha male and female. The beta male and female are next highest in status. At the bottom of the rank order is the omega "scapegoat" wolf, which may be either male or female. In the rank order, each wolf has a set place. When two wolves meet, one is always dominant to the other, or higher in status than the other wolf. The lower-ranking wolf is said to be submissive to the higher-ranking, dominant wolf.

        The alpha wolves are not necessarily the strongest, the fastest, or the smartest. High rank has more to do with attitude and confidence than size or strength. Dominance also does not favor gender — either the alpha male or the alpha female may be the overall "leader of the pack".

        While dominant wolves generally act more self-confident than lower-ranking ones, wolves do not walk around constantly displaying their status. They most often adopt a neutral pose, changing their expression towards dominance or submission depending on which other wolves are around. (A wolf will show dominance to a lower-ranking animal, and submission to a higher-ranking one.) A wolf displaying dominance stands up tall, looks directly at the other wolf, puts its ears forward, and will lift its tail (usually not much higher than its back, unless it is very excited). A wolf displaying submission crouches down to look small, lowers or even tucks its tail, looks away from the other wolf, and puts its ears down and back. This is usually all that happens when two wolves meet: wolves cannot afford to spend all their time fighting, and these subtle displays are all that is needed to maintain social stability.

        Отчитам, че американските сиви вълци имат някои разлики с европейските.

        При лъвовете нещата са още по-зле.

        Харесвам вълците, но не им се прехласвам. По-слаби са от овчарските кучета, а от човека - несравнимо повече. Щом са оставили едни маймуняци да завладеят и освинят планетата, да им ограничават жизнения ареал и изобщо да се вихрят както си искат - това е положението и все по-зле ще става.

        Коментар


        • #49
          Алекс, естествено, че книгата хиперболизира историята. Това е и целта, за да ни обърне внимание върху неща, които приемаме за естествени в по-смекчена форма. Въпросната смекчена страна съм я виждал, да не кажа преживявал. При това откъм срамната страна.

          Никой не пропагандира Висоцки или който и да било. Важното е да не е Милко Калайджиев или Кондьо. Оттам нататък колкото повече, толкова повече.

          Ето един от най-дивите и първични "металисти", които съм имал удоволствитео да чуя:

          http://www.lyricsfreak.com/h/henry-rollins/65397.html

          Обаче погледни публиката на Пирин фолк и другите провинцилани "концерти" и ще ти призлее колко деца мятат гьобеци (разширяват си мирогледа) на "Ела на батко...".

          Коментар


          • #50
            Бе, очевидно света става подчертано кастов. Аз съм третото поколение физик в моето семейство. Покрай мене се мотае един старши лейтенант на който още дядо му е бил генерал, а баща му скоро ще стане. Понякога си говоря с лекари - синове на лекари и внуци на лекари. За финансистите и политиците по света да не говорим, и у нас факт че има вече поне второ поколение такива екземпляри. Класите винаги ги е имало в няква форма независимо от термина с който са ги обозначавали, сега вече е очевидно че тая работа е стигнала до крайното си проявление. Касти ... А повечето народ винаги си е бил повечето народ, когато и колкото и да се е крещяло за равенство. И винаги отделни индивиди са успявали да се преместят от едно на друго място, все едно коя каста е била по-горна. Работата се превръща в проблем, когато коя да е от класите стигне до крайностите в естеството си, и тръгнат неконтролируеми или изобщо катастрофални процеси. Изглежда в момента все пак наистина и отнове сме на ръба. Мързела и глупостта са успели да се прегърнат здраво в бляскавия си съюз - Простотията, и видимо превалират като предпочитан социален модел. Глобално, колкото и да мразя тая дума. И производната е силно положителна ... Демек простотията залива света.
            И с прискърбие трябва да се отбележи че хора като в тоя форум са мизерно по обема си изключение ...

