Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Към пчеларите...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Към пчеларите...

    Хайде и аз...4 кошера-50кг акациев и малко други примеси. Сега чакаме ливади и липи, в Балкана съм. Я кажете нещо за борбата с акарите, колеги, ползвам ленти но не съм много доволен.

    Коментар


    • #17
      От: Към пчеларите...

      Привет!
      Иво по принцип пчелите през късна пролет и началото на лятото се настройват за роене...роеви инстинкт...
      Част от младата муха излиза от кошера със старата майка, а не рядко и с някоя млада майка...в кошера остават пило, пчели и маточници...ако не се прекрати роевия инстинкт в семейството се рои докато в него почти не остане пчела...
      Колегата е хванал рояците от някой пчелин по близост...
      Роя се прибира като предварително сме подготвили голям кошер или малко 6 рамково кошерче...намазва се кошерчето с прясно скъсана маточина и мед, слагат се няколко рамки, поднася се до рояка и леко се подпушва...по този начин подканваме пчелите да влезнат в кошера...или пък направо се стръскват от клона в новия кошер като внимаваме майката да влезне вътре...
      Още по лесен начин е като в кошера поставим рамка с прясно пило...пчелите имат инстинкт да топлят прясното пило и с охота влизат в кошера...
      Успех...
      Историята на цивилизацията може да се опише с шест думи: колкото повече знаеш, толкова повече можеш.
      .................................................................................................
      Е. Абу

      Коментар


      • #18
        От: Към пчеларите...

        Да добавя и аз нещо към горния пост. Като се хване рояка трябва да се сложат веднага 1-2 восъчни основи, освен пити. Рояка притежава така наречената роева енергия и много бързо гради основите. Трябва и да се подхранва, особено ако е по-малък с по-малко пчелички. След ден-2 се прави преглед, да се види майката и да се прецени състоянието на роячето-мед, количество пчели и т.н.

        Коментар


        • #19
          От: Към пчеларите...

          Привет!
          Еко стоп се нарича новото лекарство...на изложението в Добрич разговаряхме с производителя...
          Наистина има ефект...акара не развива резистентност и илача действа...пробвано два пъти есента и сега на пролет...
          Лентичките на последък и на мен не ми харесват...
          Хубаво е да се въртят илачите за акар...на пролет плочки Еко стоп пък на есен нещо друго...
          В момента има на Баер...някакво немско...било ефикасно ама аз не съм го пробвал...смятам сега на есен да го пробвам и ще пиша отзиви...
          Успех...
          Историята на цивилизацията може да се опише с шест думи: колкото повече знаеш, толкова повече можеш.
          .................................................................................................
          Е. Абу

          Коментар


          • #20
            От: Към пчеларите...

            Докато вие сте писали, през изминалия уикенд хванахме още два много тлъсти рояка, та вече кошерите са 8, и смятам да спра дотук за тая година ... Освен това ги купувам скъпи тук от Стара Загора от един магазин - ДБ 10 рамков е 85 лв
            Имаше и трети рояк, мноооого голям, имам чувството, че е избягал направо целия кошер ..., но този рояк подарихме на човека (и на него лично ние сме му хванали вече 3-4 рояка, ейтака за спорта, защото взе да ни харесва ), дето много ни помага на село - има късмет, че нямах повече кошери, иначе щяха да станат 9 Такъв голям рояк досега не бях виждал - напълни целия тръвен кошер, и висеше отдолу около една педя ...

            Засега равносметката:
            8 кошера (6 Дадан Блат и 2 многокорпусни - не искахме многокорпусни, но така се получиха нещата), 2-3 оттях са с малки рояци (работят по на 2-3 рамки), 2-3 със средни (работят на 4-5 рамки) и 2-3 с големи рояци (работят на 6-7 рамки).
            За 2 дни ме ужилиха точно 9 пчели по ръцете (ама щото ги раздразних без да искам) - поне е сигурно, че не съм алергичен Пия клемастин (хапчета) и се мажа с едно мазило май Дермодрин беше, или нещо такова, не се подува така и почти не сърби. Пък последния път комшията ми даде стрити дървени въглища на прах, и те вършат същата работа като мазилата, само дето си на черни петна

            Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
            Какво значи "прибрах още един рояк" - простете нас невежите Бихте ли споделили как се прави тая елфска магия?
            Сега да поясна как "прибарвам" аз рояците
            Няма магия, всичко е съвсем реално
            За целта имам под ръка 2-3 тръвни (плетени) кошера, измазани най-старателно с говежди теракол :


            На 200-300 м от нас има един двор на един приятел, който има 30-40 кошера, и отвреме навреме си идва да ги наглежда (иначе живее в Сливен), и той ни е разрешил да си хващаме рояци. Та отивам там обикновено към 2-3 следобед, и обекновено все има по някоя жужаща топка от пчели.

