Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

    Изолацията е много добра и ако няма директно изложени прозорци на слънчева светлина почти няма да има нужда от охлаждане, но колко топла вода е необходима за обитателите.

    През топлия сезон използвам един слънчев вакумно-тръбен колектор с 20 тръби и топля 200 л. бойлер. Последно в топлите дни на ноември месец се къпахме с топла вода от него. А март при липса на сняг в/у колектора и слънце също има достатъчно топла вода за 3 членно семейство. Освен това през 3 пътен вентил съм захранил и съдомиялната машина с топла 55 С вода. В горещите летни дни през уйкендите, когато ни няма темп в бойлера минава 85 С. Ако сложа втори колектор, за да покрия напълно ноември и март смятах, че е излишна инвестиция, която няма да се изплати във времето. В резюме: отоплявам къщата си от септември до края на май, а използвам загрята от слънцето вода частично от края на м. март до средата на октомври.

    Басейните колко м3 вода събират и къде се намира имота, на каква надморска височина? Сменя ли се водата, ако да колко пъти и с каква темп. е? Каква е макс темп през лятото, за да не Ви е горещо?
    Според изчисленията за охлаждане каква мощност е необходима?

    А за ТП за цените малко разсъждения за моята къща:
    Според термозагуби при - 16С са ми необходими 15,6 Кв инсталирана мощност. Пелетния ми котел е 15 кв. и дори без отопление на таванския етаж сега петък, събота и неделя доста дълги периоди достигаше 100%. На ТП при външна темп - 12 С реалния КОП е под 2. Освен това има дефрост, който може да заеме 20 % от времето. Това по груби сметки означава 10 Кв инсталирана мощност на компресор. А сега ми посочете цени за климатици с тази мощност.
    Затова моята ТП я сметнах до 0С да ми върши работа за отопление с цел да не давам много пари за системата.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

      Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
      То пак е по темата. Що да се сърди?
      ...
      Верно, че е по темата, щото къщата в която живея е надстроена '70-та в/у къща строена около '40-та, като е с "оригиналната" дограма и без изолация защото трябваше в близко време да се бута, но реших, че това няма да се случи преди 4-5г, което налага разни неотложни ремонти.

      ... и защото не стана ясно, парното ми е сътворено '81-ва според тогавашните разбирания тип "Направи си сам" със съответните импровизирани и преосигурени сметки. Системата е гравитачна с бая вода. Парното е ползвано до 2000 защото котела прегоря и трябваше да се смени, но по това време имаше изгодна алтернатива за отопление и, естествено, нямаше смисъл да се купува друг котел.
      От къщата само вторият етаж е мой, като котела стои в мазето, което още една причина да не се възстановява в първоначалният вид.
      Преди около 15г купих електрически котел, но както казах, не мисля да възстановявам инсталацията в първоначалният вид.
      От съществуващата система единственото което си заслужава да ползвам са само радиаторите, като варианта е само с термопомпа въздух/вода.
      Сега съм с климатици, но ако ще продължавам в тази посока ще ми трябва още един.

      P.S. Всъщност, сега се сетих, че имам ел. котел, за който бях забравил.
      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

      Коментар


      • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

        Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
        Басейните колко м3 вода събират и къде се намира имота, на каква надморска височина? Сменя ли се водата, ако да колко пъти и с каква темп. е? Каква е макс темп през лятото, за да не Ви е горещо?
        Според изчисленията за охлаждане каква мощност е необходима?
        На никой няма да са интересни моите сметки. Вече са смятани. 4 колектора и сега са инсталирани и директно топлят един уж временен басейн 14-15 куб.м. Не става прекалено топла водата.

        Коментар


        • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

          Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
          Верно, че е по темата, щото къщата в която живея е надстроена '70-та в/у къща строена около '40-та, като е с "оригиналната" дограма и без изолация защото трябваше в близко време да се бута, но реших, че това няма да се случи преди 4-5г, което налага разни неотложни ремонти.

          ... и защото не стана ясно, парното ми е сътворено '81-ва според тогавашните разбирания тип "Направи си сам" със съответните импровизирани и преосигурени сметки. Системата е гравитачна с бая вода. Парното е ползвано до 2000 защото котела прегоря и трябваше да се смени, но по това време имаше изгодна алтернатива за отопление и, естествено, нямаше смисъл да се купува друг котел.
          От къщата само вторият етаж е мой, като котела стои в мазето, което още една причина да не се възстановява в първоначалният вид.
          Преди около 15г купих електрически котел, но както казах, не мисля да възстановявам инсталацията в първоначалният вид.
          От съществуващата система единственото което си заслужава да ползвам са само радиаторите, като варианта е само с термопомпа въздух/вода.
          Сега съм с климатици, но ако ще продължавам в тази посока ще ми трябва още един.

