Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Джип за експедиция?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Джип за експедиция?

    Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
    Ако беше писАл и конкретната марка , щех да кажа , че си Пенчо Втори .

    Ама така поне се получава гатанка , щото примерно :

    - макс. товар на покривния багажник на мойта Фронтера е поне 280 кила . Казвам "поне" щото на толкова съм го изпитвал
    - полезен товар : носи 1 тон без "Ох!" . Има колеги , които дори го надхвърлят - с камъни за вилата . Писано е .
    - е баш обема не го докарвам - със сгънати задни седалки прави кубик и нещо
    - и е минала покрай японските машини

    ... а сега малко по- сериозно : за това дето викаш че всичко става за експедиция е абсолютно вярно .
    То баба ви навремето все със ТЛК 120 е ходила на експедиция .

    Масовите експедиционни автомобили ( по язовири и чукари) бяха Москвич и Жигула . Даже хората на багажниците си караха кухненски маси , обърнати нагоре с краката , за да има място в тях да се събере наред с багажа и каса бира ( със стъклени шишета) и щайга с домати и краставици.

    А преходите не бяха по 80-100 км. на ден , а сутрин у 4.30 от Видин - и следобед на икиндия - на Китен !

    ..пък сега : "Охххх , ама Хеми ли да е или Патлор с 4 врати , или коя точно Тойота ...., че тоооо ...."

    ... а то лятото вече се изтъркули . И колегата изкърпил Паджерото и си му върви , ама кърши пръсти и тая година нема а се разхожда , щото мисли какво друго . И ше въздиша по природата , гледайки цветнни снимки .

    ...па ПаХерото нека а си стои у гаража в туй време.....

    аре лек ден от мене !

    Това повече ми прилича на обективизъм.
    Grand Cherokee WJ
    Dodge Caliber
    E 430 4-matic-T(S210)
    GLK

    Коментар


    • #77
      От: Джип за експедиция?

      Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
      - макс. товар на покривния багажник на мойта Фронтера е поне 280 кила . Казвам "поне" щото на толкова съм го изпитвал
      - полезен товар : носи 1 тон без "Ох!" . Има колеги , които дори го надхвърлят - с камъни за вилата . Писано е .
      - е баш обема не го докарвам - със сгънати задни седалки прави кубик и нещо
      - и е минала покрай японските машини
      То на теб ли да обяснявам как производителя изчислява макс натоварване и как са нещата в действителност.
      За останалите ще дам прост пример - колан за теглене 3 тона се къса на 21
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #78
        От: Джип за експедиция?

        Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение

        ...
        Колега, гледам ти обявата още от както я пусна.
        Джипа си е перфектен за това което искаш.
        Метай нови гуми и отивай да дишаш свеж въздух !
        ...
        Благодаря. Усещам как лека полека нещата отиват натам... Но така като гледам, май няма да е тази година, защото колегата много правилно го е казал...

        Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение

        ... а то лятото вече се изтъркули . И колегата изкърпил Паджерото и си му върви , ама кърши пръсти и тая година нема а се разхожда , щото мисли какво друго . И ше въздиша по природата , гледайки цветнни снимки .

        ...па ПаХерото нека а си стои у гаража в туй време.....

        Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
        Гагич, между 70-сетките има разлики, баш 70 е с много късо междуосие и вярно не става за експедиции. Следват 73 (на Румен), 76,78, които стават, че даже 78 май само за това става. Отделно от тях има на ресьори, на пружини, комбинирано и т.н., тоест избор голям. Обаче на думи, щото на практика нов такъв автомобил в ЕС не може да се регистрира, на вторичния пазар не се предлага, или ако се предложи е за реставрация ..... или на цена която ще откаже 99% от мераклиите. Излишен спор.
        За мен най лесния и удачен вариант е Y61 с RD28T и ТЛК 95 с 1KZ, по простата причина, че все още може да се намери читава такава машина и на сравнително поносима цена.
        Иначе, имат слаби места, особенно ТЛК със слабата предница и рейка, ама пълно щастие няма.
        Y61 с RD28T може и да се намери читава, но такива екземпляри, според мен, се предават от ръка на ръка "под масата". Защото има n на брой приятели, познати и роднини, които чакат за този екземпляр. Поне така си мисля де.

