Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашна пастърма, суджуци и луканки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

    Първоначално публикуван от luboR Преглед на мнение
    Въпрос към всички
    Защо е необходимо пресоляване и после изкисване? И втори въпрос
    Защо се осолява в саламура след като е необходимо изсушаване?
    Чета я тази тема и също съм се замислял по въпроса. Единственият смислен отговор, който намирам е ...самодейност.
    Пресоляване, всъщност, не виждам как може да се получи. То си е и въпрос на вкус де, но в края на краищата, именно солта е консерванта в цялата работа. Освен това, оваляно в сол (и за часове), месото няма как да се пресоли. Солта прониква в него, разтваряйки се във водата, която то естествено съдържа, но едновременно (и хем много по-интензивно) тече и обратния процес - солта извлича водата от месото. Така още с осоляването върви и сушенето. То именно и затова се осолява предварително, инак колкото единствено за вкус, ще си поеме и при сушенето, но ако натуралното месо директно се оваля с подправките, сушенето ще върви много по-бавно и предвид, че няма сол в целия си обем, може да тръгнат гнилостни и други подобни процеси.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

      Първоначално публикуван от luboR Преглед на мнение
      Въпрос към всички
      Защо е необходимо пресоляване и после изкисване? И втори въпрос
      Защо се осолява в саламура след като е необходимо изсушаване?
      Не е задължително!

      В наше село:
      Овалени в едра сол, като ако парчетата са по около кило стоят така 12-24 часа, ако са по 1/2 кило 8-10 часа са достатъчни. после запечатване чрез заливане с вряла вода. Поизцеждане и овалване в подправки. След седмица са готови......И така години наред.
      Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

      Коментар


      • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

        Съгласен съм, но не приемам тезата то поема колкото трябва. Според мен ...грама сол на кг е по правилно и води до еднакъв резултат винаги

        Коментар


        • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

          Първоначално публикуван от luboR Преглед на мнение
          ...Защо се осолява в саламура след като е необходимо изсушаване?
          Защото не може да се пресоли. А месото по начало си е влажно и иска изсушаване. Не е заради кисненето.

          Коментар


          • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

            Първоначално публикуван от luboR Преглед на мнение
            Съгласен съм, но не приемам тезата то поема колкото трябва. Според мен ...грама сол на кг е по правилно и води до еднакъв резултат винаги
            Грама сол за луканки, за пастърмата..... време в сол/саламура.

            Защо ги соля, а не слагам в саламура, защото не обичам месо, в което е проникнала вода, било е замразявано, саламури и подобни. Въпрос на вкус вероятно......
            Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

            Коментар


            • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

              Първоначално публикуван от edoors Преглед на мнение
              И аз действам така до момента с измиването. След това ги кисна в студена вода за 2_3 часа и после подправки. Нищо сладко не слагам.

              Мед слагам колкото да залепнат подправките да не ми падат по терасата от вятара. Една кафяна лажичка мед на кафена чашка вода и намазвам с силиконова четчица. Няма как да осетиш тази лажичка мед на 3-4 кила.

              Коментар


              • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                Само да кажа на колегата че колкото по студено,толкова по добре зрее и съхне.Най вкусната луканка стоя месец и половина на терасата като почти 20 от тях темп беше под 0 до -12
                Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                Анатолий Пейчинов o8875о9815
                https://dvrbg.com/

                Коментар


                • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                  При изкисването осоляването става по-равномерно, т.е., еднакво по външния слой и вътрешността.
                  edoors.bg- Джаджи за врати и врати

                  Коментар


                  • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                    Първоначално публикуван от luboR Преглед на мнение
                    Въпрос към всички
                    Защо е необходимо пресоляване и после изкисване? И втори въпрос
                    Защо се осолява в саламура след като е необходимо изсушаване?
                    Слага се в достатъчно количество сол(аз на 10кг месо слагам 5кг сол) за да се изпече от нея. Държа месото в солта 21 дена след това два дена изкисвам във вода като 5 пъти на ден сменям водата. Като се извади месото е вече кафяво, няма червено месо. След седмица на простира и е готово за ядене.Пробвай веднъж и ще видиш разликата,30 години така го правим

