Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Всичко относно ВНОС НА КОЛА ОТ АНГЛИЯ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Всичко относно ВНОС НА КОЛА ОТ АНГЛИЯ

    Първоначално публикуван от drukman Преглед на мнение
    Може ли някой да каже как се регистрира каравана купена в Англия.
    Питам за истинския начин, не за шмекериите. Говориме за съвсем легално купена в Англия каравана.
    Мисля, че ти трябва това - Caravan registration and Identification Scheme (CRiS), или по-скоро това - Caravan Registration Document (CVR6).
    Има го описано тук:

    http://www.hpicheck.com/caravans.html

    Оттук натам, ти решаваш, как ще я караш до БГ.
    На автовоз със ЧМР.
    С английска кола и английски номера (със съответната английска застраховка за кола с каравана).
    С БГ регистрирана кола (застраховка, зелена карта, транзитни номера за караваната).
    И в двата случая на самоход трябва да имаш "В+Е" в книжката.

    Само не разбрах, как стои въпроса с ДДС-то (английското VAT).
    Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

    Коментар


    • От: Всичко относно ВНОС НА КОЛА ОТ АНГЛИЯ

      Първоначално публикуван от drukman Преглед на мнение
      На всички коли нов внос се прави гражданска , без вписани рег. номера. Без нея не минаваш в КАТ. Дали има зелена катра или не е въпрос на плащане.
      Дали е валидна в чужбина преди вписването на номерата, не знам...............
      За случая на нов внос "Наредба 24/2006г. за задължителното застраховане" предвижда издаване на ГО само с вписана рама (чл.3 ал.3). Издава се с идеята автомобила да се регистрира в КАТ. На така написана полица няма как да се издаде ЗК (Зелена Карта). За издаването на ЗК е необходими автомобила да има БГ рег. табели. За случаите, когато автомобила е с чужди рег. табели се издава така наречената "Гранична застраховка", за срок от 1(един) до 3(три) месеца. Сумите нямат нищо общо със сумите за обикновенна застраховка ГО. Хубавото е, че има ЗК.
      Що се отнася до регистрация на каравана. Въпроса е общо взето сложен. Първо трябва да има сертификат от производител с данни за идентификация (рама, разни тегла и др.). Ако е теглен в Англия по-дълго време трябва да има номер (трети, като на теглещия автомобил) и копие на талона на теглещия автомобил. Трябва разбира се да има и документ за придобиване.
      Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

      тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

      Коментар


      • От: Всичко относно ВНОС НА КОЛА ОТ АНГЛИЯ

        Първоначално публикуван от drukman Преглед на мнение
        Може ли някой да каже как се регистрира каравана купена в Англия.
        Питам за истинския начин, не за шмекериите. Говориме за съвсем легално купена в Англия каравана.
        Регистрирах 2 каравани докарани от UK тук, едната аз си я дърпах като свалих задния номер на джипката с която я дърпах и го сложих на караваната. Джипа го купих от Холандия и с него в UK за караваната.

        Легалните начини за регистрация са два. Проблема идва от това че UK караваните нямат талони, и „лелката” на гишето и „чичкото” на канала няма от къде да препишат / сравнят ТТ данните на караваната.

        Единия начин е когато се купува караваната да се търси такава със всички документи които включват сертификат на производителя в който е определена колко е дълга, тежка, с колко оси е и така на татък. Сертификата е издаден от British Standard с мокър печат, но в КАТ не го уважават за документ по който да определят нужните им данни, тегло, размери и т.н. Сертификата ще ни послужи само за пред частната фирма „Технотест” която ще го преведе на Български и ще провери дали съответстват вписаните VIN номера в сертификата с тези от караваната. Получаваш си „документа” от частната фирма който е на по-голямо уважение в КАТ и с него вече нямаш проблем.
        При мен се получи малка спънка заради това че колата е от Холандия и трябваше да и върна задния номер за да мога и нея да регистрирам. Караваната остана без номер което е проблем в КАТ, аз просто взех един номер от донорите в цеха ми и го сложих на караваната, попълнихме ГО с този номер, фактура за покупка или договор и минах всички канали и гишета.
        Номерата в UK ги правя в книжарниците, не трябва да се забравя да се вземе намоер от там защото явно в КАТ им е много нужен, другото нещо на което много държат в КАТ са мокрите печати на фактурата или договора, трябваше да ги „правя мокри” на принтера. Иначе не ги уважават J.