            Ха, то имало и тема тук за хващането на рояците:
            http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...t=42145&page=1

            и например:
            http://agronet.bg/bee-keeping/bee-ar...hvashtane.html

            Та слагам тръвния кошер обикновено точно над рояка, пък и ако може да се допира леко в рояка най-добре. Тръвния кошер предварително е намазан с прясна маточина (там в двора има много) и понякога и с мед, но напоследък не ги глезим толкова
            И тук вече или зарязвам кошера и вечерта отивам да си го прибера вече пълен, или ако не ми се чака, или тръсвам рояка направо в кошера, или опушвам рояка полека лека, или тръсвам рояка на земята като предварително съм сложил плетения кошер долу, и леко повдигнат, че да могат да влизат, както дойде. Нормален кошер още не сме носили там
            Та като се напълни кошера си го нося в нас и го "тръсвам" в един от нормалните кошери, като предварително съм сложил няколко рамки (3-4-5, зависи от големината на рояка) в единия край на кошера. На другия ден добавям и останалите рамки и готово. Тия гадинки много бързи се оказаха, ако изчакам 2-3 дни те вече са изградили пити на "възглавницата" на кошера (междинния капак, май възглавница се казва).
            Та така, интересно занимание е, но задължително ползвайте необходимата екипировка (поне було на главата). Като гледам на ръцете как е болезнено като те ужилят, представям си по главата ако е ... И при ужилване задължително веднага махнете жилото от себе си.
            Аз ползвам само було на главата и ходя по къс ръкав и къси гащи около тях (досега работеше късмета на начинаещия ), но след последните нападения от тяхна страна, ще взема да си взема и един цял "скафандър" Не че нещо, ама пчеличките нали умират след ужилването, а целта съвсем не е такава.

            Живи и здрави, и много мед наесен, слънчогледа вече започна да цъфти тук-там
            Последно редактирано от HD; 21-06-11, 23:19.
            Hristo Draganov
            http://htftp.domainbg.com/HD/

            И аз искам България чиста ! ! !

            Коментар


            • #21
              От: Към пчеларите...

              Здравейте колеги,

              имам следния въпрос - на някои от кошерите ми забелязах, че някои от восъчните основи са се слепнали една с друга (съседните става въпрос), вече има мед в тях, та въпроса е уместно ли е да извадя тези рамки и да сложа нови рамки с нови восъчни основи, по-хубаво захванати. Тия свлечените май са от купешките, които купих в началото.
              Ако сложа нови восъчни основи, дали ще имат време да си изградят пак всичко, или да ги оставя така, пък догодина ще коригирам грешката ... Ако ги извадя, естествено ще ги оставя пред кошера да си оберат меда поне.

              Благодаря предварително!
              Hristo Draganov
              http://htftp.domainbg.com/HD/

              И аз искам България чиста ! ! !

              Коментар


              • #22
                От: Към пчеларите...

                Сакън, да не си ги оставил пред кошера!!! Такова нападение ще си спретнеш че ще се изумиш от резултата.
                Ако може постави преградна дъска и рамките зад нея, така има шанс да си го прехвърлят. Другия вариант е да ги запазиш за зазимяването по късно. Но не ги оставяй на открито в пчелина!
                Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

                А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

                Коментар


                • #23
                  От: Към пчеларите...

                  Първоначално публикуван от EXALIBUR Преглед на мнение
                  Сакън, да не си ги оставил пред кошера!!! Такова нападение ще си спретнеш че ще се изумиш от резултата.
                  Ако може постави преградна дъска и рамките зад нея, така има шанс да си го прехвърлят. Другия вариант е да ги запазиш за зазимяването по късно. Но не ги оставяй на открито в пчелина!
                  В съботата дойде един приятел, дето ги разбира нещата (за разлика от мен) прегледахме всички кошери, оказа се, че трябва да вадя мед спешно, тъй като на някои пити няма място за пило от мед ...
                  А тия слепнатите се оказа, че са се слепнали само в горния край, и той ги разряза с един нож, а и оттях после извадихме мед.
                  2-3 пити обаче се разпаднаха при разпечатването, свалих каквото можах оттях да дъвчем, а останалото все пак оставих до някои от кошерите, беше привечер, та се надявам да не е имало чужди пчели . А и моите съм ги маскирал под едни дървета
                  Другото - докато носех рамките с вече извадения мед по дъното на куфарите (или сандъците, не знам как се казва), се разтече мед - комшито, дето въртяхме неговата центрофуга каза да ги оставя отгоре на кошерите да оберат меда - сигурно и това е грешно, но в случая за сандъците как трябваше да постъпя? Пак беше привечер и се надявам останалите пчели да са се поприбрали

                  П.П. Преградната дъска не стига ли до дъното на кошера? Т.е. ако е така, те как ще минат "оттатък", че да си оберат меда примерно от отделените пити? Питам, защото не знам
                  Hristo Draganov
                  http://htftp.domainbg.com/HD/

                  И аз искам България чиста ! ! !

