Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносна 2013

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Медоносна 2013

    Дойде пролетта, а с нея идват и грижите към кошерите.
    Време е за първи пролетен преглед на пчелина.
    Целта му е осведомяване за количество храна, състояние на семейството, майката, пилото.
    Много е важно стесняването- системата на дадан-блатовите кошери.
    Добрата вентилация на кошера е много важна през пролетта, защото има много влага.
    Друго важно нещо е слагането на лентички срещу акара (вароа якобсони). Мое мнение е, че активното вещество във Варотом и Варостоп е силно намалено от производителите и лентичките не са толкова ефективни. Най-доброто е Байварол на Байер, но е много скъпо- 13.20лв. , за един кошер.
    Изчистване на дъната- изчистване от умрели пчели, акари, восъчни разпечатки и т.н.
    Направихте ли всичко това, защото аз малко се туткам ?
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

  • #2
    От: Медоносна 2013.

    Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
    Дойде пролетта, а с нея идват и грижите към кошерите.
    Време е за първи пролетен преглед на пчелина.
    Целта му е осведомяване за количество храна, състояние на семейството, майката, пилото.
    Много е важно стесняването- системата на дадан-блатовите кошери.
    Добрата вентилация на кошера е много важна през пролетта, защото има много влага.
    Друго важно нещо е слагането на лентички срещу акара (вароа якобсони). Мое мнение е, че активното вещество във Варотом и Варостоп е силно намалено от производителите и лентичките не са толкова ефективни. Най-доброто е Байварол на Байер, но е много скъпо- 13.20лв. , за един кошер.
    Изчистване на дъната- изчистване от умрели пчели, акари, восъчни разпечатки и т.н.
    Направихте ли всичко това, защото аз малко се туткам ?
    През изминалия уикенд направих първия основен преглед за тази година, забавих се малко, но или съм на работа, или не даваше време ...

    Също нямаше много време, тъй като следобед времето взе да се разваля в неделя, но успяхме да направим следното:
    - прегледахме всичките 14 сандъка;
    - Почти всички имат пило на 2-3 рамки, имат все още неразпечатан мед, разпечатахме им го да папат;
    - С една тел бях изръчкал преди 2-3 седмици дъната на всички кошери, сега имаше предимно остатъци от восък по дъното, но махнах долната прелка и ги изчистих доста добре, като в предстоящия уикенд направо ще излижа дъната на кошерите и ще ги обгоря пак;
    - лентички още не съм купил, по принцип в този район напролет не слагат лентички, обаче в магазина ми казаха тази година задължително да сложа и напролет, та тия дни ще купя някакви и ще сложа;

    - С два кошера обаче имаме проблем - бяха ги нападнали мишки зимата, слабички рояци си бяха. Преди около 3 седмици ги отварях, свалих им дъната, изчистих ги хубаво, тъй като имаше доста изядени и измряли пчели вътре и задържаха доста влага, сега бяха умряли още пчели и роячетата бяха буквално по една шепа, а миналата есен работеха на 2-3 рамки. На единия кошер му прехвърлихме една рамка с ново пило + пчели, на другия пчелите му бяха още по-малко и направо питата с майката и каквито пчели имаше останали ги сложихме във втори корпус на друг МК кошер (сложен отдолу), но с ханеманова решетка. Дали сме постъпили правилно не знам, ще разберем по-нататък.

    Като изключим тези двата кошера, останалите са добре, поразместихме тук-там някоя рамка с пило от по-силни кошери и я сложихме на малко по-слаби, но като цяло всичко е ок.

    П.П. А, забравих, ще започвам да давам и от онова турското PowerBee, да го видим как е.
    Hristo Draganov
    http://htftp.domainbg.com/HD/

    И аз искам България чиста ! ! !

    Коментар


    • #3
      От: Медоносна 2013.

      Аз днес сложих лентичките варостоп.

      НД, незнам колко е правилно да се придава пило сега, ако пчелите са малко те няма да могат да го покрият и то ще загине от измръзване.
      Слабите кошери на пролет най добре да се обединят, но трябва да си сигурен защо е слабо, демек да няма болести и да не заразиш и друго семейство.
      Аз имам едно загинало и друго с голям подмор.
      "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

      Коментар


      • #4
        От: Медоносна 2013.

