Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

    Ок, мерси. Просто и тези алуминиевите са на подобни пари като ARB капака, но ме учуди, че са от такъв материал
    Да защитавам алуминиев хаузинг с алуминиев капак, малко ме озадачи, особено като спомена, че ще покача подресорната маса.

    Четох за тия капаци. Пише, че са с по-висока пробка, за да позволят побирането на повече масло. Значи ще пълня пак до пробката нивото.
    Видях и че някои имат магнит, който явно обира малки стружки. Някои имат и пробка за оттичане на маслото без да се сваля целия капак.
    Определено ще се сдобия с два такива капака.
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

    Коментар


    • #62
      От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

      Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
      ... Аз ви казвам, че не ми се кара с отворен диф или lsd, а вариант за истински блокаж нямам. Правя офроуд машина. Вие ми обяснявате как е супер да си карам с отворен диф, защото ще взимам добре завоите на асфалт. Що за съвети са това? ...
      Ами, ти си написал в първия пост

      ...
      Машината освен като ежедневка (няма да ходя с нея на работа) ще се ползва основно за панорамни фото-преходи и офроуд разходки включващи лек до средно тежък офроуд.
      ...
      За така декларираната употреба + впечатления от репортажите ти, най-вероятно в по-голямата част от времето дори няма да ти трябва 4х4. Още повече като се има предвид комбинацията от голям мотор, големи гуми и добри ходове на окачването. За друга част от карането ти LSD-то също не е за пренебрегване. Особено, ако се съчетае с технично каране.
      А за 100-те метра ... Ами, виж си позиция № 4 от проекта ...

      Лично аз нямам намерение повече да те разкандардисвам. Просто споделих личната си неприязън към механизми, които си работят по свое усмотрение.

      Като си решил - слагай го. Онези с 22-те ревюта са си казали - евтинко, лесно за монтаж и дава повече проходимост от отворен диф.

      Не знам обаче дали са се качвали по път като онзи за яз. "Калин" ...
      Последно редактирано от Чавдар (V93); 03-09-13, 22:33.
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #63
        От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

        Хаха, вярно До язовир Калин може и да е тегавко. Там, ако не счупя нещо пак добре. Хубавото е, че и леки коли могат да се качат.

        Добре де, в крайна сметка ще прекарам през още една цедка тази мисъл за блокажа, като евентуално мога да го заменя с чисто нова касета LSD, и ако има възможност да се натегне допълнително ще го направя. Въпросът е, че много ме дразни мисълта, че не мога да сложа блокаж, а правя толкова много други неща. За моите разбирания, джип с отворени мостове не е добър пример за подготвен джип.
        Този въпрос ще решавам окончателно след 1-2 месеца. Тогава ще поръчвам втората партида с части.

        Определението средно тежък офроуд, го използвам откакто съм открил хард раздела в този форум. Преди това го наричах тежък офроуд.
        Така, че за мен среднотежкият офроуд всъщност е тежък, но ако го нарека така и сравня с хард раздела става неточно изказване. При истинският хард често се обръщат джипове, чупят се железа, лебедки, кривят се ламарини, пълни се купето с вода и кал. Аз такива неща даже не си представям да правя, камо ли да изпадна в такава ситуация. Ясно ми е, че този проект няма да издържи на такова натоварване.
        Затова се старая да дам някакво по-точно определение и това е средно тежък офроуд. Лекият е ясен, става и за фабрични джипове.

        Средно тежък офроуд в случая разбирам да опра до нуждата от лебедка. Да затъна в дълбок коловоз или сняг и да трябва да вадя крика, да копая с лопатата, да бутам или тегля джипа. Това, често ми се случва. Мисля си, че заден блокаж ще ми помогне доста, но в крайна сметка пак ще стигам до такива ситуации. Въпросът е, че вероятността да не срещна нещо по-трудно по пътя е по-голяма, когато съм по проходим. Една гума допълнително ще ми даде доста тяга. Все пак знаете какво прави един блокаж, не е нужно да се изтъква.
        Т.е. идеята ми е по-малко да се налага да прибягвам до recovery инструментите. Това ми е загуба на време. Все пак не си търся препятствия, а преодолявам тези по пътя, които не могат да се заобиколят.

