Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Към пчеларите...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Към пчеларите...

    Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
    От плодника избягвам да въртя пити, при медобор може да извадя пита ако няма къде да снася майката и да поставя основа, пчелите бързо я изграждат и майката я зарежда с пило, пък пълната с мед я връщам есента или я слагам на друг кошер.
    За догодина и аз мисля така да направя.

    Я кажете друго - един комшия вчера рекъл, че трябвало да стесним прелките на по-слабите кошери (сега са отворени на макс, летвичките даже са махнати, дъната са спуснати надолу, заради жегата) - за да не станела кражба от по-силни кошери, а като е по-малък отвора ще го отбраняват по-лесно.
    Дотук добре, но нещо не ми се нрави идеята да им стеснявам пак отвора, че да не им е много топличко.
    Мисля си да сложа някаква метална мрежа отпред на долната прелка, от сорта на мрежа за мухи, и по средата изрязана, все пак за да могат да си влизат и излизат - какво ще кажете по въпроса?
    Очаквам мненията до към 18:00, че после паля колата и дим дим дим дим да ме няма, за към село, а там нямам интернет
    Hristo Draganov
    http://htftp.domainbg.com/HD/

    И аз искам България чиста ! ! !

    Коментар


    • От: Към пчеларите...

      Късно те хващам значи..
      ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
      0878 23 58 34- Радо

      Коментар


      • От: Към пчеларите...

        Първоначално публикуван от RadoR Преглед на мнение
        Късно те хващам значи..
        Нищо Радо, не е късно, т.е. тя жена ми е сложила прелките (летвичките) на слабите кошери (понеже си беше на село), а и освен това нямах подходяща мрежа под ръка ...., така че засега така ще е май май.
        Но не пречи да споделиш някоя и друга идея
        Hristo Draganov
        http://htftp.domainbg.com/HD/

        И аз искам България чиста ! ! !

        Коментар


        • От: Към пчеларите...

          Тя жена ти и тя ли е пчеларка ? В моето семейство как пък всички жени се падат алергични . Утре ще ти дам някои съвети, че сегиз отивам да лягам, че днес имах доста работа !
          Поздрави !
          ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
          0878 23 58 34- Радо

          Коментар


          • От: Към пчеларите...

            Сега още е рано за кражби, има достатъчно мед. Може да предизвикаш кражба само, ако накапеш мед, или разлееш сироп. Иначе идеята ти за мрежата е много добра !
            ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
            0878 23 58 34- Радо

            Коментар


            • От: Към пчеларите...

              Първоначално публикуван от RadoR Преглед на мнение
              Тя жена ти и тя ли е пчеларка ? В моето семейство как пък всички жени се падат алергични . Утре ще ти дам някои съвети, че сегиз отивам да лягам, че днес имах доста работа !
              Поздрави !
              Даа, основно с жена ми се занимаваме с пчелите, смея да кажа почти 50/50.
              Баща й, понеже си живее на село при пчелите, през седмицата той прави ако нещо трябва (примерно подхранване със сиропи и прочие), а уикендите и основните прегледи ние си ги правим, т.е. той е по-скоро помощен персонал , но пък има много важна функция - ходи и краде занаят от комшията
              Иначе идеята си беше изцяло наша с жена ми (даже бих казал по-скоро нейна), да "завъдим" няколко кошерчета

              Като каза алергични - тъста е алергичен, ама не много, щом само с Клемастин му минава Преди е бил доста алергичен, до инжекции се е стигало чак, ама аз му викам, че като го ужилят още няколко пъти и съвсем ще му мине
              На мене нищо ми няма, на жена ми също - само ако е мека тъкан се подува, и то не винаги (на китките отгоре например, по глезени да кажем, и т.н.) - само се мажа с Дермодрин, за да не ме сърби после.

              В един сайт вчера четох, че поради засушаването майката снасяла малко, и при мене наистина е така, новото пило бих казал е наистина малко, а някъде въобще липсва (но съм почти сигурен, че бяха останали без майка, ама им настанихме една).
              Препоръчва се да се подхранва с по-рядък сироп - вие колеги какво мислите по въпроса?

              Тази година се побъркахме с тия майки ...
              Понеже започнах да ги маркирам сравнително късно, една излетя при маркирането например (и хем маркирана, не можахме да я намерим повече, хем ми кацна до крака), е такива работи, но както и да е, набавихме.