        Другия начин е, на място в UK от тяхната служба по регистрация да си изкараш документ в който е написано че, караваните в UK не се регистрират със собствен талон и тази /попълва се VIN/ също няма талон. И с този документ пак в „Технотест” там трябва да определят ТТ на караваната като можеш предварително да си изкараш през нета от сайта на производителя всичките и данни, ще ти вземат малко повече пари и пак ще ти напишат документ за пред КАТ. Нататък процедурата и дребните характеристики са същите както при вариант 1.

        Важно е да се знае че КАТ нямат право да отказват регистрация без да се обосновават защо, а обосноват ли се, просто покривай изискванията им. А ако не искат да се обосновават, пеърво ходиш при началника, после търсиш адвокат и влизаш във филм.

        Коментар


        • От: Всичко относно ВНОС НА КОЛА ОТ АНГЛИЯ

          Първоначално публикуван от Явор-Vromos.com Преглед на мнение
          Регистрирах 2 каравани ........
          Общо взето показваш как НЕ трябва да се прави. Писал съм какво е необходимо. В Технотест няма какво да правиш. Преди се ходеше там, ако няма Марка или Модел на въпросно возило. Сега нещата се решават по друг начин (Марка и Модел се въвеждат чрез КАТ).
          Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

          тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

          Коментар


          • От: Всичко относно ВНОС НА КОЛА ОТ АНГЛИЯ

            Първоначално публикуван от Стоян Боюков-Sariones Преглед на мнение
            Общо взето показваш как НЕ трябва да се прави. Писал съм какво е необходимо. В Технотест няма какво да правиш. Преди се ходеше там, ако няма Марка или Модел на въпросно возило. Сега нещата се решават по друг начин (Марка и Модел се въвеждат чрез КАТ).
            Да прав си, така ми казаха и на мен. Дори в "Технотест" ми се учудиха и споделиха че в кат на каналите вече имат право да "определят" ТТ данни. Но, винаги има едно голямо "НО" това в КАТ Бургас не стана. Описах как аз ги регистрирах, като всяка стъпка съгласувах с КАТ, и ми отне 1 месец. Силно се надявам това което казваш вече да работи в КАТ Бургас.
            А за нова марка и модел да не влизаме в полемика че от 6 месеца чакам да въведат нова марка. Каво да ти кажа за корупцията ли да споделям или как определени фирми могат да вкарат марка за 3 дена. И двамата знаем че има много трески за дялане в тази система.

            Коментар


            • От: Всичко относно ВНОС НА КОЛА ОТ АНГЛИЯ

              Ще си позволя да обобщя, това което казах, а колегите Стоян и Явор (надявам се нямат нищо против обръщението) потвърдиха.

              Всяка една каравана, закупена в UK след 1992 г., има сертификат от производителя с ТТ-данни и VIN. Този сертификат е регистриран в база-данни CRiS - организация, независима от DVLA. Собственикът на караваната трябва да изиска от CRiS да му издадат CVR6, което е същото, като V5C за колите. Повечето англичани не го правят, защото се плаща, а и караваните не се регистрират в DVLA.
              Значи, за да изкараш с чиста съвест караваната от Англия, трябва да имаш сертификат от производителя и CVR6, с попълнена, и подписана секция за стар-нов собственик. И да не забравиш хвърчащото листче наречено Договор за покупко/продажба!
              Начините да я закараш от точка GB до точка BG ги описах в предишния си пост. Това с книжарниците го приеми, като шега, но всеки по-голям магазин за авточасти ще ти продаде номер срещу 10-15 паунда, зависи от периферните надписи и стикери върху него.
              За да я паркираш регистрирана пред вас, колегите са обяснили, какво да направиш. За всеки случай, се свържи предварително с местния шериф в КАТ, за да не се окаже, че си пропуснал някой "изключително важен" документ.
              Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

              Коментар


              • От: Всичко относно ВНОС НА КОЛА ОТ АНГЛИЯ

                темата е малко стара, но е от личен опит http://wzemi.com/kemper-club/forum/viewtopic.php?t=1180 Благодарение на усилията се промениха доста неща и се облекчи режима по регистрацията. Все пак наистина трябва първо консултация с местния КАТ, защото навсякъде тълкуванията са различни. За да няма проблеми задължително се иска талон. По новите вече имат такъв. Всичко друго си е риск