        Искам да карам с минимална газ, съвсем бавно и джипа да е проходим. Колкото повече, толкова по-добре. Така ми е приятно. Винаги съм най-бавният в планината, дори камионите карат по-бързо от мен. Като ходиме група джипове, все спират да ме чакат да се дотътря. Пъпля си бавно нагоре, зяпам, дебна някой кадър, спирам снимам, напред, назад. Има места , където започвам да буксувам и трябва да се засилвам, но засиля ли се рискувам счупване, защото може да се получи подскок и както съм настъпил газта цък и хайде.
        Не искам да се налага да го форсирам, засилвам, лашкам и т.н. Особено сега с осмака. Тогава мога да счупя нещо лесно. Не ми е приятно да си тормозя джипа, защото трябва да ме прибере вкъщи.

        Затова блокажът ще ми е полезен в планината, за сметка на неудобствата на шосето. На шосето, каквото и да правя няма как да не мога да премина. Бавно, с няколко маневри, с газ, все някак ще стане, при това без щети. Така , че готов съм да жертвам много от комфорта си на шосето.

        С избора на гуми също ще подходя така. Няма да се съобразявам с това как ще се държат на асфалт, колко ще са шумни и какви други неудобства ще ми донесат.
        Важното е да копаят в планината.

        LSD-то помага малко като е хлъзгаво. Даже на сняг си работи като пълноценнен блокаж, но на твърди терени все едно го няма.
        Въпросът как работи с големи и тежки гуми.
        Ако се замисля то тия фрикционни дискове имат предварително ограничение на въртящия момент, който могат да предадът. 40-60% казват от Jeep, но това е с фабричните 28,5" шосейна шарка гуми. Големи и агресивни гуми, ще претоварят тия дискове и те ще изпускат по-рано. Ако правилно расъждавам, то LSD-то отслабва като влияние с всеки инч добавен диаметър на гумите. Даже имам чувството, че като прегреят започват да държат още по-слабо. На ронлива почва, която е сравнително твърда повърхност вече не иска да блокира и върти само едната задна гума. Ходове, големи гуми, понякога не помагат. Джипа си стои на едно място. Ами кофти е.
        Последно редактирано от verter; 03-09-13, 22:05.
        Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
        0888/00-55-37

        Коментар


        • #64
          От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

          Обърни внимание и на сведенията относно бързото износване на гумите е този псевдоблокаж! Едни 35-ци не са ли горе-долу половин ARB?
          0899 шест5313нула
          За всекиго по нещо

          Коментар


          • #65
            От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

            ARB-то мога да го купя (1600лв с компресора без доставката).
            Към него обаче трябва да купя друг мост, който ще е минимум 1000лв, които са доста занижена реална сума за здрав заден мост. По вероятно да струва 2000лв.
            Единственият мост, който пасва 1:1 е Dana 44 със стоманения корпус, монтирана на XJ с пакет за теглене производство 1987-1990г. Тия чероци са много редки и такъв мост е невероятен шанс да откриеш.
            После новият мост ще иска работа по захвата на носачите, леглата на пружините. Най-вероятно ще е с други главини, които ще ме накарат да сменя джантите. Широчината също ще се различава. Проблеми със спирачките и ABS-a също се окачват.
            Ще се окаже, че новият мост е с други предавателни числа и ще трябва да сихронизирам някак с наличната раздатка и преден мост. Йокито към кардана също може да е различно.

            Така, като смятам едни 4-5 хиляди лева може да удари и това само за да имам ръчен блокаж.
            Ами как да стане? Тия пари са абсурни добавени към другите, които отделям, а те за мен не са никак малко.
            Затова ARB, някой друг път. Сега или псевдоблокаж или скапано LSD

            Aussie локъра струва 450 лева, а отворената касета за dana 44 още 120лв. Цени без доставка.
            Тия пари бих отделил за тест. Ако ми хареса супер, ще си имам заден блокаж, ако ли не забравям, продавам аузито, подвивам опашка и си карам каквото имам налично с LSD
            Последно редактирано от verter; 03-09-13, 22:27.
            Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
            0888/00-55-37

            Коментар


            • #66
              От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

              Elbgt даде доста по - адекватно решение - хидравлична спирачка на всяко колело, вярно че вече всичко ще е въпрос на твоя преценка, ма то нали затова е офф. Ще си го ползваш само когато се окопаеш или видиш че някоя гума е във въздуха.

