Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мотофреза...каква?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    Имаш право, ама тая сметка за ръчния труд отива при оная за горивото и храната, дето след равното има само трева. Но дай боже живот и здраве, имам мерак, имам място, след време може да имам градина и тогава наново ще преценявам дали да я купувам по голямата машина. Аз съм вманиячен на тема инструменти и имам някой спестен лев, ще я взема без да се замисля. Но се старая да балансирам с нуждите. За едната трева, дето сериозните хора я чистят, няма да си купя сериозна машина. Като взема да гледам плодове и зеленчуци и да си ги затварям за зимата, като знам че не печеля, но и не губя - тогава ще мисля за по сериозната фреза.
    В случая споделям опит за аджамии като мене, защото виждам че повечето питащи са такива и ще им е полезен моя опит. Със заваръчните работи съм процедирал така и от опит знам че съм бил полезен - за домашни нужди има изгодни машинки. Моите пристрастия към кемпи не вършат работа на такива хора, но опита ми с китайски машинки е бил полезен на много.
    П.С.Защо есената обработка не е добре?

    Коментар


    • #92
      Добре е, добре е.
      Особено в райони като нашия, където спира да вали през май-юни и започва пред октомври. Когато е обработено, влагата попива надълбоко. При снеготопенето, също. Стига метеото да позволи есенната обработка и човек да има време.
      Your conscience is all you can take to your grave.

      Коментар


      • #93
        Абе есенната обработка си е хубаво нещо, но ако обработката е фрезоване-няма много смисъл.
        Есенната обработка по принцип си е оране, като след него остава сиолно неравна повърхност която яко задържа водата и снега, и като не се оттича-няма накъде, и попива надолу.
        С фрезоването обаче получаваме равна, гладка повърхност която по-трудно попива влагата. Та се губи смисъла на есенната обработка с фреза. Фрезата е инструмент за надребняване на почвата, да се доведе до състояние за засаждане.
        А това си е почти винаги напролет, след като есента е изорано.
        Ако не е изорано-с три минавания почвата пак е достатъчно обработена, с тази разлика, че няма толкова добро запасяване с влага в дълбочина.
        Което е важно за полските култури, и почти без значение за зеленчукова градина. Градината се полива цяло лято, и почти не се разчита на зимното влагозапасяване.
        Та фрезоване есента е малко без смисъл. Има си смисъл де-като първа обработка, но тя съвсем спокойно може да се направи през Април вместо през Октомври или Ноември.
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #94
          Вече ми е ясно, благодаря. А има ли обратния ефект - една добре изорана и фрезована земя, по лесно ли губи влагата в жегите, отколкото плитко обработената? Заради тея моменти, в които е трябвало да полеем и сме пропуснали, питам...

          Коментар


          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Напротив-за да се запази влагата в земята-почвата трябва да е обработена. Така се разрушават фините каналчета(капиляри) по които влагата се качва нагоре и се изпарява.
            Едно време баща ми казваше, че едно окопаване е половин поливка... А беше читав агроном, известен в целия окръг.

        • #95
          Коле, принципно си прав, но все пак,фрезовано, е по-добре от цяло лято трамбовано.
          Колкото до зеленчуковата градина, поливаш АКО имаш вода. Въпреки че сме с капково трета година, 12-13 тона вода за поливане не стигат, а бунар няма. Като се закучи да не капне месец и половина, и ако ръсне, то само за болест...
          Плодните дръвчета взеха да съхнат едно по едно. Тази есен ще ги окопавам поне метър на метър.
          Фриско, ако е разрохкана почвата, по-малко губи влага. Иначе стават пукнатини по метър дълбоки. Поне при мен е така.
          Your conscience is all you can take to your grave.

          Коментар


          • jordanov sv
            jordanov sv коментира
            Редактиране на коментар
            Около дърветата не си ли пробвал с мулчиране? Ако не си, пробвай задължително, може би ще има ефект.