        Първоначално публикуван от Веселин Русев - Vesur Преглед на мнение
        Тошко,
        темата ти, в кратце е - с какъв джип да заменя паджерото за експедиции в рамките на България. Най-точния отговор, даден досега е:



        Ще се аргументирам, за да го подкрепя, разбира се.
        Виждал си, мисля, всички джипове, които участват в ежегодните ни юлски експедиции. Няма два еднакви модела. И никога не сме си задавали въпроса кой е най-подходящ за целта.

        Експедиционния джип е джипа ти, приготвен за експедиция. Това означава две неща - автономност и място за тази автономност. В нашите условия, говоря за страната, оптималния /да не кажа максималния/ дневен преход е 120 км, говорим за комбинация от хубав път и пресечен терен. От там нататък - мисли за автономност от 3-4 дни, макар, че за толкова километри дневно, всеки ден можеш да си набавяш необходимото по пътя.
        Витарата ми, къса база, знаеш, изкарва поне три дни, без да ми е необходимо абсолютно нищо, въпреки, че гледам да я зареждам с гориво всеки ден. Тя в никакъв случай не може да се нарече експедиционен автомобил, но съм направил така, че да побира всичко и нищо да не ми липсва. Не вози комфортно, няма климатик, но за двама без особени претенции е предостатъчна, а задния прозорец не е затрупан от багаж. Все се каня да напиша в някоя от темите за експедициите ни, какво съм натоварил в колата и все остава за друг път. По долу лепвам "паметката си" за товарене на багажа.
        1. Палатка - триместна
        2. Столове, маса, хамак
        3. Дюшек + компресор, спални чували, възглавници, чаршафи
        4. Ток – инвертор, удължител 220, удължител 12, разклонител 220
        5. УКВ + /зарядно/
        6. Вода – термобутилки, туби,
        7. Осветление – фенер, ЛЕД лента + акумулатор 7,4 АН, фенерче 12в, челник
        8. Брадва, лопата, мачете, бинокъл
        9. Гербер, мултитул
        10. Прибори – раница с чинии, чаши, ножове и вилици за 4-ма, тенджери, пластмасови тава/купа, термочаша,
        11. Батерии – 2А, 3А
        12. Таблет, Гармин, Холукс, лаптоп.
        13. Въже /фалина/ с блок и карабини, колан с шегели, полиспаст.
        14. Лекарства и комплект против ухапвания.
        15. Газова бутилка с котлон и пърлачка.
        16. Тента, помпа с маркуч 12в, душ, платнище
        17. Репелент на Мусовир, спирали
        18. Барбекю, щипки, шишове, запалителна течност и запалка.
        19. Дъждобрани.
        20. Инструменти - куфар, мултицет, компресор, дрелка.
        21. Хладилна чанта 12в, хладилник Waeco, пингвини, лед.
        22. Сапун, шампоан, тоалетни принадлежности
        23. Храна - месо, бира, ракия, хляб, кроасани, кренвирши, сухо, дъвки, подправки, клечки за зъби, цигари, тоалетна хартия, мокри кърпички, гъбичка и течен сапун.
        24. Мрежа товарна, малки колани, котки, верига
        25. Фотораница, зарядни, кабели
        26. Кафе и кафеварка
        27. Дървени въглища
        28. Тягов акумулатор 55АН.
        29. Туба с гориво, рез. масло, хидр. и спирачна течност
        30. Раниците с дрехите


        Списъка не е пълен, просто ми е паметка. Някои неща стоят в пригодени в джипката места постоянно, други са в джипа през летния сезон, когато често шетам надалеч, трети нося влача само на експедиции.