                Коментар


                • От: Всичко относно ВНОС НА КОЛА ОТ АНГЛИЯ

                  Първоначално публикуван от pe4en Преглед на мнение
                  Грешиш приятелю, грешиш!
                  Собствената ти българска кола е регистрирана в БГ и има база данни и досие в КАТ!!!Там се пазят всички документи за първа регистрация, като оргинален чуждестранен талон с предишен регистр. номер , копие с превод на български от договора за покупка на колата в чужбина ..или фактура от фирма...В КАТ са ти взели чуждите номера, ако си я докарал на ход...и след преглед на канала са ти монтирали вече нови БГ табели!!!
                  Следиш ли ми мисълта....та с тези БГ табели, които са верните и съответстващи на теб като нов собственик на точно това МПС ти абсолютно навсякъде в БГ застраховател можеш да си направиш застраховка със Зелена карта!!Вече тази застраховка е законна и с нея можеш спокойно да пътуваш из Европа!Там в нея има дати , срокове, които при проверка отговарят на истината с масивите в КАТ.Твоето возило е зачислено на очет в новите масиви в новата държава в която си го внесъл и регистрирал.
                  Хубаво е да го отчислят от отчет в Англия, като за целта се изпраща отрязък от оргиналният талон, когато колата е за постоянен износ!!Този отрязък се изпраща до ДВЛА - централно управление в Англия.Ако е пропуснато и този отрязък е още върху оригиналния талон,при регистрацията в КАТ на БГ номер, служебно се изпраща за отписване!!
                  ЗА Германия е друга процедурата, там има транзитни номера..различни видиве, но не е тук темата.
                  В оригиналният Англииски талон има напечатани имената на собственика и Номера на МПС то...
                  Има графа за попълване при покупка от нов собственик!!!Тази графа е хубаво да се попълни при сделката и договора, за да е пределно ясно че си я купил ти колата и името ти отговаря върху договора за продажба и в застраховката!!!Там има дати!!!
                  ОБАЧЕ ...този абзац не се попълва въобще в огромна част от случаите!!!Причината е, че после този дето я е купил там и я е докарал ТРЯБВА да си я регистрира на собствено име!!!ТОВА СА РАЗХОДИ!!!ТОВА УБИВА МАТРАПАЗИТЕ и далаверата е малка!!!Щото за да я продаде след това на клиент, то трябва да включи в цената и Екотакса и част от застраховката и резходите по номерата в КАТ, после да я заприходят в Данъчното на тяхно име за данъци!!
                  Всичко това вдига страшно цената, а и клиента трябва да мине в КАТ отново и после да плати 2 %Заприходяване за Държавата в Общината! Нотарялните такси също!!!
                  Спирам колега...
                  Аз карам БГ регистрация из Европа, че даже и из Африка, но там е сложно и слагам други табели върху БГ табелите!!Слагам ги , защото така е по техният ЗАКОН!!
                  ВЕРВАЙ МИ ...не е същото, дето си го мислиш ти!!!
                  Здравейте. И аз възнамерявам да отида до Англия за една кола, прочетох всичките 19 страници до тука, но ми останаха няколко питания. Тъи като pe4en е подхванал въпроса, който ме интересува, бих искал да го попитам: В част 6 от талона не трябва да се записва моето име като new keeper, а трябва да се остави празно, защото иначе не бих могъл да препродада колата в България ако не съм я регистрирал? Нали така? Въпроса ми е, англичаните съгласни ли са на тази опция. Не се ли шашкат, като чуят че искаш да се остави тази част 6 от талона празна? А и другото което е, не биха ли могли да ти се заядат на някоя граница, за дето не фигурира твойто име, а само на стария собственик.

