Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Jeep Grand Cherokee 5.9 офроуд проект "Планински скитник"
    мощност 260кс и 500Нм / Повдигнато окачване с 5 инча отпред и 6 инча отзад / проект завършен за 7 години / Инвестирани средства - 40000 лв.

    Двигател: "Магнум" серия бензинов, 5.9 литра, V8 блок
    ------------ Фабрична мощност 241 коня и 472 Нм -------------
    + спортен двигателeн компютър (+20к.с. и +30Нм) - Mopar USA
    + спортен катализатор - Magnaflow USA
    + Ауспухово гърне от неръждаема стомана - Magnaflow USA
    + по-студен температурен сензор - BMW E36
    + по-студен термостат - USA марка
    + BRC Plug & Drive газова система + 100 литров резервоар - монтирана в BRC България

    Трансмисия: фабрична автоматична кутия - Borg-Warner 46RE
    + цялостно рециклирана - от Стоян в Пловдив
    + добавен огромен интеркулер за охлаждане на трансмисионното масло при тежка употреба - Dorman USA

    Раздатка: фабричната NV 249OD HD
    + прераработена към 2WD/4WD + lock (премахнато виско)

    Окачване: Изцяло нов комплект тип "дълги рамена" X-Flex серия на "Rough Country", за 4" лифт
    + подсилени джойнтове на рамената на носачите- от Offroad 4x4 Perfomance Garage BG
    + нови Bilstein газови амортисьори офроуд серия 5100 , за 6" лифт - Bilstein USA
    + нова усилена кула за захват на задния тракбар - от Offroad 4x4 Perfom Garage BG
    + преработени задни бъмстопове - от Offroad 4x4 Perfomance Garage BG
    + допълнителни полиуретанови компенсационни дистанционери отпред + 1" лифт
    + допълнителни полиамидни компенсационни дистанционери отзад + 2.3" лифт
    + усилен джойнт на предния тракбар, заменил слабия унибал - Дончо Казанлък

    Спирачки: фабрични - 280/282mm
    + Кевларени удължени меки маркучи отпред и отзад - Rough Country USA
    + изцяло нови спирачни медни пътища отзад - Ванчо

    Кормилна кутия: от DODGE Durango 5.9
    + Цялостно рециклирана от Lares USA
    + Допълнителен кулер и успокоител на маслото за хидравликата - Dorman USA
    + допълнително усилваща захвата на кормилната кутия напречна щанга - Kevin's Offroad USA

    Заден мост: Ford Solid 8.8, 31-шлици, 3.73 предавателно число
    мостът е от Ford Explorer 4.0 1996/1999
    + тунинг комплект якостни стоманени захвати за адаптация на фордовия мост 8.8 към купето на гранд ZJ - Iron Rock Inc. USA
    + Нов усилен стоманен капак на диференциала с висока пробка - Solid USA
    + въздушно управляем 100% блокаж - ARB Australia

    Преден мост: Dana "Супер" 30 HP, 3.73 предавателно число
    за основа е взет мост горен пиньон от Jeep Cherokee XJ 94'
    + Нови хром-молибденови вътрешни и външни полуоски - Alloy USA
    + изработен по поръчка усилващ тръст на предния мост - от фирма Карнел
    + Нови външни карета с по-голям размер 1350 - Alloy USA
    + Нов кит корона + пиньон - Yukon USA
    + Нов комплект лагери - Koyo Japan
    + Нов комплект семеринги - USA brand
    + Нов усилен стоманен капак за диференциала с висока пробка - Solid USA
    + Нова опашка към кардана за по-голямо каре 1350 - Denny's Driveshafts USA

    Преден кардан: Изцяло нов телескопичен по размер, 2,5" тръба - Denny's Driveshafts USA
    + изтеглен 3см напред преден мост
    + 1350/1330 нови карета - USA brand
    + Асемблиран и балансиран от фирма Феликс

    Заден кардан: Изцяло нов удължен по размер, 3.0" тръба - Denny's Driveshafts USA
    + изтеглен с 3см назад заден мост
    + 1330/1350 Карета - USA brand
    + Асемблиран и балансиран от фирма Феликс

    Предна силова броня: изработена по поръчка от 4mm стомана - от SJ Tuning BG
    + Булбар - by SJ Tuning BG
    + Солидна стоманена 10мм плоча за захват на лебедката - по поръчка при железар

    Задна силова броня: Изработена по поръчка от 6мм стомана - by SJ Tuning BG
    + носеща подвижна конструкция тип пирамида за монтаж на резервна 35" гума - по поръчка във фирма Карнел. Усилваща напречна греда пазеща резервоара.

    Уширители на калниците: комплект с най-големия отвор за гума предлаган на пазара "Z-Max" серия - на Notch Customs USA

    Светлини: основни фарове заменени с фарове от Jeep Cherokee XJ
    + 2 x 3" LED дневни светлини - Magnetti-Marelli Italy
    + 2 X 6" LED алуминиеви работни лампи - China brand
    + 1 x 48" LED алуминиев бар за тавана - Hanma China
    + Планки от неръждаема стомана за захват на ледбара на покрива - по поръчка във фирма Карнел
    + Всички екстериорни, интериорни и инструментални крушки са заменени с LED крушки - Osram

    Джанти: 15 цола по 8 цола широчина, стоманени с отрицателен офсет ET(-19) - "Pro Comp - Rock Crawlers" USA
    + добавени светлоотразителни червени кантове
    + задни допълнителни алуминиеви дистанционни фланци 40мм, за да компенсират малко по-тясната стъпка на фордовия мост.

