Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

    Успех ! Пожелавам ти емоции и приятни мигове с машината, както от експлоатацията на возилото, така и в работата до довеждането му в желания вид! Избрал си правилния ход- без компромиси и жалене на средства..или се прави, или не..чакаме продължение!
    0899 шест5313нула
    За всекиго по нещо

    Коментар


    • #17
      От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

      Благодаря ви.
      Марто много хубаво го е написал - тук става въпрос за страст много повече, отколкото за каквото и да било друго.
      Логика май наистина няма, пък и аз не търся такава.


      В тази тема: http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=166867 надълго и нашироко обсъдихме доста неща касаещи проекта. Тя е като притурка към тази, въпреки че промених поръчката няколко пъти.

      Проекта към момента е на следния етап:
      Голяма част от частите са купени от щатите и преди около две седмици са отпътували с контейнера. Очакват се някъде в началото на октомври да пристигнат тук.
      В контейнера пътуват окачването, джантите, лебетката, уширителите и шнорхела.

      Втора поръчка по-късно: задния блокаж, отворена касета за dana 44, двойно каре за задния кардан, усилена tie rod щанга и удължители за спирачните маркучи . Вероятно и нов заден трак бар. Тук имам още да мисля, защото последните три не са ми наложителни, а препоръчителни. Искам да видя дали ще имам нужда от тях.

      Предната и задната силови брони се изработват в момента по конкретен модел от Боби (CJ_7). След тях ще правя рокслайдерите и truss-овете на мостовете.

      Последно ще купя гумите и ще правя карданите.



      sonda, компромиси и жалене на средства има, няма как да ги избегна.
      Можеше да си купя и набележа доста по-качествени неща, но парите няма да стигнат. Не искам да ъпгрейдвам на части, както се казва на час по лъжичка. Искам да го направя отведнъж и да е готов за обиколки.
      Малкият ми черок го правих на части и така и не го завърших. Не му изработих брони, нямаше лебедка, нямаше истински блокаж, компресор, пълноценна резервна гума и т.н.
      Сега искам всичко да си спретна и после евентуално само да подобрявам или допълвам.
      Последно редактирано от verter; 01-09-13, 16:16.
      Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
      0888/00-55-37

      Коментар


      • #18
        От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

        Ето тези неща поръчах:

        Окачването:
        Rough Country 4" Long Arm Suspension.




        Към тези части от снимката съм поръчал допълнително усилен кормилен демпфер, както и 5 маншона за амортисьорите, защото комплекта не включва такива.
        Поръчах и 1" полиуретанови подложки над пружините с които ще постигна повдигане от общо 5 инча, така че дори след монтажа на броните, лебедката и всички други железа джипа и да клекне, все ще има 4.5 инча лифт. Застраховам се и от очакването леко слягане на пружините след няколко години.

        Поначало се бях насочил към този комплект окачване, след което колеги ми привлякоха вниманието с по-качествена и скъпа продукция. Идеята бе да купя само лонг арм кита на rough country, пък пружините да бъдат 4.5 инча на Rubicon Express, a амортисьорите да са Bilstein 5100.
        Така формирано окачването щеше да е с 350 долара по-скъпо от цялостния комплект от снимката по-горе. Не се разколебах заради тези пари, а заради няколко проблема и неясности.
        Първо пружините на Рубикон не се продават комплект, а отделно предни и отделно задни. 4.5" височина ми е минимума нужен за 35-ците, така че изглеждаха по-добро решение от тези 4" на ръф кънтри. Някои хора потвърдиха и че са по-качествени като материал. Супер, но се оказа че предните пружини са 4.5 инча, а задните 4 инча!
        На сайта на Рубикон пише, че и предни и задни са по 4.5 инча, но Рубикон не продават директно, а чрез представители, чийто линкове се виждат на сайта им. И на трите уеб страници на представителите, обаче задните рубиконски пружини са дадени като 4 инчови. Пуснах запитване до един от сайтовете и ми върнаха отговор, че задните наистина са по-ниски като постиган лифт. Наистина нямам представа защо е така и каква е идеята.
        Това, значеше че ще трябват подложки - нещото, което според съветите на знаещите трябваше да избегна - подложките, тък като смисълът от тех е излишно навирване.

