Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мотофреза...каква?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    Знам че е най лесно с трактор. Ама не влиза
    Съвсем отделно че докато копам си почивам.

    Разгледах какво се предлага, установих че нищо не му разбирам.
    Та кажете за какво да гледам по машините.
    ​​​​​
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • #47
      Фрезата е хубава играчка, става за двор но само ако имаш градинка която се обработва всека година- там домати- чушки такива работи. Тревичката не се фрезова.
      На вилата имам 50кв тревичка , далече е от идеална ама е зелено. При мен имаше сливи и люляци, голяма гад. Първата година започнах с копаене, не прекопаване а направо копаене на ями да вадя корени. Пълен провал, копая заравнявам сея, и още преди да се е показала тревата от останали парченца корени пак избиха сливи.

      На следващата година послушах комшии и взех някакъв страшен хербецид- ползвали го БДЖ
      Първоначално публикуван от BulAf Преглед на мнение

      Трябва:
      - пръскачка;
      - листен хербицид (какъв да е);
      - концентриран разтвор на амониева селитра;

      Едно-две пръскания в годината смачкват почти напълно къпините, шипките, трънкосливки и прочие. /
      За акацията трябват поне две, то и три години./

      Всякакви други опити за справяне с тях са обречени или на провал, или на безсмислено много работа
      Това е истината две години беше като пустиня , но сега се получава ( не е идеално но поне е равно )

      Коментар


      • jordanov sv
        jordanov sv коментира
        Редактиране на коментар
        БДЖ поолзват Арсенал - тотален, системен, листен и почвен хербицид. разрешен е само за зидове, жп линии и паваж. Дано не си хвърлял баш такова нещо на двора де. Комшиите добронамерени ли са по принцип?

    • #48
      Момчета, от над 40 години по един или друг начин се занимавам с камъни и храсталаци. И цялото е къде 3 декара. Смисъл тия неща ги знам.
      Питам за фреза
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #49
        Е хем казваш че тия неща ги знаеш, хем на предното мнение викаш, че нищо не му разбираш
        Цялата тема е питания и отговори, нали си я чел отначало? Значи най-е втиното решение е както при мене - китайски марков двигател, ремък, без скорости, 80 сантима,под 50 кила, сам я качвам по един уайзен на ремаркето, гледал съм половин декар лозе с нея, сега за двора я ползвам 3-4 часа общо в годината. Произведена преди 20 години, така че няма смисъл да казвам каква е. Оттам нататък тръгваш нагоре и добавяш - ако искаш да има задна скорост, две напред /за транспорт/, фарче отпред, после отиваш да гледаш и мотоблок ако искаш... Както предложиха и колегите, може втора ръка истинска машина, може нов с гаранции, сервиз, ала бала. Там имаш варианти освен за косачка, ами и например за малък роторен снегорин... Щом си почиваш като копаш /тук съм напълно наясно/, ще можеш да си почиваш и на зима като хвърляш сняг, например...

        Ще си допиша, макар и спам
        А имам аз една мечта.
        Кога ли хер Търтей ще пусне тема със заглавие, например - "Момчета, ще почвам с пчели. Как да ги оправям?"
        Последно редактирано от jordanov sv; 12-04-20, 17:16.

        Коментар


        • turtey
          turtey коментира
          Редактиране на коментар
          Пчели не. От мед ме хваща мигрена
          От жените също. Не че няма кеф, ма и главата боли

          Имах предвид че от мото фрези/блоци не разбирам.
          Гледах с алуминиево главно предаване, с тенекиено, сигурно има и чОгун.
          Ясно е че теглото е фактор, но колко кила ми стигат?
          Втора злоупотреба според бърз преглед на плеебалника е на цената на нова - 100 кинта. За мен няма смисъл. Едното все пак има гаранция.
          Е такива неща.

      • #50
        Търтьо, тука постоянно ме бъзикате, че не разбирам от техника. Обаче си събрах една от скрап, с блокирал двигател, който смених. Всичко това излезе на смешна двуцифрена цена. И един следобяд работа.
        Почти на всяка скрападжийница съм виждал по някой захвърлен редуктор точно от фреза.
        Току що я ремонтирам, ама то после си я строших аз от зор. За 5-10 кинта ремонт и пак мръсна газ. И не знам как тъй ги ползвате 1-2 пъти в годината, пък аз поне 5 пъти годишно минавам да обера треволяка. Дори пред косенето я предпочитам, тъй като после по-трудно избива гюрлюка.
        То и според вас неправилна резачка си взех, пък преди малко и нея ползвах.
        Ама е друга тема. Не смея да вдигам нарочната за резачки, че още не съм нарязал и кубик.
        За 3 декара бих се изръсил да има 3-та скорост напред. Мощност им стига, ама брадясвам докато преора половин декар.
        Последно редактирано от ikirov; 12-04-20, 17:59.

