Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Джип за експедиция?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    Джип за експедиция?

    Ето ви обем.

    Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
    Drag Grand Canyon Daily
    Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
    LZ1JYM

    Коментар


    • #62
      От: Джип за експедиция?

      Какво е това?
      Real Recognize Real

      Коментар


      • #63
        От: Джип за експедиция?

        Toyota Landcruiser 78 Troop Carrier

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:78.png
Прегледи:1
Размер:813.9 КБ
ID:5723480
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #64
          От: Джип за експедиция?

          Ще се опитам да отговоря на колкото се може повече коментара...

          Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
          По време не дълги пътувания нуждата от климатик се изразява в следното, това според мен:

          1. Преходи по земен път където земята е суха и много прашна, това са селските пътища в България, нивите, и такива пътища има много в Испания, Франция и т.н. Там НЕ може просто да караш на отворени прозорци защото ще станеш като миньор и ще плюеш прах и пясък след точно 15 секунди а на 30+ градуса жега вътре в колата ще е поне 50, тоест климата е задължителна.

          2. Преходи по равни места където има селскостопански животни, примерно в България Южното черноморие с многото крави, около реките и т.н. където има много мухи и комари, имам снимка как на Ферозата ми преди години около Варвара бяха накацали стотици конски мухи, едно ухапване е зверска болка а десетки сигурно ще те вкарат в болница, това ми се струва още едно основание за клима.

          3. Дълги преходи когато е нужно да се кара в жега повече от 6-8 часа, защото според мен 6-7 часа без климатик в жегата ти изпиват соса и си разбит 10 пъти повече от колкото ако караш 10-12+ часа нон стоп но на 21-22 градуса комфортно и културно като белите хора, това последното го тествах преди няколко дни, 4-5 часа без клима и трябваше да почна да се наливам с ред бул и кафета, пуснах климата и на следващия ден минах над 1300+ километра все едно е разходка в парка.

          4. И последно но не по значение, малки деца - ако има деца, всяка температура в автомобила над 26-27 градуса става опасна според мен; аз преди 1-2 месеца си прегрях бебенцето и то защото жена ми мънкаше типично по старо-български как духало студено, как щяло да настине бебето, е не настина но прегря и после цяла нощ седяхме в Спешно Отделение, преди години с Пежо 405 без клима бях прегрявал дъщеря ми поне два пъти, но виж до сега никога не съм простивал или простивал децата си от климатик.

          Моите две стотинки...
          Абсолютно подкрепям! Тази година направих една обиколка из България по работа за една седмица. Километрите на ден не бяха много, но бях със служебната кола, която има климатик. Ами доста приятно се живее вътре.

          Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
          Вземи си Бензиново Диско 2 В8 - компромис между Патрул и Пахеро
          Подържа 150 на темпомат на магистрала.
          Извън пътя не е като Патруля ама е по добре от Пахерото като клирънс и геометрия (по късо междуосие).
          По малко гние и по лесно се намират неръждиви екземпляри.
          Трябва да му изведеш централен блокаж, гуми 31-ци с малък лифт и толкова.
          Газовите бутилки се преправят под багажника с махане/рязане на резервоара.
          Частите са в пъти по достъпни и ефтини.

          За Варна предлагам огледи на моето (подготвено) и на приqтел (оригинално)

          Поздрави
          По принцип не съм особен фен на бензиновите автомобили/джипове. Относно Диското нямам наблюдение, понеже не съм се интересувал от тях, но ако проявя интерес, може да огледам тези две предложения. За мен колкото по-ниска е скоростта, толкова по-добре. Нямам желание да хвърча по магистрали със 150+ км/ч. Около 80-90 км/ч. е най-добре според мен, особено ако пътят второстепенен и надолу. Защото идеята ми е да видя колкото се може повече неща, а с такава скорост нищо няма да видя, хаха. За гниенето сигурно е така, най-вероятно по-малко гният. Мен ме е яд, че си играх Паджерото да го кърпя, вместо да го продам на много по-ниска цена, когато беше в по-лошо състояние.

          Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
          ... и моите 2 стотинки :

          Това за което говориш го правим една разнородна група всяка година ( членове на Форума) от 7-8 години насам до всички тъмни кътчета на рОдината : моя милост с късата Фронтера , Диско -1 и Паджеро . Това с жени , деца и над половин тон багаж общо. Приятелчето с Паджерото беше с дълга база и после си купи късо ( супер селект ) с надеждата за по- нисък разход . После се убеди , че дългата база е по-добрия вариант.

          .... та имам поглед върху нещата

          Ще отбележа само няколко основни момента :

          1. С 200 кила багаж и групово каране ( винаги се съобразяваш с останалите) - за скорости по асфалт над 80-90 км./ч. забрави . То и всъщност не си тръгнал на състезание , а на разходка за кеф. Още повече ако си с кални гуми ( ако още не си с такива , скоро ше те засърбят пръстите върху портфейла за тях ) .

          2. Тъй като придвижването ще е и по пресечени местности ( хеле пък ако карането по черно преобладава ) , за разхода ще трябва да претръпнеш предварително , независимо дали си на газ ,бензин ,нафта или космическа енергия .

          3. При наличието на няколко джипки лебедката не е задължителна ( освен ако не търсите екстремни изживявания от рода : "влизаме , па докъде стигнеме ! Трактори има навсякъде " ).

          4. Климатика е благинка ! Не е необходимо при околна температура 30 градуса да го настроиш на "замръзване" . Просто до 5-6 градуса по- ниска температура в купето е напълно достатъчна да се чувстваш комфортно.

          ....така че ти решаваш , но щом си си стегнал машинката - карай и се кефи на природата. Така бих направил аз на твое място де
          Разходът изобщо не ме притеснява. Нито съм милионер, нито съм нефтен магнат, но в тази среда (офроуд средата) според мен разходът на гориво би трябвало да е на последно място, имайки впредвид многото други проблеми, които могат да се появят. За скоростта съм напълно съгласен. Всички да се движат в една колона с една нормална за всички скорост. За кални гуми все още не съм приритал, но може и до там да се стигне, хаха. Иначе в момента предпочитам 31-ци АТ. За климатика вярно, че си е екстра, но дава много голям комфорт, било то при дълго или при не чак толкова дълго пътуване. И аз искам да се порадвам на природата, но явно няма да е тази година, тъй като съм все още в "размисли и страсти". Иначе наскоро ми се наложи да натоваря Паджерото със седем души, както и багаж на тавана. В такава ситуация ми се иска направо да се отправим към някоя висока точка на България с хубава гледка, да направим едно барбекю, бирите, музиката и това е. Но уви.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2016-08-14 17.26.40.jpg
Прегледи:2
Размер:117.9 КБ
ID:5723479

          Първоначално публикуван от PIT BULL Преглед на мнение
          Патруля е машина та дрънка -спор по това няма .Обаче щом си стегнал Паджерото ,по добре карай него.Добър Патрол си е цифра,дори малките деца знаят ,че е жива легенда ,но вземеш ли някоя морга ,замаскирана за продажба,вместо да даваш пари за пържоли,гориво и да пиеш бира край някой язовир,ще киснеш в някой сервиз! Гледай да не направиш подарък на някой да дадеш питомното,пък да отървеш някой от дивото.Поздрави и решението си е твое в крайна сметка.Поздрави
          Имайки впредвид огледите, които направих на Патрулите до момента, не съм особено доволен. Хората здраво са ги карали, карали и после пускат да се продават. Не казвам, че моето Паджеро е перфектно, но поне знам какво съм правил по него през последните 7 години и знам горе-долу какво да очаквам да се ремонтира в бъдеще. А с тези Патрули ще съм малко със завързани очи в началото.

          Първоначално публикуван от IvanVG Преглед на мнение
          Теракан е добра алтернатива на всички нужди. Понеже не е jeep, nissan, g-klass не е масов, екземпляри в добро състояние има. Може достатъчно за цената си. Гранд WJ ще е тесен за дълга експедиция и за мен не покрива определението къща. Паджерото си гние, харчи, няма нормален топ спиид от 120-140км/ч. Фронтера с 3,2 бензин е подходяща ширина, но съм карал само дизелова. Това което ме дразни е твърдия съединител автомата е задължителен. Стара Тойота за много път също не е опция.