        На мене ми трябват сигурни 4.5 инча лифт, за да успея да вмъкна 35-ците. Проблемът е само и единствено отзад, там където няма възможност да се изреже повече калника. Отпред с рязането няма в случая ограничения. Отзад наистина опира всичко до милиметри.

        По-хубавите Bilstein амове също имаха известен проблем. Предлагат се за лифт от 4 инча и за лифт от 6 инча. Аз така и не получих вътрешна сигурност, кой комплект да поръчам, при положение, че гоня 4,5 - 5 ична лифт. Първо мислех да избера по-дългите, но видях в една американска тема подобен проблем, как амортисьорите стопират хода и трябват точни и поръчкови бъмпстопове, за да не се повредят амовете. Късите амове пък идея нямам какво щяха да предизвикат.
        Усетих как не разбирам достатъчно и ми лисваше увереност какво да поръчам. Билщайн амовете идват и с още една загадка - дали са с правилни комплект за захващане към окачването на гранд zj
        Предлагат няколко захвата и зависи от това дали ще получа правилния. Разбира се попаднах и на няколко теми засягащи този проблем и снимки на изпратени грешни адаптори. Пък адапторите и те струват едни пари, ама не баш жълти.

        В крайна сметка реших да не гадая ,налучквам и рискува, след като не съм сигурен какво купувам и какво ще постигна, а да взема готов кит комплект, който да знам, че заспива.
        Естествено оставям с отворена възможност за ъпгрейд, най-вече за амортисьорите. Може би ще пробвам тези от комплекта на ръф кънтри и ако нещо не ми харесва ще ъпгрейдвам с билщайн - доста американски проекти ползват тези амове.
        Поне за ръф кънтри амовете се знае, че са здрави. Поведението им ще го отнеса по личната си скала на комфорт и ще преценя.


        Джантите:
        Black Rock Steel Wheel 942 Type D 15x8" 5x4.5 Bolt Pattern Back Spacing 3 3/4"



        Стоманени офроуд джанти американско производство. Поръчах 5 броя.
        Умишлено не избрах китайските и други евтини тенекета, защото ми казаха за техните възможни фабрични дефекти.
        Тези се надявам да нямат подобни проблеми, защото са едни от най-скъпите стоманени джанти и отзивите за тях са добри.

        Първоначално бях се спрял на лети алуминиеви джанти на фирмата American Eagle.
        Предимствата на алуминиевите джанти пред тенекетата са много - по-леки са, по здрави, не ръждясват.
        В крайна сметка разбрах набързо, че основното им предимство в теглото касае скъпите и качествени лети джанти. Евтините и достъпни за мен не са много по леки от стоманените. Така например тези, които съм си поръчал тежат 26 паунда бройката. Това са 11,7 кг.
        Въпросните лети джанти цитирани горе пък тежаха 20 паунда или 9 кг. Разликата е незначителна според мен.
        Скъпа лята джанта тежи около 15 паунда, което вече и около 7кг.
        Другият фактор отличващ двата вида джанти е здравината. Основно касае карането по скали и камъни, където при спаднати гуми стоманените са доста уязвими по ръбовете. Аз не възнамерявам да карам по камъни, така че не ме касае тази здравина.
        Остава ми неудобството, че някой ден ще поръждасят, но пък умишлено избрах да са черни на цвят (матови), защото са доста практични за мръсните цели, които ще изпълнява джипа ми и лесно ще се поправят.
        Така реших да си спестя едни 200 долара , сума вкл с ддс-та и акциз, разлика в цената между летите и алуминиевите джанти. Тези пари веднага се оползотвориха другаде, което е добре.
        На по-късен етап винаги мога да ъпгрейдна джантите - това е лесна задача.

