Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

    Патрулските мостове са ми финансов кошмар. Не мога да дам 4000лв за мостове.
    Ако се намират на такива цени описани от теб скачам моментално, но аз не намирам евтини неща.

    Днес звънях на четири обяви за Форд Експлорер на части. Питах за цял заден мост. Двама ми обадиха цена от 800лв, другите двама съответно 300 и 350лв. Този за 300лв е продаден. Нещо не ми се връзва, обаче такава ценова амплитуда.
    Ако има наистина евтини такива мостове и намеря здрав мост Ford 8.8 мисля да приключвам с чуденето и да го отнасям. След това ще го напасна на мястото на алуминиевата тъпотия и накрая ще му бодна едно ARB.

    Как се разбираше на живо с какво предавателно число е задният диференциал, ако е пред теб отворен? Броят се някакви зъби, но не помня как и кои точно.

    Раздатката ми и сега си има 100% блокаж, нали го уточнихме това. All-time режимът с участието на виско муфата не ме вълнува как се държи. Ще го ползвам само на асфалт. Важен ми е парт-таймът, блокажът и здравината. И трите ги имам. Раздатката за мен си е ок.
    Тази, която предлагаш по ми допада, но ще се въздържа от такива излишни глезотии, защото положението с 249OD ме удовлетворява.
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

    Коментар


    • От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

      Владо, кефиш с твоя мерак, успех с проекта! Не съм специалист по Jeep, но бих послушал Руси да си карам джипа и да не му мисля толкова, нещо, което знам, че няма да направиш.

      Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
      ... започваш да се оглеждаш за комплект здрави патрулски мостове! Като ги намериш и ги купиш (виждал съм обяви за под 1000 лева за двата)...
      В страни от темата, но под 1000лв. двата вървяха 2007-ма година. Отдавна цената не е тази, но не е и 4000лв. определено.

      Коментар


      • От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

        Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение
        ... но не е и 4000лв. определено.
        Но може и да стигне и да задмине тая цифра, докато поемат пътя носещи гранда. Щото това са си бая нестандартни работи ...

        Коментар


        • От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

          Нещо такова, да. Аз преди да се спра окончателно на RockJock Dana60 правих предварителен план и калкулация за патрулски мостове на база 2000 лв за двата коплект демонтирани от едно возило. Толкова се намираха тогава от 61-ца с ABS. При включени всички необходими операции плюс допълнително ARB, корони/пиньони, лагери, кардани, ABS рингове и др. дреболии сметката започна да клони към 9-10 000 лв. Като отчетах минусите на патрулските мостове и цялата галимация по напасването им предпочетох да дам двойно и малко за два фабрични RockJock-a.

          Съгласен съм че никакъв вариант на quadra-drive не е удачен и няма да остиска на 35-ци. Също така, че всякакви подобрения на алуминиевата D44 са пари и труд на вятъра. Нямам опит с фордовите мостове и не мога да кажа нищо. На пръв поглед са една идея по-нисък клас от D44. Абсолютно подкрепям и становището, че при 35-ци предната D30 (стария кекав модел) е проблема с по-голяма тежест в сравнение с алуминиевия заден D44. И не толкова заради миниатюрната корона ами най-вече заради малките лагери на главините (заради 5х4.5) които ще бъдат претоварени двойно при изнасянето на колелото с фланец или минусова джанта заради 35-ците, което превръща главините в дву-три месечен консуматив. Шарнирите от типа XJ/ZJ също отиват в тази категория консумативи. Спирачките също стават неефективни. Въобще ZJ с 35-ци е трудна работа. Правят хората опити с известен успех обаче. Ето една съвсем уместна доработка за XJ/ZJ решаваща проблема с малките главини, кекавия долен шарнир, глуповатите кормилни щанги и проблема със спирачките. Плюс половин инч по-широк мост без това да се отразява на натоварването на лагерите. 1/4" фланеца може да се резне на лазер на много места в София:



          Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
          П.П.П. - Имаш и още един вариант - мостове от Wrangler (Kinex-a да каже, коя е най-подходящата модификация...). 35-ци няма да ги озорят по никакъв начин - при проектирането им е предвидена и такава експлоатация.
          Марти, само един модел Вранглер, който фабрично дори в Сахара вариант е с по-здрави мостове от тези и това е JK. Срещат се и TJ със заден D44, но предния и там е старата D30. Всички останали предишни модели на Вранглер са с по-слаби мостове от тези на Вертер, а именно D30/D35.
          Последно редактирано от elbgt; 22-11-13, 13:41.
          My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

          Коментар


          • От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

            Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
            Марти, само един модел Вранглер, който фабрично дори в Сахара вариант е с по-здрави мостове от тези и това е JK. Срещат се и TJ със заден D44, но предния и там е старата D30. Всички останали предишни модели на Вранглер са с по-слаби мостове от тези на Вертер, а именно D30/D35.
            Помня аз, че само от един модел ставаха, но не бях сигурен кой, затова и дадох думата на по-запознатите... Иначе относно патрулските мостове - последно гледах цени преди две години (може би малко и повече) и явно нещата доста са се променили..?!!

            Коментар


            • От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

              Явно зависи кой е продавачът и дали е наясно какво точно продава. Вероятно някъде в момента се предлагат евтини мостове, но трябва да стигнеш някак до тях.

              Патролската екипировка ми е малко далеч от мислите. Не съм въобще наясно какво ме чака с такива железа и как ще се интегрират в гранда.

              Ще потърся фордов мост, защото черпя доста полезна информация от щатските форуми (там определено е един от най често срещаните ъпгрейди!) и не защото е чак толкова по-подходящ от дана 44а, а защото се предлагат много тунинг части за него.
              Трудното ще да е да уцеля правилния мост и предавателно число, но с питане и гледане би трябвало да се случи.
              Ако нямам късмет в краткосрочен план ще подкарам джипа с моста, който имам. Вероятно бързо ще го унищожа, но ще ми даде някаква база опит и представа какво и как, а и време да търся друг мост. Ако пък устиска някак поне ще знам какво да правя оттук насетне.

              От една страна не искам да хвърлям пари в мост, който не би ми свършил работа и в такъв случай по-добре наистина да не го ъпгрейдвам и подсилвам. Отдруга страна, обаче срещам и мнения на хора, които казват, че след тръст и защита на алуминиевата секция този мост не е лошо решение и не е толкова слаб, колкото други го изкарват. Като цяло това ме подтиква да го укрепя още преди да съм почнал да го товаря. Всичко зависи от финансовата гледна точка. За каква сума ще го стегна и блокирам и за каква бих купил друг мост и подготвил и него. Надявам се да не правя и двете стъпки и на принципа проба грешка.

              Ще го мисля сега това и ще търся и чета още.

              Ако някой се присети някоя идея ще съм благодарен.




              За предната дана 30 се предлага някакъв superior kit.
              Не съм го открил още точно кой е и колко струва.

              Интересното е, че попаднах на много интересен шведски сайт, на Jeep клуб в който членуват основно ZJ грандове. Всичките са подготвени и с минимум 33 гуми.
              Главните герои и водач на групата са баща и син, които имат ZJ 5.2 след фейса. С него са направили няколко експедиции, най мащабни от които в Исландия, Русия и Румъния.
              Твърдят, че този джип има над 50000км офроуд преходи.
              Оборудван е с 35-ци, 4.5 инча лифт кит на Рубикон, уширители, шнорхел, лебедка, силова броня и много защити по ходовата част. "Over the Knukle" конверсия на кормилното управление и доста екипировка за дълги автономни преходи.
              Плакна почти всяка вечер очи с него и си мечтая някой ден да тръгна по тeхните следи.
              В много от разходките компания им правят други марки сред които подготвени тойота и дифендър.
              В секцията съвети за експедиции и избор на джип, казват че марката на джипа не е толкова важна, колкото това да го познаваш и да можеш да го поправяш. Бяха написали , че всички джипове се чупели и в скоби - да, дори тойотите. :-)

              И да, отзад е с дана 44 ( не се споменава точно коя, но вероятно стандартната), а отпред е с Dana 30, локната с ARB блокаж и въпросният superior kit.
              Не открих описани проблеми с мостовете, а въпросните преходи са впечатляващи. Мога да им пиша и да ги поразпитам.

