Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Това е.
    Какво се прави с ракия?

    Поради което накрая сипах злополучния продукт в Ужаската. Тя не възрази.
    Това и предназначение ми допада, предпочитам водка по обективни причини!
    Как и хареса алтернативата CnH2n+1OH?

    Коментар


    • От: Re: Как се прави ракия?

      Първоначално публикуван от Краси Горянов Преглед на мнение
      Първо, аз задължително правя препек. Казвам препек, не преварка, защото боб се вари, а ракия се пече ;-)
      Скара се пече..... Алкохол се дестилира!!!
      Hyundai TERRACAN 2003 2.9 CRDi 150 автомат
      VW T4 Multivan 1993 2.4D AAB

      Коментар


      • От: Re: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от Краси Горянов Преглед на мнение
        Много добър материал, но не съм съгласен по две точки.
        Първо, аз задължително правя препек. Казвам препек, не преварка, защото боб се вари, а ракия се пече ;-)
        При него част от аромата на съответния плод се губи, но пък чистотата на алкохола нараства. И не съм съгласен за количеството ракия, която се отделя, така наречения първак. Не е необходимо да отделяте повече от 0,5 % от количеството, което сте заложили в казана. Тоест, на 100 л казан 0,5 - 0,7 л са напълно достатъчни. От 20 години правя ракия, никога не съм имал проблем. А правя ракия не заради финансовите ползи, а просто защото на пазара няма хубава и истинска ракия. Всъщност има, но 15 лв за половин литър ми е малко множко :-)
        Единствено не правя ракия от сливи, защото троянската сливова е достатъчно добра, и нея си я купувам.
        И второто, за което не съм съгласен е, че ракията не отлежава в стъклени съдове. Зная, че това го пише навсякъде, но не е вярно :-)
        Аз съм си правил експеримент. Направих кайсиева ракия, разредих я с преварена вода (по-добра е от дестилираната) до 45-46 градуса, оставих я да се хомогенизира 2-3 седмици и я сложих в трилитрова стъклена бутилка. Изчаках я 12 години (да, доста време е това). Когато я отворих, тя беше кристално бистра, градусът беше паднал с около 1-2, но имаше превъзходен аромат и невероятен плътен вкус. Трябва да ви кажа, че който и да я опита, реакциата беше една: застиване за секунда, после невярващ поглед в мен и въпроса: Какъв е този еликсир? :-)
        Така че, ако имате търпение, опитайте ;-)
        И само да допълня. Аз просто затворих бутилката с капачката, не съм слагал парафин около нея, така се позволява на въздуха да прониква вътре в бутилката.
        Отделянето на първака не се мери с проценти, а със спиртомер! Алкохолът с над 78 алкохолни градуса е "първак"!
        Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
        Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

        Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Дочев, извини ме, но нещо не те разбирам, би ли пояснил по подробно, какво имаш предвид. По точно защо не проценти а градуси, и защо точно над 78%?

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от Karushev Преглед на мнение
            Дочев, извини ме, но нещо не те разбирам, би ли пояснил по подробно, какво имаш предвид. По точно защо не проценти а градуси, и защо точно над 78%?
            Има предвид,че ЕАФ(първака) се отделя в наситена на етанол среда. Посредством дефлегмация се покачва първо алкохолния градус и след това се отделя първака, чийто процент е силно зависим от изходния материал, ферментацията и вида на крайния продукт. Приема се, че в домашни условия 1%(от материалния баланс) е достатъчно количество. Ако системата позволява вдигане над 92 алк. градуса можем вече да си говорим за отделяне и на метанол, но това при ракиите не се прави.

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Само да припомня, доколкото аз знам...
              Понятието "градус" се е появило първо във Великобритания. Като повечето им "мерки и теглилки" на британците, тази също е доста условна. Предполагало се, че ако лиснеш вискито на масата и можеш да го подпалиш, значи е 100 градуса. Ся... при каква температура на околната среда, масата дървена ли е, мраморна ли е... тогава не са държали много на тия неща. Много грубо казано, процентното съдържание на алкохола = градусите/2.
              Ако някой вече е споменал тази "градска легенда", моля да бъда извинен. Пиша го, за да не се бъркат градуси и проценти.
              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                То освен всичко друго, скАлите за алкохолни градуси са няколко.
                Тази която ние (България) ползваме за данъчни цели е въведена ако не бъркам от Д.И.Менделеев (в Русия) и представлява обемни проценти спирт спрямо вода, водещи до същата плътност, която има и напитката. В различни моменти е въведена в повечето европейски страни с дребни методични вариации (оригинално скала на Гей-Люсак във Франция).

                Традиционната британска схема за оценка на спиртните напитки дефинира понятието "spirit proof" по плътност, но то се свежда до около 58% обемни и градусите в тази скала са спрямо това ниво (100). Там чистият етанол е 175 proof. Има по-стари вариации по темата които не са количествени и се свеждат до това гори ли сместа при различни обстоятелства, например смесена с барут (който е държавно контролиран от по-рано като състав) или други вещества.