        Избрах и 15-ски като размер, а не 16-ски основно поради финансови причини. 16-ските исках заради възможността да ъпгрейдна към по-големи спирачни апарати, но всичко това е допълнителна доза пари, за която желание не ми липсва, но всяко нещо си има граници и реалността и мечтите затова се различават. Към оскъпяването с 16-ски джанти вървят и по-скъпи гуми, така че финализирането на идеята за по-големи спирачки става след похарчването на не малко допълнителни средства.

        8 инча широчина на джантата ми бе задължителен размер предвид това, че мисля зимно време да свалям много ниско налягането на гумите и да се пазя от разбордиране.
        10 инчова джанта предвид 12,5 инча планирана широчина на гумите идват доста улично решение и крайно неподходящо за целите на офроуда.

        Друг проблем на 16-ските, с който се сблъсках е backspacing-а. Нямаше по-малко от 4" , което е ЕТ(-11) за моето междуболтово разтояние, което щеше да ме принуди да сменям шпилките и да слагам фланци.
        Бекспейсинга е разтоянието от задната страна на болтовете до вътрешния край на джантата. Предното разтояние от болтовете към предния ръб е ЕТ. Двете величини са свързани. Колкото бекспейсинга е по-малък, толкова по отрицателно и ниско ще е числото на ЕТ. Много е важна и широчината на самата джанта, тогава тези величини с тези стойности променят много сметките.
        За да освободя достатъчно място за диаметъра на 35-ците ми е нужно джантите да изнасят гумата навън . Така при напълно завит волан няма да опират в носачите или рамата.
        Минималното нужно разтояние като backspacing за 8 инчова широчина на джантата ми бе 3,75 инча. Това е ЕТ (-20).
        Предвид по-малките лагери на главините ограничени от междуболтовото разтоние не посмях да поръчам по-изнесена джанта. Предлагаха се брутални джанти с ЕТ от -38 до -62, но това е наистина екстремно, а на всичкото отгоре не ми харесва дори визуално гумите да стърчат много ивън калниците. Имат и голяма вероятност да удрят при артикулация ръбовете на калника, защото стърчат прекалено навън.
        Избрах вариант, който най-често се избира от янките и който явно функционира за проекти като моя.

        Та, всъщност с джантите взех пак някакво разумно и балансирано решение предвид общата цел.



        Уширителите:
        Z-Max Fender Flares
        от Notch Customs



        Това са наследниците на бившите icelandic fender flares или известни още под името Berserk flares. Notch Customs са новата фирма, която след няколко годишно прекъсване е взела калъпа и твърди, че ги произвежда по-качествено от оригиналите.
        В тубата има рекламен клип на какви издевателства издържат - наистина е впечатляващ.
        Страхотни уширители, които предоставят огромно подкалниково пространство - 2 инча минимум. Чудесен начин да се компенсира една от големите слабости на Jeep моделите - малките калници и да се позволи вмъкването на големи гуми без нуждата от свръх лифт.
        За монтажът им пада доста рязане и заваряване, но това ще го изпробвам лично като дойдат.
        Избрах Z-max уширителите пред тези на Bushwacker именно заради пространството, което отварят, а то е повече. На дизайн също ми допадат и ако се боядисат в цвета на джипа стоят като опригинална екипировка, а те идват дори подготвени за боя.
        Цената им е солена също като тази на оригиналните Бушуокъри, но това е положението.