          P.S. Всъщност, сега се сетих, че имам ел. котел, за който бях забравил.
          По реда на номерата моето виждане е следното.
          Ако ще действаш в посока отопление на вода независимо от котела или термопомпата която ще те топли и тя трябва да бъде само за твоя етаж то следва да премахнеш старата инсталация.
          От там следва пускане на вертикали от котелно до твоя етаж със съответната колекторна кутия.От там тръби според желанията(мед,полиетителен и т.н.) до радиаторите или пък подово.Лира за в банята.Термопомпите не обичат алуминиеви радиатори.Обичат конвектори и подово.Щото са нискотемпературни.Има и високотемпературни ама те са друга тема.
          Та ако ще се остава на варианта т.п. въздух/вода слагаш конвектори за охлаждането и подово за отопление като разбира се може да се комбинират в режим топло.
          Това се прави по съответният начин със подходяща автоматизация не изискваща последващо въртене на кранове при всяка смяна на режима.
          Бойлера към тая система се избира голям по обем поради същата тая причина с ниската температура.Там има нужда от автоматизация поне веднъж седмично бойлера да си вдига температурата до 80градуса за избиване на гадовете стоящи в него при по-ниската температура подавана от термопомпата.
          Цялото това нещо струва не малко пари и е свързано със тотален ремонт на жилището.
          Избива ли се,не се ли избива няма да коментирам.
          Толкова за термопомпата.
          Ако предпочетеш котел то електрическият е най-доброто решение от гледна точка на амортизационни разходи,но за мен безумно скъп като месечен такъв.
          Но пък цък копче и ........кеф.
          Според бюджета отново.Тук може да си на радиатори и лири без нискотемпературни консуматори.(пестиш пари при изграждането)
          За твоето ползване и нужди и при положение,че имаш няколко климатика и ти трябва още един аз бих добавил именно него.
          За спалнята бих избрал и конвектор за зимно ползване за да не ми бръмчи климатика през нощта.
          Това ще доведе до най-малки разходи от към ремонт на жилището към момента и ще ти реши проблема с отоплението като цяло навсякъде до колкото разбирам.
          Ще си независим от комшиите на другият етаж.Няма да има преминаващи тръби през техните етажи.
          Няма да има имаш и проблем за ползването и складирането на суровини в мазето,ако преминеш на вариант пелети.
          И така.
          Нямам време да пиша повече.Ако мога да помагам с идеи съм отворен да се чуем.
          Поздрави.
          Няма страшно в умирачката...
          Страшното е да си жив!...

          Коментар


          • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

            Първоначално публикуван от slatanic Преглед на мнение
            По реда на номерата моето виждане е следното.
            Ако ще действаш в посока отопление на вода независимо от котела или термопомпата която ще те топли и тя трябва да бъде само за твоя етаж то следва да премахнеш старата инсталация.
            От там следва пускане на вертикали от котелно до твоя етаж със съответната колекторна кутия.От там тръби според желанията(мед,полиетителен и т.н.) до радиаторите или пък подово.Лира за в банята.Термопомпите не обичат алуминиеви радиатори.Обичат конвектори и подово.Щото са нискотемпературни.Има и високотемпературни ама те са друга тема.
            Та ако ще се остава на варианта т.п. въздух/вода слагаш конвектори за охлаждането и подово за отопление като разбира се може да се комбинират в режим топло.
            Това се прави по съответният начин със подходяща автоматизация не изискваща последващо въртене на кранове при всяка смяна на режима.
            Бойлера към тая система се избира голям по обем поради същата тая причина с ниската температура.Там има нужда от автоматизация поне веднъж седмично бойлера да си вдига температурата до 80градуса за избиване на гадовете стоящи в него при по-ниската температура подавана от термопомпата.
            Цялото това нещо струва не малко пари и е свързано със тотален ремонт на жилището.
            Избива ли се,не се ли избива няма да коментирам.
            Толкова за термопомпата.
            Ако предпочетеш котел то електрическият е най-доброто решение от гледна точка на амортизационни разходи,но за мен безумно скъп като месечен такъв.
            Но пък цък копче и ........кеф.
            Според бюджета отново.Тук може да си на радиатори и лири без нискотемпературни консуматори.(пестиш пари при изграждането)
            За твоето ползване и нужди и при положение,че имаш няколко климатика и ти трябва още един аз бих добавил именно него.
            За спалнята бих избрал и конвектор за зимно ползване за да не ми бръмчи климатика през нощта.
            Това ще доведе до най-малки разходи от към ремонт на жилището към момента и ще ти реши проблема с отоплението като цяло навсякъде до колкото разбирам.
            Ще си независим от комшиите на другият етаж.Няма да има преминаващи тръби през техните етажи.
            Няма да има имаш и проблем за ползването и складирането на суровини в мазето,ако преминеш на вариант пелети.
            И така.
            Нямам време да пиша повече.Ако мога да помагам с идеи съм отворен да се чуем.
            Поздрави.
            Тенкю за поста, но наистина е много за писане, а и ми е неудобно да мажа темата на колегата с моите проблеми, за което е най-добре да се чуем.
            Към 18 ще съм към ваше село, но едва ли ще имам време, та ще измислим бирено-кафена среща.
            Сега чакам един пич да ми налее R410, че от два дена ми се "пиииип" мамата, та ако се оправи по-рано може и преди 6 да съм около сервиза на Еди.