                  Коментар


                  • От: Всичко относно ВНОС НА КОЛА ОТ АНГЛИЯ

                    Първоначално публикуван от Blayz1 Преглед на мнение
                    Здравейте. И аз възнамерявам да отида до Англия за една кола, прочетох всичките 19 страници до тука, но ми останаха няколко питания. Тъи като pe4en е подхванал въпроса, който ме интересува, бих искал да го попитам: В част 6 от талона не трябва да се записва моето име като new keeper, а трябва да се остави празно, защото иначе не бих могъл да препродада колата в България ако не съм я регистрирал? Нали така? Въпроса ми е, англичаните съгласни ли са на тази опция. Не се ли шашкат, като чуят че искаш да се остави тази част 6 от талона празна? А и другото което е, не биха ли могли да ти се заядат на някоя граница, за дето не фигурира твойто име, а само на стария собственик.
                    За да не пиша пак ще се самоцитирам.
                    Първоначално публикуван от Стоян Боюков-Sariones Преглед на мнение
                    ..........За регистрация на автомобил внесен от Великобритания са необходими, следните документи:
                    1.Талон на автомобила (лявата част с данни за собственика и автомобила), като талона може да бъде два вида;
                    1.1. Нормален регистрационен талон, или
                    1.2. Талон за постоянен износ
                    2. Документ за придобиване на автомобила (разбирай договор или фактура), това при положение, че като собственик в талона фигурира друг.
                    3. Регистрационните табели на автомобила (тези, които са записани в талона).
                    Горното се отнася за автомобили внесени от Великобритания лично. ...........
                    На границата не би трябвало да имаш проблем. Ще имаш договор (ако ще и на салфетка написан). Дясната част на талона не се изисква при регистрация (ако говориме за нормален талон, а не за талон за "постоянен износ"). Що се отнася до застраховка във Великобритания (за да дойдеш до тук), да каже pe4en. Ако имаш въпроси на ЛС или телефон.
                    п.с. Понеже искаш да препродадеш автомобила недей да си пишеш името на талона (за обикновен талон иде реч). Ако талона е за "постоянен износ" нещата са други, ама обикновено не идват с такъв.
                    Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

                    тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

                    Коментар


                    • От: Всичко относно ВНОС НА КОЛА ОТ АНГЛИЯ

                      Първоначално публикуван от Blayz1 Преглед на мнение
                      Здравейте. И аз възнамерявам да отида до Англия за една кола, прочетох всичките 19 страници до тука, но ми останаха няколко питания. Тъи като pe4en е подхванал въпроса, който ме интересува, бих искал да го попитам: В част 6 от талона не трябва да се записва моето име като new keeper, а трябва да се остави празно, защото иначе не бих могъл да препродада колата в България ако не съм я регистрирал? Нали така? Въпроса ми е, англичаните съгласни ли са на тази опция. Не се ли шашкат, като чуят че искаш да се остави тази част 6 от талона празна? А и другото което е, не биха ли могли да ти се заядат на някоя граница, за дето не фигурира твойто име, а само на стария собственик.
                      Радвам се, че задаваш СМИСЛЕНИ и ЛОГИЧНИ ВЪПРОСИ!!!
                      Престави си, че ТИ отиваш в сервиз или къща в Англия.Искаш да купиш кола, която има всички нужни документи!
                      Единственият законен начин е следният:
                      Талонът на колата има отрязъци.Когато обясниш, че искаш колата за износ и желаеш отписване от тяхните регистри, човекът там подпълва един от тези отрязъци с твойте данни и адрес в БГ!Откъсва го и се ангажира да го изпрати до ДВЛА.Правите договор за продажба..и или фактура с твойте данни от паспорта и неговите данни и адрес!!
                      В голямият оригинален талон...дето има секция за нов собственик, повечето препродаващи не попълват НИЩО!!Те и от сервизи и къщи рядко купуват..
                      Те не попълват нищо , защото така си спестяват регистрацията на тяхно име в БГ, която оскъпява следващата продажба.
                      Карат те да напишете нов договор на бял лист в БГ, между теб като краен купувач и онзи дето е с напечатеното име в талона и е собственик на колата дефакто!!
                      Абе все едно този англичанин е дошъл в БГ с колата и в договора за продажба има твоето и неговото име....така търговеца го няма на картата , нито в договори, нито в талони!!Сега ясно ли ти е!ИКОНОМИИ и рискове за което...
                      Аз обаче НЕДОПУСКАХ такива дребни уж пропуски!!Естествено е, че в този талон има напечатано най отгоре името на Собственика на колата - Англичанин!!
                      Добре де, ти като си новият собственик, коъто си я закупил, и имаш излишно секция да нанесеш данните си като такъв, както и ниско долу в талона има секция с дата за опоменаване на покупката направена от новият собственик...защо не ги попълваш!!!Естествено, че единственият редовен и законен начин е там да се впишат твоите данни като нов собственик...и дататат на сделката!!Така нещата съвпадат със всички останали документи...като договора ти и застраховката ти!!!
                      Мисли логично в единственият официален документ за МПС то , а това е оригиналният талон иначе няма да го има твоето име, а само на старият собственик!!!Нито ще има дата на покупката от която ти с новият договор си собственик!!
                      Англичаните са много различни....едни са педантични и си разбират от нещата, защото това им е бизнесът и хляба и правят документите както трябва да са, че даже ще ти съдействат и за застраховката.Те са собственици или мениджъри на сервизи или къщи в които може да влезе и да си купи същата тази кола местен Англичанин!!!Там колите и документите се изготвят както трябва да са...не се пишат договори на бели листове и салфетки, има лого на компания, печати и телефони за контакти.Даже има и опции за гаранция на возилата, както и гаранция за това , че возилата са чисти и нямат тежести!!!Просто са длъжни да са коректни, защото не са там за да ти продадът на теб една кола и толкоз, а това им е бизнеса и клиентите им са в пъти повече местните а не тези за износ.Престави си ако някои местен се оплаче от некоректност и измама!!
                      Има и други англичани...и псевдо англичани от къде ли не с различен цвят на кожата, частни обяви и продавачи на собственото си МПС!!!Те обаче имат за цел да продадът една кола и да си вземат парите!!На тех едва ли им е ясно какво изисква закона за да нямаш ти проблеми с документите!!Там е рисковано, защото може да попаднеш на кола с глоби и задръжки, както и на некоректни продавачи, това всеки си преценява.
                      Дали ще се заяде някои на границата е въпрос на шанс и късмет!Обаче теб те задължава да не допускаш никакви нарушения по пътя...Както и шанс да не се загледат унгарските митничари...Има вероятнос никой да не те спре, но има вероятнос и да те спират няколко пъти....е хубаво е да ти е спокойна душата и изрядни документите!!
                      Това , че не си разбрал или пропуснал нещо нужно не те оправдава!!Поне от СЕгет( Унгария) на Запад!
                      Всеки преценява как да постъпва , аз само казвам какво съм правил аз, което не е задължитрелно за никого....
                      Стигнал ли си да се циганиш за двеста, триста евро икономии от регистрации и застраховки...., то е ясно и каква кола ще търсиш да си купиш там!!!
                      Помни едно....Проблемът си е изцяло твой в мига в който вземеш МПС!!Не се стискай и го купи малко по скъпо и от маясто, което ти гарантира кочество на техническо състояние и документация!! Това особено важи , ако си решил да запазиш за себе си возилото и искаш да му се радваш, а не да береш ядове дълго време в бъдещето!
                      Перфектните документи те правят сигурен както в Европа, така и в БГ!!При нужда , можеш да звъннеш на онези дето са ти продали колата и де да докажат , че точно на теб са ти я продали , защото имат архив, а и да гарантират за всеки един твой документ в БГ!!!Техните коли се подготвят в пълна изправност, че и имат даже и от 6 до 12м. гаранция, защото разчитат на Англииски клиенти, а не на тарикати матрапази от Балканите!!Успех и мисъл във всичко!
                      Последно редактирано от pe4en; 16-02-12, 10:17.
                      СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