        Лебедката:
        Smittybilt XRC COMP Series 10,000 lb Winch System



        Въпреки, че се твърди че всичко е китайско, то тази лебедка я избрах от американски производител, който има добър сайт, история и специализирани продукти в сферата на офроуда. Отзивите за тази лебедка са почти 100% от множеството потребители дали коментар след покупката. Съотношението доволни, недоволни което видях като цифра бе 97:3 се надявам да ме подсигури, че лебетката е добра покупка. Това ми е първата лебетка, която купувам и ще ползвам.
        Хубавото е и че има резервни части за нея, защото има ясен производител.

        Алтернативите ми бяха един евтин модел на Warn и един малко по-скъп на Mile Marker. Тези две алтернативи бяха със стоманени въжета.
        Избрах да е със синтетично въже заради лекотата с която се работи с него. Разбрах, че не е по-добро от стоманеното в доста от случаите, но това вече няма значение. Много се радвам, че най-после ще имам такъв сериозен аксесоар за офроуд. Надявам се рядко да ми се налага да я ползвам, но определено ще съм много по спокоен в някои рискови ситуации.


        Шнорхела вече ще да е някой китайски. Така и не разбрах марка. Поръчах го от ибей, пак в щатите. Цената му е прилична и затова го купих. Оригиналните шнорхели са доста скъпи.
        То с общата височина на джипа едва ли ще ми се наложи да ползвам шнорхел. Първо мислех, че ще ми е излишен, но все се сещам за една зимна случка с малкия черок. Една замръзнала река, която лятото съм минавам много пъти и никога не е била дълбока. Зимата заради замръзващите брегове образува нещо като бент и цопвайки в нея веднъж водата ми заля за миг предния капак. Късмет имах, че стана бързо и водата се оттегли от отвора на въздушния филтър. Единствено заради тази ситуация взимам шнорхел. Не възнамерявам да плувам, нито искам да си наводнявам купето. Всичко под нивото на праговете ще ми е преодолимо, повече не бих пробвал независомо от наличието на шнорхел.




        И отново за размера на гумите понеже доста се колебая и постоянно сменям големината им.
        Сърцето ми иска 35-ци, а разумът казва макс 33.
        Няма да повтаряме коментарите, има ги запечатани в другата тема - притурката към тази.

        Четох наистина много и по няколко пъти. Стигнах до извода , че мостовете могат да издържат, ако се кара внимателно и не се насилва джипа. Със сигурност доста хора биха го оспорили и го правят.
        Наистина това е крайно граничен размер, който принуждава наличните мостове на 5.9 ZJ да работят на лимита си. Трябва да се внимава с V8 под капака. Тук според мен е разковничето. Ако бях с 4-литровия двигател този въпрос едва ли щеше да ме интригува. Нямаше да се замисля въобще преди да сложа 35-ци.
        Увереноста ми идва от това, което имам като опит с малкия черок. И за него казват, че не би издържал и че 33" са му много, но когато го направих не бях дори мислил по този въпрос. В крайна сметка за 3 години ползване мостовете издържаха, а някои колеги твърдят, че са ме виждали как го натискам на моменти, така че не говорим само за галене.

        Все пак отново аз ще си карам гранда и пак по същия начин, дори с едно на ум. Единствената разлика е, че ZJ-я разполага с по-силен мотор и и от него идва притеснението. Въртящият момент е много и идва още на средата на скалата на оборотомера, така че фактът, че не си дал пълната газ (максиманите конски сили) не значи, че не напрягаш на макс железата.
        Не мога да говоря от опит отличавайки се от други колеги тук, но вътрешно съм сигурен, че мостовете ми ще издържат. Според мен разноречията идват от различния начин на каране и експлоатиране на техниката. Уверонст ми вдъхват многото хора, които въртят 35-ци на грандвое като моя със стандартните мостове. В щатите тези хора са наистина много и някои твърдят, че нямат проблеми с години дори позлвайки ги за офроуд.
        Кой как си кара джипа остава загадка, така че докато не пробвам винаги ще се чудя.