        Та така, ако си решил да сменяш паджерото - търси си читав джип. За експедиции, просто си го подготви, като намериш място за всичко, което ти /или може да/ потрябва. Комфортните кораби с мека возия са много по-практични за значително по-дълги преходи. А експедицията е такава, каквато си я направиш.
        Да, съгласен съм с теб. Важното е как човек ще си направи машината годна за експедиция според неговите желания. Колегата BatGeorgeone подхвърли идеята за ремарке, която не никак лоша, но тя може и на по-късен етап да се случи. Все пак трябва опит да се натрупа. Иначе съм се чудил тези инвертори, дали вършат полезна работа. Като съм си мислил преди за подобна експедиция, от време на време ми е хрумвало във въпросното ремарке да сложа един генератор и да имам ток в изобилие. Иначе този списък от нужните принадлежности е много полезен, за което ти благодаря! Доста от нещата не ми бяха в списъка, тъй като изобщо не ми е хрумвало за тях, но явно защото не съм се сблъсквал с това.

        Коментар


        • #79
          От: Джип за експедиция?

          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic
          ...
          Когато с компилацията си успееш да стигнеш безаварийно не до Иракли, а до Бургас и то по шосе, тогава ми се обади, да почерпиш.
          Провокираш ме да попиша и мааалко по-сериозно, ма то си е по темата.

          Прав си, че е компилация, но точно избрана и реализирана от мен.
          Та въпросната компилация концептуално е точно като твоята.
          Предният диф е DANA30 като твоя, но съм качил мост с полуоски които се слагат на 220 конското, които не знам как стоят като размер спрямо твоите.
          Задният ми диф е 4-сателитна DANA44 производство на Tongil, които правят трансмисии за военната и цивилна техника на Oshkosh.
          Скоростите са ми Tremec T5WC, които да с лост като на ЛАДА, а не със жила, и с конусно ролкови лагери, и можеш да видиш на какви мотори я слагат твоите любими хамериканци.
          Амортисьорите са ми двутръбни Каяби, най-големите които успях да вкарам, като, например, задните са от TLC100 като стеблото е дебело 17 или 18мм.
          Пружините ми са най-дългите и меки от LR (и не са Шитпарт ! ), като съм махнал стаб. щанга за по-добри ходове.
          Фланците ми са H&R за Toyota, и са по-скъпи от твойте джанти.
          Навсякъде съм със синтетика + металокерамика, като в дифовете съм със 85W140, което е и търсен ефект с 4-сателитният диф за зимата, като тогава карам само на задно, ако условията не са супер екстремни.
          Джипа е произведен на 14.9.1993 и е с всички екстри, включително климатроник и датчик за чистачките,
          и все още един от тези с най-ниско челно съпротивление.
          Купих го и специално заради оригиналният мерцедесов двигател, който е един от най-подходящите за работа с биодизел и/или олио.
          При замяната на мостовете смених ГП от 4.55 на 4.27 за да е по-добре на дълго, което не е проблем в гората щото раздатката ми е 2.48:1, а на магистрала се движи спокойно със 140-150 където двигателя си е баш в обороти и му е комфортно, а и стои доста добре, но не мисля че това е скоростта за такъв джип на пътя.
          За 20 000, на олио, съм сменил само 10л. 5W40, а ти се движиш само в карето "миФки, кафета, бензиностанциЙ и майстори", като м/у последните две изтъркА един комплект гуми.

          Та някой ден покарай малко по-леко, спести 2-3л. бензин, и с тия пати ела да почерпиш по кафе, тамън ше се посмееш колко ми е надраскан и очукан джипа.
          ПуснАл съм ти офертата отдавна !
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • #80
            От: Джип за експедиция?

            Първоначално публикуван от IvanVG Преглед на мнение
            Защо да пиша срещу него след като съм платил 7000лв+++ да карам такъв с лош външен вид и мнооого проблеми за решаване? За вътре между седалките без да искам да те обиждам се повози на още малко поне 10-тина автомобила и джипа(да добиеш усещане за комфорт) и тогава пак кажи че е широк отзад, че предните кори на вратите не са по-близко от приятното до теб като шофьор. В багажника с извадена резервна гума не се хваща почти нищо на дръпната щора, та колко да е голям тоя багажник?