          Май в теракан чисто като идея намирам много от необходимото. Разбирасе в горе-долу 10 000лв за готова машина за ползване.
          Относно изброените джипове нямам преки наблюдения. За Паджерото е ясно, че гние и скоростта му е ниска. Аз съм го изкърпил и скоростта ме задоволява. Само не знам защо така ме влече целия преден мост, а не тези полуоски. Вярно е, че возията е по-приятна с полуоски, но някаси ме привлича целия преден мост. Може би това е една от причините да поискам Патрул. Даже преди време си мислех, че няма да е трудно да сложа цял преден мост на Паджерото, но си е голям филм и не видях смисъл. Въртеше се едно Паджеро из интернет пространството с цял преден мост, но не знам кой, как и защо го е правил и дали е получил това, за което го е направил.

          В крайна сметка ми трябва здрав джип, в който няма да се притеснявам да стигна от т. А до т. Б. Вярно, че и в новите автомобили няма нищо на 100% сигурно, но все пак. Размислите продължават...

          Коментар


          • #65
            От: Джип за експедиция?

            Първоначално публикуван от Пламен С Преглед на мнение
            Сигурно идеята е да се пише против Гранда.Иначе за вътре между седалките и за багажника е пълна глупост.
            Защо да пиша срещу него след като съм платил 7000лв+++ да карам такъв с лош външен вид и мнооого проблеми за решаване? За вътре между седалките без да искам да те обиждам се повози на още малко поне 10-тина автомобила и джипа(да добиеш усещане за комфорт) и тогава пак кажи че е широк отзад, че предните кори на вратите не са по-близко от приятното до теб като шофьор. В багажника с извадена резервна гума не се хваща почти нищо на дръпната щора, та колко да е голям тоя багажник?

            ....Няма да пиша повече, явно съм различен в тая дискусия. Като собственик на WJ казвам негови малко но съществени недостатъци. Явно обаче трябва да се казват големите плюсове. Ясно е че има плюсове иначе защо ще го имам?

            Коментар


            • #66
              От: Джип за експедиция?

              Първоначално публикуван от c0dy^ Преглед на мнение
              Относно изброените джипове нямам преки наблюдения. За Паджерото е ясно, че гние и скоростта му е ниска. Аз съм го изкърпил и скоростта ме задоволява. Само не знам защо така ме влече целия преден мост, а не тези полуоски. Вярно е, че возията е по-приятна с полуоски, но някаси ме привлича целия преден мост. Може би това е една от причините да поискам Патрул. Даже преди време си мислех, че няма да е трудно да сложа цял преден мост на Паджерото, но си е голям филм и не видях смисъл. Въртеше се едно Паджеро из интернет пространството с цял преден мост, но не знам кой, как и защо го е правил и дали е получил това, за което го е направил.
              Ако не ти е тесен WJ е страхотна машина с малко тъпи монополи по поддръжката. Моторите са чудесни без 3,1тди, въпреки че като човек в бранша ти казвам че изморена кола с най-хубавия мотор ще те откаже много повече от свежа кола с най-лошия. След Паджеро може да не ти се види толкова тесен WJ спрямо на мене след А6 Погледни ги също са на цял мост, и позволяват 120-140км/ч което си е предимство. Системите с постоянно 4х4 са добри, и предлагат чудесен баланс между динамика и разход.

              Коментар


              • #67
                От: Джип за експедиция?

                Първоначално публикуван от c0dy^ Преглед на мнение
                Нямам желание да хвърча по магистрали със 150+ км/ч. Около 80-90 км/ч. е най-добре според мен.
                Дай поне с 90-100, че така ще пречиш на товарния трафик.

                Коментар


                • #68
                  От: Джип за експедиция?