        Дори някой мост да се счупи мисля това ще е предната дана 30, пък за нея има доста тунинг части с които мисля да я закърпя и ако пак не издържи ще търся подмяна на моста.
        Слагам 35-ците и каквото ще да става. Искам ги! Тамън после ще съм сигурен коя дана с какви гуми, на колко и на какво каране издържа с приложен моя стил и начин на каране.

        Така, че нека видим какво ще се случи за моя сметка
        Последно редактирано от verter; 01-09-13, 21:11.
        Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
        0888/00-55-37

        Коментар


        • #19
          От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

          Предния ляв уширител и шнорхела ще трябва да се сгушат по този начин. Ще ги сместя някак си.






          Предната броня
          искам да е като този модел. Само с малко по дебела тръбата служеща за булбар.








          Праговете
          ще са нещо подобно. Не ми харесват тип степенка, но ако някой ми изясни какво предимство би имал такъв дизайн бих помислил. Могат ли да се ползват за стъпване въобще, ако се изработят със стърчащи тръби?
          Искам да изрежа оригиналните прагове и да се заменят направо със солидни, а не да пробивам през тях.






          Задната броня ще е такава, но с разликата че гумата ще е центрирана посредата на задницата.











          Заден блокаж.
          Тук ударих яка греда. Оказа се ,че за dana 44a (с алуминиевия хаузинг) не се предлагат блокажи.
          Мерак ми бе за някое ARB или Eaton принудителни блокажи, но не предлагат за моя модел заден мост. Доста тъпо и за съжаление не го знаех предварително.
          Все пак има една единствена фирма, която предлага 100% блокаж за dana 44а. Това е Aussie.






          За да монтирам блокажа ще трябва да си купя отворена касета за dana 44a, защото моята е с LSD, а в нея няма как да се монтира блокажа.
          Отворена касета вляво и тази с LSD вдясно.


          Кофтито е, че блокажът е от типа automatic lockers, което значи, че сам се заключва и отключва.
          Предимствата му са ясни: автоматично се включва, няма как да се наруши "захапката" му, защото няма електронно или вакуумно управление и винаги захапва на 100%, така че мога да разчитам на силата на двете задни гуми постоянно извън пътя. Другото предимство е цената - 5 пъти по-евтина от класическите блокажи. Според янките е доста издръжлив и дори след 30хил мили пробег работи коректно. Не износва по никаквъ начин другите части на диференциала.
          Недостатъците са кофти, но ще пробвам , за да кажа точно колко. Износват се по-бързо задните гуми, управлението е малко по трудно, заради неконтролируемото заключване, както и малко дразнещо притракване по време на завой и подадена газ на твърди настилки - приплъзващ блокаж, позволяващ по този начин джипа да завива. Най-неприятното разбирам, че е зимата на заледени пътища, но никога не е било приятно на такива. Като цяло трябва да се настроя за нов тип каране на джипа с такъв блокаж, а именно остри завои да взимам без газ по инерция (тогава блокажът е отключен) и да предвиждам, кои остри завои ще трябва да минавам с настъпена газ и захапващ блокаж.
          Отсега ми е ясно как ще се справя с недостаъците - много ниска скорост при определени условия.


          Алтернативата ми е да си ребилдна LSD-то, но вече съм карал джип с работещо LSD и знам неговите недостъци.
          Да, помага в някои ситуации и е по-добре от отворен диференциал ,но няма нищо общо с твърд блокаж и възможностите които той предлага.

          Предпочитам да настроя джипа повече за условията извън пътя отколкото за тези на асфалта. Мога да приема всички недостатъци на джипа върху шосейните пътища. Така бе и с малкия черок и не ми е пречело.
          Гранда макар сега и да изпълнява ролята да унивесрално превозно средство, то възнамерявам по натам отново да си купя лека кола , тогава джипа ще остане да се ползва основно за офроуд.