            ....Няма да пиша повече, явно съм различен в тая дискусия. Като собственик на WJ казвам негови малко но съществени недостатъци. Явно обаче трябва да се казват големите плюсове. Ясно е че има плюсове иначе защо ще го имам?
            Като бивш собственик на WJ ще подкрепя, но не съвсем.

            Колата е проектирана с нисък таван, от което произтичат някои плюсове и минуси. Задния ред според мен не е тесен и дори е доста широк, неудобството идва от това, че няма никакво място за краката под предните седалки. Нещо което е абсурдно като решение за подобен автомобил.

            Намирам мястото на шофьора за задоволително.

            Щората в багажника седи ниска спрямо дъното. Това пак е решение продиктувано от дизайна, защото страничната линия на нивото на прозорците е относително права, което пропорционално отива на джипа. На пръв поглед багажника може да изглежда по-малък от очакваното, но си има място до тавана, като големина може би бих го сравнил с октавия комби. Иначе при вариант с газова уредба, коя да е кола ще е със значително намален обем. Моя беше с газова на мястото на резервната гума и при по-далечни пътувания или при излизане извън пътя мятах резервната гума в багажника, заедно с един органайзер в който имаше неща от първа необходимост (крик, компресорче, авариен комплект, въже и др.), отделно детска количка и така се принудих да взема така наречения автобокс. В края на краищата не смятам, че багажника е токова малък, а по-скоро кофти комбинация от джип с пълноразмерна гума под кората в багажника плюс газова уредба.

            Имам снимка на WJ с LC95, с едни и същи гуми....е значително по-голямото купе на LC си казва думата.

            Коментар


            • #81
              От: Джип за експедиция?

              Добре казано, аз все пак се возя от скоро Съвета за WJ е да се пробва, но да се внимава с това което написахме с колегата.

              Има по-широки джипове, но те ще вървят с други компромиси. Колегата да си прецени кои са топ 3-5 за него и тогава отново да се включим със съвети за оборудване и двигател.

              Коментар


              • #82
                От: Джип за експедиция?

                Днес отново реших да прозвъня някоя друга обява за Патрул и отново получих коментар от сорта на: "... главата е сменяна, защото нали знаете, че все пак Патрулите пукат глави...". Викам си на акъла, че всяка кола може да спука глава, много зависи от карането. Имам чувството, че повечето хора, които си купуват Патрул и си мислят, че купуват танк. Но все пак да приемем, че главите на Патрулите се пукат по-често, не може ли да се предотврати пукането на глава с почистване на охладителната система, смяна на охладителната течност, смяна на всички меки връзки, смяна на термостат, смяна на радиатор и най-вече с нормално каране, а не в лютеницата?

                Коментар


                • #83
                  От: Джип за експедиция?

                  Първоначално публикуван от c0dy^ Преглед на мнение
                  Днес отново реших да прозвъня някоя друга обява за Патрул и отново получих коментар от сорта на: "... главата е сменяна, защото нали знаете, че все пак Патрулите пукат глави...". Викам си на акъла, че всяка кола може да спука глава, много зависи от карането. Имам чувството, че повечето хора, които си купуват Патрул и си мислят, че купуват танк. Но все пак да приемем, че главите на Патрулите се пукат по-често, не може ли да се предотврати пукането на глава с почистване на охладителната система, смяна на охладителната течност, смяна на всички меки връзки, смяна на термостат, смяна на радиатор и най-вече с нормално каране, а не в лютеницата?
                  Патрулите пукат глави най-вече в резултат на експлоатация от тъпи дзифтари, които "икономисват" от поддръжка на охладителната система. Когато радиаторът и виското са читави, а системата чиста, глава трудно се пука и при ненормално каране.
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #84
                    От: Джип за експедиция?

