Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Към пчеларите...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Към пчеларите...

    Много интересна тема сте си заформили. От известно време се зарибих по това да отглеждам пчели, като хоби. Взех си книжки и започвам първоначално самообучение. Мисля да започна с 10-тина кошера, като ще купя пчелните семейства. В тази връзка- има ли различни видове пчели и кой е най- препоръчителния? Някой колега има ли желание да го посетя и да ми разкаже за неговите кошери?

    Друго, което ми е интересно- как се вадят 70 кг мед от кошер, като средния добив за 2009-та година е 16 кг примерно? И меда веднъж годишно ли се дои или няколко пъти, защото в пчелния календар четох, че се дои края на юли- началото на август.

    Коментар


    • #62
      От: Към пчеларите...

      Колеги, в Събота го дават хубаво времето . Съветът ми е да си погледнете пчелите ,защото нещата след тежката зима поне при мен са трагични.
      От 13 семейства зазимени във идеално състояние вчера открих че са оживяли само 3. Направо ми се реве!
      Та погледнете ги как са вашите, може да има отделени от храната както се бе случило при мен, стеснете и реорганизирайте семействата.
      Дано да сте със късмет при прегледа!
      Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

      А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

      Коментар


      • #63
        От: Към пчеларите...

        Във събота направих преглед на семействата от 18бр. зазимени в момента 16бр. са живи двете семейства са загинали от глад въпреки че им сложих питки с храна но е било късно за тях.

        Коментар


        • #64
          От: Към пчеларите...

          При мене от 9 семейства 2 са аут - май от глад пак ... Едното семейство си беше по-слабичко, другото малко по-силно.
          Не съм ги отварял аз, тъй като от няколко месеца съм възпрепятстван да си ида до село, но тъста каза, че едните ги намерил умрели, наврени в кутийките на пчелната пита горките ...
          Мислех, че аз нещо съм объркал, но щом не е само при мене ...
          Другия кошер пък, по средата съм бил сложил една недоизградена пита (уж имаха време да я доизградят и понапълнят ...) , и те не били преминали отвъд нея , където е останалия мед ... Аз все още не разбирам много, един комшия там каза така да направя и аз го слушам ... чат-пат ...

          Приготвил съм още 11 чисто нови кошера, мисля да ги понапълня тая година, дано да има повече късмет ...

          Успех колеги!
          Hristo Draganov
          http://htftp.domainbg.com/HD/

          И аз искам България чиста ! ! !

          Коментар


          • #65
            От: Към пчеларите...

            Здравейте.
            Мисля да си пренасям кошерите в моя имот на 30-40м е от там дето са сега подходящо ли е времето сега да ги пренесъ на един път или по метър на ден как да постъпя.

            Коментар


            • #66
              От: Към пчеларите...

              Сега е момента действай смело ,но без друсане на сандъците!
              Внимателно на ръце двама човека ще я свършите!
              Поздрави!
              Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

              А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

              Коментар


              • #67
                От: Към пчеларите...

                Първоначално публикуван от EXALIBUR Преглед на мнение
                Сега е момента действай смело ,но без друсане на сандъците!
                Внимателно на ръце двама човека ще я свършите!
                Поздрави!

                И аз така си мисля но вчера и днес като ходих до пчелина гледам че вече излизат та това ме притеснява.

                Коментар


                • #68
                  От: Към пчеларите...

                  Няма страшно нека да излизат по малко да се изакат!!!
                  Не летят далеч още, използвай тези дни го дават студено и няма да се движат, само за носене!
                  Поздрави!
                  Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

                  А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

                  Коментар


                  • #69
                    От: Към пчеларите...

                    Първоначално публикуван от EXALIBUR Преглед на мнение
                    Няма страшно нека да излизат по малко да се изакат!!!
                    Не летят далеч още, използвай тези дни го дават студено и няма да се движат, само за носене!
                    Поздрави!

                    Мерси колега още тази вечер ще започна да ги пренасям през един и утре останалите.