                В САЩ е подобно, но proof = 50% и съответно чистият спирт е 200proof US.
                Последно редактирано от Ясен; 20-09-14, 10:21.

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Чаках Дочев да отговори но не би,chrichri бърза да поясни вместо него, и определено не те разбирам и теб. От това което си писал съм съгласен само, че % зависи от материала и в каква посока е тръгнала ферментацията, останалото ........

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Първоначално публикуван от Karushev Преглед на мнение
                    Чаках Дочев да отговори но не би,chrichri бърза да поясни вместо него, и определено не те разбирам и теб. От това което си писал съм съгласен само, че % зависи от материала и в каква посока е тръгнала ферментацията, останалото ........
                    Моля да бъда извинен, вече няма да правя така.
                    Все пак, хубаво е познанието да се споделя, а който не разбира има право да не е съгласен.

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Като седнат едни дяволи да четат едни Евангелиета, винаги става така. Аз само да уточня, че:
                      1. Целта на отделянето на "първака", е да се премахне метанолът.
                      2. Целта на отделянето на "патоки", е да се премахнат висшите алкохоли (бутанол, пропанол... не ги знам до кой -ол стигат).
                      3. Спиртомерът, всъщност е ареометър, т.е. мери плътност на разтвора, но има специфична за целта скала. Това че по нея са нанесени "градуси" още нищо не значи. Една и съща плътност може да се докара и от смес на вода с метанол, и от чист етанол. При един и същ "алкохолен градус" на дадена смес, съотношението вода/етанол/метанол може да е каквото си поискате.
                      4. Така желаният етанол има по- висока температура на кипене от тази на метанола.
                      .........................
                      ...сигурно има и още, а повечето от тези неща са бистрени тук по няколко пъти.
                      Останалото са градски легенди, рецепти, предавани от дядо на внуче и, разбира се, личен опит. Варенето, печенето, пърженето... на ракия си е изкуство и ако имаше точна рецепта, нямаше да е такова. Мятането в казана на лук, активен въглен, сурово месо, картофи и кво ли не, може да ви докара компот или еликсир. Като влезнеш в ракиджийницата, почти винаги има още някой. Питайте и наблюдавайте. Не познавам майстор- ракиджия, който да не даде с готовност съвет на някой новобранец. Не се тормозете, спокойствието е много важна част от рецептата. Читав материал, горе джибрите и да се похвалите.
                      Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Ракия се прави от сливи.
                        На времето когато хората уважаваха нещата,джибровата ракия е пиеха само каруцарите и циганите !

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
                          Ракия се прави от сливи.
                          На времето когато хората уважаваха нещата,джибровата ракия е пиеха само каруцарите и циганите !
                          Ти пък...
                          Никога не правя джиброва, а първо вино от грозде и после ракия от виното. От сливи и други плодни дръвчета - само ако не са ми останали стотинки за грозде.

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Колега Тропчо, най малкото имам желание да споря или да се заяждам, но ако смяташ, че с отделянето на първака ще премахнеш метанола, просто няма как да стане. А само за протокола има два вида пропанол, 2 , който кипи при 82 градуса и 1 на 97.
                            Колега сто, адмирации,че правиш ракия от виното, но алкохола направен майсторски от други плодни дръвчета, може и да те откаже от гроздовата, или поне да го уважаваш наравно.

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Понеже ме домързя да го пиша го намерих написано и го пействам....
                              ""
                              При правилната дестилация, която се осъществява според нормите на безопасност на европейския съюз, тези вредни за здравето и живота на хората примеси се отделят без проблем. Метанолът, например, има температура на кипене 64,7°C и се изпарява значително преди етанола - 78.4°C. При дестилацията температурата на суровината се покачва бавно, за да може метанолът да се отдели. ""

                              Това е цялата философия.
                              Ако имате възможност да се задържат тези 65°С за определено време е най-добре за да може целия метанол да се изпари(отдели и изхвърли) така нареченият "първак" и след това да се покачи и поддържа 78-79 градуса до отделянето на етанола.
                              LZ5ZI qth HASKOVO
                              Pajero II GLS 3000 V6

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Първоначално публикуван от Karushev Преглед на мнение
                                .... но алкохола направен майсторски от други плодни дръвчета, може и да те откаже от гроздовата, или поне да го уважаваш наравно.
                                А, уважавам го много, ма не съм чак такъв майстор.
                                С гроздето е лесно - махаш гнилото и зеленото, серниста киселина по грам на кило при мелене, около долу-горе с домашния уред докарваш желаната захарност, дрожди или мая, бъркане по няколко пъти на ден и си готов.

                                Стане ли вино което става за пиене - ще стане и ракия от него после, гарантирано.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X