                    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                    Патрулите пукат глави най-вече в резултат на експлоатация от тъпи дзифтари, които "икономисват" от поддръжка на охладителната система. Когато радиаторът и виското са читави, а системата чиста, глава трудно се пука и при ненормално каране.
                    Има и друго - патрула над 100-110 продължително време не става и ако някой го сбърка с магистрална бегачка бързо става тотал щета. След яко юркане е добре да се остави на празен ход десетина минути поне. Истинско виско и промит радиатор са задължителни. Добре е и тоя дето е барал гнп-то да е бил в час щото и от това прегряват. Иначе аз от два лични, на моето каране, спукани глави 0.
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • #85
                      Джип за експедиция?

                      Е как този миниатюрен двигател да се пукне глава на това туловище. Просто е малък и толкова. И за какви експедиции говорим, щом ще се притесняваш да вдигнеш 100 по магистрала. Колко е бюджета всъщност? Защото аз с такъв патрол да се получат нещата ги виждам около 15к само за старт.
                      Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                      Drag Grand Canyon Daily
                      Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                      LZ1JYM

                      Коментар


                      • #86
                        От: Джип за експедиция?

                        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                        Toyota Landcruiser 78 Troop Carrier

                        [ATTACH=CONFIG]877853[/ATTACH]
                        Охх, че приятна количка за пътешествия Направо си я представих накичена и с каяка отгоре
                        Real Recognize Real

                        Коментар


                        • #87
                          От: Джип за експедиция?

                          Моята гледна точка:
                          Живея във Варна (както и колегата пуснал темата) а обичам планините и експедицийките там.
                          Най близката висока планина (Централен Балкан) е на 350 км а другите интересни мене са на средно 450-500 км от Варна.
                          За какво ми е експедиционен джип който се движи с максимална скорост 80 км/час ?
                          Когато максималната е 80 средната е 50
                          Може би трябва да го оставя да стои някъде по софето и да си джиткам до там с лекия автомобил
                          Да ама аз си стигам до софето за 4-5 часа без усилия и с много почивки.
                          Толкова от мен
                          Поздрави
                          Land Rover Discovery II, V8 4.0
                          VW Golf VI variant
                          Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                          Коментар


                          • #88
                            От: Джип за експедиция?

                            Гледни точки много Росене.
                            Ако ще ходиш до София самолета е най-бързия начин.
                            Ако ще се наслаждаваш на експедицийка то Емине-Централен Балкан по билото е интересна възможност. Средната скорост е според зависи. С Голф не става, обаче с Патрул мисля, че ще стане

                            Не мога да препоръчам джип, всичко си зависи от конкретните нужди.
                            Toyota Land Cruiser BJ70 1985
                            Lexus LS430

                            Коментар


                            • #89
                              От: Джип за експедиция?

                              Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
                              Е как този миниатюрен двигател да се пукне глава на това туловище. Просто е малък и толкова. И за какви експедиции говорим, щом ще се притесняваш да вдигнеш 100 по магистрала. ...
                              Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                              Моята гледна точка:
                              Живея във Варна (както и колегата пуснал темата) а обичам планините и експедицийките там.
                              Най близката висока планина (Централен Балкан) е на 350 км а другите интересни мене са на средно 450-500 км от Варна.
                              За какво ми е експедиционен джип който се движи с максимална скорост 80 км/час ?
                              ...
                              А вземете спрете да говорите за коли, които не познавате! Навъдили се тук едни магистрални бегачи - нема отърване! Погледнах си ГПС-траковете от последната голяма разходка в Родопите. По магистралата - средна скорост 102 км/ч. И то не защото двигателят не можеше повече или съм се притеснявал да не хвърля глава, ами след години бъхтане по хард разходки и състезания Патрулът се беше пораздрънкал и при по-висока скорост се появяваше един неприятен вибрациЙ. Отделно, дето при скорости повечко над 100 апетитът му става солиден, като на всеки уважаващ себе си трикрилен гардероб.
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар


                              • #90
                                От: Джип за експедиция?

                                turtey:
                                ".... патрула над 100-110 продължително време не става и ако някой го сбърка с магистрална бегачка бързо става тотал щета"

                                Чавдар (V93)
                                "По магистралата - средна скорост 102 км/ч"

                                а сега де
                                Land Rover Discovery II, V8 4.0
                                VW Golf VI variant
                                Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X