            ... всъщност, ще ти звънна след малко.
            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

            Коментар


            • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

              Ами подобно решение няма ли да бъде също ефективно за колегата trapper?:

              1. През деня ползваме слънчевите лъчи, които загряват слънчев колектор и обменят топлина към бойлер. Бойлерът се връзва към няколко кръга подово отопление. На подовото не му трябва особено висока температура, за да е ефективно.
              Зимата, до ранния следобед имаме затоплена къща (ако системата работи, а не само на теория). Разбира се, тук включваме циркулационната помпа към слънчев панел с батерия на 12V.

              2. Нощно време, след като температурата на течността в подовото падне до нива, в които не топли, се включват климатиците (може и конвектори на ток) като алтернатива, а циркулационната помпа спира. В крайно мрачните дни, се ползват климатиците/газовото котле.

              3. За моментите, в които няма ток или е твърде слаб, едно котле на газ (видях, че предпочита газта), като преди началото на отоплителния сезон, се запаси с прилично количество газ (бутилки или един по-голям преместваем резервор с цел избягване на разрешителни и т.н.). В този момент се включва и циркулационната помпа, този път включена към ел. мрежата или помпата на 12V ако токът спре.


              Примерна схема на подовото отопление със солар:

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:hydronic system.JPG
Прегледи:1
Размер:35.3 КБ
ID:5804303

              Хайде сега да видим кои са недостатъците на подобна система и има ли тя предимства!

              Коментар


              • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                Първоначално публикуван от slatanic Преглед на мнение
                ...
                Ако предпочетеш котел то електрическият е най-доброто решение от гледна точка на амортизационни разходи,но за мен безумно скъп като месечен такъв.Но пък цък копче и ........кеф....
                "Безумно скъп" какво ше рече ? Някаква ориентировъчна месечна сума ?
                Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                ... ако е вилно ползване - климатици с дистанционен контрол през нета...
                Темата е за постоянно обитавана къща , ама понеже засягаш "вилното" , та за протокола : климатиците с контрол през нет-а имат един голям плюс и един голям минус . Така че : едно на ум с тях !
                Последно редактирано от Vlado_Ts; 03-12-18, 15:36.
                Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                Коментар


                • Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                  Първоначално публикуван от n0m4d1c Преглед на мнение

                  1. През деня ползваме слънчевите лъчи, които загряват слънчев колектор и обменят топлина към бойлер. Бойлерът се връзва към няколко кръга подово отопление. На подовото не му трябва особено висока температура, за да е ефективно.
                  Зимата, до ранния следобед имаме затоплена къща (ако системата работи, а не само на теория).
                  То не му трябва на подовото висока температура а голяма мощност.
                  За съжаление точно когато няма слънце е кучи студ, мощността от колекторите = 0 и ефекта също.
                  Или трябва да сложиш 20 + за да има някакъв минимален такъв.

                  То когато има слънце има къде къде по ефективни начини за отопление - двойни фасади, френски прозорци и т.н.
                  Land Rover Discovery II, V8 4.0
                  VW Golf VI variant
                  Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                  Коментар


                  • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                    Има и друг проблем.Даже и да оразмерите всичко така,че и най-мрачният ден колекторите да дават необходимото имате сериозен проблем с енергията през летният сезон.
                    Щото соларите генерират винаги когато има слънце.А лятото слънце бол...консуматори йок.От там....красота...
                    Относно разхода на ел.котела то както знаеш нещата са както всичко останало според зависи.
                    Но да речем за 120м2 апартамент около 350-500лв на месец за ток като котела е български,а инсталацията на радиатори.
                    Пробвано последните 6-7години.
                    Няма страшно в умирачката...
                    Страшното е да си жив!...