              Сега в събота ги прегледахме пак основно - извъртях каквото имаше от магазините (към 25 рамки от 3-4 магазина) и махнах магазините, за да могат да си донапълнят в плодника.
              От 14 кошера, само на три не сме маркирали майките още (първите три в редицата, от общо 13), защото все не можем да ги видим - силни кошери са и поради многото мухи е трудно, но пък си има ново пило, и очевидно не го снасям аз
              Единия кошер както казах, нямаше грам ново пило, и от старото имаше съвсем малко неизлюпено. Като отворихме кошера и се разлетяха веднага и искат да жилят яко - бяха много раздразнени - това дали е заради липсата на майка, не знам ...
              До обед прегледахме ние половината кошерчета и стана жега, късния следобед прегледахме и останалите.
              И тъкмо затварям последния кошер, вече почти сумрак, и гледам до крака ми в тревата една майка НЕмаркирана - брех, шашнахме се откъде ще е.
              Това става на тринайстия кошер, а този без майката е № 4, и също така на № 1, 2 и 3 още не сме видяли майките.
              Викам си едва ли тая майка ще довтаса чак от другия край на пчелина.
              Хайде отварям пак всички кошери да видим има ли майки навсякъде - ами там си бяха, и са си маркирани съответно, даже на 1-2 кошера не бяха маркирани, но ги маркирахме сега.
              Мислихме мислихме, взехме една клетчица от комшията (защото нямам, но ще си купя при първа възможност), и пуснахме майката в тоя, дето нямаше грам пило и беше раздразнен. Тия дни тъста ще отвори да види какво е положението там ...
              Предната седмица на 1 или 2 кошера бяхме оставили по един маточник, ейтака за резерва, гледам сега маточниците прегризани, ама не видяхме нова майка - възможно ли е тази да е излетяла и да се е спасила навън, преди пчелите да я убият примерно ...
              Преди това пък на един друг пак така мислехме, че няма майка, и съвсем случайно намерихме на едната пита една доста малка майка, тийнейджърка дет се вика - на размер кажи речи като нормална пчела, но частта след крилата си беше като майка - маркирахме я за всеки случай, този уикенд отваряме и вече си е с нормални размери, порастнала е

              Ба си, това природата е голема работа ...
              Hristo Draganov
              http://htftp.domainbg.com/HD/

              И аз искам България чиста ! ! !

              Коментар


              • От: Към пчеларите...

                Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                В един сайт вчера четох, че поради засушаването майката снасяла малко, и при мене наистина е така, новото пило бих казал е наистина малко, а някъде въобще липсва (но съм почти сигурен, че бяха останали без майка, ама им настанихме една).
                Препоръчва се да се подхранва с по-рядък сироп - вие колеги какво мислите по въпроса?
                Решението е вода в пчелина, най-лесно е да разрежеш една автомобилна гума, пълниш я с талаш/слама и допълваш с вода, за да не се давят пчелите. Като почне да засъхва талаша/сламата допълваш пак с вода. Разбра ме, нали ?
                ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                0878 23 58 34- Радо

                Коментар


                • От: Към пчеларите...

                  Първоначално публикуван от RadoR Преглед на мнение
                  Решението е вода в пчелина, най-лесно е да разрежеш една автомобилна гума, пълниш я с талаш/слама и допълваш с вода, за да не се давят пчелите. Като почне да засъхва талаша/сламата допълваш пак с вода. Разбра ме, нали ?
                  Абсолютно те разбрах, те и сега си пият от разполовена гума, само че от трактор (ама предната, не е задната ) - само дето няма слама вътре, но ние им наливаме по малко, пък начесто - няма удавени досега, но може да пробвам това със сламата.
                  Ако ми изпадне един стар бойлер, мога от балона да им направя поилка, капейки водица върху една дъска.
                  Наблизо е двора, където има още няколко такива гуми, също така наблизо ми е декоративния басейн в градината, там ходят да пият също (но не знам нашите ли, или на комшията), обаче там се давят по-често. Наслагал съм им каменни плочи покрая да пийват оттам, ама не всички ги ползват и се давят ...

                  Между другото, малко ноу хау, може да е полезно за някой, дето не знае (видях го от профи пчелар) - при прегледите вместо пушалката много често ползвам пръскалка (или такава от препарат за прозорци, или от ония 2-та литра, дето се помпят отгоре) с вода - като отворя кошера, понапръскам отгоре, пчелите хем бързо бързо се прибират навътре (явно мислейки, че вали дъжд), хем да си имат влагичка в кошера. Някои обаче хитруват - приберат се, и много скоро след това пак излязат
                  А центрофугираните рамки като ги връщам в кошера за няколко да си ги "подсушат" (да дооберат сладкото), задължително непосредствено преди това ги напръсквам с вода.
                  Hristo Draganov
                  http://htftp.domainbg.com/HD/

                  И аз искам България чиста ! ! !