                  Коментар


                  • #24
                    От: Към пчеларите...

                    Нападение не означава непременно нахлуване на пчели от друг пчелин, а нападение между съседни кошери! Привечер няма особен летеж, но на другата сутрин става кълбо!
                    Ако е малко окапалият мед и има все още силна паша няма чак такава опасност, но ако няма паша става меле и пострадват по слабите семейства- направо могат да им отнесат медеца , че и пчелите се избиват. Много са настървени. В такива случаи пълниш една пръскачка с вода и ръсиш върху нападнатия кошер. Водата ги намокря и събаря и стръвността намалява. Може да се нахвърля и сено или трева на прелката за да се затормози нахлуването в кошера.
                    А относно как пчелите преминават отвъд преградната дъска отговорът е -отгоре, там има пролука нали! А и не стига чак толкова плътно до долу и в страни!!!
                    Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

                    А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

                    Коментар


                    • #25
                      От: Към пчеларите...

                      Привет!
                      Правилно ти е отговорил колегата...когато е силна пашата може да го направиш тоя номер да си обират медеца от бракуваните пити, но моя съвет е да оставиш питите поне на 10 метра пред кошерите, че ако стане бузгун да не е сред тях...пък и така по лесно ще установиш кой кошер е нападнат...
                      Дано да се сетя да снимам и да ви покажа плодниковите рамки с които работя въпреки, че идеи и акъли много, но всеки си знае тертипа...
                      По моя начин ще избягвате именно това слепване в горния край на питите...
                      Успех...
                      Историята на цивилизацията може да се опише с шест думи: колкото повече знаеш, толкова повече можеш.
                      .................................................................................................
                      Е. Абу

                      Коментар


                      • #26
                        От: Към пчеларите...

                        Първоначално публикуван от EXALIBUR Преглед на мнение
                        А относно как пчелите преминават отвъд преградната дъска отговорът е -отгоре, там има пролука нали! А и не стига чак толкова плътно до долу и в страни!!!
                        Да бе, верно, че отгоре има разстояние, не се бях сетил ...
                        Ще го пробвам тоя метод с преградната дъска при първа възможност, като сега се сещам, че за многокорпусните нямам такава, но ще си направя.

                        Благодаря!
                        Hristo Draganov
                        http://htftp.domainbg.com/HD/

                        И аз искам България чиста ! ! !

                        Коментар


                        • #27
                          От: Към пчеларите...

                          Първоначално публикуван от EXALIBUR Преглед на мнение
                          Сакън, да не си ги оставил пред кошера!!! Такова нападение ще си спретнеш че ще се изумиш от резултата.
                          Ако може постави преградна дъска и рамките зад нея, така има шанс да си го прехвърлят. Другия вариант е да ги запазиш за зазимяването по късно. Но не ги оставяй на открито в пчелина!
                          Сега трудно ще го прехвърлят, но като намалее пашата ще си го приберът, но по-добре го надразкай с ножа за да не е запечатан напълно.
                          "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                          Коментар


                          • #28
                            От: Към пчеларите...

                            Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
                            Сега трудно ще го прехвърлят, но като намалее пашата ще си го приберът, но по-добре го надразкай с ножа за да не е запечатан напълно.
                            Ми то пашата вече свърши по нашия край, и да, питите (или каквото е останало оттях) са разпечатани
                            Hristo Draganov
                            http://htftp.domainbg.com/HD/

                            И аз искам България чиста ! ! !

                            Коментар


                            • #29
                              От: Към пчеларите...

                              Здравейте вчера реших да сваля магазините да извъртя каквото има.
                              На единия кошер като започнах да вадя магазинните пити какво да видя (ужас) пълно с маточници от долу от горе навсякаде и само на две пити по марко търтиево пило загледах за прясно снесено имаше на 10-ина килиики но от страни или легнало и нито едно яйце не беше както трябва.
                              Та нали още не знам много си мисля че е станал търтовка казвайте прав ли съм че вече поръчах майка и как да процедирам.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Към пчеларите...

                                Първоначално публикуван от valio zila Преглед на мнение
                                Здравейте вчера реших да сваля магазините да извъртя каквото има.
                                На единия кошер като започнах да вадя магазинните пити какво да видя (ужас) пълно с маточници от долу от горе навсякаде и само на две пити по марко търтиево пило загледах за прясно снесено имаше на 10-ина килиики но от страни или легнало и нито едно яйце не беше както трябва.
                                Та нали още не знам много си мисля че е станал търтовка казвайте прав ли съм че вече поръчах майка и как да процедирам.


                                Нищо не казахте.
                                Онзиден сложих майката и днес я пуснах пък дано да са я приели.
                                Добре че е интернет иначе незнам какво щях да правя.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X