Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ТЛК 120 съвети и препоръки за безпроблемна експлоатация.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: ТЛК 120 съвети и препоръки за безпроблемна експлоатация.

    Всички казват, че ръчните за 120ка е голяма грешка, то и по книжка разхода е по-голям, а заради голямия въртящ момент, камо ли ако са 204/500 ръчните мелят съединители. При положение, че автомата не дава ядове, а и е по-икономичен ръчни не виждам защо да си купи човек.

    Коментар


    • #62
      От: ТЛК 120 съвети и препоръки за безпроблемна експлоатация.

      Да, наистина автоматикът е чудесен. Целият ТЛК 120 е прекрасен.
      Проблемни са ТМ Ауто и българският дизел...
      Последно редактирано от TLC14; 24-11-11, 22:51.

      Коментар


      • #63
        От: ТЛК 120 съвети и препоръки за безпроблемна експлоатация.

        Момчета, дайте акъл как да махна капака на резервната гума ?
        Ключалката не е отваряна и е клеясала вчера я мъчих пръсках с спрейове на Wurth и разни други и в крайна сметка успях да вкарам ключа, но немога да завъртя въобще...

        Коментар


        • #64
          От: ТЛК 120 съвети и препоръки за безпроблемна експлоатация.

          Първоначално публикуван от Rady1st Преглед на мнение
          ...Новия модел дюзи май били и на друг производител и го нямали проблема с "пикаенето" , който дупчи буталата и е може би най-големия проблем за 120ката. ....
          Разкажи моля по-подробно, какво си чул за този проблем.
          Доколкото разбирам, дюзата не запушва и започва да пропуска гориво през целия период.
          Вътре в цилиндъра се получава нещо като "воден удар", само че с нафта. Вследствие на високото налягане, челото на буталото се пробива. Това ли е ?
          Не трябва ли да има автоматика, за спиране на двигателя някъде в блока за управление, мисля че е "Дензо" ?
          Последно редактирано от Nik Nikolov; 20-12-11, 13:58.
          Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

          Коментар


          • #65
            От: ТЛК 120 съвети и препоръки за безпроблемна експлоатация.

            Въпроса на mi6el за парното е преместен тук:
            TLC 120 - парното духа топло само в движение

            Коментар


            • #66
              От: ТЛК 120 съвети и препоръки за безпроблемна експлоатация.

              Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
              Разкажи моля по-подробно, какво си чул за този проблем.
              Доколкото разбирам, дюзата не запушва и започва да пропуска гориво през целия период.
              Вътре в цилиндъра се получава нещо като "воден удар", само че с нафта. Вследствие на високото налягане, челото на буталото се пробива. Това ли е ?
              Не трябва ли да има автоматика, за спиране на двигателя някъде в блока за управление, мисля че е "Дензо" ?
              Това, което аз знам е, че дюзата има 8 отвора - с времето се запушват и пръска през само 1 отвор и се получава нещо като електрожен.
              А при изгасен двигател също може да се появи капане от дюзата в цилиндъра, но резултата е бял облак и изклопване при палене.
              Все пак трябва да спомена, че не съм сигурен в информацията ми. Ще помоля Джамбазов да сподели мнението си

              Коментар


              • #67
                От: ТЛК 120 съвети и препоръки за безпроблемна експлоатация.

                Знам и аз каквото каза колегата, не разпрашава, а пръска нафтата което пробива буталата. Принципно доколкото знам няма в движение Тойота с такива дюзи, всичко е сменено скоро след като е счупила двигателя Последно време сипвам от новата нафта на Лукойлци и да ви кажа на студено дюзите щракаха, с новата нафта го няма това нещо, както се получаваше при сипване на добавка. Колегата с капака на резервната гума. Проблема е лесно решим но гаден. Ключалката е тотално клеясала, няма да можеш да я отвориш, ако имаш яки каиши с стягане стегни целия пръстен докато се откачи механизма, той е като кука и ако стегнеш 5мм ще се откачи. После се сваля ключалката много лесно с една скоба е и също толкова лесно се разглобява, почиства се с меглио докато блесне, после с течна грес се маже юнашката, и периодично се отклюва и пълни с грес. Течна грес има в метро едни спрейчета много хубави, има ги и за вериги за мотори на тая фирма.

                Коментар


                • #68
                  От: ТЛК 120 съвети и препоръки за безпроблемна експлоатация.