                  Коментар


                  • От: Към пчеларите...

                    К'во става, нещо се загуби темата..
                    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                    0878 23 58 34- Радо

                    Коментар


                    • От: Към пчеларите...

                      Първоначално публикуван от RadoR Преглед на мнение
                      К'во става, нещо се загуби темата..
                      Ти ще кажеш, ти си по-навътре в материята
                      И без това май напоследък основно с тебе дискутираме разни неща.

                      Вчера и завчера прегледахме всичко пак, сложихме по 2 лентички на кошер против вароатоза (само че не Варостоп, ами някви сръбски, били уж по-хубави), сложих хранилките и налях захарер сироп (1:1) + добавени малко сол, малко лимонтузо и стартовит.
                      Преди известно време забелязах, че 2 кошера са останали без майки незнайно как, та поръчах от Апиакта и миналата седмица във вторник вечер си ходихме до село само за да сложим кутийките с майката. Един познат от Априлци ми каза (а и в книгите го пише) като сложа кутийките да изчакам 3-4 дни, и след това да видя пчелите от кошера как са настроени към пчелите и майката в кутийките - ако са с хоботчетата към кутийката всичко е ок, но ако са с жилата към кутийката е лошо и вероятно няма да я приемат - е наште бяха с хоботчетата. Та отчупих едното пластмасово краче (на дългия тунел) и тия дни трябва да прегризат манджата вътре и да видим какво ще стане.

                      Както казах в някой от предните постове - тая година ни **** майката тия майки

                      Като цяло мисля, че са добре пчелните семейства, на някои им трябва още мъничко пило, на някои малко мед, но имам пък няколко по-силни, та оттам ще разпределим по братски.
                      Hristo Draganov
                      http://htftp.domainbg.com/HD/

                      И аз искам България чиста ! ! !

                      Коментар


                      • От: Към пчеларите...

                        Някой да знае откъде от Стара Загора мога да си купя фруктоза?
                        Идеята е да бъркам сироп с нея вместо със захар.
                        Hristo Draganov
                        http://htftp.domainbg.com/HD/

                        И аз искам България чиста ! ! !

                        Коментар


                        • От: Към пчеларите...

                          Днес вадих мед от строителните рамки. Това най го мразя- то се чупят, мажат, ужасия!!
                          ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                          0878 23 58 34- Радо

                          Коментар


                          • От: Към пчеларите...

                            Сложихте ли вече лентичките?
                            Как са запасите за зимата?
                            Защо не слагаш рамките зад преградната? Надраскана пчелите я почистват бързо и няма да подхранваш.
                            "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                            Коментар


                            • От: Към пчеларите...

                              Аз тепърва трябва да свалям магазини, та тогава лентички..
                              ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                              0878 23 58 34- Радо

                              Коментар


                              • От: Към пчеларите...

                                Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
                                Сложихте ли вече лентичките?
                                Как са запасите за зимата?
                                Защо не слагаш рамките зад преградната? Надраскана пчелите я почистват бързо и няма да подхранваш.
                                Сложих лентичките още миналата седмица, сръбски някакви.
                                Жената от магазина каза, че е желателно тази година още веднъж да се сложат лентички, към 10-15-и септември, че се оплаквали хората от много акар. Препоръча този път да е Варостоп, за да е различно от предните лентички.
                                Запасите за зимата не са много добре - миналата седмица сякаш имаше повече мед, тази седмица кажи-речи е останал само запечатания, незапечатания май са почнали да го папат и рамките са по-леки сравнено с миналата седмица ...
                                Смятам тази зима под "възглавницата" да сложа парче брезент или друг по-твърд плат, и зимата да отгръщам полека, за да видя къде е кълбото, и отгоре на рамките да слагам "тестото". Миналата година ако бяхме направили така, вероятно нямаше да имаме нито един мъртъв кошер ...

                                Я кажете друго - имам един кошер, дето миналата година комшията беше дал някакви негови стари рамки (сега са почернели, абе за смяна са), понеже ние още нямахме кошер.
                                И оттогава точно в този кошер не можем да се отървем от молец - всяка седмица го отварям и всяка седмица на дъното на кошера има по един среднотлъст червей.
                                Хубавото е поне, че засега по рамките не видях следи от него.
                                Как мога да го третирам този кошер, лентичките надали ще помогнат?
                                Чел съм някъде опушване със сяра на рамките, но сега може ли, при положение, че кошера си е действащ, и ако да, как точно става тая работа?

                                Благодаря предварително!
                                Hristo Draganov
                                http://htftp.domainbg.com/HD/

                                И аз искам България чиста ! ! !

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X