Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    И най-скапаната винпромска ракия е по-добра от домашната.

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Това цикли през няколко страници в темата и е по принцип вярно, ама и малко тенденциозно.

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Химикът Ташков, ташак ли си прави с нас или какво. Това с химията добре, някои,някъде наистина правят глупости. Всичко останало/ не я дочетох/ е чиста платена реклама.
        Аз не пия, ай стига бе, то само като му видиш мутрата и веднага се съгласяваш. Не може всичко да сложиш под общ знаменател.
        Да му дам да анализира от моята, ама като гледам ще трябва поне два литра, че май той самия е хроматографа и на сутринта дава резултатите.
        Нека внесе и уточнение, какво е това винпромска "ракия", защото аз разбирам спирт, вода, есенции, глицерини и тнт. Колкото по качествен е спирта и есенцията, толкова по отлежала е винпромската "ракия". Ако му дам да опита отлежала в буре сливова, от сорта зелена ренклота, съвсем друга песен ще запее, ма той си го знае, ама нали е платен репортажа. Тука не става въпрос за сравнение на една ракия с друга, а на ракия със спирт.
        Когато винпромите пуснат в търговската мрежа истинската си продукция, на цени от десет лева литъра, може и да спря да произвеждам.

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Не бутайте нивото на хубавата тема с такива статии.

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Ако все пак съм решил да добавя сода бикарбонат в джибрето, в какви пропорции да бъде и кога да се сложи?
            100гр на 10 литра(кила) джибре, ми се виждат много.
            Не събирам гнили плодове, но има резон в това, което казва човека.
            Your conscience is all you can take to your grave.

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
              Ако все пак съм решил да добавя сода бикарбонат в джибрето, в какви пропорции да бъде и кога да се сложи?
              100гр на 10 литра(кила) джибре, ми се виждат много.
              Не събирам гнили плодове, но има резон в това, което казва човека.
              Аз слагам едно пакетче сода на 100 кг. материал.
              0осем9осем7шест0осем7едно
              Миро

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Въобще не съм съгласен!!!Ама изобщо, много е далеч от историята на домашната ракия!
                Откак се помня прадядовците ми(3-броя) ,си вареха ракия,не-съобразявайки се с политически обстановки,това си е вид майсторлък и се предава по наследство!
                Като "юноша бледен" пиех само купешки алкохол,докато почти не заминах от прехвалена марка ракия(е и количеството не беше малко),след като преминах на домашен (качествено ферментирал и сварен без компромиси )алкохол ,проблеми не съм имал!
                Към колегата дето пита за содата,на 100 кг материал аз добавям 2 пакета сода !

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Истински отговор на този въпрос може да се даде само след анализ на материала в лаборатория.
                  То да не е цимент и пясък, и винаги пропорциите да се знаят-това и това за зидане, това и още малко от другото за мазане...

                  Целта на содата е да неутрализира киселинноста, и съвсем близо до логиката е, че ако джибрите са по-кисели-ще трябва повече сода. Ама колко повече-в лабораторията.
                  Или ако има начин в домашни условия да се определи-Ясен да каже.
                  Разбира се-най добре е да не се оставят джибрите да вкисват. Пил съм ракия от такива джибри, и е супер, даже повече.
                  Отделно факта, че е лежала година в дъбово буренце(малко), но даже и в буре-ако се сложи кофти ракия-резултатът пак ще е лош.
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Казаницата ми е 120 кила, та ще направя компромисен вариант и ще сложа 1,5 пакетчета
                    Коле, не става въпрос да се остави да вкисне джибрето.
                    Момента обаче е назрял.
                    Your conscience is all you can take to your grave.

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                      Разбира се-най добре е да не се оставят джибрите да вкисват.
                      Това е.

                      За съжаление не се сещам за реалистичен сценарий да се определи точното количество киселина в материала. Ако беше само вино, там е лесно - вземаш лакмусова хартия и добавяш соден разтвор докато посинее.