    Гуми: 5 броя 35x12.5x15 Cooper Discoveree STT Pro MT's

    Механизъм за управление на раздатката от купето - изцяло преработен от Ванчо

    Аудио система: фабричната Infinity Gold система с 10 висококоговорителя
    + 12" субуфер Blaupunkt GTt 1200
    + усилвател за субуфер Blaupunkt EMA 255
    + 2x1" пищялки Hertz
    + Kenwood радио-карточетец с преходник към стандарт 1 DIN

    Навигационна система: Garmin Nuvi 66 - 6" диагонал на екарана + топографска офроуд карта

    Лебедка: Power winch 12000 либри RC USA със синтетично въже и с изнесено управление в двигателния отсек. Нови силови кабели.

    Шнорхел - незнайна марка

    Комплект метални вериги за камион, преработени за 35" гуми, за дивеене в дълбок сняг :-)
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

    Коментар


    • 7-годишният ми офроуд проект "Mountain Rambler" приключва :-)

      Планът беше да го завърша за 5 години, но предвид фактът, че направих друга голяма промяна в живота си, двете години закъснение са оправдани.
      Сигурно ще ви е интересно, как се планира, изпълнява и постига такава цел, затова ще разкажа ненакратко историята досега.

      Интересното е, че за тези изминали не малко години, почти не съм се отклонил от първоначалния си план. Реализирам го на над 80% от планираното още в началото.
      Бюджетът, който смятах че ще ми стигне от старта до финала беше 30000лв. В момента проектът го завършвам с изхарчени почти 40000лв, но това са 30% горница и то разпръзнати в годините и предвид 20% непланирани в началото подобрения по джипа.

      Хронологията:

      -2012 декември:
      Всичко започна в края на 2012та година, когато взех решението да преработвам гранда си, който по това време беше втори джип, гаражен и в почти музеен вид.
      Беше трудно решение, да реша, да го нарежа и обезобразя и е имало периоди в които съм съжалявал, но всичко това вече е история.
      Започнах събиране на информация за бъдещия проект.

      - 2013 април:
      5 месеца четях всеки ден американските офроуд форуми, разглеждах теми за проекти и черпех информация, която грижливо събирах под формата на записки. Имах известен опит от първия си офроуд проект, така че не се чувствах напълно неподготвен. Знаех какво искам.
      Определено американските форуми са страшно позитивно място за подобни идеи. Там хората са много по-надъхани, по решителни, по-подкрепящи и мотивиращи ентусиасти стартиращи като мен. Разбира се и марката Jeep там е издигната в култ. Изключително богатият американски пазар на офроуд части няма аналог в света. Има решение за всеки един проблем и няма невъзможни неща!

      - 2013 юли:
      Официалния старт на проекта, който бе под наслов "Грандомания - преобразяването на един ZJ".
      Оригиналното име на проекта бе "Monster Rambler", който в последствие преименувах на "Mountain Rambler", a на кратко само "Rambler" (скитник)
      По това време пишех активно тук в офроуд форума, където имах доста съмишленици, но и критици.
      Подготовката и преправянето на един джип води след себе си много полемики, критики, възхищения, неразумности, грешки и разбира се много хвърлени на вятъра финанси, както и много инвестирано време в четене, мислене, правене. Води и до доста лишения. Това е мъжка страст, която не всеки ще разбере, но знам че след приятелите си тук имам доста съмишленици.

      Всичко това има само една единствена водеща сила, която оправдава идеята - казва се страст!
      Марката Jeep е особена житейска философия и определено нейното излъчване, история и чар намери в мен поддръжник и фен, затова не съжалявам, че започнах проекта си мечта, според моите разбирания и желания. Успях да издържа на всички критики от много по-можещи и разбиращи хора в бранша, които не намираха логика и разум в моя проект, в избора ми на джип, в целите ми. Всеки път щом се допитвах за съвет до тях, се разколебавах, а след срещите ни наживо се връщах с наведена глава и отчаян. Това са хора работили по много по-скъпи проекти, разполагащи с много по голям финансов потенциал, знаещи много повече в практиката от мен, работещи професионално в бранша и създаващи доста по-стойностни проекти от моя. Аршинът е друг и трудно можеш да бъдеш мотивиран за избора си, заделения бюджет и реализацията. Моят проект не намери разбиране сред тези хора, които въпреки това уважавам, но запознах да избягвах с годините, за да не ме разколебават и отказват от мечтата ми.
      В крайна сметка се убедих, че най-важното е личното удовлетворение на човек.

      - 2013 август:
      Бях заделил първоначален бюджет за проекта - около 17000 лв. В тази сума не влизаше цената на джипа, който вече беше закупен. Това бе сумата за започване на преобразяването и старт на поръчките.