              Все още търся къде е истината за моите нужди.
              Последно редактирано от verter; 22-11-13, 22:03. Причина: ен избор
              Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
              0888/00-55-37

              Коментар


              • От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                Superior Axle and Gear са производител от близкото минало.
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:superior_logo.jpg
Прегледи:1
Размер:88.6 КБ
ID:5539344

                За съжаление приключиха с бизнеса това лято. Предлагаха усилени китове за GM, Dana и Ford мостове. Специално за YJ/TJ/XJ/ZJ Dana 30 имаха кит съдържащ:
                (стоковата ZJ Dana30 е 27-шлица и от обикновена 1040 стомана)
                -30-шлицово ARB;
                -30-шлицови хром-молибденови (4130) полуоски;
                -корона и пиньон с предавателно число по избор;
                -ремонтнен коплект шайби, семеринги, лагери и др джунджурии необходими при смяна на диференциала;

                Гарантираха надежност с блокаж до 33" колела. Цената на този кит беше около $2500. Възможно е да са останали бройки по разни складове, макар че аз потърсих набързо там където помня, че ги имаше, но не открих. От огромния им асортимент в Quadratec е останало само ТОВА.

                Аз купих от тях подобен кит, но за задния JK-non Rubicon Dana44. ARB-то беше 35 шлицово и полуоските също 35 шлица и хром-молибден. Два пъти съм му чупил короните с 35-ци. Първия път с 5.13 а после и с 4.10. Струваше $1760 и гарантираха надеждност с блокаж до 37" колела. За сведение JK рубиконския заден Dana44 е с 33 шлица. И те си карат с 37-ци, но внимават повечко.
                Последно редактирано от elbgt; 22-11-13, 22:53.
                My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                Коментар


                • От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                  Незнам защо й се плашиш толкова на алуминиевата 44-ка. С твоя начин на каране не би трябвало да имаш проблеми. Направи джипа, подкарай го и той ще си покаже какво иска. Ако трябва да смениш и подсилиш всичко, за което се пише по нета, че е слабо няма да го подкараш скоро. Ще ти припомня за черока - навсякъде пише, че Дана 35 се чупи още при монтажа на 33" гуми, но ти си я караше безгрижно. Аз карах вранглера със стоковите 30/35 две години с 33" и година с 35" гуми, без каквито и да било проблеми. Сега чакам да ми пристигнат уширителите и слагам и на гранда 35", без да пипам мостовете.

                  А ако толкова държиш на смяна на мостовете, най-бюджетния начин е с форд 8.8. Незнам дали е в тази тема, или в онзи, в която искаше да ъпгреидваш черока за 35" гуми, ти дадох един съвет относно фордовия мост. Сега ще ти го кажа пак - търси мост с предавателно 4.10 Вземи и Дана 30 HP от някое старо чероки пак с 4.10. Така на цената на комплект по-бавни пиньон и корона, а такива ще ти трябват рано или късно, ти ще имаш цял мост, който си струва да ъпгреидваш.
                  99 WJ V8, 5" lift long arm, 35"...
                  It's a Jeep thing - you wouldn't understand..!

                  Коментар


                  • От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                    Притеснява ме, да не се изкриви моста. След като се изкриви ми остава само да го хвърля.

                    Притеснява ме, че един ден бях при Димата и дядо Владо и пристигнаха някакви момчета с един WJ 4.7
                    Купили го наскоро и имаха някакви проблеми със задния мост.
                    Помня, че Димата каза нещо от сорта "...остава само да ти е изкривен моста"
                    А гранда въобще не бе правен за офроуд и си беше в стоков вид.

                    Питах го как така да е изкривен моста? От какво?
                    От някой скок - ми отговори.

                    Вярно, че няма да скачам, но ако се кривят тия мостове и във фабричен вид това вече е проблем.




                    Четох още американците.....