            Коментар


            • #51
              Стефане, Пииваи си биричка и не се безпокой за света
              Винаги съм се изумявал как хората (с възрастта) започват да гледат жално около себе си и в бъдещето и не е рядко да чуеш "...еееееех какви времена бяха...какви хубави бяхме, а какво става сега -провал...", а всъщност света си върви напред (нито по-добър - нито по-лош) просто ние остаряваме и ставаме все по-малко полезни за "големият ход на историята" (което е нормално) и започват гореописаните тъжни "размисли".
              Кастите са били в Индия тук за щастие още ги няма (поне в тази форма), а за пример давам веднага майка ми и баща ми - икономисти, а ние с брат ми инженери (то пък едни инженери), дете то ми - каквото го влече (надявам се да го повлече все пак нещо, за сега е добра в яденето, спането, реването и ... отделянето, но има време)

              Коментар


              • #52
                Ех братче, де да беше прав ... Когато се правиш на анализатор е глупаво да пречупваш цялата картинка през собственото си аз, или да се базираш само на собствения си опит. Оценката излиза няква смехотворна кухненска философия. Слава богу изглежда през повечето време имам адекватна самооценка, и абсолютната незаменимост на моята свръхличност за света и в момента не се поставя на съмнение)) Оставайки спокоен за незаменимата си роля в човешката история обаче, в едната ръка с дистанционното и в другата с мишката зяпам разни новини. Сега това поне е просто. Знам че още древните са писали постоянно Бе то до тука каквото беше - беше, обаче това младите сега вече ще загробят света. А той нещо не се е загробил. Хубаво, ама в ония времена обществата също са имали и кадрови и ресурсни проблеми, макар и да не са ги осъзнавали съвсем, и също наистина са загивали. Къде са древните цивилизации, къде са древните империи? Сега мащаба е друг, планетата стана тясна, проблемите на един веднага става проблем на всички, и силно се съмнявам че у някого изобщо съществува волята да ги решава.
                Аз поне се опитвам да не гледам на тая работа само през собствената си безполезност и безсилие, като по-млад също ги осъзнавах.

                Коментар


                • #53
                  Кастите наистина са в Индия и прислужниците там ходят с кърпичка в ръка и когато натискат дръжката на вратата, после я избърсват, защото там ще сложи ръка господарят...
                  Само, че индийците имат и още нещо с което слагат останалия свят в джоба си!

                  НИРВАНА !!

                  За новото поколение това е дрога, по-запознатите знаят за какво става въпрос.
                  Докато ние прекарваме живота си в събиране на разни пластамасови и други боклуци и считаме, че успелия е този който се е покрил доглава с тях или се е оял докрай, ония работят с главите си и седят на някой хълм с една препаска, търсейки отговорите на сериозните въпроси - познанието за живота.
                  И си отиват щастливи, че са открили някоя от тях, а ние си отиваме с мисълта на кого да завещаем боклуците...

                  Коментар


                  • #54
                    Стефане, намали телевизията и нета и излизай повече сред природата. По-дълго ще живееш.

                    Навремето е било къде по-гадно, но поне лошите новини не са пътували бързо (да не кажа изобщо). Ако сега ти е зле, набутай се в средновековна чумна или холерна пандемия. Тогава ще те питам...

                    Или прекарай целия си живот (30 г. максимум) във феодални войни на враждуващи кръвосмесени братовчеди.

                    Или посети Америка като негър в робовладелчески кораб...

                    Та, такива работи... Хич не смятам, че ще се затрием. Само лапетата да растяха по-умни и образовани, че да не чистят нечии кенефи като пораснат.

                    А, че още древните римляни са писали, че младите ще ги затрият - познали са. Само, дето тези млади не са паднали от небето, ами са си били техните. Квото посееш - това ще пожънеш е казал народът.