      - 2013 септември
      Първите поръчки вече бяха направени. Пълен комплект лифт офроуд окачване с дълги рамена, уширители за калниците, минусови офроуд джанти, лебедка, допълнително лед осветление, шнорхел, усилени капаци за диференциалите и други. Всичко бе поръчано в щатите и щеше да пътува 3 месеца с контейнер по вода.
      Успоредно с тази поръчка бях вече поръчал изработката на метални индивидуални предна и задна силови брони, тук в София.
      Лиших се от хубави олекотени лети джанти и от мечтаните амортисьори с цел да намаля разходите. Съвсем скоро се сдобих с амортисьорите, които исках по начало.

      - 2013 ноември
      Джипът вече имаше поръчани за изработване метални силови брони. Беше голяма мъка, докато ги видя монтирани на джипа, но това са нещата, които не стигат до широката публика.
      Понякога и с пари не се случват нещата по план, защото тези брони са ми излезнали финансово неприлична сума, тъй като в годините се наложи по два пъти да ги преправям, докато станат здрави.
      В тези 3 месеца, докато се чакаха поръчките, реших да вкарам стоков гранда в гората. Голяма грешка. Нанесохму няколко щети, една от които ми излезна доста скъпа. След 40 минутно боксуване край един язовир прегорих автомата и той изхвърли маслото. Кутията отиде директно за ремонт. Боята на лъскавия като огледало гранд вече не приличаше на себе си. Драскотини, кал, удари по окачването и доста закъсвания по лошите планински пътища нанесоха първи белези на комбито. Така поне ми бе лесно, да почна да го режа с флекса.
      Същия този месец ми дойдоха всички поръчки от щатите. Бях много щастлив. Купища кашони с всевъзможни части. Няма да забравя вечерта в която буса ми ги докара и разтовари пред входа. Задръстих всичко. Огромен обем. Вътре всичко ново, свети и изглежда толкова прекрасно, че получваш директен душевен оргазъм. Цялото ново окачване наредих на средата на хола си, като е на рекламата на сайта на производителя. Бе много красиво! Съдбата му бе да стане грозно, очукано и ръждиво, но това е офроуда. Важно е да остане здраво!

      - 2013 декември:
      Вече бях закупил нов заден мост Ford 8.8, който е по-здрав с около 30% от оригиналния Dana 44 на гранда и най-важното, за който се предлага една гора блокажи, тъй като не е с алуминиев хаузинг за който няма никакви блокировки. Нужен ми бе и един кит с усилени стоманени захвати, които в щатите се предлагат специално за такава рокада - фордов мост 8.8 да може да се монтира на Jeep GC ZJ и да подсили фабричните захвати на окачването.
      По план издирвах и преден мост от малък черок - high pinion, който смятах да бронирам на макс и да постигна една така наречена Dana Super 30. За целта ми трябваха хроммолибденови полуоски, по-големи и здрави външни карета, по-яка корона и пиньон специално обработени, цялостна подмяна на лагерите, семерингите и разбира се подсилка на самия мост - тръст. Подсилване на слабите места на Dana 30, които се знаят предварително.

      - 2014 февруари:
      Джипът бе оставен за монтаж на силовите брони. Закупих огромен кулер за маслото на автомата, за да се избегне бъдещото му прегряване. Купих 5 броя гуми за кал 35".
      Поръчах от щатите на части нов заден телескопичен кардан, който във времето се превърна и монтира, като преден, защото със задния фабричен кардан нямах проблеми, а с предния постоянно.

      - 2014 април
      Да, все още броните не бяха монтирани. Вече бяха минали 5 месеца, откакто бях платил капаро за тях. Това са от тези болни и тежки мигове, които често съпровождат подобни проекти
      Направих нов набор от поръчки от щатите, които пристигаха по-бързо (въпреки избрания за да е етин най-бавен възможен начин на доставка), от нещата, които се правеха по джипа в България. Струващите хиляди пари хроммолибденови предни полуоски, усилени карета, стоманени капаци за диференциалите, които заменят тенекиени оригинални такива и усливат многократно здравината на целия мост против усукване в леглата на лагерите на диференциала, а освен това са с по-висока пробка и позволяват повече масло. Поръчах и усилените захвати за задния мост, които заменят по-слабите фабрични и дават възможност 8.8 мостът да пасне на джипа след монтиране лифт кита на окачването.
      Други дреболии с които се сдобих - кевларени удължени спирачни маркучи, които да заменят фабричните гумени, които щяха да окъсеят след лифта, а и са уязвими в гората от удари от клони по пътя.

      - 2014 май
      Най-после джипът е с монтирани нови брони. Дори с монтирана лебедка. Това ми даде криле за по нататъчната активност, а и със затоплянето на времето по джипа започнаха доста подобрения.
      Най-после флекса влезна в употреба и започнаха да летят ламарини от купето на гранда.
      Изрязахме доста от фабричните арки на калниците, за да монтирам най-агресивните, като отвор за гумите уширители на пазара в щатите. Веднъж придаваха на джипа елегантен вид, защото монтажът и дизайна им гонят точно това и втори път позволяват да вкараш 35" гума.
      Монтирахме шнорхелът, запечатахме филтърната кутия, монтирахме новите уширители, който седмица по-рано допълнително подсихил с фибро стъкло всеки един от скритите шпилки на захватите, за допълнителна здравина. Пребоядисах уширителите с металика на джипа. Видях за първи път мечтата ми как изгрява.

