Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблеми и решения при неработеща/изгоряла/ бензинова помпа

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Бенз.помпа или ...Помагайте.

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    bgbul, това са несъществени съображения.

    Един инжекционен двигател обикновено не употребява повече от 20% от дебита на помпата, колкото и да си го настъпал. Останалото минава през регулатора за налягане. Обичайно е да се използва една помпа в даден автомобил с широк спектър от двигатели.

    Помпата трябва да е способна да създаде значително по-високо налягане на изхода си, отколкото регулаторът определя. Това пък се нарича преосигуряване.

    maxxx: налягането в рампата се измерва някъде по самата рампа (обикновено има отвор за това, завинтен с тапа). Навсякъде от изхода на помпата до регулатора на налягане, налягането е еднакво и можеш да го измерваш там, където ти харесва, стига да не прекъсваш потока от помпата до регулатора. Т.е. трябва ти тройник. Обикновено манометър за гуми е достатъчен, ако се осигуриш срещу фонтани от бензин.
    Сега се сещам - има на бензинопровода оставен винтил ( като за помпене на гума ) и със игличка . Може и капачка да има завинтена отгоре - все едно е от гума . От там може да спускаш налягането в системата.
    Провери дали имаш такъв винтил - ако имаш - там може да измериш налягането на бензина.
    А широката гама на едн помпа улеснява задачата !

    Коментар


    • До: Бенз.помпа или ...Помагайте.

      Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
      Та не виждам къде е тъпото на въпроса ми
      А иначе : сложи от Газела , сложи от Ситроен , от Рено .... по-умно ли ти звучи ?!

      П.С. Имам оригинално сервизно ръководство , изчетено от край до край многократно . Затова знам как да си регурилирам седалките , налягането в гумите и коя капачка да отвия за да си налея масло и охладителна течност . То друго там и не пише ....

      Айде сега да си прочетеш домашното!
      Нарочно съм ти копирал САМО материали, които ги има тук във Форума.



      Това е относно налягането!

      А как се проверява най-лесно .... без манометър .....




      Сега видя ли кое е тъпото на въпроса ?

      А кой колко му е акъла ..... колегите могат да преценят ....

      Относно къде се монтира посочената от мен помпа .....


      Това са оригиналните номера за съответните марки.
      Още и на Волга и Газела с 406 мотор.
      Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

      Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

      Коментар


      • До: Бенз.помпа или ...Помагайте.

        Браво.
        no signature no problems

        Коментар


        • До: Бенз.помпа или ...Помагайте.

          Лозан ми звънна по телефона и се опита да ми обясни нещо което аз се опитах да разбера и сега ще пробвам да напиша.
          В Аутодатата пише че Налягането в горивната система варира от 3.2 до 4 атмосфери а с вакум регулатора е между 2.8 и 3.2. Каза ми и много други интересни неща защо и как пада налягането в колекторите и от там помпата при пълна газ качва до 4 атмосфери а регулатора го сваля до нужното налягане но не мога да го предам с точност щото нищо не разбрах. Надявам се да се появи и да го обясни в детайли.

          Ето малко данни за диагностика:



          И проверка на дебита:

          Последно редактирано от fanatic; 25-02-09, 09:54.
          no signature no problems

          Коментар


          • До: Бенз.помпа или ...Помагайте.