        • #96
          Минах по този път:
          Купих мотофреза с 5.5 кс.-много бях доволен в сравнение с лопатата,но при сбита и утъпкана почва подскача много и след 2 дни работа(бавно става и много не спори) съм като пребит.Става,но за малки площи и як оператор.
          Преминах на мотоблок Беларус с 8.5 к.с. Брикс и Статън.Много здрава механика,но без много мисъл.Бензиновият мотор няма сила в ниските обороти и дори на първа за да има тяга иска обороти и ...нищо не става.Има блокаж,но тогава не може да завиваш по време на движение и компенсираш със сила.На края на реда спираш,изключваш блокажа,надигаш,носиш,завиваш.пак блокажа и...много ядове.Продадох го бързо,защото имаше много инвентар,но на страшна загуба.
          Отидох и си купих японски дизелов мотоблок 8.5 к.с-6 скорости напред,две назад,две скорости на фрезата.Завива с фрикциони,като танк.Тегли 0.5 т ремарке без проблеми.Разхода на гориво е смешен,със страртер,къси и дълги светлини.Ползвам го за транспорт из двора-за всичко което се сетите:строителни материали,бидони с материал за ракия и готова продукция и пр.
          Купил съм го за 2000 лв,обработвам 1-2 дка планинска жълта камениста почва. Тежи около 250-300 кг.Ножовете на фрезата са идентични като на малогабаритните трактори и спокойно при необработена,но леко овлажнена почва фрезова на дълбочина 20-30 см.
          https://youtu.be/eZiDKh2exxg
          Дано съм бил полезен.

          Коментар


          • #97
            Точно за това говорех. Ако ще е мотоблок, трябва да е тежка и мощна машина, за да върши работа.
            Your conscience is all you can take to your grave.

            Коментар


            • #98
              Първоначално публикуван от piper Преглед на мнение
              Минах по този път:
              Купих мотофреза с 5.5 кс.-много бях доволен в сравнение с лопатата,но при сбита и утъпкана почва подскача много и след 2 дни работа(бавно става и много не спори) съм като пребит.Става,но за малки площи и як оператор.
              Преминах на мотоблок Беларус с 8.5 к.с. Брикс и Статън.Много здрава механика,но без много мисъл.Бензиновият мотор няма сила в ниските обороти и дори на първа за да има тяга иска обороти и ...нищо не става.Има блокаж,но тогава не може да завиваш по време на движение и компенсираш със сила.На края на реда спираш,изключваш блокажа,надигаш,носиш,завиваш.пак блокажа и...много ядове.Продадох го бързо,защото имаше много инвентар,но на страшна загуба.
              Отидох и си купих японски дизелов мотоблок 8.5 к.с-6 скорости напред,две назад,две скорости на фрезата.Завива с фрикциони,като танк.Тегли 0.5 т ремарке без проблеми.Разхода на гориво е смешен,със страртер,къси и дълги светлини.Ползвам го за транспорт из двора-за всичко което се сетите:строителни материали,бидони с материал за ракия и готова продукция и пр.
              Купил съм го за 2000 лв,обработвам 1-2 дка планинска жълта камениста почва. Тежи около 250-300 кг.Ножовете на фрезата са идентични като на малогабаритните трактори и спокойно при необработена,но леко овлажнена почва фрезова на дълбочина 20-30 см.
              https://youtu.be/eZiDKh2exxg
              Дано съм бил полезен.
              От къде го купи? За оране ползвал ли си го?

              Коментар


              • piper
                piper коментира
                Редактиране на коментар
                Купил съм го от с.Българене ,Плевенско.Фирма за внос на техника от Япония.Относно орането-пробвах:не се получи.Причината може да е и в конският плуг който модифицирах,но основната причина е,че е твърде лек и буксува.Освен това,без фрезата няма баланс и мотора тежи напред и трябва да се сложат тежести отзад.Но буксува и по неведоми причини започва да влачи силно на ляво.Лично за мен оранта не е важна.Есенно време фрезовам и пролетно отново и ми върши работа.След много консултации оран минимум с кон,а най добре трактор.Проблемът е ,че конете станаха толкова редки,фермерите големи с голяма техника и варианта е малък трактор, но у наше село няма ни кон,ни трактор.