        Тези дни, ще им отделя повечко време. Има доста работа за вършене.
        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
        0878 23 58 34- Радо

        Коментар


        • #5
          От: Медоносна 2013.

          Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
          Аз днес сложих лентичките варостоп.

          НД, незнам колко е правилно да се придава пило сега, ако пчелите са малко те няма да могат да го покрият и то ще загине от измръзване.
          Слабите кошери на пролет най добре да се обединят, но трябва да си сигурен защо е слабо, демек да няма болести и да не заразиш и друго семейство.
          Аз имам едно загинало и друго с голям подмор.
          То и аз не съм сигурен дали това, дето направихме е много правилно, но не се сещам за никакъв друг вариант ...
          Т.е. единия кошер го обединихме, само че с ханеманова решетка, да може в двата корпуса на МК-то да си има по една майка - много ми свиди за тия майки, като знам миналата година какъв зор беше, като 2 изчезнаха безследно ...
          Другото рояче действително беше намаляло доста, утре ще видя какво е станало на място.

          А принципно за обединяването - обединяването на слабите кошери дори още наесен трябва да стане според мен , но решихме да не ги обединяваме миналата есен.

          Купих лентички, от тия сръбските, жената в магазина каза да ги държа 30 дни, и после щяла да ми даде други или друго. Досега ленти напролет не съм слагал.
          Hristo Draganov
          http://htftp.domainbg.com/HD/

          И аз искам България чиста ! ! !

          Коментар


          • #6
            От: Медоносна 2013.

            Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
            То и аз не съм сигурен дали това, дето направихме е много правилно, но не се сещам за никакъв друг вариант ...
            Т.е. единия кошер го обединихме, само че с ханеманова решетка, да може в двата корпуса на МК-то да си има по една майка - много ми свиди за тия майки, като знам миналата година какъв зор беше, като 2 изчезнаха безследно ...
            Другото рояче действително беше намаляло доста, утре ще видя какво е станало на място.

            А принципно за обединяването - обединяването на слабите кошери дори още наесен трябва да стане според мен , но решихме да не ги обединяваме миналата есен.

            Купих лентички, от тия сръбските, жената в магазина каза да ги държа 30 дни, и после щяла да ми даде други или друго. Досега ленти напролет не съм слагал.
            До сега и аз пролетно време, не бях слагал, лентички за акара. Но понеже есента, сложих Варотом, а за него, мнението не е особено добро, реших да сложа и сега. Купих Варостоп. Сложих ги и на следващия ден, свалих дъното на един кошер и отдолу имаше, над 20 кърлежа.
            ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
            0878 23 58 34- Радо

            Коментар


            • #7
              От: Медоносна 2013.

              сръбските лентички доколкото знaм нямaт сертификaт зa ЕС.
              инaче сa ефикaсни и ценaтa им е приемливa
              но товa лошо време не е никaк добре
              "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

              Коментар


              • #8
                От: Медоносна 2013.

                Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
                сръбските лентички доколкото знaм нямaт сертификaт зa ЕС.
                инaче сa ефикaсни и ценaтa им е приемливa
                но товa лошо време не е никaк добре
                Не съм обръщал внимание за сертификата честно казано, но щом в най-големия магазин тук в околията ги продават, и то от миналата година, едва ли ще са лоши Наесен сложих такива, преди това ползвах варостоп.

                Сега пак ги прегледах всички 14 сандъка основно, сложих по 2 бр. от сръбските лентички (забравих им името) около пилото във всеки кошер, свалих на всички кошери дъната, изчистих ги хубаво и ги обгорих с горелката. Сложих и сироп с PowerBee на всички кошери, окосих райграса около кошерите (не даваше време и беше станал над 20 см), под кошерите също.

                Относно двата проблемни кошера:
                1. Бяхме преместили пита с пило и пчели от друг кошер - към момента пчелите си работят, увеличили са се даже, майка е там, имаше и малко умрели пчели по дъното, вероятно това са старите пчели ...;
                2. Където бяхме преместили всички рамки в долния корпус на друг МК кошер, като корпусите ги разделихме с ханеманова решетка - пчелите си бачкат, тази преместената майка я няма ...;

                На още един от другите кошери също не видях майка, но не съм я и търсил толкова обстойно - комшията пчелар каза, че щом има ново пило, няма какво да търсим майка, дори и да е забегнала нанякъде пчелите ще си се оправят.

