Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Точно вярно си е, помага. И аз все си купувам такава машинка и още не съм си купил... за това я бъркам по - честичко на ръка и така.
    Ако е машина, нека бъде немска!
    XJR 1200
    ETZ 150
    Kawasaki Ninja ZX10R

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Първоначално публикуван от FABARM Преглед на мнение
      А аз понеже гледам декоративни рибки (хоби ми е) и имам много машинки , ми казаха да пусна една машинка за въздух вътре в ракията по лесно излизал остатачния метил когато се обогатявала с въздух. Това вярно ли е да не си разваля ракията. По запознатите ако знаята да споделят.
      Можеш да пробваш. Аз съм скептичен.

      Имай предвид че освен "метила", който я изкараш, я не, "етила" ще намалее със сигурност.

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        'Що се бъзикате! Тези помпички стават за домашно приготвяне на оцет. Няма да развалят ракията, но на нея и е нужно 2-3 дена да поседи с отворено гърло(на съда) и, каквото има по-летливо си отива само, но това не е "метила".

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          ...освен "метила", който я изкараш, я не, "етила" ще намалее със сигурност.
          Баш. Гроздова 65 градуса я остави/хме по съвет на уж стар разбирач в отворен бидон, да избягал метилът. Десет градуса избягаха с него, деева...
          And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            В отворен бидон за 2 седмица са ми "бягали" макс 2, 3°, за 10° ми се струва фантастично, ако стои много време, знам ли...
            Ако е машина, нека бъде немска!
            XJR 1200
            ETZ 150
            Kawasaki Ninja ZX10R

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Загубите на алкохол са толкова по-големи, колкото по-голяма е откритата площ. Под открито се има предвид например дамаджана, а не кофа, или бидон. И целта всъщност е да се отделят разтворените газове в прясната ракия, идващи от силно киселата реакция след ферментацията.

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Първоначално публикуван от FABARM Преглед на мнение
                Аз отделих първака 1.5 литра и на 41 градуса я спрях, другата до 20 градуса излезе 17 литра , казаха ми да си я запаза и другата година като варя да я сложа в казана при джибрите. Така ли се прави.
                Тежките фракции отговарят за главобола.Та, ако не ти е проблем,спирай я по рано - 47/8. А патоките след това ги събирай за друга преварка.

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                  Много правилно, точно 52°, почаках я 3, 4 дни, беше паднала на 51 и долях още малко, около литър за да я сваля. От тогава си стои на 49° Чудя се дали да не я сваля до 46, 47°. Наливам от 11л. туба и не мога да преценя точно, слагам по малко вода, бъркам, меря и така.
                  Колко вода да долееш,за да си направиш градусите които искаш се смята лесно.
                  Количеството ракия се умножава по градусите, сборът го делиш на градусите на които искаш да бъде ракията.
                  Примерно: 50л х 60 г-са =3000:47=64 демек трябва да добавиш 14л вода.

                  Водата като се добави към ракията, са им необходими 24ч. за да се разгради напълно.
                  0осем9осем7шест0осем7едно
                  Миро

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Да, имам такива таблици в разни книжки. Сега си измих дамаджаните, след някой друг ден ще я налея в тях и в избата. Предпочитам да я съхранявам в стъкло.
                    Ако е машина, нека бъде немска!
                    XJR 1200
                    ETZ 150
                    Kawasaki Ninja ZX10R

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                      Иначе първака и патоките си ги запазвам и за следващия път като варим пак.
                      Така нареченият първак се хвърля. Или се ползва за спирт за почистване, но не се вари пак.

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Отдавна не бях влизал в тази тема Та гледам , интересно развитие .

                        Първоначално публикуван от komisar Преглед на мнение
                        .... Иначе ще отиде към течността за чистачки...
                        Правил съм този номер . После със все пЦувните изхвърлих и течността за чистачките
                        Ако пък ше даваш първака на жена ти да си мие прозорците - гледай по време на този процес да си превантивно надалече . Иначе рискуваш да те нацели с парцала .

                        Първоначално публикуван от FABARM Преглед на мнение
                        И така току що се връщам от казана, изкарах 55 литра ракия на 72 градуса.
                        Не че нещо , но... да съсипеш 270 кила първокласно мерло директно на ракия си е чисто кощунство .

                        Първоначално публикуван от FABARM Преглед на мнение
                        А аз понеже гледам декоративни рибки (хоби ми е) и имам много машинки , ми казаха да пусна една машинка за въздух вътре в ракията по лесно излизал остатачния метил когато се обогатявала с въздух. Това вярно ли е да не си разваля ракията. По запознатите ако знаята да споделят.
                        Сефте чувам че механично може да се раздели метилов от етилов алкохол - и то при стайна температура .
                        Този "бълбукатор" си го дръж за рибките и не слушай алхимици ! Както казва Ясен единствения резултат ще е да снижиш градуса на ракията .

                        Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                        Да, имам такива таблици в разни книжки. Сега си измих дамаджаните, след някой друг ден ще я налея в тях и в избата. Предпочитам да я съхранявам в стъкло.
                        Само за протокола : и аз предпочитам да я съхранявам в стъкло ( то "съхранението" е относително понятие при мен де и по- скоро има символичен характер ) , но преди това я държа да отлежава в дъбово буре за около 3 до 6 месеца :придобива по-мек вкус , приятен аромат и цвят .
                        Последно редактирано от Vlado_Ts; 02-11-16, 13:59.
                        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Това което ракиджиите наричат "метил" и напуска ракията с изпарение няма общо с метиловия алкохол, по-скоро иде реч за силно летливите естери (етилацетат най-вече).

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Не знам какво се отделя и какво не се отделя, не ме и вълнува като цяло. От 15 години правя ракия с баща ми, откакто се помня. Процедираме както ви казах. Отделяме първак и патоки,смесвам в бидона, ябълки за 2 денонощия, после в черничево буре или в бидона слагам черница. За ракия предпочитам черница отколкото дъб, придава жълтеникав цвят. За 6 месеца в ново буре ще стане прекалено тъмна, държа я според цвета.След като престои 2, 3 седмици така, заминава в стъкло да отлежава в избата. Преди сме правили по 2 тона ракия на година, когато имахме много лозя, винаги са я харесвали. Ракия винаги се е правило от хубаво озрели плодове и грозде. Сега малко по малко гледам да си върна старите традиции и мащаби на производството
                            Ако е машина, нека бъде немска!
                            XJR 1200
                            ETZ 150
                            Kawasaki Ninja ZX10R

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Метил е паразитен червей, не знам защо се свързва с метанола, на който също казваме и метилов алкохол. Както и да е, когато говорим за алкохол си мислим за едно и също.
                              Та, метанола няма как да напусне ракията като отделно вещество чрез изпаряване, когато е оставена непокрита, същото важи и за етилацетат-Е 1504 и въобще. Имаме общи изпарения, които зависят от околната температура, влажност и повърхност, а градуса може и да се вдигне.

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                То и аз не бях поглеждал скоро темата. ЧУдя се само от лакомия ли като варите за себе си слагате захар и вода. По-нагоре някой беше писал, че на материал с над 20% захарност колко вода и захар е сложил. Когато варях ракия(щото сега си правя само винце) никога не съм "кръщавал" материала. Но и не съм гонел количество, а за качеството още ме питат - и що спря да си/ни вариш ракийка, не ти ли е останало някое шише?
                                А за джибровица хич не ми се коментира.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X