            • #99
              Фриско, много си ми симпатичен, много ми допада как разсъждаваш, затова съм и толкова обстоятелствен. Желая ти да ти се подреждат нещата по най-добрия начин.
              За сметката. Израснал съм на село между машини и животни и съм я правил тая сметка преди повече от 25 години. Баба и дядо тогава още можеха да копаят денонощно с мотиките, имахме яко, обучено магаре с пълен инвентар а производителите тогава на тая техника у нас се знаеха поименно и не бяха случайни. Забавих се с покупката защото един близък комшия с отлични технически познания и възможности започна да прави тракторче, а аз почнах да му помагам. Машинката стана хубава наистина, но малко след като разбрах че трудно ще се работи с нея в лозята и веднага след като почина баба взех тая фреза на снимката. Сега единствено съжалявам, че още преди 2000 г не купих японско тракторче. Имах ремарке и каруца, комшията две ремаркета, имахме достатъчен материален и технически ресурс да си направим пълен набор инвентар вместо да се занимаваме с други щуротии. За тия години и досега щяхме да обработваме 4 селски двора минимум, поне 10 години два декара лозе, башка услугите и отдавна да сме забравили кое колко струва, па който иска да сяда да ми прави сметката.
              За есенната обработка. Трябва да се четем внимателно и аз никъде не съм казал или написал че не е добре да има такава. Казвам, че /на база опита който имам и условията които имам/ не бих се засилил да правя такова нещо с мотофрезата която имам. Иначе - имам ли условия - ора или с тракторчето или с коня, както казах. Не е заради влагата - при мен, както и при теб е идеално равно. С високи подпочвени води сме и почвата е такава, че дори и утъпкана и затревена трябва да пада порой повече от половин час /наблюдавал съм/ за да се събере вода отгоре. Лятото не ме бърка сушата - Видата може да хвърля дебела вода денонощно, само ток да има. Разбира се, че който е на наклонен терен ще мисли за влагозадържане, даже и за снегозадържане, ма то и за ерозията ще трябва да мисли. Това са си тънкости и фактори в земеделието, които никой не ги е отменил и всеки трябва да си ги преценя на място.
              При лятната обработка - това за разрушаването на капилярите е вярно, но ако се прави с фрезоване - допълнително се изсушава почвата в повърхностния слой. Затова се прави с лек култиватор или брана. И задължително заравняване и може леко притъпкване /пак според зависи почвата каква е/ защото колкото по -голяма почвена повърхност в контакт с почвата - толкова повече изпарения. Но това пак е извън предназначението на мотофрезите.

              Коментар


              • Кольо
                Кольо коментира
                Редактиране на коментар
                Понеже по-горе ти се съгласи с мен, седа и аз да се съглася с теб

                С една лека бележка-ако е само за разваляне на капилярите с цел задържане на влагата-няма нужда да се фрезова сериозно. Едно "пробягване" по площта с фрезата свършва работа.
                Иначе и аз съм вунаги за работа с култиватор отколкото с фреза, но за това си трябва по-тежка машина, самия култиватор също е неудообен за съхранение и пренасяне...
                Абе фрезата си е точния инвентар за градина или селски двор.

              • jordanov sv
                jordanov sv коментира
                Редактиране на коментар
                Хаха, като ти прочетох репликата и се сетих че и аз съм го правил това "пробягването". Направо бях го забравил... Първите години с фрезата няколко пъти така съм минавал лозето при лятната обработка. Махам щеката и се мъча да я удържа и подтичвам след нея де. долу горе се получава, ама долу горе и за мен е по-чанч. Или аз бях слаб да я удържа или фрезата ми не е баш за такава работа.
                То по правило летните обработки при нас са съчетание между разбиване на повърхностния слой и подрязване на плевелите. Трябва да се прави точно в подходящия момент и пак според зависи. По модерните технологии го заместват с мулчиране

            • Те туй чудо на примоция какви се вижда?

              https://www.onlinemashini.bg/benzino...-sm-7-ks/20164


              Има Райдър с много инвентар

              https://www.onlinemashini.bg/benzino...er-rdt07/32445


              И разбира се на Драгозов
              https://argo-market.com/Products/Details/2252
              и
              https://argo-market.com/Products/Details/2402
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • Frysco
                Frysco коментира
                Редактиране на коментар
                Ми първите три май само цвета им е различен. Вероятно греша само за тая на Драгозов, той винаги може да обясни откъде е разликата в цената... ама последната е вече нещо на друго ниво. Няма много общо с първите три.

              • turtey
                turtey коментира
                Редактиране на коментар
                Последната на Драгозов е без ремък.
                Чак друго ниво по скоро не е. При него има и такива с бавни скорости, които са друга работа, факт.

              • Frysco
                Frysco коментира
                Редактиране на коментар
                Еми то това си е другото ниво де. Инвентар има друг за нея...