                  ...
                  ...
                  Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                  Такаа, отваряме http://expeditionportal.com/forum/ и кво да видим - хората правят експедиционни машини на практика от сичко
                  Света е шарен - не знам що някой се опита да намери единственото вярно и ултимативно решение
                  Ако трябва да съм по-сериозен, абсолютно съм съгласен.
                  Всеки може да направи каквото си иска от всичко,
                  стига да има достатъчно желание и пари.

                  ...
                  Колега, гледам ти обявата още от както я пусна.
                  Джипа си е перфектен за това което искаш.
                  Първоначално публикуван от c0dy^ Преглед на мнение
                  [ATTACH=CONFIG]877852[/ATTACH]
                  ...
                  Метай нови гуми и отивай да дишаш свеж въздух !


                  ...
                  Първоначално публикуван от IvanVG Преглед на мнение
                  Защо да пиша срещу него след като съм платил 7000лв+++ да карам такъв с лош външен вид и мнооого проблеми за решаване? За вътре между седалките без да искам да те обиждам се повози на още малко поне 10-тина автомобила и джипа(да добиеш усещане за комфорт) и тогава пак кажи че е широк отзад, че предните кори на вратите не са по-близко от приятното до теб като шофьор. В багажника с извадена резервна гума не се хваща почти нищо на дръпната щора, та колко да е голям тоя багажник?

                  ....Няма да пиша повече, явно съм различен в тая дискусия. Като собственик на WJ казвам негови малко но съществени недостатъци. Явно обаче трябва да се казват големите плюсове. Ясно е че има плюсове иначе защо ще го имам?
                  Колега, евалла за споделеното мнение, че повечето пишещи са се пенчовизирали, и само си фАлат гаргите, а това не помага на никой.
                  Не е лошо да има и малко обективизъм.
                  Последно редактирано от Чавдар (V93); 19-08-16, 17:58.
                  ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                  Коментар


                  • #69
                    От: Джип за експедиция?

                    Гагич, между 70-сетките има разлики, баш 70 е с много късо междуосие и вярно не става за експедиции. Следват 73 (на Румен), 76,78, които стават, че даже 78 май само за това става. Отделно от тях има на ресьори, на пружини, комбинирано и т.н., тоест избор голям. Обаче на думи, щото на практика нов такъв автомобил в ЕС не може да се регистрира, на вторичния пазар не се предлага, или ако се предложи е за реставрация ..... или на цена която ще откаже 99% от мераклиите. Излишен спор.
                    За мен най лесния и удачен вариант е Y61 с RD28T и ТЛК 95 с 1KZ, по простата причина, че все още може да се намери читава такава машина и на сравнително поносима цена.
                    Иначе, имат слаби места, особенно ТЛК със слабата предница и рейка, ама пълно щастие няма.

                    Коментар


                    • #70
                      От: Джип за експедиция?

                      Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                      Гагич, между 70-сетките има разлики, баш 70 е с много късо междуосие и вярно не става за експедиции.
                      ...
                      Иначе, имат слаби места, особенно ТЛК със слабата предница и рейка, ама пълно щастие няма.
                      Благодаря, Андро. Аз да припомня откъде тръгна хм... "дискусията":
                      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                      Първоначално публикуван от sonda Преглед на мнение
                      Първоначално публикуван от IvanVG Преглед на мнение
                      Стара Тойота за много път също не е опция.
                      Рядко се публикуват тук такива бисери...,дано са все по-рядък проблясък...
                      Що бисери, бря? Ти имаш ли нерви (и бъбреци) да пътуваш със 70-ка 400 км.?
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • #71
                        От: Джип за експедиция?

                        Тошко,
                        темата ти, в кратце е - с какъв джип да заменя паджерото за експедиции в рамките на България. Най-точния отговор, даден досега е:

                        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                        Такаа, отваряме http://expeditionportal.com/forum/ и кво да видим - хората правят експедиционни машини на практика от сичко
                        Света е шарен - не знам що някой се опита да намери единственото вярно и ултимативно решение
                        Ще се аргументирам, за да го подкрепя, разбира се.
                        Виждал си, мисля, всички джипове, които участват в ежегодните ни юлски експедиции. Няма два еднакви модела. И никога не сме си задавали въпроса кой е най-подходящ за целта.