      - 2014 юни
      Най-после след доста неприятни моменти със самозвани майстори, скоростната ми кутия е основно ремонтирана и реновирана в специализиран сервиз. Човек се учи непрестанно от грешките си и трупа опит цял живот. Зачеркнах доста хора тук от форума и не искам и да чувам до ден днешен за някои от тях. Автоматът на 5.9 е огромен физически и работи добре при високо натоварване, благодарение на оставения голям ресурс още от завода.
      Успоредно с ремонта на кутията, преработих и раздатката, като озхвърлих едно недоразумение наречено виско куплунг. Това паркетно приспособление за евтино предаване на 4x4 е типично за задвижването на паркетните джипки от много марки и бързо сдава багажа в планината в непредвидените от завода интензитет на натоварване на задвижването в гадни условия. Това е едно от слабите решения в гранд чероки ZJ, защото този модел е насочен повече към шосето и комфорта и по-малко сравнен с Вранглер примерно към офроуда.
      Оставих на раздатката чисто механичните й функции, като това означаваше бързи скорости само на задно, бавни скорости само с блокажа и за офроуд. Не пожелах да сменям раздатката с друга Jeep-ова с повече възможности, защото в 5.9 модела фабрично се слага най-здравата механично раздатка на Jeep. Схемата работи и до ден днешен и не съм имал никакви проблеми и раздатката оправдава здравина си.
      В края на юни месец се сдобих и с преден мост Dana 30 HP от малък черок. Купих го само заради хаузинга, тъй като всичко в него щях да подменя с ново и усилено.
      Изградих нови подкалници, заради по големия отвор на подкалниците след монтажа на офроуд уширителите. Това са дребни и гадни моменти за работа, защото всичко изрязано по ламарината, трябва да се защити възможно най-добре, за да издържи на мръсотията и влагата, която бъдещето ще му сервира след всяка разходка в планината. Всичко е обработено против ръжда двустепенно и залято с течен полиуретан за дъпълнителна защита. Всяка една пробита дупка в ламарината също.

      - 2014 декември, 3 дни преди Коледа :-)
      До този момент карах гранда с фабричното окачване, но с уширители и силови брони. Един изключително грозен неестетичен момент. Гранда беше някакъв страшен и същевременно жалко изглеждащ грозник със смешните си фабрични гуми и окичен с офроуд принадлежности. Регистрирах и най-голямото си закъсване в планината. Това ми даде урок, който ще повтарям на всеки цял живот-джип с фабричното си окачване и шосейни гуми няма място в планината, особено в нелетните месеци!
      Това ме подтикна да започна монтажа на новото окачване, джанти, гуми, които ми "красяха" апартамента вече 13 месеца!!!
      Досега - цели 15 месеца просто харчех пари, събирах части, монтирах някои от тях, четях, окъсих предната броня, замених и смешната основа на лебедката с пъти по-здрава, от тази на майстора , който ми бе изработил за немалка сума. Мислех, кроях, карах джипа, но реално джип за офроуд нямах. Даже нещо повече, имах грозен гранд с увеличено тегло. Един приятел ми предостави широк подземен паркинг в който с най-добрия ми приятел за 3 дни монтирахме новото окачване. Просто сумата, която ми искаха в сервизите за офроуд за монтаж ми бе непосилна. Затова си го монтирахме ние с приятелчето, при това без подемник и канал, а само с три крика.

      - 2014 Коледа
      Гранда от скромен паркетник се преобрази в нещо съвсем различно. Точно в навечерието на един от най-святите ни празници, видях "Rambler" да се преобразява, също като трансформанс и да дава реална представа как изглежда мечтата ми.
      Направих и първото си кръгче с лифтнат гранд на 35ци. Респектираща разлика. Грозното прасе стана брутален красавец, който вече кроеше да взима реванш на брания срам до момента в планината. Освен визия имаше вече и възможности. Невероятно вълнуващ момент е лифтването на един джип, особено, когато това е сериозно, като стойност.

      - 2015 февруари
      Спечелих на търг в щатите един рядък итем - Моpar Performance ECU.
      Фабрично продаван през първите няколко години от завода производител спортен компютър. Не прави някакви чудеса, но на дино стенд дава +20коня и +30Нм към фабричната мощност. Така моят 5.9 стана 261 коня и 502 Нм. Не се усещат чувствително, особено с малкото пробег след слагането на новото окачване и доста по-големите гуми (7 размера над фабричните), но компенсират малко загубената спрямо фабричните си стойности динамика.

      - 2016 април
      Преработих стойката на захвата на резервната гума, която не издържа с времето и се счупи. Още един минус в изработката на силовите брони от един майстор. Всъщност стойката се счупи и не издържа теглото на 35" гума, а целта на проекта беше такъв. Направих ново отваряне на стойката с две панти. Това решение не бе функционално с времето, затова по-късно последва още една последна промяна на цялото рамо във фирма, която знае как се правят здрави тези неща..

      - 2017 юни
      Наложи се да се направи нова усилена кула за задния тракбар, защото фабрична се счупи от старост и натоварване. Направиха се и нови бъмстопове интегрирани в задните пружини.

