Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    ...И дограмата дървена, та било и чамова.
    Какво имаш против чам-а? Той се измята много по-малко от бука и дъба и затова външни мебели се правят само от чам. Недостатъка му е само, че е по-мек, но за дограма това изобщо не е пречка.

    Коментар


    • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

      Мебели (и не само) се правят предимно от чам, защото другото е скъпо, трудно се работи, не става: "днеска режеш, утре бичиш". Вече почти няма нито майстори, които да го могат, нито гора, която става за материал.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

        Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
        Че термопомпата мислиш, че няма разход за енергия ли? Климатика също е термопомпа. Има си разход и то не малък. Нищо чудно да е над цената на пелетите.
        COP-а редовно на различните модели минава 4 при темп навън +7 С, и нормално е да се смята около 3, т.е с 1 кв/ч. изразходена ел. енергия получаваш 3 кв/ч вкарани в отоплителната система. Това за темп на водата 35С.
        Котела на пелети харчи едни около 0,2 кв ч. когато работи и 0,03 кв ч. когато е направил темп и не гори. Което също си е разход на ел. енергия.

        Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
        Има добри идеи и мнения, благодаря
        Ето някои пояснения: стените са 2 тухли - около 50 см + 2х5 варова мазилка, общо - 60 см, така че допълнителна изолация няма да правя; ще сменя дограмата с пвц; м/у първи и втори етажи е плоча, отгоре е каратаван, измазан; покривът е от яки дъбови греди с обшивка от топола, няма следи от течове и мушици. Правих и снимки, но май съм ги затрил преди да ги кача на компа.
        Въпреки всичко аз на Ваше място освен смяна на дограма щях да сложа и външна изолация.
        На моята къща изолацията е само 5 см. и въпреки всичко със нея е много по-добре отколкото без.
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

          Преди каквито и да е системи за отопление бих започнал от естеството на проблема, а именно изстиването на къщата и поддържането на температурата. Ако нямаш изолация ... топлиш Михаля и кокошките навън. 10-12 см качествена изолационна система и добра дограма са първите неща, за които човек си струва да инвестира.

          Keep it simple, ама чак пък толкова...

          Коментар


          • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
            Мебели (и не само) се правят предимно от чам, защото другото е скъпо, трудно се работи, не става: "днеска режеш, утре бичиш". Вече почти няма нито майстори, които да го могат, нито гора, която става за материал.
            davc ти правиш ли мебели, че ги разправяш тия глупости? Аз правя. Чама за мебели също се суши. Разликата в цената не е определяща. Чама е 450 лв/куб.м., бука - 650. Колко кубика според теб влизат в едно изделие, че да е определяща цената? Пак ти казвам - дъб и бук за навън не се правят защото се измятат на атмосферни условия. Още една глупост е, че трудно по-лесно се работел чам-а. Напротив. Чама трябва да го пазиш да не го нараниш докато го работиш, затлачва шкурите, при рязането прави много по-големи "мустаци" от твърдата дървесина. Единственото му предимство при работата е, че е по-лек.

            Коментар


            • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

              Ама то изолация не е само пластмаса на топчета бе хора, шейсет сантиметра стена е това! Един ден (съвсем недалечен) тия безумни кубици полистирол и полиуретан, ще са проблем, по-сериозен от настоящите острови от торбички в океана.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
                davc ти правиш ли мебели, че ги разправяш тия глупости? Аз правя. Чама за мебели също се суши. Разликата в цената не е определяща. Чама е 450 лв/куб.м., бука - 650. Колко кубика според теб влизат в едно изделие, че да е определяща цената? Пак ти казвам - дъб и бук за навън не се правят защото се измятат на атмосферни условия. Още една глупост е, че трудно по-лесно се работел чам-а. Напротив. Чама трябва да го пазиш да не го нараниш докато го работиш, затлачва шкурите, при рязането прави много по-големи "мустаци" от твърдата дървесина. Единственото му предимство при работата е, че е по-лек.
                Правя, правя.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                  По-добре спри тогава!