                    Коментар


                    • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                      Да не се повтарям, ама правя по рецептите на тоя пич и засега съм супер доволен.

                      http://digital-bushman.com/

                      Коментар


                      • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                        Първоначално публикуван от mishkata_mp Преглед на мнение
                        . Държа месото в солта 21 дена след това два дена изкисвам във вода като 5 пъти на ден сменям водата.
                        колега, ти не ядеш сушено месо а нещо съвсем друго. По-вероятно е просто да ядеш сушена сол. Това което правиш ако не е за подготовка за пребиваване в пустинята на +50 ми се вижда крайно излишно. Все пак целта е да се консумира и нещо полезно от месото, с това убийствено количество сол не остава нищо. Но кучето е казало "въпрос на вкус"

                        п.с.
                        Ето за да не съм голословен какво са написали експертите:

                        "При осоляването месото губи част от водата и разтворените внея органични съединения и поглъща сол. Тази обмяна продължа-ва, докато настъпи равновесие. Процесът на осоляване протичанай-добре при температура от 3 до 4° С и гъстота на соленияразтвор от 18 до 25%. Солта прониква в тъканта най-бързо презпървите дни, като скоростта на проникването и зависи отконцентрацията на разтвора.При по-дълго осоляване месото губи част от разтворимитебелтъчни вещества и фосфатите. Тази загуба е по-малка, когатоосоляването става в по-концентриран разтвор или със суха сол.Осоленото месо не трябва да съдържа повече от 6% готварскасол, защото става трудно смилаемо и неподходящо за храна нахора с нежни стомаси."
                        no signature no problems

                        Коментар


                        • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                          Благодаря на всички за отговорите и рецептите. Всяка е уникална. Трябва да пробвам мокро осоляване най-сетне). Аз установих, че ми харесва слабо осолено, ферментирало и узряло месо със средна степен на изсъхване и много малко подправки. Също е важна повтаряемостта на резултата)

                          Коментар


                          • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                            Първоначално публикуван от mishkata_mp Преглед на мнение
                            Слага се в достатъчно количество сол(аз на 10кг месо слагам 5кг сол) за да се изпече от нея. Държа месото в солта 21 дена след това два дена изкисвам във вода като 5 пъти на ден сменям водата. Като се извади месото е вече кафяво, няма червено месо. След седмица на простира и е готово за ядене.Пробвай веднъж и ще видиш разликата,30 години така го правим
                            Това и аз не си го представям. Много времеемко ми се вижда, а резултатът едва ли ще е нещото в моите представи.

                            Коментар


                            • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                              Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                              Това и аз не си го представям. Много времеемко ми се вижда, а резултатът едва ли ще е нещото в моите представи.
                              Всичко е въпрос на вкус. АЗ НЕ ОБИЧАМ ДА КОНСУМИРАМ СУРОВО МЕСО. А след като не сте опитали резултата може да опитате с едно парче и да видите какво ще се получи

                              Коментар


                              • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                                Първоначално публикуван от mishkata_mp Преглед на мнение
                                Слага се в достатъчно количество сол(аз на 10кг месо слагам 5кг сол) за да се изпече от нея. Държа месото в солта 21 дена след това два дена изкисвам във вода като 5 пъти на ден сменям водата. Като се извади месото е вече кафяво, няма червено месо. След седмица на простира и е готово за ядене.Пробвай веднъж и ще видиш разликата,30 години така го правим
                                И аз преди го правех така,ама става много твърдо за моя вкус.Брат ми си го прави като теб,на него в саламура не му харесва.Та вярно е въпрос на вкус.
                                SUZUKI VITARA V6
                                HONDA CBR 919RR
                                MERCEDES ML
                                MAN TGA D2O COMANREIL 18-430

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X