      - 2017 Октомври
      Rambler-а се сдоби с нов комплект 5 броя гуми: Cooper Discoverer STT pro 35x12.5x15

      - 2018 февруари
      Сдуших се една фирма за професинално металообработване и заварки. Там свърших няколко доста отговорни дейности. Завариха ми новите усилени захвати върху фордовия заден мост.
      Процедурата е отговорна, защото не трябва да се прегряват ръкавите на моста, за да не се получи изметване и изкривяване. Хубавото е, че в кита на планките има подробни указания, дори с каква заваръчна техника да се направят спойките. Коя планка на какво отстояние да бъде, под какъв градус завъртяна и т.н.
      Монтирахме и гредата на оригиналния ми теглич, за да ми служи като брона на резервора за бензин. Направихме и тръст на предния нов мост, както и подсилка на ушите на захватите му, а също и стойки от неръздаема стомана за лед бара. Изобщо удоволствие е да работиш с професионални заварчици и металообработчици.
      Джипът започна да върти доста разходки, като и до ден днешен не ме оставил в безпомощно състояние или да се повреди, така че да не може да ме върне на самоход. Ето тези качества ги няма вече в модерното автомобилостроене. Старите Jeep са доста честни със собственика си машини. Не са перфектни, но не са и боклуци и не те предават. Част от техника по задвижването и ходовата част, дори докарани до максимално износване след 20 години употреба и най-вече тормозеното по планината с големи гуми и повишето тегло след лифта и подобренията не се разваля, така че да не функционира! Вие, стърже, но не се чупи!

      - 2018, март
      Усилваща кормилната кутия напречна щанга. Интеркулер на хидравликата. Преработено охлаждане с по-студен термостат и температурен датчик. Подменени светлини. Подменини всички крушки в салона и уредите - без изключение с лед такива. Добавен субуфер, високочестотни говорители и усилвател към фабричната аудио система.
      Разходка след разходка, километър след километър - незабравими запечатани с фотоапарат моменти. Сбъдната мечта и страхотен перформънс. Свободата да обикаляш планините без да се страхуващ, че ще закъсаш безнадеждно някъде. Това така и не се случи до ден днешен, след онова паметно закъсване във Врачански балкан с фабричното окачване и гуми през 2014та година. Единствената ми разходка в която чаках чужди джипове да дойдат, да ме изтеглят, за да се приберем.

      - 2018 август
      Изпратих предния мост при един майстор в Гоце Делчев, за монтаж на нова корона, пиньон, лагери, семеринги, нови шарнири, нова опашка за захват на кардана за по-голямо каре, което да замени постоянно проблемното оригинално малко каренце. Сходимост и центровка на всичко ново в диференциала.
      Сглобих новите хроммолибденови предни полуски. Поръчах още един чисто нов кардан на части от специализирана щатска фирма. Подготвях се за замяна на мостовете и изтеглянето им с 3 см напред и сътветно задния назад, за да компенсират изместването си след лифта и да заемат геометрично правилно място.
      Появи се един непредвиден проблем с досегашния ми доставчик. Скри се с поръчаните ми части за близо година. Наложи се да го издирва един друг приятел, който ми реши мигновено проблема и всички части стигнаха до мен след една седмица. Цяла година бях в безизходица и застой. Това бе една от загубените години по проекта. Това са рисковете на такива начинания и поръчки от Америка. В годините съм имал какви не проблеми, за щастие всички са се решавали. Това е чиста екзотика - да караш преработен Jeep в България. Трудно е, но имаш нещо наистина уникално, което в същата комплектовна няма как да срещнеш по пътищата.

      - 2019 септември
      Продължавах да карам джипа на много разходки. Мечтата ми бе сбъдната. Имах още една купчина нови, немонтирани части по проекта, но все още не идваше техния ред, защото машината работеше все още добре. Дори все още карах с оригиналните мостове, които вече бяха към края на живота си. Дойде момента на новата порция голяма трансформация.
      Монтирах сам и двата нови моста, закарах частите за двата нови кардана за сглобяване, заваряване и баланс в специализирана фирма. Така джипът получи новите си мостове, барабар с новите си кардани. Приятел ми преработи управлението на лоста на раздатката, който години наред ми правеше мизерия по разходките в ситуация на големи шпагати и разкрачвания на окачването, като се откачаше от захватите си. Изцяло ново управление, което работи вече безпроблемно. Замених износената и разбитра вече оригинална кормилна кутия със закупената от щатите по-яка кутия от Dodge Durango. Преработих напречните предни щанги заради новия мост. Единият горен носач също се наложи да бъде преработен. Отвори се доста работа. В това време дойде голямата промяна в друг аспект от живота и, която прати джипа моментално на заден план. Въпреки това машината получи култова изпускателна система на Magnaflow, състояща се от неръждаеми спортен катализатор и задно гърне. Звукът, разбира се е страхотен!