              Поздрави!
              п.п.един колега не продаваше ли цял Унимог за 5-6 хилки?!

              Коментар


              • #67
                От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                И според мен не ти трябва за момента блокаж, въпреки голямото ти желание за него.
                "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                Коментар


                • #68
                  От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                  Момента с хидравличната спирачка съм го изпуснал. Каква е идеята?
                  Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                  0888/00-55-37

                  Коментар


                  • #69
                    От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                    Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
                    ... Ходове, големи гуми, понякога не помагат. Джипа си стои на едно място. Ами кофти е.
                    Спор няма! С блокаж си е по-добре от отворен диф. Ама недей да мислиш за блокажите като за някаква панацея!

                    Знаеш ли колко е кофти да си включил и двата твърди блокажа, 4-те колела да се въртят и ... джипката пак да си стои на едно място. Щото, примерно, съм излязъл с гуми, които не са подходящи за условията.

                    Между другото, наличието на блокажи изобщо не отменя режима "сичката газ" в дадени ситуации. Като се замажат гумите с някоя хубава лепкава глина, нали трябва да ги завъртиш, та да могат да се чистят ...
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #70
                      От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                      Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
                      Момента с хидравличната спирачка съм го изпуснал. Каква е идеята?
                      Идеята е да можеш точно както с ръчна спирачка да блокираш колелото което е без сцепление и буксува. Просто с два лоста механично или хидравлично спираш поотделно задните колела. Може напълно или частично. Резултатът е почти като при блокаж без недостатъците на "глупавите" 100%-ови модели като в допълнение ще можеш да завиваш с по-малък радиус. Чарковете с които тази идея може да се реализира ги има из нашите магазини и съвсем не са скъпи. Това за хидравличния вариант. Можеш и просто да добавиш втори лост като този на ръчната спирачка и да разделиш въжетата към задните колела. Разбира се при хидравличния вариант може да го направиш и за 4-те колела и тогава въобще няма да завиждаш на тези със 100%-овите блокажи, защото те няма да могат да направят следното: Блокираш примерно двете леви колела и с всичката газ завиваш на място... като танк Това последното се прави най-просто. Четири хидравлични клапана за високо налягане и по едно копче за колело. Копчетата управляват клапаните на тръбите към всяко едно колело и ти които решиш ги затваряш и по този начин изключваш действието на хидравличната система за тези колела. След това си действаш с педала. По същия начин ако се окантариш можеш да блокираш диагоналните колела без сцепление. И след това от 0% до 100% ги спираш с педала като така контролирано прехвърляш енергия към колелата стъпили на терена. Най-важното предимство на този метод спрямо това което си избрал е 100-процентовия контрол който ще имаш и това, че по шосетата сухи, мокри или снежни и заледени ще си с нормален фулл-тайм. И като добавка при повреда в спирачната система на някое колело или теч от скъсан маркуч или протекъл спирачен цилиндър ще можеш да го изолираш.
                      Последно редактирано от elbgt; 03-09-13, 23:53.
                      My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                        Влади, първо искам да изкажа възхищението си към теб и отношението ти към машините, още съжалявам, че нямаш възможност да купя "малкия" черок.
                        Сега по темата, това с двете ръчни го видях на живо тази година на състезанието в Суходол. Там имаше един самурай с разделена ръчна спирачка - една ръчка за задно ляво и една за задно дясно, и определено му вършеше работа когато една от задните гуми провисне. Единствения недостатък за който се сещам е по бързото и не равномерно износване на задните накладки. А това което Елиян предлага (хидравличните) ми се вижда по усъвършенстван вариант.
                        Та не е лошо да помислиш за този вариант. Само не мога да намеря клипове от състезанието, бяха 2 млади момчета (но не Асен и навигатора му), а самурая беше с доста модифицирана маска с някакви кръгли малки фарчета мисля.
                        http://www.offroad-bulgaria.com/atta...3&d=1369724897 ето снимка на джипа.
                        Последно редактирано от mmtrance; 03-09-13, 23:59. Причина: edit
                        I'm not Lost, I'm Discovering !