          Усилване на мостовете - truss







          Чух мнението на някои хора и то е, че ако не възнамерявам да скачам с джипа, а аз 100% няма да го правя, то няма нужда от такова усилване.
          Други мнения са, че от големите ходове на окачването алуминиевият хаузинг на задната дана поддава и износва лагерите по-бързо.
          Къде е истината в крайна сметка нямам представа, но мисля да си подсиля и двата моста по подобен начин като на снимките. Едва ли ще е напълно излишно. Даже, ако може да се изработи бих подложил под задната дана лист стомана (виж снимките). Така дори и да ударя по случайност някой камък то той ще удари стоманата, а не алуминия.
          Отворен съм за мнения и съвети по този въпрос.
          Последно редактирано от verter; 01-09-13, 20:15.
          Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
          0888/00-55-37

          Коментар


          • #20
            От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

            Колега, пожелаам ти успех, ще следя с интерес преобразяването. От сега завиждам благородно. Успех.
            Колкото по-проходим джип имаш, толкова по-далеч ще ходиш за трактор.....
            0882 52 00 52 - Жоро

            Коментар


            • #21
              От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

              Поздравления и от мен. Много добре балансиран проект. Единственото съмнително решение е Aussie Locker-a. Ужасен досадник е, при който ползите са по-малко отколкото вредите. И едно друго уточнение. На последната снимка с truss-овете е показана конструкция чиято цел не е усилване на централната секция и ръкавите, а е предназначена за монтаж на горните един или два линка според вида окачване. Имай предвид също, че капакът на диференциала участва активно в здравината на кожуха му и е добре да избереш някое от многото предложения за усилени капаци. Според мен модела на ARB би бил един добър избор. Много хора си мислят, че идеята на това море от предложения за усилени капаци е за да се пазят карантийте от повреда поради деформация на тенекиения стоков капак. Не това е задачата му, макар, че това е по-скоро полезно следствие. Истинското предназначение на масивните дебели стоманени капаци е да укрепят конструкцията на кожуха на диференциала. В твоя случай с алуминиевата Д44 това е направо задължително. Truss-a е добро решение и ще помогне за кекавата алуминиева задна Д44 и тънките ръкавчета на предната Д30. Добре е да имаш прредвид обаче, че всеки допълнителен килограм в подресорната маса влошава драстично способността на окачването за поглъщане на високочестотните трептения, което се отразява пряко на комфорта. На практика в твоя конкретен случай са достатъчни допълнителни около 80 кг отпред и около 130 отзад за да стигнеш до самурайо-витарска "возия". Само 35-ците със стоманените джанти ще вкарат едни допълнителни около 25-30 кг на мост. Truss-ове, капаци, блокажи, линкове, пружини и амортисьори и витарщината може да почука на вратата ти
              Последно редактирано от elbgt; 01-09-13, 21:09.
              My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

              Коментар


              • #22
                От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                Не ми стана ясно за блокажа та би ли разяснил.Той не е ли пак от типа ЛСД само дето не заключва на 25%,а на 100%?Т.е. идва по натегнат един вид.Не е от типа виско шперове който заключват до 100%.Като от тази снимка прав ли съм?

                Зимата на заледено ще си лесно в постоянни дрифтове според мен с тоя блокаж и включено само задно в комбинация с големият В8 мотор,ако не се внимава.Не че е лошо де.
                Няма страшно в умирачката...
                Страшното е да си жив!...

                Коментар


                • #23
                  От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                  И още нещо забелязах. При положение, че намаляваш общото предавателно число с 20% (заради 35-ците) не споменаваш в проекта нищо за смяна на корони и пиньони с предавателно число 4.56, каквото би следвало да е при този размер колела. Какви са съображенията ти за това имайки предвид, че си с автоматична СК?
                  Последно редактирано от elbgt; 01-09-13, 21:25.
                  My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                    Slatanic, ето ти едно видео от което може да разбереш как работи локъра

                    http://www.youtube.com/watch?v=kL0hPEOStGk


                    elbgt, за локъра и аз съм на същото мнение.
                    Обмислям съвсем плахо дали мога да сложа мостове от Форд Експлорър. Отзад ползва Форд 8.8, който е здрав мост мисля от категоруята на 44-ката и мисля е на моето междоболтово разтояние + дискови спирачки отзад. Има вече блокажи за него както си трябва.
                    Въпросът е, че не мога да калкулирам евентуална трансплантация, а също така се чудя дали да не опитам за начало с дана 44 + локъра и ако не съм доволен по натам да направя тази замяна.