                      Коментар


                      • От: Всичко относно ВНОС НА КОЛА ОТ АНГЛИЯ

                        Както каза Pe4en, англичаните са хора особени. Има англичани, и англичани, и "англичани". По принцип обичат нещата да се случват, като по книга, ама тяхната книга, не нашата.

                        Та на въпроса,
                        при теб нещата се усложняват от факта, че не купуваш кола за себе си, а за препродажба.
                        По принцип търговците на употребявани коли (без значение, дали е едноличен, или верига автокъщи) не регистрират колите си на свое име. Идва човек при тях и си оставя колата, като САМО подписва секция 8, в секция 6 не пише нищо. Търговецът попълва и подписва секция 9, откъсва я и я дава на собственикът, който я изпраща в DVLA. Така DVLA вече знаят, че търговецът е собственик на колата. Нали се сещаш, че никой уважаващ себе си търговец, няма да ти даде непопълнено с твоите данни V5, само на честната ти дума, че ти ще уведомиш DVLA, след като закараш и продадеш колата в БГ. А и какъв договор ще подпишете с него, след като ти няма да си собственик на колата?! Айде, застраховка ще си купиш, с попълнена на твое име секция 10. Но почти всички застрахователи НЕ правят временни застраховки на коли за пърманент експорт, т.е. трябва да вземеш пълна, и пристигайки в БГ, да се обадиш и да я канселираш. Естествено плащаш неустойка.

                        Та какво правим тогава?! Минаваме на вариант частен продавач. При малко повече късмет, и търсене, може и да намериш някой да ти даде колата си, само с подпис в секция 8. В случая попълваш секция 10 на свое име, откъсваш секция 11, и я даваш на продавача да си я изпрати в DVLA. И какво правим с договора. Ако англичанина не е чак толкова англичанин, може и да ти подпише два договора - един на твое име (за избягване на проблемите по границите), и един празен, т.е. без купувач, за да го попълниш ти впоследствие, с данните на твоя български купувач. Така като гледаш, колко късмет ще ти е необходим?!