            Първоначално публикуван от fanatic Преглед на мнение
            ...помпата при пълна газ качва до 4 атмосфери а регулатора го сваля до нужното налягане ...
            Не съм сигурен дали точно така действа помпата, понеже тя не се влияе от оборотите на двигателя. Независимо дали е външна или вътрешна. Според мен при натоварване на двигателя ECU-то на колата подава повече гориво през инжекторите (държи инжекторите по-дълго време отворени). Ако помпата няма достатъчно дебит пада налягането и от там за времето за което един инжектор е отворен в двигателя влиза по-малко бензин. В резултат двигателя "няма мощност" или директно се опитва да угасне ако натоварването върху него е голямо. Помпата трябва да държи налягане по-високо от необходимото, а регулатора изпускайки част от бензина в бензинопровода за връщане в резервоара, регулира това налягане в някакви предварително зададени граници. Ако се увеличи консумацията на бензин пада налягането малко и регулатора "изпуска" по-малко бензин с което компенсира падането на налягането на бензина в рейката. По този начин налягането в рейката на инжекторите се запазва на практика непроменено независимо от консумацията. Или казано с думи прости дебита през регулатора и през инжекторите като сума е константно. Когато дебита през едното се увеличава през другото се намалява. Като разбира се дебита през инжекторите е водещ. ECU-то няма как да определи колко количество бензин е влязло в двигателя (няма дебитомер на инжекторите) освен простата сметка - налягането е константа, значи ако се държи инжектор еди колко си милисекунди отворен количеството бензин минало през него е еди колко си. Така само с продължителността на отваряне на инжекторите се управлява дозирането на горивото. От ламбда сондата се получава сигнал дали съотношението въздух/бензин е правилно. ECU-то мери въздуха които влиза в двигателя чрез дебитомера и пресмята с колко трябва да се увеличи или намали горивото за правилното съотношение въздух/бензин. Мери и вакуума в смукателните тръби и това му е ориентир колко е натоварен двигателя (колкото вакуума е по-голям толкова е по голямо натоварването върху двигателя). В резултат по таблица се пресмята колко допълнително да се коригира количеството бензин към двигателя. Това са таблиците които се нулират и застават на заводски настройки когато се откачи акумулатора. Затова в началото двигателя харчи повече и колата не "върви добре". С течение на времето тези таблици се прецезират от ECU-то и "колата почва да върви повече" и пада разхода (до следващото откачване на акумулатора). На колите които имат датчик за ускорение се мери и той и се получава директна информация за ефекта от текущото съотношение въздух/бензин и се коригират въпросните таблици.
            Не знам дали го обясних много разбираемо, но поне се опитах.
            Ще се радвам някой по-светнат от мен да ме поправи и да допълни инфото.

            П.П. Сетих се още нещо
            Когато се кара да речем на газ без емулатор на ламбда сонда, ECU-то получава неправилна информация за това колко трябва да е съотношението въздух гориво и вкарва в таблиците невярна информация и "поврежда" правилните до момента коефициенти там. Като се премина на бензин заради тези неправлини стойности двигателя работи лошо и харчи много, като процеса на коригиране на таблиците отново тръгва "във вярната посока" и работата се подобрява. Много хора считат, че инжекторите са се запушили частично (което може и да е вярно разбира се) и с течение на времето се "отпушват". В този момент вместо да откачат акумулатора за малко (за да елиминират грешките в таблиците и да върнат всичко на заводски настройки), сипват разни добавки "за отпушване и почистване" в бензина. И от там понякога се повреждат помпите които се задръстват от отмитите от добавките буклуци по резервоара. Извода е, че в такава ситуация се откачва за малко акумулатора и ако проблема с работата на двигателя не се оправи (на бензин имам предвид) се търси причината в запушване на инжекторите, регулатор на налягането на бензина, помпа и т.н.
            Според мен това би трябвало да може да се избегне с емулатор на ламбда сондата, който емулатор лъже ECU-то, че "всичко е наред - не пипай таблиците за настройка". Така при връщане на бензин всичко си работи без проблем както е било преди минаване на газ. Не искам да кажа, че добавките са нещо лошо. Напротив, но ползвайте ги разумно и най вече на предварително почистен резервоар.
            Последно редактирано от emob; 25-02-09, 11:22. Причина: Правописни грешки

            Коментар


            • До: Бенз.помпа или ...Помагайте.

              Просто обяснение:

              Регулаторът своите 3 бара (или колкото пише на него) ги измерва не спрямо околния въздух, а спрямо смукателните колектори. А какво има в смукателните колектори зависи от режима на двигателя. Това се прави за улеснение на сметките - инжекторите пръскат от рампата към колекторите, значи работят върху тази разлика в налягането.

              Ако двигателят е спрян, в колекторите има атмосферно налягане и тогава налягането на бензина е 3 бара спрямо атмосферното налягане (както се мери обикновено) или 4 бара абсолютни (спрямо пълен вакуум).