                      За содата бикарбонат най-доброто е, че всъщност нищо лошо не може да стане ако е сложена в излишък. Също може да се замени със сода за бъчви (и даже от нея се слага около двойно по-малко). Също може и с пепел от огнището, ама това вече е за напреднали. Или с натрошен варовик (винервайс), или с гасена вар. Избор има и съм написал само проверените неща.

                      Имайте предвид, че във вкисналия материал се образува етилацетат (=главоболие) даже и преди варенето. Процесът е бавен, но обикновено му се дава време да напредне, още повече че с натрупването на киселина в материала нещата се ускоряват. Поради което аз като произвеждах ракия, такъв продукт изрично съм го продавал като второ качество и само по изрична уговорка с консуматора.

                      А веднъж варих вкиснат материал без да го неутрализирам - казанджиите ме видяха и ми вдигнаха скандал че съм щял да загоря казана. Една малка част харизах на един тежък пияница, но той ми се нацупи. Поради което накрая сипах злополучния продукт в Ужаската. Тя не възрази.

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Въобще не става въпрос за вкиснало джибре.
                        Следя го и нямам такова.
                        Просто като неутрализатор за всеки случай исках да ползвам содата.
                        Your conscience is all you can take to your grave.

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Сипвай смело.

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Благодаря!
                            Your conscience is all you can take to your grave.

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                              Въобще не става въпрос за вкиснало джибре.
                              Следя го и нямам такова.
                              Просто като неутрализатор за всеки случай исках да ползвам содата.
                              Колега, ако всичко при ферментирането е минало по правилата, въобще не се занимавай със сода. Освен с оцетната к-на тя се свързва и с ароматните киселини. Разбирай, ако всичко е наред, тя само пречи. При предозиране дестилата става отвратителен, лишен от всичко,което трябва да има една ракия, че и на амоняк докарва.
                              За да не се стига до сода, не е достатъчно само отделянето на гнили плодове, семки, дръжки, костилки и т.н.т. Обръщайте внимание и на околната температура, както и на рН-то.

                              Коментар


                              • От: Re: Как се прави ракия?

                                Много добър материал, но не съм съгласен по две точки.
                                Първо, аз задължително правя препек. Казвам препек, не преварка, защото боб се вари, а ракия се пече ;-)
                                При него част от аромата на съответния плод се губи, но пък чистотата на алкохола нараства. И не съм съгласен за количеството ракия, която се отделя, така наречения първак. Не е необходимо да отделяте повече от 0,5 % от количеството, което сте заложили в казана. Тоест, на 100 л казан 0,5 - 0,7 л са напълно достатъчни. От 20 години правя ракия, никога не съм имал проблем. А правя ракия не заради финансовите ползи, а просто защото на пазара няма хубава и истинска ракия. Всъщност има, но 15 лв за половин литър ми е малко множко :-)
                                Единствено не правя ракия от сливи, защото троянската сливова е достатъчно добра, и нея си я купувам.
                                И второто, за което не съм съгласен е, че ракията не отлежава в стъклени съдове. Зная, че това го пише навсякъде, но не е вярно :-)
                                Аз съм си правил експеримент. Направих кайсиева ракия, разредих я с преварена вода (по-добра е от дестилираната) до 45-46 градуса, оставих я да се хомогенизира 2-3 седмици и я сложих в трилитрова стъклена бутилка. Изчаках я 12 години (да, доста време е това). Когато я отворих, тя беше кристално бистра, градусът беше паднал с около 1-2, но имаше превъзходен аромат и невероятен плътен вкус. Трябва да ви кажа, че който и да я опита, реакциата беше една: застиване за секунда, после невярващ поглед в мен и въпроса: Какъв е този еликсир? :-)
                                Така че, ако имате търпение, опитайте ;-)
                                И само да допълня. Аз просто затворих бутилката с капачката, не съм слагал парафин около нея, така се позволява на въздуха да прониква вътре в бутилката.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X