                    Те твърдят (няколко различни човека), че Дана 44а e механично здрав мост. Проблем е алуминиевата част , като са посочени случаи и за отчупили се парчета от тази секция и паднали на дъното на дифа с маслото. Лафът бе, че се самоизяжда.
                    Най-чест проблем определено били лагерите. Особено този от пасажерската страна си бил абонат и заминавал първи

                    Имаше едно мнение на човек, който си купил мост Ford 8.8 още преди да подкара модифицирания си ZJ, но решил да не го монтира веднага, а да счупи първо алуминиевата дана 44. В крайна сметка още му стоял в гаража немонтиран, защото даната си държала. За сметка на нея 3 пъти е чупил предната 30-ка.
                    Вероятно сте прави, че май тя ще ми е първият проблем.

                    Друг твърди, че след truss проблеми с тази 44а нямал, а бил с доста тежък крак и маниер на каране.

                    Казват и че по-голям проблем е предната дана 30. Чупят се, докато задната дана (44а) е в пъти по-здрава и безпроблемна.

                    И най безболезнена и лесна смяна на моста е тази с Ford 8.8 или Dana 44 от (XJ, SCOUT, MJ, WAGGY)
                    Тия модели тук ги няма. XJ с дана 44 е съществувал само между 1987 и 1990 фабрично с теглич. Остана само 8.8
                    Последно редактирано от verter; 23-11-13, 18:48.
                    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                    0888/00-55-37

                    Коментар


                    • От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                      Покрай тукашните дилеми се сетих, че ей тия сладури отвисяват в един склад на 15 км от София
                      На никого не пречат ама могат да са полезни на някой. На 128 000 км са демонтирани от дълга 2008 JK Sahara.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20130419_123658.jpg
Прегледи:2
Размер:167.2 КБ
ID:5539481
                      My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                      Коментар


                      • От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                        Дана 44 и Дана 35? Блокажи ? Предавателно число?
                        Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                        Коментар


                        • От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                          Dana 44 и dana 30 от JK сахара. С малко подобрения биха били перфектни за Владо с 35 ци.
                          Jeep Wrangler YJ 5.9 МТ 1990/Suzuki Samurai 1.6 MT 1990/Chevrolet M1028 6.2D AT 1984/Jeep Cherokee XJ 4.0 AT 1997/Jeep Grand Cherokee WK 5.7 AT 2005
                          http://www.facebook.com/JeepBG
                          LZ1GGC

                          Коментар


                          • От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                            Първоначално публикуван от rusev Преглед на мнение
                            Дана 44 и Дана 35? Блокажи ? Предавателно число?
                            Стокови JK non-Rubicon мостове, Руси.

                            Преден: JK Dana 30 HDR - 4.10 High Pinion, отворен диференциал, ABS, 27-шлицови 1040 полуоски, 1310 карета, 5х5", със спирачки комплект, без лагер-главини
                            Заден: JK Dana 44 - 4.10, Low Pinion, отворен диференциал, ABS, изцяло стоманен, 3" ръкави, 30-шлицови 1040 полуоски, 5х5", без спирачни апарати и дискове.

                            И за двата има море от ъпгрейди на каквото се сетиш. От всякакви видове конзоли за всичко до 5 вида блокажи и до 35 шлицови полуоски за задния и до 30 шлицови RCV полуоски за предния. С ARB, корони и пиньони на Nitro, 30-шлицови предни RCV полуоски и truss за предния мост влачат 37-ци.
                            Последно редактирано от elbgt; 24-11-13, 08:09.
                            My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                            Коментар


                            • От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                              Тези мостове добро решение ли са или трябва пак да се усилват?
                              Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                              0888/00-55-37

                              Коментар


                              • От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                                На първо място JK D30 и D44 са много по-здрави от предишното поколение.