              Ако двигателят работи на празен ход, в колекторите има вакуум, т.е. налягане по-ниско от атмосферното. С толкова по-ниско става налягането на бензина. Ако спираш с двигател, в колекторите има почти пълен вакуум и тогава бензинът ще слезе почти на 2 бара.

              Ако подадеш газ докрай, в колекторите получаваш атмосферно налягане и отиваш на най-горния случай.

              Ако имаш турбина и тя надуе в колекторите примерно 0.8 бара, със същите 0.8 бара ще трябва да се повиши налягането на бензина.

              Коментар


              • До: Бенз.помпа или ...Помагайте.

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                ... инжекторите пръскат от рампата към колекторите
                Доколкото знам инжекторите пръскат от рампата директно в цилиндъра на двигателя. Иначе мисля, че наистина има маркуч от смукателните колектори към регулатора.

                Коментар


                • До: Бенз.помпа или ...Помагайте.

                  За maxxx:
                  Това са снимките които обещах
                  Прикачени файлове

                  Коментар


                  • До: Бенз.помпа или ...Помагайте.

                    Първоначално публикуван от emob Преглед на мнение
                    Доколкото знам инжекторите пръскат от рампата директно в цилиндъра на двигателя...
                    Ааа, не. Пръскат инжекторите преди смукателните клапани. Директно в цилиндъра впръскват само извращенията на Mitsubishi. И дизелите, разбира се.

                    Коментар


                    • До: Бенз.помпа или ...Помагайте.

                      Първоначално публикуван от emob Преглед на мнение
                      Доколкото знам инжекторите пръскат от рампата директно в цилиндъра на двигателя. Иначе мисля, че наистина има маркуч от смукателните колектори към регулатора.
                      Не знам дали има нужда от тази статия тук , но е подробно обяснено как работи системата " Инжекцион", отделните детайли и възли, и параметрите на разните части за които се говори в темата !
                      Ако някой я чете - има и 2,3 страници.
                      И също е пояснено какви грешки да не се допускат при проверката на отделните елементи на системата !
                      Полезно четиво дори за обща култура !

                      http://www.clubford.org/portal/content/view/41/95/

                      Коментар


                      • До: Бенз.помпа или ...Помагайте.

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Ааа, не. Пръскат инжекторите преди смукателните клапани. Директно в цилиндъра впръскват само извращенията на Mitsubishi. И дизелите, разбира се.
                        Да, май си прав защото като гледах гумения пръстен на инжектора никак не можах да си обясня как ще уплътни при налягането в цилиндъра. А в същност при него няма такова налягане понеже във фаза на компресия и работен ход смукателния клапан е затворен.

                        Коментар


                        • До: Бенз.помпа или ...Помагайте.

                          Първоначално публикуван от emob Преглед на мнение
                          За maxxx:
                          Това са снимките които обещах
                          ...за което ти благодаря,само от снимките не разбрах вертикално или хоризонтално си я фиксирал.Някои помпи и карантиите им задължават определена позиция.

                          Коментар


                          • До: Бенз.помпа или ...Помагайте.

                            Сложил съм я вертикално. Не знам дали е правилно. За сега работи без проблем.
                            След доста ровене обаче, не можах да й видя означението. Трябва да пробвам с някакво огледалце.

                            П.П.
                            Значи след борба с каталози я намерих.
                            EP-4070

                            Втората колонка са аналози от други производители а последната за кои автомобили става
                            Прикачени файлове
                            Последно редактирано от emob; 25-02-09, 14:17.

                            Коментар


                            • До: Бенз.помпа или ...Помагайте.

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              Ааа, не. Пръскат инжекторите преди смукателните клапани. Директно в цилиндъра впръскват само извращенията на Mitsubishi. И дизелите, разбира се.
                              И допълнение .....
                              Извращенията на WV и Audi .... FSI, TFSI ....
                              Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                              Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                              Коментар


                              • До: Бенз.помпа или ...Помагайте.

                                Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                                И допълнение .....
                                Извращенията на WV и Audi .... FSI, TFSI ....
                                Подозирах, че заразата не е овладяна.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X