                  Коментар


                  • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                    Що бе, много вървят, освен това аз съм и още по-напренАл - даже не и от чам, ми от талашит и пресован картон. Това е постижимото извън бутик (а и културата на потребление "еволюира" - картонът е премиум, а чамът луксозен масив...).
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                      Осъзнаваш ли, че повече пречиш на темата? Винаги съм бил против даването на некомпетентни съвети с категоричен тон в публичен форум. Защо го правиш? Какво печелиш от това?

                      Коментар


                      • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                        Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                        отгоре е каратаван, измазан; покривът е от яки дъбови греди с обшивка от топола, няма следи от течове и мушици.
                        Замисли се за минерална вата на пода на тавана, има рула от едната страна са с нещо лъскаво като станиол. Дебелина към 25см е идеално. Също противовлажна мембрана на самия покрив отвътре в таванското помещение ако са само греди без мазилка.


                        Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
                        Отговорът на заглавието е ясен - геотермална помпа и слънчеви панели за нейното захранване.

                        Ефективността й почва да пада само след 10г и пак почва викането на майстори. Плюс факта, че след 20г отново трябва да се изръсиш с едни пари за обновяването й, барабар с поредното прекопаване на двора и разбутване на каквото там си сътворил за красота междувременно. Оригиналният въпрос беше "как да се отоплява икономично".


                        Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                        Ако спестиш превръщането на слънчевата енергия в електрическа, после в механична и обратно в топлинна, а я приемеш направо като топлина в колектор дали няма да е по-просто и ефективно ?
                        Това теоретичен пример ли е или реално съществуваща система? Щото аз знам само една система където слънчевата енергия се превръща в топлинна,т.е. загрява се вода в едни тръби на покрива и отива в бойлер, и от там директно към чешмата и душа, но не става за парно.


                        Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
                        Иди в Белгия да видиш колко слънчеви панели има по къщите
                        ... и сериозни дотации от държавата


                        Първоначално публикуван от ak101 Преглед на мнение
                        Напиши колко ти е температурата вечер и сутрин да видим.
                        Аз ще напиша. Вечер топлото се пуска до 18С за няколко часа, изключва се към 10ч вечерта, на сутринта в 7ч е 16С в стаите, навън температурата е между 4С и 6С напоследък. Нямам допълнителна изолация на стените, на тавана има малко вата тук-там. Сутрин парното работи към два часа, пак до 18С. През деня парното е изключено, стайната температура пада до 17С (всъщност дори е 17.5), навън е 9С в момента, вече пет часа си седи на същите градуси. Не е само въпрос на пластове "изолация", важно е просто конструкцията навсякъде да е направена така че да не духа - врати, прозорци и таванско помещение са особено важни в тая част.


                        Единственото предимство на автоматизираното отопление е че сутрин е по-затоплена банята и в най-големия студ навън. При добро желание това може да се постигне и с обикновен радиатор на ток включен на таймер. Останалото е въпрос на вкус и парични средства.


                        Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                        Няма друг източник на топлина, който за половин-един час от 10-15 градуса да направи 25 около себе си и 18-20 в най-отдалечените места.
                        Локално на газ, дори половин час му е много

                        Коментар


                        • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                          Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                          Купих масивна стара къща в Краище, 2 етажа по 100 кв.м, с двор 10 дка. Като се пенсионирам, мисля да си направя чифлик за лични нужди и да живея предимно там.
                          Аз съм градско чедо назад до където ми стигат знанията и когато преди 23години станах "къщовник" трябваше да откривам топлата вода по трудния начин.
                          Да върнем темата в изходна точка.
                          Измериха се много кардани, дължина, дебелина, твърдост, Трапера не дойде на по кафе, та се налага да пиша за да питам.