                        Експедиционния джип е джипа ти, приготвен за експедиция. Това означава две неща - автономност и място за тази автономност. В нашите условия, говоря за страната, оптималния /да не кажа максималния/ дневен преход е 120 км, говорим за комбинация от хубав път и пресечен терен. От там нататък - мисли за автономност от 3-4 дни, макар, че за толкова километри дневно, всеки ден можеш да си набавяш необходимото по пътя.
                        Витарата ми, къса база, знаеш, изкарва поне три дни, без да ми е необходимо абсолютно нищо, въпреки, че гледам да я зареждам с гориво всеки ден. Тя в никакъв случай не може да се нарече експедиционен автомобил, но съм направил така, че да побира всичко и нищо да не ми липсва. Не вози комфортно, няма климатик, но за двама без особени претенции е предостатъчна, а задния прозорец не е затрупан от багаж. Все се каня да напиша в някоя от темите за експедициите ни, какво съм натоварил в колата и все остава за друг път. По долу лепвам "паметката си" за товарене на багажа.
                        1. Палатка - триместна
                        2. Столове, маса, хамак
                        3. Дюшек + компресор, спални чували, възглавници, чаршафи
                        4. Ток – инвертор, удължител 220, удължител 12, разклонител 220
                        5. УКВ + /зарядно/
                        6. Вода – термобутилки, туби,
                        7. Осветление – фенер, ЛЕД лента + акумулатор 7,4 АН, фенерче 12в, челник
                        8. Брадва, лопата, мачете, бинокъл
                        9. Гербер, мултитул
                        10. Прибори – раница с чинии, чаши, ножове и вилици за 4-ма, тенджери, пластмасови тава/купа, термочаша,
                        11. Батерии – 2А, 3А
                        12. Таблет, Гармин, Холукс, лаптоп.
                        13. Въже /фалина/ с блок и карабини, колан с шегели, полиспаст.
                        14. Лекарства и комплект против ухапвания.
                        15. Газова бутилка с котлон и пърлачка.
                        16. Тента, помпа с маркуч 12в, душ, платнище
                        17. Репелент на Мусовир, спирали
                        18. Барбекю, щипки, шишове, запалителна течност и запалка.
                        19. Дъждобрани.
                        20. Инструменти - куфар, мултицет, компресор, дрелка.
                        21. Хладилна чанта 12в, хладилник Waeco, пингвини, лед.
                        22. Сапун, шампоан, тоалетни принадлежности
                        23. Храна - месо, бира, ракия, хляб, кроасани, кренвирши, сухо, дъвки, подправки, клечки за зъби, цигари, тоалетна хартия, мокри кърпички, гъбичка и течен сапун.
                        24. Мрежа товарна, малки колани, котки, верига
                        25. Фотораница, зарядни, кабели
                        26. Кафе и кафеварка
                        27. Дървени въглища
                        28. Тягов акумулатор 55АН.
                        29. Туба с гориво, рез. масло, хидр. и спирачна течност
                        30. Раниците с дрехите


                        Списъка не е пълен, просто ми е паметка. Някои неща стоят в пригодени в джипката места постоянно, други са в джипа през летния сезон, когато често шетам надалеч, трети нося влача само на експедиции.

                        Та така, ако си решил да сменяш паджерото - търси си читав джип. За експедиции, просто си го подготви, като намериш място за всичко, което ти /или може да/ потрябва. Комфортните кораби с мека возия са много по-практични за значително по-дълги преходи. А експедицията е такава, каквато си я направиш.
                        Харесвам хората с претенции. В повечето случаи са ужасно забавни.

                        www.facebook.com/BgOffroadPhotographer

                        Коментар


                        • #72
                          От: Джип за експедиция?

                          Ако ще се избира нещо различно от пахерото да дам малко данни:
                          - полезен товар 650 кг, макс товар на покривен багажник 200 кг, товарно пространство 2250 л - и не е японска колата

                          Много ли е малко ли е - не знам ама то от там се почва според мен. След това идва избор на двигател според предпочитанията и после и тип задвижване и окачване.
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • #73
                            От: Джип за експедиция?