                        Та, след като омешАхме законните и незаконните начини, за сдобиване с кола, и документи в UK, смятам, че мога да направя следното заключение:

                        Не си прави тънки сметки (както каза и Pe4en), и за да не те боли главата, някъде насред Европа, си купи кола на твое име, и си я регистрирай на твое име в БГ. След това, ако намериш някой балък, му я продай ( с печалба за теб, евентуално)! Това последното го казвам, защото, ако имаше далавера (голяма, не на дребно) в тоя бизнес, нали се сещаш, колко щяха да са маймунките на клона.
                        Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

                        Коментар


                        • От: Всичко относно ВНОС НА КОЛА ОТ АНГЛИЯ

                          Статията е копирана от: bglondon.com (изисква се рагистрация).

                          V5C сертификат / Регистрационен сертификат (талон) на превозни средства в Англия

                          В тази статия ще научите:
                          • Какво представлява английското свидетелство за регистрация на автомобили;
                          • Как се прехвърля автомобил в Англия;
                          • Какво да направите, ако купувате автомобил с цел износ и пререгистрация;
                          • Как се попълва регистрационният документ;
                          • Какво следва да направите ако не сте получили талона на автомобила и още...


                          Регистрационният талон на автомобилите в Англия се състои от 4 страници, разположени на свързани помежду си два листа хартия във формат А4. На него са изредени 11 части:


                          Копие от свидетелство за регистрация на автомобил в Англия

                          Част 1. Регистриран притежател

                          Части 1 и 5 от Регистрационния документ съдържат имената и адреса на регистрирания притежател (текущо лице, на което е регистрирано превозното средство).

                          Част 2. Предишен притежател, на който е било регистрирано превозното средство

                          Част 2 съдържа данните на предишния притежател, на който е било регистрирано превозното средство.

                          Част 3. Специални бележки

                          Част 3 съдържа бележки свързани с историята на превозното средство.

                          Част 4. Данни за превозното средство

                          Част 4 съдържа данните на превозното средство, включени в архивите на КАТ (DVLA - The Driver and Vehicle Licensing Agency).

                          Част 5. Притежателя, на който е регистрирано превозното средство

                          Част 5 съдържа имената и адреса на лицето, което е регистрирания текущ притежател на превозното средство, както и датата, на която превозното средство е придобито.

                          Част 6. Данни за ново лице, на което ще се регистрира превозното средство във Великобритания, или промяна на име/адрес

                          Използвайте Част 6 на Регистрационния документ, за да информирате DVLA (КАТ) при промяна на Вашето име, адрес или и двете.

                          Тази Част също се използва за да информирате DVLA (КАТ), че продавате на купувач с адрес във Великобритания, или че лично бракувате Вашето превозно средство. Законът изисква да им предоставите тази информация.

                          Популнете Част 6 при продажба/прехвърляне на Вашето превозно средство на физическо лице или на лице, което не е търговец на МПС (за определения на търговец на МПС вижте Част 9), като за целта лицата трабва да са с адрес във Великобритания.

                          Част 6 не се попълва, когато превозното средство се купува/продава за експорт. В този случай се попълва Част 11.

                          Част 6 не се попълва, когато превозното средство се продава на Търговец на МПС. В този случай се попълва Част 9.

                          Част 7. Промяна в данните на превозното средство

                          Използвайте Част 7, за да информирате DVLA (КАТ) за всички промени или корекции, които трябва да бъдат направени в данните на превозното средство. Например при модификация на автомобила по някакъв начин, смяна на двигател и други.

                          Част 8. Декларация

                          Декларациите можете да откриете в Част 8, 9 и 11 на Регистрационния документ.

                          Трябва да се подпише и да се въведе дата на Декларацията в Част 8, ако:
                          • променяте името си;
                          • променяте адреса си;
                          • променяте или коригирате данните за превозното средство;
                          • Вие лично бракувате превозното средство.


                          Подпис и дата се нанасят в Част 8 от продавача и купувача, ако превозното средство се прехвърля/продава на физическо лице или на лице, което не е Търговец на МПС.

                          Ако превозното средство се прехвърля/продава на Търговец на МПС се попълва, подписва и датира Част 9 (V5C/3).

                          Подпис и дата се нанасят в Част 11 (V5C/4) в случай, че превозното средство се изнася от страната за постоянно.

                          Ако не уведомите DVLA (КАТ), че сте продали, прехвърлили или изнесли превозното средство, Вие - регистрирания в талона прителжател - ще продължите да носите отговорност за него, въпреки че вече не е Ваше притежание.