      - 2020 септември
      Една година измина без да карам почти джипа, камо ли да го доработвам и коригирам. Направи няколко добри разходки, но усещах къде има нужда от корекции, но нямах време да му обърна внимание. Благодаря на още един приятел, който в последните няколко месеца поработи върху джипа ми, за да го върне към пътя след смяната на мостовете. Получиха се доста аномалии и несходимост, но проблемите се решават от приятеля доста успешно, за което съм му много благодарен. Закупих и новите амортисьори и преден демпфер. Същите, които не купих, защото бяха скъпо по начало на проекта, но и същите които бях планирал да са част от комплактацията на джипа ми. След 7 години получава това, което трябваше да има по начало :-)
      Направиха му се нови спирачни пътища отзад, заради новия мост. Останаха няколкои дребни неща за дооправяне и корекция.
      Последното нещо, което ще монтирам е задния 100% блокаж на ARB. Стигнах и до този момент. С това целият ми проект ще се завърши. След 7 години и почти 40000лв инвестиция завършвам плана. Най-хубавото за цялото това време е, че не спрях да си гоня идеите до последния детайл и това, че джипът продължава да ми носи радост и не виждам с какво бих го сменил без да съжалявам. Т.е. остава с мен и ще обиколим още красими места из България :-)

      Към ноември 2020г. джипът има пробег след преработването му над 60000км.
      Последно редактирано от verter; 18-11-20, 10:19.
      Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
      0888/00-55-37

      Коментар


      • Ей заради такива теми се регистрирах някога във форума и в последствие си купих Гранд..... жалко, че вече са веднъж на 4 години
        ________________________________________________
        Subaru OUTBACK 2,5
        Hyundai TUCSON 2.0

        Коментар


        • Натиснете снимката за да я уголемите  Име:image_908929.jpg Прегледи:2 Размер:902.3 КБ ID:6672103

          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:22528925_10210112232227801_6946003369081751538_o.jpg Прегледи:3 Размер:611.4 КБ ID:6672097

          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:12184174_10205060227850849_2764784275955002233_o (1).jpg Прегледи:3 Размер:713.5 КБ ID:6672088

          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:13198621_10206198932597756_2883256843784946696_o.jpg Прегледи:3 Размер:774.7 КБ ID:6672089

          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:12185132_10205060223690745_655429203125701712_o.jpg Прегледи:3 Размер:522.0 КБ ID:6672090

          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:12491745_10205416622120483_5057029645733092020_o (1).jpg Прегледи:3 Размер:490.7 КБ ID:6672092

          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:15068414_10207506509486361_8262916070083056927_o.jpg Прегледи:3 Размер:574.3 КБ ID:6672093

          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:19441708_10209272658838991_5571700788325674031_o.jpg Прегледи:3 Размер:672.2 КБ ID:6672094

          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20200209_130800.jpg Прегледи:3 Размер:715.3 КБ ID:6672095

          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:12605350_10205416774284287_4128390369313812449_o.jpg Прегледи:3 Размер:169.8 КБ ID:6672096

          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:23116969_1942789645747894_6211897063364138864_o.jpg Прегледи:3 Размер:2.06 МБ ID:6672098

          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:22886013_10210199572651257_7105259200595744623_n.jpg Прегледи:3 Размер:120.0 КБ ID:6672099

          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:25075199_10210467027177453_5178161607889852886_o (1).jpg Прегледи:2 Размер:158.6 КБ ID:6672100

          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:25182065_10210467024337382_4892163226109861187_o.jpg Прегледи:2 Размер:225.3 КБ ID:6672101

          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:25351914_10210467031217554_5393828567935349382_o (1).jpg Прегледи:2 Размер:196.2 КБ ID:6672102

          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:27625471_10210807096078963_1681043634700825998_o.jpg Прегледи:2 Размер:274.4 КБ ID:6672104Натиснете снимката за да я уголемите  Име:27788748_10210865607381709_1518132708561667446_o (1).jpg Прегледи:2 Размер:519.9 КБ ID:6672105
          Прикачени файлове
          Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
          0888/00-55-37

          Коментар


          • Натиснете снимката за да я уголемите

Име:25311172_10210467024697391_4246095194033072146_o.jpg
Прегледи:895
Размер:201.2 КБ
ID:6672113

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:22046884_10210014702789626_2072771423813790067_n.jpg
Прегледи:810
Размер:52.8 КБ
ID:6672114

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:26840952_10210678735550030_4444910336753884698_o.jpg
Прегледи:811
Размер:255.8 КБ
ID:6672115

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:81645697_10215413869805427_8101422159894675456_n.jpg
Прегледи:797
Размер:59.5 КБ
ID:6672116

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27982695_10210896412391815_1346708039159527411_o.jpg
Прегледи:828
Размер:593.4 КБ
ID:6672117

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:37321322_10211929864227465_4634590112649314304_o.jpg
Прегледи:825
Размер:592.0 КБ
ID:6672118

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:37323936_10211929864547473_2041341854925979648_o (1).jpg
Прегледи:814
Размер:420.9 КБ
ID:6672119

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:37338396_10211929851907157_1755954029864681472_o (1).jpg
Прегледи:824
Размер:668.3 КБ
ID:6672120

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:37388549_10211929852907182_1582884315467874304_o (1).jpg
Прегледи:857
Размер:762.6 КБ
ID:6672121

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:37388551_10211929865907507_5639305657514459136_o.jpg
Прегледи:825
Размер:475.6 КБ
ID:6672122