                                За предния New Generation JK Dana30:
                                - ръкавите са със същия външен диаметър, но са по-дебелостенни. На Рубикона с Дана44 отпред са абсолютно същите;
                                - конструкцията е High Pinion, Reverse Rotation, което е най-здравия вариант;
                                - короната е със същия диаметър, но е по дебела с 8 мм;
                                - вала на пиньона е по-дебел и е с размера на рубиконския Дана44 преден, лагерите му също;
                                - шарнирите са с нова по здрава конструкция. Горния е с аксиален свободен ход, а долния е фиксиран и усилен;
                                - лагерите на главините са по-големи и по-здрави. Освен това са captive конструкция, което означава, че като скъсаш полуоска можеш да се прибереш без да ти изпадне колелото. Стария Dana30 е non-captive;
                                - изборът от афтърмаркет ъпгрейд опции е огромен;
                                - предавателни числа от 3.21 до 5.13;
                                - в заводски вид с предавателни числа до 4.88 вид спокойно и надеждно въртят 35-ци;
                                - ширината на моста е 65 1/4 инча. На старата YJ/TJ/XJ/ZJ версия ширината е 60". Това е огромно предимство, защото дори със стокови WJ джанти пак е по-широк от стария модел с разни фланци или минусови джанти, които скапват лагери и шарнири;
                                - спирачките са много по-ефективни, но изискват минимален размер на джантата 16" за да се поберат;
                                - кормилните щанги са от правилния тип. Отделни tie rod и drag link;

                                За задния New Generation JK D44;

                                - изцяло стоманен с удебелени стени на централната секция и по-дебелостенни ръкави;
                                - полуоските са 32 шлица. Рубиконския заден D44 е 33 шлица. Горе съм допуснал грешка, но не мога да я редактирам вече. Писал съм че са 30 шлица;
                                - пиньона е с размер на Dana60, а също така и лагерите му, Същия е и на Рубиконсата задна D44
                                - короната е с по-голям диаметър от старата Dana 44 - 8.875";
                                - короната е с 10 мм по-дебела от старата Dana44;
                                - полуоските са non-clip което е огромно предимство спрямо другата ъпгрейд опция с Ford 8.8;
                                - по-големи и по-ефективни спирачки, но отново изискват минимум 16" джанта за да се поберат;
                                - пълен набор от предавателни числа. От 3.21 до 5.38;
                                - ширината на моста е 65 1/4 инча каквато е и на предния. При ъпгрей на ZJ това е страхотна екстра;
                                - море от ъпгрейд опции;

                                Недостатъци:

                                - на първо място цената, която по щатските морги е средно $1500 и е еднаква и на предния и на задния. По българските морги ги няма и съответно БГ цена липсва и в този смисъл ако ще се продават това ще е цената;
                                - предния Dana 30 е по-тежък с 8.5 кг от стария модел;
                                - задния е по-тежък с 10 кг от стария стоманен Dana 44 и с 14 кг повече от алуминиевия;
                                - междуболтовото разстояние е 5х5" което при ъпгрейд на ZJ изисква смяна на джантите. Добрата новина е че заради тези 5 1/4 инча увеличена ширина стоковите плюсови джанти от WJ/JK заспиват и така лагерите на главините и шарнирите остават със стоковите условия на работа и не се претоварват, както е при ZJ-ски мостове с фланци или минусови джанти;

                                Искам да уточня и нещо друго. Аз нямам никакъв финансов интерес. Мостовете на са мои. Всъщност мога да ги прибера безплатно и да ги използвам за някой проект, но за сега не се очертава. Но при евентуална продажба не участвам. Просто знам че ги има и тези дни докато се ровех за информация установих, че това е една от най-добрите опции за ъпгрейд на ZJ с 35-ци. Чак ми идва да им купя един ZJ С предавателни числa 4.10, 4.56 или 4.88 не е необходимо никакво допълнително усилване за да може човек да бъде спокоен. Аз чупих предна корона с 35-ци, но бях с 5.13 и моето каране е с цел чупене. Може би единствено един truss на десния ръкав отпред + усилващи планки за inner C's за да може спокойно да се скача с машината, но ако няма такива мераци може и без тях. При използване на блокаж отпред е желателно полуоските да се ъпгрейднат на 30 шлицови от хром-молибден. При добавяне на блокаж отзад не е необходимо нищо повече. И пак да уточня - до 35" колела.
                                Последно редактирано от elbgt; 26-11-13, 09:32.
                                My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X