                    Коментар


                    • #70
                      От: Към пчеларите...

                      Аз си взех 3 нови кошера тази седмица, които мисля да напълня с отводки, а освен тях, мисля да взема 2 стари кошера с готови пчелни семейства (в тази връзка, ако някой иска да си продаде две от семействата заедно с кошерите нек сподели). От отводките няма да чакам мед тази година, но от двете пчелни семейства се надявам да извадя нещо. Искам да питам- подходящо ли е кошерите да се разположат на стръмен склон с югоизточно разположение, естествено добре укрепени?

                      Коментар


                      • #71
                        От: Към пчеларите...

                        Няма проблем ако са на завет и добре ослънчени сутрин!
                        Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

                        А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

                        Коментар


                        • #72
                          От: Към пчеларите...

                          Привет!
                          Ех момчета, момчета...
                          Смятате ги и вие ама...
                          Нормален зимен подмор е около 10-15 процента от пчелина...
                          От мен да знаете ако трябва пчелите започват да се подхранват още януари месец...
                          Избирате някой слънчев ден с плюсова температура или около и започвате да отваряте съндъците там където пчелите са на рамките отгоре трябва да се подхранва с мед причината е че най вероятно имат пило и гнездото не може да се премести в страни...питите с пудра захар се дават по късно...обикновено към края на февруари.
                          Аз правя така на парче весник мажа мед около 0,5 см.който съм държал поне една седмица до радиаторите в къщи, за да се размекне...
                          Примерно мажа мед на едно весниче като формат ами А4 като предварително му правя отвори с ножицата колкото оризово зърно...правя примерно пет реда с по шест дупки разпределени на листа...и започвам да отварям и ако стигна до някой такъв кошер хоп го подпушвам, за да слезнат котенцата надоло и му слагам медеца точно над кълбото...пак мажа и продължавам да отварям...
                          Трябва да знаете, че на кошерите които сте сложили медец така трябва да се похранват на всеки 10-15 дена...
                          За да не ги отваряте излишно долу горе преценети къде е кълбото и кога ще излезне над рамките...трябва да знаете, че започнете ли да храните така кълбото си остава там заради пилото...
                          Не слагайте мед в хранилките защото ако е студено пчелите не го дигат и стоят гладни...
                          Пък за това, че са ви умрели някое кошерче не се кахърете...нормално е...ама търсете причината във вас...смърт без причина няма...хайванчетата не са виновни...така всеки път ще правите по малко грешки при зазимяване на пчелите...
                          Само не пишете, че пчелите умират от студ...от глад да, но от студ не...
                          Да си призная и аз имам един дал фира ама аз съм си виновен...мишок изгризал дъното на кошера и влезнал вътре...беше направо като мумия...пчелите го бяха намацали целия с прополис...явно е прецапал майката...та за това...ама и аз не станах мукаят да го прехвърля в нов кошер есента...въпреки, че имам...стария като взех да го отварям сега пролетта направо дървото изгнило...и за печката не става...тъй, че аз съм си виновен...
                          Обръщам ви внимание да спазвате предписанията на производителите...става въпрос като третирате за акар...
                          Дали ще ги пушите или ще слагате лентички или плочки внимателската...
                          За акар се третира задължително пролет и есен...
                          Задължително слагайте в хранилките нозестат...те много, много не го обичат, ама всяка си взема по една молекула там...значи аз правя така...захарен сироп 2 към 1...сиреч две части вода една част захар...още докато е горещ сиропа започвам да слагам мед, че да им мирише...разбърквам до пълното стопяване на меда...ако съм сложил 8 оки захар и 16 оки вода слагам около 3 буркана мед...така трябва да ги подхранвате когато дневната температура се задържи около 18-20 градуса...спазвайте предписанията на опаковката... аз оставам шербета така няколко дни...като вкисне го махам...мия хранилката и ако трябва подхранвам пак със чист сироп...това за 40 кошера...
                          Моите ги гледах оня ден и им сложих плочки еко стоп за акара...абе котенцата мъркат...
                          Не спестявайте от плочки или лентички, а слагайте колкото си трябва...Това е важно...
                          Задължително стеснявайте гнездата на пролет с преградна дъска...оставят се рамки колкото пчелите могат да покрият...по този ночин пчелите си затоплат пилото по добре, а и се избягват всякакви болести от типа на нозематоза, варовито пило и гнилец...
                          Ами пожелавам ви приятни мигове с плеличките и много, много мед...
                          Успех...
                          Последно редактирано от hun_ter; 02-04-12, 21:48.
                          Историята на цивилизацията може да се опише с шест думи: колкото повече знаеш, толкова повече можеш.
                          .................................................................................................
                          Е. Абу