                          т.1 2х100м2 - колко човека ще живеете? Ако е "чифлик" все ще има "дежурен по шкафче" за парно на дърва и кюмЮр, но за двама не е ли малко много?
                          Моя тотал РЗП е към 240м2 (със сервизните помещения) и след всичките "подаръци от съдбата" живея почти сам основно в гаража че от тук ми идва хляба(към 50м2), и спалнята (9м2), спалнята за комфортна температура (около19С) е с ел. радиатор на таймер (+неговия си терморегулатор) ел.одеало на леглото (също с таймер) банята се отоплява от топлината на бойлера и преминаващите тръби на парното, останалата част от къщата е отоплявам някак си 15+/-С(гаража почти никак си) та колко човека???
                          Т.2 Като станах "къшовник" бях млад и богат ( и мислех че все така ще бъде) живеехме повечко хора и поставих подово електрическо парно, много приятно чисто и не изискващо поддръжка, (освен сметките за тока), - проблем при спиране на тока повече от 24ч. МЯУууууу студ, а като спряха парите(но тове е друга тема)........... за това по-късно в употреба влезна газовата камина (за бързо сгряване на кухньо-дневната) и съм се замислил за малки печки на твърдо гориво за спалните които не се използват, но в случай, че дойде някой а няма ток. Мислил ли си за сепариране на жилищните зони?
                          В банята съм на проточен газов бойлер и последователно електрически 80л. това за 4 човека + бебе (сега газовия не се ползва) С опита който има бих изградил водно нискотемпературно подово комбинирано гравитачно (+циркулационна помпа) и няколко последователни източника на топлина,.Ако парите не са проблем сега за къща на "вукоебина" бих изградил котелно с голям многосерпантинен водосъдържател (бойлер) като той да доставя и вода за хигиенни цели и за парното, .......
                          Последно редактирано от дядо владо; 30-11-18, 16:05.
                          0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                          Коментар


                          • От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                            Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
                            ..... Въобще не ме интересува, че да те питам. Има си такава промишленост - дърводобив. И това и е работата - да сече. Има си горски, които са учили в училище и имат планове кое и къде може да се сече. Имат проверяващи, които аз съм виждал, че си вършат сериозно работата. Обясни кое е нередното и докажи, че наистина е нередно....
                            Аз не . Прокуратурата .

                            https://news.bg/crime/hvanaha-s-4600...-silistra.html

                            https://news.bg/crime/zadarzhanite-l...ashtiniya.html

                            "Придобита е информация, че длъжностните лица, които получават заплата от държавата, са възприели горския фонд като бащиния и са се разпореждали както намерят за добре, без да се съобразяват със закона и правилата",
                            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                            Коментар


                            • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                              Ами сам виждаш - хванали са ги. Значи - работи системата. Във всяка държавна професия има възможност за злоупотреби. И се правят. Но да твърдиш, че всички само това правят е несериозно.

                              Коментар


                              • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                                Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
                                Ами сам виждаш - хванали са ги. Значи - работи системата. Във всяка държавна професия има възможност за злоупотреби. И се правят. Но да твърдиш, че всички само това правят е несериозно.
                                Ами хванали ги след 4 години . Колко гора е изсечена в това време ,избягвайки "зоркия контрол" на компетентните отговорни фактори ? Освен това само те ли са ? Просто тези са хванали и то вероятно щото се е разсмърдяла някаква далавера .

                                Но пак повтарям : проблемът не е в незаконната сеч . Проблемът е в законната : планомерно и методично , формално съвсем законно се обезлесява . При наличието на контролни органи , нАучно структуриран университе и институт (цял май) към бан. Всички говорят : споко , нещата са под контрол!"
                                Ами под контрол са , няма как да е иначе. Изсичането на горите е бизнес и то доходоносен .
                                То и следприватизационен контрол имаше , пък видяхме какво представлява .
                                Изобщо , у България контрол и контрольори да искаш !
                                Само че аз от много време наблюдавам камиони да слизат пълни с дърва "от горе", а веднъж не съм видял "нагоре" да се качва камион с фиданки и горски работници по засаждане .
                                ... и като казвам "камиони" - имам предвид не газките , прагите и камазите , а прицепи и дори тир-ове с директно направление към южните съседки . И това е от години .
                                Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X