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:37414047_10211929853147188_9086507131531689984_o.jpg
Прегледи:815
Размер:674.4 КБ
ID:6672123

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:39714743_10212134867632422_5324576385413414912_o.jpg
Прегледи:807
Размер:418.6 КБ
ID:6672124

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:40391291_10212197971609982_3620856115715112960_o.jpg
Прегледи:819
Размер:94.2 КБ
ID:6672125

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:42906132_10212393408895792_6053559007015075840_o.jpg
Прегледи:805
Размер:342.1 КБ
ID:6672126

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:45082955_1862706690474449_306043963465269248_o.jpg
Прегледи:809
Размер:430.0 КБ
ID:6672127

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:45323510_1862706217141163_6150346726390628352_o.jpg
Прегледи:798
Размер:533.7 КБ
ID:6672128

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:46525442_10212712650876642_7135178561245151232_o (1).jpg
Прегледи:801
Размер:194.5 КБ
ID:6672129

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:47580986_10212780972304635_4342492479224807424_o.jpg
Прегледи:795
Размер:360.7 КБ
ID:6672130

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:48052598_10212813671922105_1913043566817443840_o.jpg
Прегледи:813
Размер:268.0 КБ
ID:6672131
            Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
            0888/00-55-37

            Коментар


            • Натиснете снимката за да я уголемите

Име:52605294_10213281483577104_783572768330350592_o.jpg
Прегледи:818
Размер:704.9 КБ
ID:6672136

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:52859396_10213322903012564_2828850986552918016_o.jpg
Прегледи:811
Размер:444.7 КБ
ID:6672137

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:67377238_10214207966978610_5906785766758940672_o.jpg
Прегледи:801
Размер:126.6 КБ
ID:6672138

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:82245777_10215427381223204_2181662576834772992_n.jpg
Прегледи:807
Размер:57.7 КБ
ID:6672139

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:57001913_10213581032745646_7533827216522608640_o (1).jpg
Прегледи:796
Размер:751.0 КБ
ID:6672140

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:82410668_10215384051499988_1205381678269202432_n.jpg
Прегледи:777
Размер:27.2 КБ
ID:6672141

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:83029739_10215515363782713_6140956725290729472_o.jpg
Прегледи:804
Размер:268.6 КБ
ID:6672142

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3674.jpg
Прегледи:805
Размер:2.08 МБ
ID:6672143

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3702.jpg
Прегледи:792
Размер:1.99 МБ
ID:6672145

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1285.jpg
Прегледи:1039
Размер:680.8 КБ
ID:6672146

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:25358313_10210467023177353_1361320918184569759_o.jpg
Прегледи:783
Размер:126.6 КБ
ID:6672147
              Прикачени файлове
              Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
              0888/00-55-37

              Коментар


              • Влади , радвам се че се завърна отново тук
                Нямам фейсбук и ми липсваха снимките и приказките ти .
                Преди време , когато махна Черока и реши да правиш големия му батко , те бях питал, какво ти липсва в стария джип , та реши да правиш нов. Тогава каза , че нищо не ти липсва . Сега , след толкова години и километри , можеш ли ,да направиш сравнение на двете машини ?
                Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                A1+

                Коментар


                • Привет,

                  Препоръчвам ти, да си направиш Фейсбук профил. Имам страхотни албуми там и доста разкази.

                  Сравнение с малкия черок мога да направя. Като цяло нещата са несравними вече. Имаше един период в който съжалявах че се разделих с XJ-я, и това бе моментът, когато надвърлих бързо инвестицята на XJ, а с тези пари гранда нямаше развностойно представяне в планината. Гранда иска повече инвестиция, за да задмине XJ на чист офроуд.
                  Всичко това обаче с напредване на проекта по "Ramblera" излезна от мислите ми.
                  Гранда е много по-комфортен, удобен, вече и заради по-богато си офроуд оборудването, стана по-проходим и стария ми XJ.

                  Най-голямото предимство на XJ проекта ще си остане цената му. По спомен не надхвърли 14000лв с цената на джипа. Гранда удари 40000лв с цената на джипа. Но завършеността на двата проекта нямат сравнение. Малкият черок бе скромен и доста ограничен като проект. Дори самата базова машина не бе най-добре оборудваната. Съотношението цена/офроуд възможности при XJ-я бе по-добро от това на настоящия гранд, но това идва от един голям фактор - теглото. Малкият черок след лифта и 33ките тежеше не повече от 1700кг. Гранда в момента е 2250кг. Трудно се компенсират тези 550кг горница. Компенсират се с ходове, блокаж, допълнително оборудване. Но накрая пак опираме до комфорта и той обръща везните рязко. XJ беше спартанец, а Гранда е офроуд лимузина. ZJ вози в пъти по-добре, има много по-хубав салон, повече екстри, повече място и практичност. Оборудвал съм го перфектно. Нищо не му липсва вече. Автоматът му е по-хармоничен, двигателя по-силен, раздатката по-здрава.

                  Това е в общи линии. Доскоро си търсех пак XJ за втори джип, но останах разочарован какво се продава. Доста са изморени вече. Ако пък е запазен гони 10000лв базова машина без подобрения. То и грандовете ZJ започнаха да намаляват.