                    Коментар


                    • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                      Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                      "Безумно скъп" какво ше рече ?
                      Предполагам се бъзикаш нещо с тези ел. котли.

                      Цена на природен газ - 71.75 лв./МВтч
                      Цена на топлоенергия - 85.95 лв./МВтч
                      Цена на пропан бутан - 97.46 лв./МВтч
                      Цена на пелети - 100.00 лв./МВтч
                      Цена на електроенергия - 160.1 лв./МВтч

                      А така на прима виста, средногодишния КОП на термопомпа трябва да е 2.5 за да почнеш да имаш някакво спестяване спрямо газов котел. Което си е силно подозрително...

                      ПП Не продавам котли. Имам си 9 то 1200kW.
                      Последно редактирано от Jimi; 03-12-18, 19:31.
                      Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                      Drag Grand Canyon Daily
                      Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                      LZ1JYM

                      Коментар


                      • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                        Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
                        Предполагам се бъзикаш нещо с тези ел. котли.

                        Цена на природен газ - 71.75 лв./МВтч
                        Цена на топлоенергия - 85.95 лв./МВтч
                        Цена на електроенергия - 160.1 лв./МВтч

                        А така на прима виста, средногодишния КОП на термопомпа трябва да е 2.5 за да почнеш да имаш някакво спестяване спрямо газов котел. Което си е силно подозрително...

                        ПП Не продавам котли. Имам си 9 то 1200kW.
                        Но нали там на село /далече от цивилизацията/ природен газ НЯМА.
                        И как е изчислена тази цена 71,75 лв за МВт/ч? Хора в търговище отопляващи се с климатици си газифицираха апартаментите и след 3-4 години на газ започнаха да ползват газта само за топла вода, а отоплението отново възложиха на духащите и шумни климатици... Защо ли?
                        Цената на ел енергията както я консумирам аз дн/нощно е 0,20 лв, т.е Мвт/ч е 200 лв.
                        А КОП-а на ТП зависи и от температурния диапазон където работи, и от влажността на въздуха и от наличието на мъгли.
                        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                        Коментар


                        • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                          Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                          Но нали там на село /далече от цивилизацията/ природен газ НЯМА.
                          Цената на другата газ я добавих.

                          Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                          И как е изчислена тази цена 71,75 лв за МВт/ч? Хора в търговище отопляващи се с климатици си газифицираха апартаментите и след 3-4 години на газ започнаха да ползват газта само за топла вода, а отоплението отново възложиха на духащите и шумни климатици... Защо ли?
                          Цената на газта доста се промени последните години. Спестяването при отопление с климатици идва от начина на отопление (конвекция), по-лош комфорт в неотоплявани зони и КОП.

                          Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                          Цената на ел енергията както я консумирам аз дн/нощно е 0,20 лв, т.е Мвт/ч е 200 лв.
                          Още по-зле. Цените са от сайте на ЧЕЗ.

                          Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                          А КОП-а на ТП зависи и от температурния диапазон където работи, и от влажността на въздуха и от наличието на мъгли.
                          КОП е силно мъглива величина. Знам.
                          Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                          Drag Grand Canyon Daily
                          Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                          LZ1JYM

                          Коментар


                          • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                            И на -15 копа отива.....там дето е отишъл преди това ей сега дълбоко в мъглата.
                            Няма страшно в умирачката...
                            Страшното е да си жив!...

                            Коментар


                            • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                              Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                              А КОП-а на ТП зависи и от температурния диапазон където работи, и от влажността на въздуха и от наличието на мъгли.
                              Опитвам се да хвана логиката, но не успявам. Можеш ли да обясниш това?

                              Въпреки подробното ми обяснение какво е това термопомпа, някой след мен отново говореше за климатик и термопомпа като за различни неща. От това си направих извода, че хората вероятно са приели, че термопомпата е само тази вода-вода. А на въздух-въздух си му викат климатик. Та на термопомпа вода-вода няма начин влажността на въздуха да и влияе и вероятно имаш в пред вид термопомпа въздух-въздух (климатик). Явно влажността на въздуха влияе на топлообмена, но обясни как!

                              Коментар


                              • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                                Първоначално публикуван от slatanic Преглед на мнение
                                И на -15 копа отива.....там дето е отишъл преди това ей сега дълбоко в мъглата.
                                При мен даже при -5°С, че даже и почти към 0°С си е греда в мъгливо и влажно време. Два дена умрях от студ. Днес ми смениха фреона, но климатика не почна да работи като духалка. Беше около -2°С и доста мъгла. Веднага след това излязох, но малко по-късно като се прибера ще видя как е хавата.
                                ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X