                  Моторетката на ТЛК 120 се троши по два начина:

                  1.Поради лошо горене и лошо уплътнение на дюзата с главата, изгорели газове влизат през дифтунгата на дюзата и с течение на времето замърсяват маслото, от там се запушва цедката на маслената помпа, след което се запушват и дюзите които подават масло в полата на буталото за да го охлаждат. При силно термично натоварване челото на буталото в следствие на натоварването се разширява и блокира в цилиндъра след което се къса. Обикновено при този случай мотора се чупи при продължително каране на много висока скорост. Чупи се с ненадейно, с голям облак бял дим и често остава да работи на 3 цилиндъра. Сменя се шорт блок и в повечето случай и глава, по-добрият вариант е читав мотор втора ръка.
                  Профилактиката е проверка на цедката при всяка смяна на масло. Дори и при минимално замърсяване се сменят дифтунгите с новия модел такива и дюзите се стягат с по голям момент. Не помня колко точно беше.

                  2.Дюзата започва да пикае, по този начин челото на буталото се охлажда термично в една точка и се пука от тази точка към края. Мотора гори много масло, работи неравномерно, но много по равномерно отколкото в предният случай и пуши леко. Ако не е карана много време така, се сменя само едно бутало и една дюза или ремонт на същата. Ако е карана повече време се налага шлайф на този цилиндър, а отам и на другите, ремонтни бутала и т.н.Много е важно да се направи от много кадърен човек който знае какво прави.
                  Профилактиката е да се ослушване за характерно металическо чукане когато е студен двигателя, има го първите две минути от работата му, до около 2000 оборота. На автоматиците се хваща по лесно. Тест на компенсацията на дюзите на всяка смяна на маслото. В този случай се сменят или ремонтират дюзите. Случва се и с новият модел дюзи, но по рядко.

                  Използването на добавки за нафтата е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!

                  Това е рядко добър двигател, много икономичен, с чудесен въртящ момент и много здрав. Повечето счупвания са предотвратими ако си караме колата като наша, а не като служебна. Вече има много от първите на по над 600к км, без никакъв проблем и знам един които за 100к смени три мотора.

                  Въпреки, че познавам много добре проблемите при този модел той пак остава фаворит при избора ми на ППС от този вид и тип, защото няма нищо което да доближава неговите възможности, характеристики и ресурс комбинирани заедно.
                  "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                  Коментар


                  • #69
                    От: ТЛК 120 съвети и препоръки за безпроблемна експлоатация.

                    Колата е на 90 000 с новия двигател, на 100 мисля да сваля и картера да измия, защото моя случай е 1вия който описа. Трябва ли да стегня дюзите сега при сняма на маслото?

                    Коментар


                    • #70
                      От: ТЛК 120 съвети и препоръки за безпроблемна експлоатация.

                      Сряда се повредил генератора на Крузъра, от сервиза казали на баща ми, че даже бил ветеран. Колата е на 220 000 км, а често идвали на около 100 000 с този проблем. Така, че имайте едно наум. Решението е ремонт, който ще разбера колко струва тези дни.

                      Коментар


                      • #71
                        От: ТЛК 120 съвети и препоръки за безпроблемна експлоатация.

                        За алтернатора ли става въпрос колега. Принципно на други коли се оправя с смяна на плочката ( 2 винта) или за още по-голяма икономия само четките. Колега Джамбазки ти ли налази оная Тойотка от американския клуб

                        Коментар


                        • #72
                          От: ТЛК 120 съвети и препоръки за безпроблемна експлоатация.

                          Ще ми купуваш риза, не съм Джамбазки.

                          Аз я налазих. Утре я прибирам, че днес нямаше как.

                          Относно алтернатора, никак не се скапват толкова често.
                          "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                          Коментар


                          • #73
                            От: ТЛК 120 съвети и препоръки за безпроблемна експлоатация.

                            Последните няколко публикации относно новата придобивка на Джамбазов са преместени тук:
                            № 9 - Парахода
                            Последно редактирано от Yaro; 25-12-11, 09:48.

                            Коментар


                            • #74
                              От: ТЛК 120 съвети и препоръки за безпроблемна експлоатация.

                              Честита Коледа!. От друга тема, стана въпрос за скоростите на 120 автомат. Като я купувах ми казаха че не се сменявало масло, но като са я рециклирали били сменили масло в скоростите, аз доколкото си спомням ми казаха каквото трявба е сменено и ми се върти в главата 600лв за тая операция в ТМ. Та сменя ли се масло и ако кога?

                              Коментар


                              • #75
                                От: ТЛК 120 съвети и препоръки за безпроблемна експлоатация.

                                Честита коледа!
                                На моята предишна 120-ка, купена от ТМ Аута 2005г. не се сменяше маслото на скоростите изобщо. Докато я продадох на 230х.км не го смених и все питах и ми казваха, че не се сменя. Но проверяваха по ВИН всеки път и останах с впечатление, че има някои версии, на които е сменя.
                                Автоматиците са много здрави и много добри.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X