        Коментар


        • #51
          Втора злоупотреба според бърз преглед на плеебалника е на цената на нова - 100 кинта. За мен няма смисъл. Едното все пак има гаранция.
          Е такива неща.
          Дай линк да видя, че аз под 300 не съм мяркал работеща ква да е. Двутактовите със Сделан двигател не ги броя.

          Коментар


          • turtey
            turtey коментира
            Редактиране на коментар
            Една нула е изядена някъде

          • ikirov
            ikirov коментира
            Редактиране на коментар
            Предположих. пИшете като след 3 големи водки, не е само към теб.
            Фрези на старо почват от 300 лева.

        • #52
          Търтьо, пак глупости на търкалета за изядената 0, за 3000 лева можеш да си вземеш и трактор.Ама като ви е кеф да се хвърляте на на най-скъпото и най-истинското за един декар треволяци.Преди десетина година продадох мотоблок беларус 8кс с двигател бригс, ремаркенце,плуг и фреза за 1000лв.Сега най-вероятно са паднали и още, а това си е съвсем истинска машина със самоход, тежести на гумите,многодисков съединител,ВОМ и твърд блокаж.Това, че не можело да работи на наклонено място, не е съвсем вярно, катери се без проблем срещу баира, все пак за целта има 4 скорости, а 1ва е много, много бавна.Разните му райдери, ейнхели и прочее полюции стават евентуално да си фрезоваш градинката, ако преди това си обърнал с правата лопата, иначе на брошурите от хипермаркетите гордо се мъдри работна дълбочина 25см, 35см, само риголвач дето не дават с тях, че и на 80см да ровят.

          Коментар


          • ikirov
            ikirov коментира
            Редактиране на коментар
            +1
            Виках и трактор ония дни преди да фрезовам, 6,5 коня фреза не може дори да надраска някои места. Прескача отгоре по буците дето е минал малкия трактор, като луноход.

          • Kirilpm
            Kirilpm коментира
            Редактиране на коментар
            За това се казва фреза, от нея се очаква да фрезова.Който мисли да изкоренява с нея или да прави дълбока оран по-добре да си го избие от главата.Иначе за разбиване на буци след оран са перфектни, въпроса е само да има подходяща предавка и да и свикнеш на темпото, иначе е тормоз и за машината и за човека.

          • ikirov
            ikirov коментира
            Редактиране на коментар
            Редукторът се нагрява до около 80 градуса, вече анихилирах и един ремък. Просто изчезна на прах, не мога да го намеря. Ако почвата е глинеста и леко влажна като сега и почва да троши иначе яки детайли дето няма да ти дойде на акъл че може да се разпаднат.

        • #53
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:92952828_515327982685745_6944040855736942592_n.jpg
Прегледи:1401
Размер:137.6 КБ
ID:6587504Натиснете снимката за да я уголемите

Име:93219313_517226565832603_6468775941018484736_n.jpg
Прегледи:1428
Размер:170.2 КБ
ID:6587505Натиснете снимката за да я уголемите

Име:93792466_633376924109423_5588568418572828672_n.jpg
Прегледи:1399
Размер:173.2 КБ
ID:6587506

          Цялото е около 3,6 дка. Почти половината съм го обработил с фрезата (стара българска МБ-5 с мотор Бригс и Стратън). Където ще се сади градина на две места съм го минал и скултиватора, за да се разбият бучките допълнително. Останаха ми пет реда на коловете, щото снега ми секна ентусиазЪма за десетина дни и сега съм ги напръскал с Раундъп, че овчарската торбичка ме изпревари.


          Култиваторът:


          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:92987247_2946258812128661_1863468876738592768_n.jpg
Прегледи:1563
Размер:163.5 КБ
ID:6587507

          Фрезата:


          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:93208853_544353806284474_948750291342196736_n.jpg
Прегледи:1482
Размер:162.0 КБ
ID:6587508


          Your conscience is all you can take to your grave.

          Коментар


          • #54
            Номерът на обработката с фреза, а и с култиватор, е да уцелиш точния момент. Нито да е кално, нито да се е спекла земята. След трактор, или ако е обръщано с права лопата и после е изсъхнало и буците са се вкаменили, е кошмар с фрезата. Предпочитам направо с фрезата да ръчкам, отколкото да е минал плуг, или права лопата преди това. Другият вариант е, да се изоре или прекопае наесен, за да могат буците да се "разкипят" до напролет преди да се фрезова.
            Your conscience is all you can take to your grave.

            Коментар


            • #55
              Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
              Номерът на обработката с фреза, а и с култиватор, е да уцелиш точния момент. Нито да е кално, нито да се е спекла земята. След трактор, или ако е обръщано с права лопата и после е изсъхнало и буците са се вкаменили, е кошмар с фрезата....
              Страшна мъка е.. аз се сдобих с един ел.китаец за 100 евра. Обаче пръстта е на камък. Глинеста , а не е валяло повече от месец. С мотиката едвам се троши.