                    Коментар


                    • #55
                      Алекс, прав си донякъде. Спомням си моите родители как трудно възприемаха пък Пърпъл навремето. Направо откачаха като чуеха как съм усилил Юпитера в хола, на това е, всичко с времето си.
                      Претендирам, че съм съвременик на деградацията на културата в глобален мащаб, а тя е тясно свързана с възпитанието на подрастващите, така че в тази област твърдя, че светът рязко изпадна в нокаут.
                      Почти никой вече не слуша класика и джаз. Най-страхотноте майстори на класиката и джаза концертират в полупразни зали! Публиката им е на средна възраст 55 години. Големите тенори се принуждават да "чукат стотинки" с изпълнения, които са в областта на поп-фолка за класиката, а преди 20 години месеци напред билетите за такива концерти бяха разпродадени! А уж тези два жанра са вечни ...
                      Ами в областта на поп музиката? Останаха изпълнители, които се броят на пръстите на двете ръце, които концертират пред публика. Новите "звезди" не смеят да се появят на лайф, че не са способни без компютъра на нищо!
                      Всичко е пределно ясно за мен. На свтът не му трябват мислещи индивиди, а тъпи и ограничени работници , тъй като те лесно се манипулират. Не съм съгласен, че светът не върви към деградация, като съм свидетел на разцвета на капитализма в Западна Европа през 80-те.
                      Ендурото и сексът не са шега работа !
                      -------------
                      Животът се измерва с броят на издишванията !

                      http://sixdayscrazyjob.com
                      http://crazy-job.com

                      Коментар


                      • #56
                        Не съм съгласен, че светът не върви към деградация, като съм свидетел на разцвета на капитализма в Западна Европа през 80-те.
                        верно е жоре не знам в българия но и в европа расте много изчанчена младеж май, и щте оризилят на бащтите си постиженията за нула време като ги гледам

                        там разликата между поколенията същто е много голяма

                        Коментар


                        • #57
                          Жоре, прав си и не си прав Хубавата музика е вечна (и сега си слушам АББА, Моцарт...дори наскоро набарах ТОП100 от 77 година насам - голям кеф) просто съвременната младеж има Мноооооого повече избор и е преситена, помисли си колко трудно навремето намираше твойте ленти, касети, плочи, а сега мрежата, медийте те заливат с музика, филми (не задължително супер добри или пък оригинални - най-често "римеик" на отдавна позната идея и понякога по-зле направено от "оригинала" - също повторение на Оооооще по-стар автор), Въобще на мен ми се струва че ние найстина се движим по спирала - едни и същи идей погледнати от малко по-различе ъгъл и изразени с по-нови (понякога и по-добри) изразни средства и това е нормално защото хората не се променят, това което ги вълнува са все стандартните неща - любов, смърт, ядене, пиене, моренце...."хляб и зрелища".
                          И джаза (аз не обичам джаз с малки изключения като "вечнита зелени полета") винаги е бил елитарна музика т.е. не за "масите" а за "избрани" ценители има хилади такива стила и в момента има автори който не съм чувал но си имат Заклети Фенове "до гроб" та това е пресищането има много и за всеки вкус, затова и пред някои зали (пред повечето) вече няма опашки
                          Може и да не съм прав ама нали си "чешем езиците"

                          Коментар


                          • #58
                            А бе, чакай да кажа "Не си прав", за да продължа.
                            Мисля въпреки голямата тежест на лесно смляната суха информация, която залива подрастващите отвсякъде, родителите, които желаят децата им да бъдат мислещи хора, наред с всичко това трябва да им изграждат и паралелна ценностна система, за да не попаднат в общия калъп. Спомняте си клипа на Пинк Флойд "Other brick in the wall" Там чудесно беше показан процеса на обезличаване.
                            Схемата: Компютри-латиноамерикански сериали-биг брадър-поп/фолк работи безотказно и превлича все повече почитатели.
                            Наскоро едно доста голямо детенце на приятели попита на един излет: "Е-е, това ли е магаре?!" - посочвайки една крава!
                            Ендурото и сексът не са шега работа !
                            -------------
                            Животът се измерва с броят на издишванията !

                            http://sixdayscrazyjob.com
                            http://crazy-job.com

                            Коментар


                            • #59
                              Наскоро едно доста голямо детенце на приятели попита на един излет: "Е-е, това ли е магаре?!" - посочвайки една крава
                              жоре детенцето тебе е посочвало най вероятно объркало се е нещто

                              Коментар


                              • #60
                                Лесно ти е на тебе там, на село
                                Ендурото и сексът не са шега работа !
                                -------------
                                Животът се измерва с броят на издишванията !

                                http://sixdayscrazyjob.com
                                http://crazy-job.com

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X