                    За усилен капак на задния диф съм мислил, но не знаех , че играe толкова важна роля. Определено ще си харесам някой модел.
                    Относно трилинковото окачване ми е ясно защо го правят, но аз бих ползвал само самото усилване като модел без да преработвам носачите. Рано ми е за такива ъпгрейди.

                    А за витаровата возия, какво да ти кажа - каквато се получи такава, то избор нямам. Ако е нещо нетърпимо ще търся решение.
                    Сещам се за витарата на юри, която вози доста меко, чак ми се иска такава :-)

                    За бавни дифове не мисля. Не знам какво полза ще извлека от тях, честно казано. Ако е само за компенсация на загубената динамика, то въобще ги забравям. Освен това чета, че повече зъби намаляват здравината на короната. Това вярно ли е?
                    Последно редактирано от verter; 01-09-13, 21:46.
                    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                    0888/00-55-37

                    Коментар


                    • #25
                      От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                      Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
                      Относно трилинковото окачване ми е ясно защо го правят, но аз бих ползвал само самото усилване като модел без да преработвам носачите. Рано ми е за такива ъпгрейди.
                      Друго имах предвид. Да не се подведеш по този дизайн, защото той е с друго предназначение. Не съм имал предвид да ти препоръчвам друг вид окачване. На първите две снимки е правилната конструкция на truss за твоите цели.

                      Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
                      За бавни дифове не мисля. Не знам какво полза ще извлека от тях, честно казано. Ако е само за компенсация на загубената динамика, то въобще ги забравям. Освен това чета, че повече зъби намаляват здравината на короната. Това вярно ли е?
                      Те не са бавни. 4.56 при 35-ци съответства на фабричните 29-ки с 3.73. Т.е. за двигателя и скоростите всичко си е както преди. Като сложиш 35-ците твоите ще станат бързи и неподходящи, особено при АСК. Ако сега просто пускаш педала на спирачката и машината потегля после ще настане едно отваратително лашкане и придърпване. Все едно потегляш на втора предвака при ръчни скорости, защото горе-долу толкова е разликата. Скоростомера ще подава грешна с 20% информация. Кутията определено няма да работи правилно при такава огромна разлика. От раздатката ще имаш вече бързи и по-бързи Ако при другите марки и модели смяната на предавателно число е свързано със скрападжиски изпълнения то при Jeep не е така и не е оправдано да се прави такъв компромис. Колкото до "повече зъби намаляват здравината на короната" това чисто за протокола не е вярно. Здравината на короната е една и съща при всички предавателни числа. Въртящия момент обаче предаван след короната нараства в твоя случай с 20%. С толкова нараства и натоварването на всичко след нея - диференциал и полуоски. Нараства и натиска върху зъбите на короната, което може да доведе до счупване. Може би това имаш предвид. Да наистина ако не смениш предавателните числа косвено ще намалиш риска от счупване на корона, но вредите ще са много повече. И какво като на висока цена ще предпазиш короната, след като риска за всичко останало остава. Визирам карантията на касетата и най-вече кашкавалените заводски полуоски, за които 35-ците са просто смърт, особено ако блокажа вземе та се включи (автоматично и без твое участие) и целия въртящ момент който иначе е разпределен между двете полуоски на моста се прехвърли на самотната кашкавалена полуоска, чието колело има контакт с терена в момента. В този случай не 20-те % от 35-ците са толкова важни, а 200-те процента претоварване от блокажа ще прочетат присъдата на полуоската претоварена на 240% от заводски предвидените. Не че не се предлагат полуоски, които могат да поемата такова претоварване, но ги няма в проекта ти. А в същото време в проекта има 100%-ов блокаж и то такъв върху който ти нямаш контрол.
                      Последно редактирано от elbgt; 01-09-13, 22:25.
                      My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                        Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
                        Обмислям съвсем плахо дали мога да сложа мостове от Форд Експлорър. .....
                        Не го прави.....
                        0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                        Коментар