              Коментар


              • Asteri
                Asteri коментира
                Редактиране на коментар
                При тоя голям терен има смисъл да се вземе нещо по-голямо под наем, да се разрови почвата и чак след това да се минава с малките играчки.

              • TigerHunter
                TigerHunter коментира
                Редактиране на коментар
                При нас е същата история. Ако го фрезовам кално, после бучките и с четири минавания с култиватора не мога да ги раздробя. Все едно фрезоваш баластра.Трябва да вали и после пак да целиш момента.

            • #56
              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
              Момчета, от над 40 години по един или друг начин се занимавам с камъни и храсталаци. И цялото е къде 3 декара. Смисъл тия неща ги знам.
              Питам за фреза
              Проблемът е в корените на "трънки и глогинки". Нито фреза, нито мотоблок ще се справи с тях. Ако не бяха те останалата работа можеше да се изпълни с фреза - бавно и не много лесно, но е възможно за 1 декар.

              Коментар


              • #57
                Трънки, глогинки и къпинки, особено покрай оградата. Баща ми, Бог да го прости, прекопаваше всичко с права лопата и чистеше всички корени. Аз минавах покрай мрежата с пръскачката и пръсках на поне 60 см навън с Наса.
                Your conscience is all you can take to your grave.

                Коментар


                • jordanov sv
                  jordanov sv коментира
                  Редактиране на коментар
                  някои му викат и "изтощаване" , без да се уточнява кой първи се изтощава - плевелът или стопанинът, хаха. дядо навремето така изчисти 4 декара нива с балур, копане, горене, копане, накрая овес и стана градина. Правата лопата и корените е класическата технология за усвояване на нови площи, от памтивека кажи-речи. Преди това палене, след това култура която потиска плевела.

                • turtey
                  turtey коментира
                  Редактиране на коментар
                  Да бе, ама чак толкова не се уморявам че да си почивам с толкова много кОпане )))

                • TigerHunter
                  TigerHunter коментира
                  Редактиране на коментар
                  Точно така. После може една фрезичка, за да се поддържа. По-добре фреза, щото можеш да бръкнеш по всички кьошета. Все едно тример и косачка е сравнението.
                  Дори по-скоро тример и тракторче за косене.

              • #58
                https://motofrezi.com/%D0%BC%D0%BE%D...%D0%BB%D0%BE-1


                https://www.raider.bg/c/benzinovi-mo...za-rd-t10-1568


                https://www.argo-market.com/Products/Details/2252#


                Като се абстрахираме от цената - коя?

                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                Коментар


                • TigerHunter
                  TigerHunter коментира
                  Редактиране на коментар
                  Тази с най-много оборудване инклузив. И трите са сходни. Двигателите са китайци, но са прости и безпроблемни. Не знам понастоящем как се намират гуми за тия десетките. Осмици има навсякъде. Ако не теглиш ремарке, ти е достатъчно една скорост и задна. Там вече е въпрос на избор. Райдъра е повече коне, но това не те бърка . И 6,5-7 коня са достатъчни за нуждите ти.

              • #59
                От 3 години имам фреза Вейма 900м с три скорости напред и една назад ,взех я без инвентар ,само за фрезоване.Има ниско оборотна първа скорост и с нея фрезирам твърди почви и не подскача много. С чугунен редуктор е си тежи ,с два ремъка е и не приплъзват.Имам и познати с този модел и са доволни ,аз също. За мен е здрава машина и върши работа.

                Коментар


                • #60
                  Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                  Ясно, не се търси машина, която да свърши поставената задача, а се търси нова играчка. Добре. След като цената е без значение - райдера. Но понеже ми се струва, че все пак няма да ти хареса цената му, ще дам няколко насочващи съвета за избора:
                  - Ако ще се ползва и за нещо друго освен фрезоване - вземи най-тежката, тоест, за предпочитане е да е с чугунен редуктор.
                  - Избери модел, на който дръжката/кормилото е с добре направен механизъм за вертикално регулиране, защото при неравен терен е голямо удобство да може да си нагласиш бързо и точно височината, за да ти е по-удобно за работа.
                  - Свържи се с някой дистрибутор и му кажи, че искаш комплектовка по твой избор, а не готова оферта. Гумите да са 10-ки, а не 8-ци. Метални колела е най-добре да не вземаш, а да си ги изработиш сам, защото тези, с които ги продават не са никак добри - малки и тесни, а някои и не достатъчно здрави. Браздирите и картофовадачките обикновено са достатъчно добре изработени и ако прецениш, че ще имаш нужда може да ги вземеш. Плуг е по-добре да не вземаш.
                  - Когато я получиш провери мотичките на фрезата дали са заточени, обикновено не са.

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X