                          Част 9. (V5C/3) Уведомление за продажба/прехвърляне на Търговец на МПС / Застраховател / Демонтажник, от Великобритания

                          Част 9 се попълва, подписва и датира, когато продавате/прехвърляте превозното си средство на Търговец на МПС с британски адрес.

                          За тази цел Търговец на МПС е:
                          • авто дилър;
                          • търговски агенти, които продават превозни средства на търг;
                          • застраховател, с който сте в спор;
                          • дилъри на превозни средства претърпели злополука;
                          • финансови дружества, които имат финансови интереси към превозното средство.


                          Част 10. (V5C/2) Приложение за новия притежател от Великобритания, на който се прехвърля превозното средство

                          Част 10 се попълва от продавача и се дава на купувача, ако превозното средство се прехвърля/продава на физическо лице или на лице, което не е Търговец на МПС, като за целта купувачът трябва да притежава адрес във Великобритания (Вижте Част 9, ако продавате или прехвърляте Вашето превозно средство на Търговец на МПС.)

                          Част 10 не трябва да се изпраща на DVLA (КАТ).

                          Когато превозното средство се продава/прехвърля на физическо лице или на лице, което не е Търговец на МПС, продавачът трябва да:
                          • напише имената и адреса на новото лице, на което ще се регистрира превозното средство в Части 6 и 10 на Регистрационния документ;
                          • напише датата на раждане на новия притежател, на който ще се регистрира превозното средство в Част 6 на Регистрационния документ, в случай че той е физическо лице;
                          • напише дата на продажба/прехвърляне на превозното средство в Части 6 и 10 на Регистрационния документ;
                          • отдели и предаде Част 10 от Регистрационния документ на купувача;
                          • върне остатъка от Регистрационния документ ( лист 1, части 1 - 8 ), попълнен с данните на новото лице, на което ще се регистрира превозното средство, на: DVLA, Swansea, SA99 1BA, за да уведоми промяна в регистрацията;
                          • се убеди, че декларацията в Част 8 е подписана и датирана правилно от страните;
                          • пропусне Части 9 и 11;


                          Купувача трябва да запази Част 10, която е валидна за период от 2 месеца - считано от датата на придобиване, до получаване на новия Регистрационен документ от DVLA(КАТ). Ако не получи Регистрационният документ до 6 седмици, трябва да свърже се с DVLA на телефон 08702400010.

                          Ако имате увреден слух и имате текстофон/миником, моля, позвънете на 01792766426.

                          Част 10 може да се използва като заместител на пълния Регистрационен документ за получаване на Road Tax за превозно средство от пощенски клонове или всички местни офиси на DVLA (КАТ).

                          Част 11. (V5C/4) Уведомление за дълготраен износ

                          Част 11 се попълва, ако превозното средство се изнася извън граница за повече от 12 месеца. Това се счита за дълготраен износ на превозни средства изнесени от Великобритания.

                          Ако Вие изнасяте превозно средство и сте регистрирания в свидетелството за регистрация притежател, трябва да:
                          • напишете дата на износ в клетка 4 на Част 11;
                          • подпишете и датирате Декларацията в Част 11;
                          • отделите Част 11 и да я върнете на: DVLA, Swansea, SA99 1BD;
                          • запазите Части 1-8 от Регистрационния документ и да ги вземете със себе си, тъй като те ще са Ви нужни за пререгистрация на МПС-то в чужбина;
                          • пропуснете Част 9 и 10.


                          Ако Вие сте продавач на превозно средство, което купувача възнамерява да изнесе извън граница, трябва да:
                          • напишете дата на износ в клетка 4 на Част 11;
                          • подпишете и датирате Декларацията в Част 11;
                          • отделите Част 11 и да я върнете на: DVLA, Swansea, SA99 1BD;
                          • предадете Части 1-8 от Регистрационния документ на новия купувач, тъй като те ще са му нужни за пререгистрация на МПС-то в чужбина;
                          • пропуснете Част 9 и 10.


                          Ако Вие сте купувач на превозно средство, което купувате с цел износ, трябва да вземете Части 1-8 от Регистрационния документ от продавача, тъй като те ще са Ви нужни за пререгистрация на МПС-то в чужбина.