                  2015 година все още бяха сравними двата проекта. Към днешна дата гранда е доста по-добър и преправен.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:14125579_10206888116386920_1945211766675984876_o.jpg
Прегледи:813
Размер:294.8 КБ
ID:6672185

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:14066243_10206888162388070_9040002076705552809_o.jpg
Прегледи:849
Размер:274.2 КБ
ID:6672186

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:14124526_10206888162708078_721287374438837084_o.jpg
Прегледи:872
Размер:344.4 КБ
ID:6672187

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:14124369_10206888114986885_4155435867837111520_o.jpg
Прегледи:1328
Размер:226.2 КБ
ID:6672188

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:13958015_10206888168108213_38290081156577398_o.jpg
Прегледи:899
Размер:349.3 КБ
ID:6672189

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:14114981_10206888164268117_3177469475344892946_o.jpg
Прегледи:887
Размер:278.8 КБ
ID:6672191

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:10668763_10203352574480582_8907220534572992294_o.jpg
Прегледи:781
Размер:115.8 КБ
ID:6672192

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:118978145_10217379187297136_5298535193877033432_o.jpg
Прегледи:819
Размер:175.8 КБ
ID:6672193












                  Прикачени файлове
                  Последно редактирано от verter; 18-11-20, 13:28.
                  Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                  0888/00-55-37

                  Коментар


                  • Вчера си карам из Пловдив и в огледалото гледам един много наперен ZJ. Доста му се зарадвах. Сетих се за теб. И си викам "Сигурно го е продал вече". Радвам се, че не си.

                    Радвам се и че писа отново тук. И аз нямам фейс, както и доста хора от форума нямат.

                    Благодаря за снимките и информацията. Надявам се да пуснеш и някой пътепис.
                    Nissan Terrano 2,7 TDI

                    Коментар


                    • Аз имам въпрос, но първо поздравления за ентусиазма и усилията. Страхотно се е получило! Та въпросът ми е следният. Не е ли твърде високо ниво на ъпгрейда за целите, за които го ползваш?
                      Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                      Коментар


                      • Bogoljub Gagic
                        Bogoljub Gagic коментира
                        Редактиране на коментар
                        Предполагам, че именно практиката го е насочила към ъпгрейдите. Не са самоцелни. Повечето ни черни пътища са с такива зверски коловози от дърводобивен транспорт, че ти трябва нещо със сходни параметри, но и годно да те превозва самостоятелно по шосета и "магистрали" (кавичките са нарочно).

                    • Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
                      Вчера си карам из Пловдив .......
                      И аз благодаря! Поздрави!

                      Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
                      Аз имам въпрос, но първо поздравления за ентусиазма и усилията. Страхотно се е получило! Та въпросът ми е следният. Не е ли твърде високо ниво на ъпгрейда за целите, за които го ползваш?
                      Привет,
                      На пръв поглед така изглежда, но една голяма част от фоторазходките на които ходя, съм само с моя джип. За хубави снимки се изисква много време, често спиране, връщане на зад за някоя гледна точка. Хобито ми е да снимам. Не се получват добри кадри в каране в група. Затова често съм с приятели само в моя джип.
                      Няма на кого да разчитам, да ме дръпне ако закъсам, затова колкото повече запас от проходимост и варианти имам, толкова по-лесно излизам от положение. Висок джип лесно се откопава и заклаща. Когато имаш и помощни средства, силова броня, където да сложиш крика, пространство в подкалниците, за да монтираш вериги, място да легнеш, за да си откопаеш раздатката и т.н. Не помня от кога не съм закъсвал някъде безнадеждно. Разбира се за фоторазходки заобикалям докъдето мога препятствията, защото не те са ми целта. Понякога няма начин и влизаш в джаза и не е като да няма ситуации. Обикновено се боря с дълбок сняг и лопатата, но това си е част от удоволствието. Приятелите ми доста се забавляват и понякога умишлено забивам някъде джипа, за да се позабавляваме :-)

                      Често организирам панорамни офроуд походи на които участват доста неподготвени джипове. Миналия февруари в една двудневна разходка счупих личния си рекорд - групата бе от 55 джипа и над 130 човека. Отправих приятелска покана във Фейсбук, която се клонира в няколко офроъд групи и така се получи накрая, че се наложи предния уикенд преди официалната разходка, да "прозвъня" целия двудневен маршрут, за да знам в какво състояние е и да успея да проведа разходката без да закъса групата, без да взема грешен завой и да си губим времето в задръстване в гората. В крайна сметка разходката се получи, въпреки че доста хора не вярваха, че с такава многочисленост ще се проведе нормално. Ако не ми е подготвен добре джипа, не бих карал сам маршрута на цялото двудневно трасе и то в дълбок непробит сняг с вериги. Исках все пак да предоставя на хората и малко тръпка, а за целта трасето трябва леко да предразполага към екшън. Разделих трасето на две части. Първия ден леко трасе, панорами, вторият ден тестове в дълбок сняг. Така хората прецениха кой, къде да участва. Вторият ден броят на джиповете значително намаля и едва 15 джипа стигнахме до върха.


                      Последно редактирано от verter; 19-11-20, 10:42.
                      Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                      0888/00-55-37

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X