Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българска Скариада

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Българска Скариада

    Взех повод от поста на колегата mohera,че трябва да има тема за скарите и изобщо за готвенето на открито.Моето занимание лятно време е именно това-да излизам бира-скара по различни мероприятия като кушии,борби,надпявания,концерти и т.н.
    Така че,освен че тука ще се заформят много и вкусни рецепти,можем да използваме темата и за обявяване на различни мероприятия които нямат офроуд характер но също са интересни и ако на някого му е близо или прояви интерес-да може да се възползва от тази информация.
    Може също да си покажем скарите и другите видове съоръжения за готвене на открито и да споделим мнения и полезни съвети.

    Като първа рецепта ще разкажа как спасих положението на един банкет,със един дето постеше.Меса много ама той не искаше да яде.Отрязах един дебел към 3 см.резен кашкавал /но от истинския,хубавия-вакуумираните плочки не стават/,наръсих олио,шарена сол,чер пипер върху лист алуминиево фолио,сложих плочката и завих като бонбон.И после-в жарта на камината за 5-6 минутки от двете страни. Стана толкова сполучливо,че голямата пита кашкавал свърши.
    Прикачени файлове

  • #2
    До: Българска Скариада

    Ей такова едно нещо замислям да направя тази година.Само че комбинирано и със пещ.
    Прикачени файлове

    Коментар


    • #3
      До: Българска Скариада

      Гад си ти, ГАД ! Как шЪ спя довечера, А ?
      Като го направиш, да поканиш ли, или как...?

      Коментар


      • #4
        До: Българска Скариада

        Първоначално публикуван от Митко/fulda/ Преглед на мнение
        Гад си ти, ГАД ! Как шЪ спя довечера, А ?
        Като го направиш, да поканиш ли, или как...?


        Ще го обявя най -официално,тоест тук!
        И ще гледам и двата реда да са пълни...

        Коментар


        • #5
          До: Българска Скариада

          Е, сега вече ме застреля право в сърцето! Цяло лято аз съм доброволец на скарата, която е задължително с дървени въглища. Имам и ерзац /електрическа/ скара, на която приготвям при изненадващи гости или в апартамента.
          На село са ми направили скара от 4 мм. ламарина с размери 60/80/12 см. Предствлява общо казано тава на четири крачета с височина 80 см. Отгоре решетката е от квадратни профили 10/10 мм. Когато я запалих за първи път малко нещо се разочаровах - бавно се разпали, не гори както трябва.

          Хванах бормашината и на дъното пробих шахматно дупки 5 мм. И да видиш пуста скара като се разиграе какво чудо става. Изпичам в петък месото за уикенда, та ми се и поскарват, ама нямам спиране. На едно място продават замразени кюфтета на шайби, като че ли за моята скара са измислени. Май се поувлякох ...
          Трудно е да си мъж на днешно време! Доста се отказаха.
          "Никой не бива да се шегува с руския президент. Особено на тема война." Бойко Борисов, 30.11.2018 г.

          Коментар


          • #6
            До: Българска Скариада

            Можело е да направиш отворите отстрани,не на дъното но и така не е грешно.Просто ще ти изгарят по-бързо въглищата.На моята са отстрани,и за да регулирам горенето,обвивам цялата "кутия" с алуминиево фолио-хем забавя горенето,хем е и по-естетично и апетитно.

            А ако ще печеш цяло месо-шишчета,пържолки или друго,го остави за ден или даже за два да отлежи на хладно омесено с много лук-узрява и става крехко.

            Коментар


            • #7
              До: Българска Скариада

              Честно казано железарят си беше пробил дупки отстрани, но може би първият път ми се е искало месото да се приготви за нула време /лакомия, не друго/ и затова реших, че не гори както трябва. Сега я пълня над половината с въглища и си държи гориво, до като свърши свинското. А за фолиото от теб научавам и при пръв удобен случай ще го пробвам.
              Трудно е да си мъж на днешно време! Доста се отказаха.
              "Никой не бива да се шегува с руския президент. Особено на тема война." Бойко Борисов, 30.11.2018 г.