                          Важни бележки

                          Разяснения за Постоянна регистрация

                          Въведена е система за постоянна регистрация с цел подобряване на съществуващите процедури по регистрация и издаване на документи. Задължение на лицата, на които има регистрирано превозно средство, е да уведомяват DVLA (КАТ), когато превозното средство е било продадено, прехвърлено, бракувано или изнесено. Ако не го направят, те ще продължат да носят отговорност за изплащане на данъци за превозното средство до момента, в който DVLA (КАТ) получи съответното уведомление. При получаване на уведомлението, DVLA (КАТ) ще издаде писмо за потвърждение на лицето, на което е било регистрирано превозното средство, в рамките на 4 седмици, в което се потвърждава, че той или тя вече не е регистрираното лице според регистрите на DVLA (КАТ). Трябва да пазите това писмо като потвърждение в случай, че получите по-нататъшна кореспонденция във връзка с превозното средство. Ако не получите писмото за потвърждение до 4 седмици, моля свържете се с Отдела за клиентски запитвания на телефон 0870 240 0010. Ако имате увреден слух и имате текстофон/миником, трябва да позвъните на 01792 766426.
                          DVLA (КАТ) ще издаде глоба на всяко лице, на което има регистрирано превозно средство, ако МПС-то е без Road Tax, освен когато е обявено Задължителното известие за спиране от движение (SORN).

                          За по-подробна информация, можете да посетите уебсайтa на DVLA (КАТ): www.direct.gov.uk/motoring

                          Формуляр V62 необходим за издаване на регистрационен документ V5C


                          Следват и няколко често задавани въпроси и тенхите отговори във връзка с английския регистрационен сертификат V5C.

                          Източник на статията:bglondon.com
                          Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 12-11-14, 08:51. Причина: грешка

                          Коментар


                          • От: Всичко относно ВНОС НА КОЛА ОТ АНГЛИЯ

                            Здравейте! Първо искам да отпrавя благодарности на хората до момента писали по темата. Доста ми се разясниха някои неща.

                            Аз планирах да си докарам от UK един Freelander, но не е толкова лесно колкото изглежда. От Германия по-миналата година си докарах едно Рено, но джипа има доста по-голям шанс да ме остави на пътя със сигурност, а и толкова много километри с десен волан си е опасно. Затова обмислям вариант да го докарат с автовоз, но цените май са дебели (към 1200лв. дочух).

                            Отделно, единствения евтин полет е сега на 28 март и не се знае кога няма и него да му вдигнат цената. Някой от вас ако има подобни идеи, предлагам да заминем заедно?

                            Исках и да питам, ако имам човек там, има ли как да я купи на мое име и да я качи на автовоза на фирмата с която се разбера да докарат джипа?

                            И последното ми питане е колко струва застраховката и пътния данък и има ли шанс собственика вече да ги е платил?

                            Коментар


                            • От: Всичко относно ВНОС НА КОЛА ОТ АНГЛИЯ

                              Защо реши да е Freelander, защото си чул, че е най-лесен за обръщане на волана ли (явно искаш да го обръщаш, щом те плашат някакви си 3000 км.)?!
                              Ти добре си попрочел тази тема, ама погледна ли и подраздела Land Rover?!
                              То са едни бензинови К-серия двигатели, то са едни раздатки, то са едни кардани, вискомуфи, диференциали! Всяко от изброените може да те остави още в Англия!

                              Айде да свършвам с Българския форум, и да минем към Американския!

                              Да, цените за автовоз са около 1200 лв, по-скоро започват от толкова, зависи кой ще ти я кара.
                              Да, ако имаш човек, той може да я купи на твое име, и да ти я изпрати. Но е малко рисковано, защото е леко незаконно.
                              Ако я караш с автовоз, не ти трябва застраховка и пътен данък, само трябва по някакъв начин да стигне от продавача до автовоза.
                              Пътен данък може и да има, т.е. старият собственик да го е платил. За Freelander e около 120 паунда за 6 месеца (минимален срок).
                              Застраховка със сигурност има, но тя си е на името на стария собственик, ти трябва да си купиш на твое име. Цената зависи от много фактори, не мога да ти кажа твърда цена.
                              За да я караш на самоход, трябва да има и МОТ.
                              Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

                              Коментар


                              • Re: Всичко относно ВНОС НА КОЛА ОТ АНГЛИЯ

                                Може ли някой да ми каже, колко горе-долу излиза докарването на кола от Англия на собствен ход (оправяне на документи, гориво, пътни такси...) ? Благодаря предварително
                                Извинявам се ако отговора го има някъде из темата
                                Grand Cherokee ZJ 94 5.2 + Rough Country 3.5" + BFG Mud Terrain KM2 31x10.5x15
                                0886/872-646

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X