Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
    Привет колеги, подариха ми 2 литра домашна кайсиева ракия, но понеже е прозрачна на цвят и бих искал да има лек приятен цвят, разбрах че най-лесния вариант е да сложа малко кора от сушена синя слива, да слагам ли, ще стане ли?
    Вътре в орехите между ядките има едни люспи ...сложи от тях.
    На нас клиренс ни трябва , не скорост

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Най-лесният и ползотворен начин е с карамел, както всъщност се оцветяват всички напитки.

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от biol Преглед на мнение

        ag ro,
        Имаме вакум изпарител, но при него обемите който се получават са много малки.
        Освен вакум помпа, при него трябва и друг "хладник", бидона няма да свърши работа. Ползва се херметично затворен съд , като в него има хладилна серпентина.
        Това е постановка с вакуум помпа след кондензатора. Тогава се налага той да е херметичен. Аз искам да вкарам помпата между казана и хладника. Откъм казана вакуум и кипене при 40 градуса, от другата страна атмосферно налягане и кондензация при 20 градуса в обикновен хладник. Цялото изпарение преминава през помпата. Един мембранен компресор с тефлонови мембрани ще свърши работа, ама още не съм го намерил. Един литър вода прави грубо 1000 литра пара при нагряване. Ако искам да дестилирам поне 5 литра на час, ще ми трябва компресор с капацитет 5000 л за час или 80 - 100 л в минута. Не е много малка машината, поне на 0,5 kW ми изглежда, ако не греша някъде в сметките.
        На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
        "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          В момента имам от сушените сливи, още не съм ги сложил, имам и орехи, карамел също и кое да сложа от трите сега ?

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
            В момента имам от сушените сливи, още не съм ги сложил, имам и орехи, карамел също и кое да сложа от трите сега ?

            За два литра ракия не трЕбе да се притесняваш - туряй карамел, пъхни помпичка за рибки /кислород/, ама честно - за това количество ракия не си заслужават напъните...

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
              За два литра ракия не трЕбе да се притесняваш - туряй карамел, пъхни помпичка за рибки /кислород/, ама честно - за това количество ракия не си заслужават напъните...
              Така си е , ама като знаеш колко рядко попадам на хубава кайсиева ракийка, та си рекох да има меден цвят и да и се наслаждавам максимално дълго време  

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
                Така си е , ама като знаеш колко рядко попадам на хубава кайсиева ракийка, та си рекох да има меден цвят и да и се наслаждавам максимално дълго време  

                Дъъъълго време?! Колко дълго?

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
                  Дъъъълго време?! Колко дълго?
                  Оспамихме темата, хайде у бар наздраве 

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
                    Оспамихме темата, хайде у бар наздраве 
                    Сега , доколкото е спам , то е защото с тия 2 кила "мнооого дългото време" може да се изрази и в 2 часа атака с мезе

                    Иначе начинът на оцветяване на ракията си спада баш към темата .
                    Та в този смисъл , под "кора от изсушена слива "не знам какво разбираш . То от сушена или съсухрена слива може да отбереш само люспи .
                    Ако обаче пуснеш цяла слива вътре , ще има известен ефект за оцветяване. От собствен опит . Веднъж съм го правил експериментално с 5 литра , но ! Ракията освен цвят се и размъти .... не знам колко време и е необходимо за утаяване след това , защото ... не я дочаках . Освен това се получи и аромат , който не ми хареса . В твоя случай ще убиеш хубавия аромат на кайсия .

                    Не съм пробвал , но силно подозирам , че нещо подобно ще се случи и с карамела.

                    Изводът е : насладата от кайсията ( в конкретния случай) е по-добра от сливата . Най-много , както споменаха по-горе - с ореховите "люспи" . Те са си дъбилно вещество и малко по- неутрални като аромат. Но то пък на ракията ще и трябват най-малко месец - два да пусне цвят . И той ще е бледо жълт . Не е особено естетично .Аз лично толкова време не бих издържал на изкушението .
                    Последно редактирано от Vlado_Ts; 30-09-15, 12:14.
                    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      За цвят сърцевина от черница.Сърцевина от дървесината имам предвид.

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                        Сега , доколкото е спам , то е защото с тия 2 кила "мнооого дългото време" може да се изрази и в 2 часа атака с мезе

                        Иначе начинът на оцветяване ... пуснеш цяла слива вътре , ще има известен ефект за оцветяване. От собствен опит . Веднъж съм го правил експериментално с 5 литра , но ! Ракията освен цвят се и размъти ....Не съм пробвал , но силно подозирам , че нещо подобно ще се случи и с карамела...
                        Всички народни начини за оцветяване, като слива, орех, черничева пръчка и мн. други са застрашени от помътняване, което много трудно се премахва. Добър е ефекта от карамел, защото е без вкус и е правен за оцветяване. Получава се и с тъмно оцветени безалкохолни без да помътнее, но това пак е карамел.

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          А какво ви е мнението, за ароматите които продават.
                          Не ползвам такива,но просто питам за информация.
                          Има ли реален ефект,от употребата им? Ако някой е
                          слагал,ще е полезна информация.
                          А за оцветяване ползвам,черничева сърцевина.
                          Утайки остават,но само отдолу в съда.
                          Благодаря!
                          .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                          Киа спортаж2000тди 98г
                          Ауди А3 1.9ТДИ
                          Каравана Аdria 390Q

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            За аромати и настойки, Чричри може да ти напълни дамаджаните. Ако е само за оцветяване и с дъбови летвички става.
                            Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Кaрaмел. Еднa бутилкa ще ви стигнa зa доооостa години.7-8 лв. Цветa според концентрaциятa-от жълтaкaво- през джaк-до непрозирaщо черно.
                              Експериментирaх с един литър с много кaрaмел и нa вкус го докaрa нa коняк.
                              От всички aромaти,нaй-достоверен зa рaкия е мускaт.
                              Другите си миришaт нa кaквото трябвa , но кaто се вкaрaт в рaкиятa имa рaзликa. По скоро се получaвa рaкия с миризмa нa компот или безaлкохолно от...
                              Sent from my Nokia s fenerche

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                                За аромати и настойки, Чричри може да ти напълни дамаджаните. Ако е само за оцветяване и с дъбови летвички става.
                                Даже става най-добре, според мен.

                                Пекат се във фурната докато потъмнеят но преди да са станали на въглища. Може и да не са летвички а талаш направо. Може и да се купи готов - дъбов чипс му казват, от френски, канадски или друг някакъв ....ски дъб, но и с нашия става. А класиката е ракията в дъбово буре.
                                Черницата прави ракията жълта а мен това не ми харесва особено. Макар че пък 50-годишното ми черничево буре отдавна не я прави жълта вече.

                                Наздраве!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X