Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Моят проект Jeep Wrangler JK

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Моят проект Jeep Wrangler JK

    Първоначално публикуван от zaggi Преглед на мнение
    кога ще го видим в деиствие ?
    Надявах се да мога да дойда за Гергьовден, но така се ме напънали задачите, че ще се наложи да го отложа за 14 май, т.е. следващия уикенд след Гергьовден. Но едва ли и тогава ще го видиш "в действие". С този жалък Dana 30 отпред най-много да го напъна по паветата. Истинския екшън се надявам да си позволя през юни.
    My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

    Коментар


    • До: Моят проект Jeep Wrangler JK

      ок ще се види де
      Д-р Марин–Dentist
      Wrangler:4.0L :))

      Коментар


      • От: До: Моят проект Jeep Wrangler JK

        Поради многото ангажименти в последния месец се наложи малко да отложа изпълнението на задачите по проекта, но от няколко дни вече набирам скорост. Междувременно пристигна пратката с коректните детайли за задния и предния мост и предната стабилизираща щанга. Тя вече е монтирана на мястото си и смея да твърдя, че това е най-доброто нещо което съм направил за джипа до сега. То си пише в наименованието "dual rate", ама кой да чете... Оказа се че конструкцията и е доста по-хитра от това което предполагах. На практика тя включва две коаксиални торсиона и във включено положение работят заедно и двата. Ефектът спрямо фабричната е убийствен. Машината се държи в завоите като бегачка. Никакво накланяне в завоите и почти пълно блокиране на артикулацията на моста. При изключено положение остава да работи само вътрешния тънък торсион, който на практика е аналогичен като размер на единичната щанга на Къри. Предимството пред модела на Къри е че не оставаш само с офроуд параметри, а предимството спрямо рубиконската, която се разкопчава напълно е че не оставаш без никаква стабилизация при офроуд каране. Въобще уникален продукт който препоръчвам на всеки който може да си го позволи. Междувременно бях монтирал компресора, като използвах само единия от изходите му и чрез редукция към метрични бързи връзки изнесох клапаните на разклонителна плоча високо в двигателния кош, а филтъра изнесох (пак с преходници и с 10 мм маркуч) в предната част на кутията на въздушния фултър (преди елемента). Разклонителната плочка е с 4+1 изхода на който монтирах клапаните на стаб. щанга, клапана на задния блокаж и манометър. Останалите един напречен и един надлъжен изходи ще използвам по-късно за да монтирам съответно клапана за предния блокаж и две бутилки по 2.1 литра (алуминиеви от фреон 22). Монтирах и всички бутони за управление на планката на Daystar. Монтажа на Dana 60 кита за задния мост бе едно 3 дневно премеждие, което ще опиша малко по-късно защото, ей на пак ме погнаха задачите и трябва да паля ...
        My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

        Коментар


        • От: До: Моят проект Jeep Wrangler JK

          Невероятна машина се е получила, Браво!!! Имах честта да я мерна на паркинга, пред сградата на Балканкар.
          Santa Fe 2.2, 155к.с., 2009г.
          Suzuki Samurai, 1.6, Silverstone 33x10.5x15

          Коментар


          • От: До: Моят проект Jeep Wrangler JK

            Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
            Поради многото ангажименти в последния месец се наложи малко да отложа изпълнението на задачите по проекта, но от няколко дни вече набирам скорост. Междувременно пристигна пратката с коректните детайли за задния и предния мост и предната стабилизираща щанга. Тя вече е монтирана на мястото си и смея да твърдя, че това е най-доброто нещо което съм направил за джипа до сега. То си пише в наименованието "dual rate", ама кой да чете... Оказа се че конструкцията и е доста по-хитра от това което предполагах. На практика тя включва две коаксиални торсиона и във включено положение работят заедно и двата. Ефектът спрямо фабричната е убийствен. Машината се държи в завоите като бегачка. Никакво накланяне в завоите и почти пълно блокиране на артикулацията на моста. При изключено положение остава да работи само вътрешния тънък торсион, който на практика е аналогичен като размер на единичната щанга на Къри. Предимството пред модела на Къри е че не оставаш само с офроуд параметри, а предимството спрямо рубиконската, която се разкопчава напълно е че не оставаш без никаква стабилизация при офроуд каране. Въобще уникален продукт който препоръчвам на всеки който може да си го позволи. Междувременно бях монтирал компресора, като използвах само единия от изходите му и чрез редукция към метрични бързи връзки изнесох клапаните на разклонителна плоча високо в двигателния кош, а филтъра изнесох (пак с преходници и с 10 мм маркуч) в предната част на кутията на въздушния фултър (преди елемента). Разклонителната плочка е с 4+1 изхода на който монтирах клапаните на стаб. щанга, клапана на задния блокаж и манометър. Останалите един напречен и един надлъжен изходи ще използвам по-късно за да монтирам съответно клапана за предния блокаж и две бутилки по 2.1 литра (алуминиеви от фреон 22). Монтирах и всички бутони за управление на планката на Daystar. Монтажа на Dana 60 кита за задния мост бе едно 3 дневно премеждие, което ще опиша малко по-късно защото, ей на пак ме погнаха задачите и трябва да паля ...
            Даваи кажи им за какво става въпрос но точно и ясно щото верно много ядове мина поне маистора знаеше какво прави и го правеше с огромно търпение едва ли има СЕРВИЗИ в софия които да ти тичат по задника,мерене рязане мерене рязане едно стане друго не аиде пак мери режи до стотни.Но човека ще ви каже повече аз само бях свидетел на това което стана
            Д-р Марин–Dentist
            Wrangler:4.0L :))