                            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                            Ако ще се избира нещо различно от пахерото да дам малко данни:
                            - полезен товар 650 кг, макс товар на покривен багажник 200 кг, товарно пространство 2250 л - и не е японска колата

                            Много ли е малко ли е - не знам ама то от там се почва според мен. След това идва избор на двигател според предпочитанията и после и тип задвижване и окачване.
                            Въртиш сучеш, все към ХЕМИ биеш, ето го на, законово вътре СРТ'то носи 650 кг полезен товар и влачи ремарке/каравана до 2500кг - http://m.jeep.com/en/towing_payload/2012/

                            Аз преди време не знаех, че за експедиция трябва голям джип и с Ферозата, и то жена ми караше, че ми бяха сложили книжката на трупчета за месец минах 2500км из българия за 4-5 денонощия, веднъж хванах жена ми да кара със 140км/ч по пътя за Бургас същата дръглива Фероза.

                            С Чероки бензин/газ също минахме с бебето към 2-3000КМ из България, с жена, тъща, колички и всичките му салтанати, е верно дадох над 1300лв за гориво но значителна част от пътя пак беше по черно, извън асвалта, имах обаче огромен и здрав покривен багажник, Спарки ми го направи и почти 250кг сме качвали без грижи(двама дебели ловци на гюме).

                            Никой не казва друго нещо - ремарке, масово вече виждам печените в туризма да влачат ремаркета, лекички, мънички, побират колкото и дори повече от стандартен багажник, според мен увеличават удобството многократно и струват по-малко от чифт гуми втора ръка. Според мен с ремарке всеки автомобил може да стане експедиционен, така не товариш окачването и увеличаваш товароносимостта и комфорта + ставаш още повече независим защото носиш повече гориво, хладилник, инструмент, вода и т.н.
                            Бъдете живи и здрави!

                            Коментар


                            • #74
                              От: Джип за експедиция?

                              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                              Ако ще се избира нещо различно от пахерото да дам малко данни:
                              - полезен товар 650 кг, макс товар на покривен багажник 200 кг, товарно пространство 2250 л - и не е японска колата .... .
                              Ако беше писАл и конкретната марка , щех да кажа , че си Пенчо Втори .

                              Ама така поне се получава гатанка , щото примерно :

                              - макс. товар на покривния багажник на мойта Фронтера е поне 280 кила . Казвам "поне" щото на толкова съм го изпитвал
                              - полезен товар : носи 1 тон без "Ох!" . Има колеги , които дори го надхвърлят - с камъни за вилата . Писано е .
                              - е баш обема не го докарвам - със сгънати задни седалки прави кубик и нещо
                              - и е минала покрай японските машини

                              ... а сега малко по- сериозно : за това дето викаш че всичко става за експедиция е абсолютно вярно .
                              То баба ви навремето все със ТЛК 120 е ходила на експедиция .

                              Масовите експедиционни автомобили ( по язовири и чукари) бяха Москвич и Жигула . Даже хората на багажниците си караха кухненски маси , обърнати нагоре с краката , за да има място в тях да се събере наред с багажа и каса бира ( със стъклени шишета) и щайга с домати и краставици.

                              А преходите не бяха по 80-100 км. на ден , а сутрин у 4.30 от Видин - и следобед на икиндия - на Китен !

                              ..пък сега : "Охххх , ама Хеми ли да е или Патлор с 4 врати , или коя точно Тойота ...., че тоооо ...."

                              ... а то лятото вече се изтъркули . И колегата изкърпил Паджерото и си му върви , ама кърши пръсти и тая година нема а се разхожда , щото мисли какво друго . И ше въздиша по природата , гледайки цветнни снимки .

                              ...па ПаХерото нека а си стои у гаража в туй време.....

                              аре лек ден от мене !
                              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                              Коментар


                              • #75
                                От: Джип за експедиция?

                                Аз съм обикалял България надлъж и на нашир с Москвич. Та може със сичко както вече казах.
                                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X