                        088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                        Коментар


                        • #72
                          От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                          Разбрах идеята, но не е ли недостатък, че пак няма да разполагаш с две едновременно задвижващи колела отзад?

                          Чавдаре, мисля си, че повече газ при условия на кал и сняг ще ми щадят техниката, така че мога да си позволя да настъпя. На твърд терен няма да си позволявам много газ. Колкото проходи с леко натиснат педал, толкова. После опъвам лебедка, ако има къде или търся друг вариант.
                          Това си ме чака, след като искам такъв размер гуми върху тази механика.

                          Негативите относно автоматичния локър ми ги изяснихте, но никой не каза нещо позитивно. Предимствата какви са?
                          Примерно, вие как ползвате избираемите си блокажи? Карате с отворен диф докато джипа не забуксува. Пробвате на заден, но примерно не става. Включвате блокажа. Излизате от ситуацията или продължавате на буксувате , но този път и с двете задни колела. Така ли процедирате, или сте се научили да предвиждате ситуациите и да включвате блокажа преди да влезнете в трудния участък?

                          С постоянно зацепени две задни колела, не е ли по-малък шанса да заореш някъде по простата причина, че има места, където при първото преминаване имаш сцепление (примерно неотъпкан сняг, незаледен отъпкан сняг, неразровена кал и т.н.), но след като веднъж забуксуваш, тази гума, която е заорала вече си прави гнездо, заледява си, грайферите изхвърлят всяка частица от пътната настилка, която би дала сцепление. После винаги е по-трудно да излезнеш от това положение. По имаш шанс от първото минаване да успееш, отколкото от всяко едно следващо. Това грешно предположение ли е?

                          Нямам опит с твърд блокаж, но така си представям предимствата при постоянно зацепен автоматичен блокаж и това се надявам да ми помага.
                          Разликата е, че няма да мога да го изключа при ситуации, които дадохте за пример, но в останалото време би трябвало да имам сериозно предимство пред отворен диф или такъв с LSD. Последните заорат ли, обикновено приключваш, ако не успееш да върнеш назад.

                          И да, трасета, като това до язовир Калин ще са убийствени за подобен блокаж. Там има яки виражи, бетонна настилка и наистина обратни супер тесни завои.
                          Ще трябва газ, за да се катери, а така ще блокирам задния бкокаж все по-силно. Той пък трябва да позволи на едната гума да измине два,три пъти повече път от другата и ще падне износване на гумите и блокажа. Ако има и малко лед, свършвам дотук. Ще стане и опасно. Но в планината не виждам как ще ми се износят повече гумите, драстично имам предвид. На шосе обратните и тесни завои с виражи също са редки.
                          Последно редактирано от verter; 04-09-13, 06:26.
                          Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                          0888/00-55-37

                          Коментар


                          • #73
                            От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                            Навил си си го на пръста този блокаж и това е!!!! Вземай го щом си решил и не се обяснявай на никого повече относно избора си -той си е твой, както и кинтите... Само една добавка към Елиян - това дето ти го предлага със спирачките, го има на почти всяка джипка, на Рейнфорест чалъндж (при местните е почти задължително) - това трабва да ти е достатъчен жокер...

                            Коментар


                            • #74
                              От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                              Много е гадно когато човек се самонавива и само успокоява.
                              Пробвай варянта с хидравликата. На дали ще ти излезне повече от 300 кинта все труда. Бягаш в близката горичка и "увисваш " на 2 или 3 гуми. Ако сработи си спестил кинти за задна лебедка ако ли не оставяш системата активна за авариини ситуации както вече Елиан посочи - скъсан сп. маркуч, протекъл цилиндър и тнт...

                              Поздрави!

                              Коментар


                              • #75
                                От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                                Някой има ли линк към читави такива клапани, че ми трябват за една друга работа.
                                "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X