            Коментар


            • От: До: Моят проект Jeep Wrangler JK

              Е ... рязане чак не се наложи, но ... нека първо да припомня ситуацията с Дана 60 кита. Той съдържа две полуоски с размер като за 20 тонен камион, които са произведени за да се поберат в стандартен Дана 44 заден мост и 35 шлицов ARB диференциал. В комплекта бяха включени и всички останали чаркалъци - лагери, шпилки, семеринги и т.н. Разработката е на Superior. Купих го обаче през quadratec.com защото към момента на поръчката вече бях понатрупал достатъчно голяма сума за да ползвам доста добра отстъпка. Докато го разглеждах ми направи впечатление, че не е упоменато за какво предавателно отношение е локера в комплекта. Без много да се замислям предположих, че е някакъв универсален модел и го поръчах. Когато пристигна обаче установих, че локера е модел RD147 който е за предавателни числа от 3.73 надолу, а аз си бях поръчал корони и пиньони на 5.13. Хубавото на американските търговци е че сменят всичко само и само да си доволен. Звъннах на quadratec и те казаха, че няма проблем да ми сменят локера, но все пак да питам в Superior дали ще стане. Както очаквах след като им се обадих те потвърдиха избора ми на локер модел RD109 и процедурата тръгна. Частите пристигнаха успешно и при мен и при тях и започнах да планирам монтажа. Преди да се спра на конкретен сервиз се бях запознал с технологията на работа при американския тип диференциали и обикаляйки няколко сервиза с очудване установих, че дори хора които се наемаха да монтират кита нито притежаваха необходимото оборудване, нито бяха чували за някои спесифични и абсолютно задължителни операции при този тип монтаж. Други пък, които явно познаваха материята ми обявяваха някакви срокове от сорта на средата на юни. И така почти бях стигнал до решението да се оборудвам сам и ползвайки базата на мой приятел да се оправям. При това положение вече бях свалил летвата и се оглеждах за сервиз в който само да е налице основното задължително оборудване и човека да е отварял поне един диференциал, защото лично аз макар и с доста богат опит никога до сега не бях го правил, макар, че нещата да са ми принципно ясни. И така до деня в който при поредното ми посещение в гр. Гоце Делчев разбрах от Здравко (zaggi) за едно младо и напористо момче със сравнително добра база, който е монтирал локерите на повечето подготвени машини в региона, включително и този на zaggi. Съпругата ми е от гр. Гоце Делчев и аз вече 12 години поне два пъти в месеца се отдавам на ядене и пиене там. Баща и е шлосер с 38 годишен опит притежаващ огромна база, включваща стругове, фрези, делителни апарати, два вида (размера) шлайф машини, колонна бормашина и страхотен набор измерително оборудване. Градчето е било с доста добре развита индустрия през комунистическо време и из целия град са разпръснати всякакви други видове машини вече приватизирани. Разстоянието между тях е като в малък софийски квартал и всички се познават. И така реших, че ще монтирам кита там. Първото което направих е да изработя скоба за разпъване на кожуха на моста. Използвах 18 мм шпилка със стандартна резба, което по-късно се оказа не баш най-добрия избор, но свърши работа. Шината бе с размер 10х70 и я направих така, че от едната страна да е с отвори за Дана 44, а от другата с отвори за Дана 30. Започнахме със задния мост. Разпънахме го както си му е реда и касетата изпадна сама. Премерих оригиналните разстояния от плоскостта на която ляга короната до края на оригиналната пластина и цялата ширина между пластините и ето я първата изненада. На ARB локера равнината на която ляга короната е изместена с цели 8 мм надясно, т.