                Но за тия двата кошера, сигурно по-нататък ще се наложи да поръчам две ловешки майки, че много работни - миналата година поръчвах оттам, направо супермайки са

                П.П. Днес се чух с един приятел, баща му е пчелар от дълги години, кошерите са тук около Стара Загора някъде, забравих кое село обаче, от 40 кошера са му останали само 10 тази година ...

                П.П2: А да - СУПЕР СТРИПС бяха сръбските лентички - ето ви размишления по темата:
                Тук
                Последно редактирано от Райковски; 08-04-13, 20:10.
                Hristo Draganov
                http://htftp.domainbg.com/HD/

                И аз искам България чиста ! ! !

                Коментар


                • #9
                  От: Медоносна 2013.

                  В петък отивам да им направя основен пролетен преглед.Иначе при осведомителните прегледи всичко бе добре и сложих лентите преди 2 седмици.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Медоносна 2013.

                    Миналата седмица разпечатах меда от питите, зад преградната дъска. Това е един вид подхранване.
                    4 от кошерите, бяха с много пчели зад преградната дъска и изградили далаци от восък, което означава, че са много силни. Разширих ги с по една рамка, като от същите взех по една рамка със зряло пило и я сложих на по-слабите, за да ги подсиля (това се прави, само когато си сигурен, че всички кошери са здрави.) . Искам да уточня, че става на въпрос, за системата на дадан-блат.

                    Може би, всички пчелари, мразим косенето около кошерите. Пчелите много се дразнят и жилят. Пробвал съм сутрин, обед, вечер... спасение няма. Затова, за да няма трева, пръскам с Глифоган, (по мнение на специалисти, не влияе не пчелите, по никакъв начин).

                    Другата седмица, смятам че развитието ще е много силно, на всички кошери и ще ги разширя с по една рамка. От много силните, ще взема по-една рамка със зряло пило и ще подсиля по-слабите.
                    Всяка година, си оставям по 2 нукелуса за резерва- в случай, че някой кошер умре, или загубя майка. Тази година имам една жертва. Нуклеусите са ми в 6-рамкови кошерчета. Кошерът, от семейството което умря, съм го обгорил и изчистил. Нуклеусът съм го сложил до него. В Събота или Неделя, мисля да прехвърля нуклеуса в големия кошер. За втория нукелус съм купил нов кошер. Него, също мисля да го прехвърля в новия кошер. Задължително следва подхранване и подсилване с рамка с пило.
                    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                    0878 23 58 34- Радо

                    Коментар


                    • #11
                      От: Медоносна 2013.

                      Както е тръгнало, скоро ще тръгне акацията. Маи, скоро ще се слагат и магазини.
                      ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                      0878 23 58 34- Радо

                      Коментар


                      • #12
                        От: Медоносна 2013.

                        България ще забрани отровните за пчелите пестициди



                        http://dnes.dir.bg/news/pcheli-protest-pestitzidi-marin-rikov-13704549?nt=4
                        Hristo Draganov
                        http://htftp.domainbg.com/HD/

                        И аз искам България чиста ! ! !

                        Коментар


                        • #13
                          От: Медоносна 2013.

                          Дано обещанието бъде изпълнено. Доста пчелари имат проблеми, не само с пестицидите.
                          ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                          0878 23 58 34- Радо

                          Коментар


                          • #14
                            От: Медоносна 2013.

                            Днес преглеждах магазините. Не бях слагал формалин скоро и на места имаше молци. Не съобразих, че в топлото време, формалинът ще се изпари по-бързо.
                            Скоро мисля да ги слагам.
                            ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                            0878 23 58 34- Радо

                            Коментар


                            • #15
                              От: Медоносна 2013.

                              На Гергьовден, ще слагам магазини. Време им е вече. Сега чакаме Акацията.
                              ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                              0878 23 58 34- Радо

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X