              Коментар


              • #8
                До: Българска Скариада

                Първоначално публикуван от SMITH 357 Преглед на мнение
                Честно казано железарят си беше пробил дупки отстрани, но може би първият път ми се е искало месото да се приготви за нула време /лакомия, не друго/ и затова реших, че не гори както трябва. Сега я пълня над половината с въглища и си държи гориво, до като свърши свинското. А за фолиото от теб научавам и при пръв удобен случай ще го пробвам.
                На снимката от първия ми пост се вижда фолиото.И аз "откраднах" идеята от колеги.

                Коментар


                • #9
                  До: Българска Скариада

                  А най-хубавите ми детски спомени са, когато нашите ме заведяха на събора в Горна баня и ми купеха кебапчета. Дано и някое днешно дете след 40-50 години си спомня твоите.
                  Трудно е да си мъж на днешно време! Доста се отказаха.
                  "Никой не бива да се шегува с руския президент. Особено на тема война." Бойко Борисов, 30.11.2018 г.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Българска Скариада

                    Обожавам аромата на скара с дървени въглища.

                    Тази вечер жената ще завие предварително маринованите пъстърви във фолио и ще ги сложа върху барбекюто.
                    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                    Коментар


                    • #11
                      До: Българска Скариада

                      С фолио става една проста рецепта за риба - става за пъстърва, ципура, лаврак и др.

                      Изчиства се рибата, в коремчето се намазава паста от босилек (ако няма готова, се накисва босилек в зехтин).
                      Слагат се вътре още две-три шайби лимон, фолиото се намазва със зехтин и рибата се увива в него херметично.

                      Може да се пече и само от едната страна, за няколко минути е готова.

                      Така който не яде кебапчета и пържоли, се радва на вкусна рибка, без да се цапа скарата.
                      Show must go on!
                      LZ1VES

                      Коментар


                      • #12
                        До: Българска Скариада

                        Сигурен съм, че темата ще се развие успешно , а и сезона на скарата на открито идва.Ходил съм два пъти на Рощилиадата \Скариада\ в Лесковац в Сърбия.Мнооооого има да се учим от тях, но и те от нас ,въпреки че незнайно защо много популярният у нас майстор Миро разби консервативните им представи за телешката скара и вкара и там това , което ядем в България.От там си откраднахме идея за един уред за печене и пържене на открито,простичък и достъпен .Ще ви го представя по късно в темата със снимки.Няма по бързо устойство да нахраниш компанията.За дупките по скарата ще кажа на колегата само,че всичко прекрасно се случва с мнооого търпение и любов и баааавно.Аз лично скарата я гася с пепел от предишно печене и така ....... не съм го измислил аз ,а го знам от професори в тая област.Като искаш да гори бързо само разравяш с щипка между пръчките и готово.И с 3 кг въглища в твоята скара на другия ден ще пека филии. На 12см скара и трябват3-4 см пепел или пясък отдолу ,а не дупки и 30 минути повече разпалване.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Българска Скариада

                          Ето и от мен една идея,която сигурно много от вас са правили.Свински черен дроб се нарязва на ленти с дебелина ,около 1см.Подправяме със сол и черен пипер\и други\ Малко ситно нарязян праз\може и без него\ и завиваме във було. На скарата и мнооооого връткане и леко тампониране с олио.Същото става и с далак,но там пробиваш с ножа джоб и слагаш праза вътре, за тези които обичат.
                          Последно редактирано от yanev65; 13-03-10, 17:59.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Българска Скариада

                            Точна рецепта!Ако се пече без було залепва и става едно мазало...

                            Коментар


                            • #15
                              До: Българска Скариада

                              ще кажа на колегата само,че всичко прекрасно се случва с мнооого търпение и любов и баааавно

                              Извинявам се за отклонението, но налице беше следната ситуация - Разтръбил съм на 4-5 приятели, че имам нова скара, те са дошли, донесли са туй - онуй, ракийка се лее, децата гладни, булките питат какво става и не може да не ти се стори скарата бавна. Ама само първия път беше така.
                              А по принцип си прав.

                              По повод свинските пържоли един корифей в занаята ми сподели следното - Пържоли от врат, дебели 1 - 1.5 см, без да са начукани, киснати 24 часа в марината се отцеждат добре и буквално за няколко секунди се слагат в много нагорещена мазнина на тиган. Така хващат коричка. След това веднага на скарата. Беше прав човека.
                              Трудно е да си мъж на днешно време! Доста се отказаха.
                              "Никой не бива да се шегува с руския президент. Особено на тема война." Бойко Борисов, 30.11.2018 г.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X