е. никакви пластини не могат да накарат короната да легне на мястото си и тя заставаше точно върху пиньона, без никакъв шанс да си застане на мястото. Поставяйки оригиналната касета и ARB диференциала един до друг гледката бе отчайваща. Лявата половината от касетата на ARB-то съответстваше напълно на оригиналния диференциал, но дясната бе с огромно удебеление и изместваше короната недопустимо много с цели 8 мм. В беса си почти бях решил да престържа АРБ-то, но добре че Гошето (масторчето) ме възпря. Положи огромни усилия да ме разубеди и ми предложи вместо да унищожа локера просто да рискувам много по-евтината корона и да пробваме да я шлайфаме отзад. След като се вразумих поразгледах короната и наистина се оказа, че тя има огромен резерв за тази работа. Да уточня че не говоря за оригиналната корона а за новата от 5.13 комплекта. Бе дебела поне 40 мм от плоскостта на която ляга до дъното на зъбите. Речено сторено. Първо решихме да я намалим с 2 мм за проба. Явно нямаше да стигне но се надявахме поне да успеем да я зацепим малко с пиньона и да разберем колко още ще ни трябва. На шлайф машината я поставихме първоначално да легне на зъбите за да проверим до каква степен плоскостта отзад е коректна спрямо дъната и върховете на зъбите. Оказа се 4 стотни, т.е. всичко е в нормата. Шлайфа отне тези 4 стотни от върховете на няколко зъба и я обърнахме. Така вече бяхме сигурни, че шлайфането отзад ще е в абсолютно успоредна равнина на на оригиналната плоскост. Двата милиметра паднаха за около 30 мин и хайде на проба. Установихме че сме на прав път, но не достатъчно и смело подкарахме следващите 3.2 мм (защо точно толкова е много дълго за обяснение) и този път короната си застана на мястото. Останалото бе лека и приятна работа, но е добре да уточня че си позволих да оставя 9 стотни луфт межу зъбите. Отпечатъка на контактната площ между зъбите на пиньона и короната бе като от учебник след само 4 разпъвания на моста и вкарване и вадене на касетата. А защо само 9 стотни (при препоръчвани 10-20) ще обяснявам ако някой прояви интерес, макар че тези които познават тази материя сами ще се досетят - все пак короната не е стандартна с допуск на биене 5 стотни, а е абсолютно без никакво биене. При финалните мерения показа по-малко от една стотна разлика при 4 измервания през 90 градуса. Явно заради пиньона. Смяната на предната корона и пиньон мина без изненади само дето не минахме само с 4 разпъвания и монтаж-демонтаж а със 7, но това не бе проблем. Картинката от финалния резултат на отпечатък след тези 7 проби както може да се очаква бе перфектна. И за двата моста спазихме пропоръчителната стегнатост от 20-38 стотни стегнатост на лагерите на касетите. Всъщност това бе най-връткавата работа, защото при разтегнат моста лесно се гласи луфта между зъбите, но след като свалиш скобата пластините за стегнатост оказват влияние и изместват луфта. След като свършихме всичко бе ред на първите проби. Вече бях прочел, че трябва да се очаква сериозно греене на диференциалите. Изминахме първите 2 км на включено 4x4 и в слушане. Не доловихме никакъв шум от нито един мост. След като минахме общо 10 км с около 50 км/час и спряхме за да проверим нагряването и установихме доста висока температура. На пипане почти се търпеше. Починахме 20-ина мин и нови 10 км. Пак толкова горещи и нови 10 км. И така още два пъти след което стана време за ракия. На следващия ден направих още 3 х 30 км с 50 км/час, като всеки следващ път греенето намляваше. Вчера отидох до София и се върнах. На връщане вече спокойно го изпържих до 170 км/час на правата преди Банско. Съвсем друго си е с 5.13 корони и пиньони. Направо ти къса врата. Вече съм изминал общо към 600 км и след като в понеделник се прибера в София ще сменя маслото. За съжаление не си носех фотоапарата пък и при тоя зор съвсем нямаше да се сетя за него и нямам никакви снимки от събитието, някои от тях щяха да изглеждат наистина драматично..
              Последно редактирано от elbgt; 29-05-10, 09:40.
              My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

              Коментар


              • От: До: Моят проект Jeep Wrangler JK

                На тези полуоски "Дана-60 кит" диаметъра при шлиците не е ли същия както на заводските за Дана супре 44.