                          Коментар


                          • #73
                            От: Към пчеларите...

                            Сега в неделя преди обеда смених 3 кошера с нови - мислех, че дъната не им се свалят на старите (те пак са нови де, от миналата година), а по дъното имаше много боклуци, та затова.
                            Като ги махнах, видях, че дънцата им се свалят, но по-добре, че ги смених, защото вътре имаше не малко мухъл - на другите нямаше.
                            Предполагам са правени от недобреизсъхнал чам ...
                            Сега новите кошерчета ги купихме есента миналата година, боядисах ги и чакат, та за една зима дано са поизсъхнали ...
                            Снимки не направих, защото бързахме, че времето се влошаваше.
                            По доста от питите имаше останал мед, ама захаросан и те не могат да си го разпечатат, та им го надрасках с една вилица.
                            Предполагам това е така, защото меда е слънчогледов - чел съм, че не е хубаво да се оставя слънчогледов за зимата, но просто ние нямахме друг, тъй като рояците ги хващахме пролетта на 2011 - даже е учудващо май, че въобще извадихме 20-30 кг мед миналата година ...


                            Едното от другите кошерчета молец го нападнал и роячето останало много малко (майката си е там), но дано навакса - даваме му и стартовит, както и на останалите, които са по-слаби.
                            Есента сложих само лентички "варостоп" (мисля така се казваха), сложих мишепредпазители отпред и толкова, с нищо друго не съм ги третирал ...

                            hun_ter - ще ти прочета пак поста около 10-20 пъти, че много инфо наведнъж се събра и не мога да го асимилирам
                            Лошото е, че сега имам и други грижи и не мога да се отдам изцяло на пчеличките ...
                            Hristo Draganov
                            http://htftp.domainbg.com/HD/

                            И аз искам България чиста ! ! !

                            Коментар


                            • #74
                              От: Към пчеларите...

                              Аз пък си направих кошерче. не е перфектно, но е от сърце.
                              Прикачени файлове
                              Тази земя, по която тъпча сега,
                              тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                              тази земя – не е моя земя,
                              тази земя, простете, е чужда.

                              Коментар


                              • #75
                                От: Към пчеларите...

                                Първоначално публикуван от vladstudio Преглед на мнение
                                Аз пък си направих кошерче. не е перфектно, но е от сърце.
                                Идеалка е А този корпус най-отдолу какъв е? Ако там ще е долната прелка, защо е с 2 прореза?
                                И най-горе в капака трябва да има вентилационни прорези ...

                                По-нататък, ако ми потръгне работата, също смятам да заформя някакво собствено производство, че ми писна от левашки изпълнения ...
                                Всеки си ги прави кошерите както му хареса общо взето.
                                Тия последните които купих, са ДБ, обаче са направени като многокорпусни, т.е. дъното си е отделно от корпуса (и си е отделен корпус), което според мен не е по-удачно от стандартния ДБ с махане на дъното чрез плъзгане и клинчета (като чекмедже) ... Сега като трябва да ги чистя дъната, трябва да местя целия плодник и т.н. Абе шантава работа.
                                Последно редактирано от HD; 04-04-12, 09:56.
                                Hristo Draganov
                                http://htftp.domainbg.com/HD/

                                И аз искам България чиста ! ! !

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X