            • И за около 1к има пловдивски втора злоупотреба
              https://www.olx.bg/ad/motoblok-motok...0-ID7ZZZL.html

              Има и акме и караро

              ако е само по цена, ясно
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • rosen_offroad
                rosen_offroad коментира
                Редактиране на коментар
                От тези новичките и трите са се в гъз забрави да ореш с плуг - излишно товарене на цената.

                Иначе втората ръка са яки поне на снимка де.

                Ако двигателя е 6 няма ядове.

                Аз на сегашния си акъл бих дал и повечко пари за нещо такова:

                https://www.auto.bg/obiava/95068439/...chres=pzexouu6

            • turtey а защо първо не вземеш на заем от приятел/съсед/под наем една фреза да видиш как е ,що е за твоя терен и после да викнеш едно тракторче като на този човек:
              https://www.olx.bg/ad/orane-i-frezov...tml#ab0f9de958

              защото няма начин да не може да взезе в терена. Поне да пробваш, хората са казали от проба глава на боли

              Това са мойте 5ст. по темата

              Коментар


              • Разликата в цената на моята е от няколко неща, завода производител (Weima power) прави най-качествените такива. Например има по-скъп карбуратор и по-скъпи лагери, инвентара е с по-хубави заварки, няма пръсканици като на другите, адаптер с който да изкараш браздира зад гумите, защото иначе идва между тях, има защитни капачки на фрезите, които пазят лагерите долу от попадане на боклуци и други. С два ремъка е открай време, гледам на снимката на Райдера вече също е с два ремъка вече. Най-важното, имам всички части за нея на склад, не ги поръчвам и клиентите не ги чакат. Иначе за нещо повече от фрезоване имам мотоблоци с бавни скорости.

                Коментар


                • Кольо
                  Кольо коментира
                  Редактиране на коментар
                  Именно за фрезоване с мотоблок си трябва бавна скорост. Иначе не е фрезоване, а разходка из градината. За да стане добра обработка-трябва бавна скорост.

              • Аз миналата неделя фрезовах малко за ранните култури напролет. Грах, лук, компир. Добре се фрезоваше, но минах два пъти, че на първия събираше доста суха трева и не даваше да се окопае дълбоко. На второто минаване обаче, целия диаметър на вала с мотичките. Така ще ми е обработено за пролетта и цяла зима ще попива квото падне дъжд и сняг. Напролет, мога да го мина с култиватора отгоре-отгоре за да се оформят редовете и лехите по-лесно с мотика или гребло..

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20201115_151553.jpg
Прегледи:810
Размер:1.31 МБ
ID:6673923

                Фрезовах също толкова дълбоко на две минавания и още едно парче, където майка ми ще разсажда ягоди.
                Вижда се тразликата, докъдето съм фрезовал.

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20201115_151609.jpg
Прегледи:865
Размер:1.53 МБ
ID:6673924


                С две думи, ако не става с едно минаване, минаваш два-три пъти, докато ти хареса резултата.
                Your conscience is all you can take to your grave.

                Коментар


                • TigerHunter
                  TigerHunter коментира
                  Редактиране на коментар
                  Оран, когато имаш с какво. Татко (Бог да го прости) наесен прекопаваше на права лопата. Не че мен ме мързи. Обичам ползсата работа, но нямам време. Така че, по-добре е обработено някак, отколкото никак.

                • chavdarthelittleprick3
                  chavdarthelittleprick3 коментира
                  Редактиране на коментар
                  Ами за съжаление не си прав. Ако идеята е да се трудиш само, си ОК, но плодородието си сака пръч. Татко ти (лека му пръст) е бил мъдър човек и е знаел какво прави. Пробвай да намериш някой с японски малогабаритен трактор или циганин с кон. За 20-30лв. ще направят чудеса на тази площ.

                • rosen_offroad
                  rosen_offroad коментира
                  Редактиране на коментар
                  Аз пък пак казвам че искам да видя кой малогабаритен японски трактор ще ми изоре по дълбоко от правата лопата

                  Играл съм го с всякакви модели трактори само с кон не съм пробвал. Японските трактори са жив ташак поне в мойта почва

                  Като мина с правата лопата след тях и изваждам всите камъни дето са пропуснали.....

              • Хубаво е да се отчита и денивелацията на терена. При терени с наклон над 10% всяка почвообработка в междуредията си е голям автогол.

                Коментар


                • TigerHunter
                  TigerHunter коментира
                  Редактиране на коментар
                  Нямаме голям наклон там.

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X