                Коментар


                • От: До: Моят проект Jeep Wrangler JK

                  Е доживяхме най-накрая някой да може профисионално да ремонтира и регулира американски дефиринциали.
                  Браво! Браво! Браво!
                  До сега се чуваха коментари от рода на: Те американските така си бучат, с тези пластини е "божа работа " дали ще се улучи , трябва спецялен стенд за пасване на луфта с пластините и т.н.
                  Още един път : Браво!!!
                  Смятам , че ще е от полза на всички нас, да се публикуват координати на въпросния сервиз.
                  ________________________________________________________________________________________
                  Grand Cherokee WJ 3.1TD 1999
                  HARLEY DAVIDSON - HARITADGE SOFTAIL CLASIC 2006

                  Коментар


                  • От: До: Моят проект Jeep Wrangler JK

                    Ами Въпросният сервиз или гараж се намира в близост до Гоце Делчев село Мосомище маистора се казва Георги според мен човека разбира доста но нали се учим докато сме живи на всеки го препоръчвам а и цените ееее в пъти по малки от тази на доста други сервизи работи си бавно и спокоино и мнооооооого подредено и спретнато (ебати рекламата) ако на някои му се наложи нека ми звънне да му дам тел на човека или пак може тук да го напиша 0896841954
                    Д-р Марин–Dentist
                    Wrangler:4.0L :))

                    Коментар


                    • От: До: Моят проект Jeep Wrangler JK

                      Първоначално публикуван от kinex Преглед на мнение
                      На тези полуоски "Дана-60 кит" диаметъра при шлиците не е ли същия както на заводските за Дана супре 44.
                      Мисля, че не, защото тези са с диаметър 38.1 мм, а Дана супер 44 е съответно с RD143 - 32 шлица за под 3.73 или RD113 - 33 шлица за над 3.92, а диаметъра на полуоските са съответно 35.8 и 34.8 мм Все пак не съм виждал на живо Дана супер 44 и данните ги прочетох на сайта на ARB.
                      My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                      Коментар


                      • От: До: Моят проект Jeep Wrangler JK

                        Имаше разлика аз ги мерех доста по голями са дана 60 от дана 44
                        Д-р Марин–Dentist
                        Wrangler:4.0L :))

                        Коментар


                        • От: До: Моят проект Jeep Wrangler JK

                          Kinex говори за JK рубиконската Дана 44.
                          My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                          Коментар


                          • От: До: Моят проект Jeep Wrangler JK

                            Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
                            Kinex говори за JK рубиконската Дана 44.
                            Да аз затова пиша само дана 44 тоест твоите за другите незнам
                            Д-р Марин–Dentist
                            Wrangler:4.0L :))

                            Коментар


                            • От: До: Моят проект Jeep Wrangler JK

                              Да обобщим:

                              1. Заводските ми полуоски JK Dana 44 - 30 шлица диам. 33.3 мм - макс размер гуми 35"
                              2. JK Рубиконските Дана супер 44 заводски полоски - 32/33 шлица диам. 35.8/34.8 мм - макс размер гуми 37"
                              3. Новите ми полуоски от Dana 60 кита - 35 шлица диам. 38.1 мм - макс размер гуми 40"

                              Вчера изминах и последните 200 км и смених маслото на двата моста. По маршрута Гоце Делчев - София температурата на двата моста мерена с инфаречервен термометър и при външна температура 22 градуса бе: преден 44.3 градуса, заден - 52.5 градуса. В София смених маслото и на връщане при средна температура 26 градуса температурите бяха съответно: преден 40.4 градуса и заден 46.5 градуса. Средната скорост и в двата случая бе около 75 км/час. При смяната работилото само 3 дена масло бе доста потъмняло и по двата магнита на ARB капаците (на пробката за източване и в края на пръчката за мерене на нивото) се бе натрупало значително количество фини метални стружки. В момента е с масло 75W90. След още 2000 км ще отворя и двата капака и ще направя контролно замерване на луфтовете между зъбите и ще сваля отново отпечатъците от контактната площ. Окончателно ще сменя маслото със 75W140.
                              Последно редактирано от elbgt; 30-05-10, 08:34.
                              My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                              Коментар


                              • От: Моят проект Jeep Wrangler JK

                                Така с касета от Дана60 е добре. Сега пиньона на шлиците ли остана най-слабото място.
                                Има ли препоръки от производителя, на какъв пробег да се сменя маслото. Сега заради голямата касета, маслото е по-малко като количество.
                                Рубиконите го имат същия проблем. Голям мост отпред, а маслото вътре малко над половин литър. За 10 000км става черно като от двигателя на дизелов Форд Транзит.
                                Тва за греенето на дифа малко притеснително, ама при следваща смяна като свалите капака, ще се види има ли циментация на пиньона или е "чао си"

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X