                        • #27
                          От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                          Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
                          .....

                          Това всичко ще го мисля като монтирам гумите, покарам тестово и видя резултата.
                          Ако има проблем ще търся решение. Ще споделям впечатления.

                          Като цяло решенията ми се крепят върху опита ми. Имам някакви представи от бившия XJ, който от фабричните 27" гуми скочи направо на 33". Всичко по механиката остана фабрично. Бавните си ги чувствах пак като бавни, автоматът потегляше както си бе фабрично. Динамиката малко се позагуби, но аванс имаше сериозен с големия мотор. Повтарям се, но нека го има и тук : Единственото нещо, което успях да счупя бяха връзките на задния кардан, при това при нарисувана ситуация за счупване.

                          Сега надграждам гранда с малко отгоре: от 28,5" гуми на 35"
                          Задния мост, карданите, раздатката и скоростите са по-здрави от тези на XJ-я.
                          Остава да внимавам с газта.

                          "Кашкавалената" Dana 35 не ми е създавала никакви проблеми, а навсякъде чета за нея, че била слаба.
                          44-ката не пише, че е слаба. Обръща се внимание единствено на алуминиевия хаузинг, за който има решение и ще го приложа още преди да подкарам с големите гуми.
                          Мисля, че всичко зависи от представите и опита на човек, затова искам да се опаря , за да имам собствен опит.

                          Евентуално счупване не ме притеснява. Даже ,ако се случи нещо ще ме насочи какво да подсилвам.
                          Не искам да хвърлям пари предварително, още повече като не знам какво правя всъщност.


                          Мисля, още щом излезна на черно да включвам бавните. Това заради раздатката, която е коварна с автоматичното си действие и би могла да претовари някой мост, най-вече предния. Заключвам 50:50 предаването на въртящия момент и така няма да има изненади и стресът ще е по-малък.
                          Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                          0888/00-55-37

                          Коментар


                          • #28
                            От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                            Що не се огледаш за мостове от JK и не сложиш край на тази драма с 35-ците веднъж за винаги...?!! На твое място бих послушал Елиян за смяната на предавателните числа и по въпроса - дали да го слагаш тоя блокаж въобще... Вредите от него ще са в пъти повече от ползите (да не кажа, че си е опасен в определени ситуации).
                            Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 02-09-13, 09:25.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                              Ще стане страшно животно със сигурност,ма защо точно на гая класика си правиш кефа/мъка ми е/,има толкова други модели,та даже и малкия Черок.Явно е "зараза"по модела/положителна/!УПЕХ!Следя процеса!Качвал ли си се на американско,тогава правиш общата разлика!
                              Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                              Коментар


                              • #30
                                От: Гранд(о)мания - преобразяването на един ZJ

                                Праговете ще са нещо подобно. Не ми харесват тип степенка, но ако някой ми изясни какво предимство би имал такъв дизайн бих помислил. Могат ли да се ползват за стъпване въобще, ако се изработят със стърчащи тръби?
                                Искам да изрежа оригиналните прагове и да се заменят направо със солидни, а не да пробивам през тях.
                                Здрасти. Поздравления за прекрасния проект.
                                Не разбирам много от офроуд, но чета доста. Това което забелязвам е, че повечето хора от форума слагат П образни профили за прагове, с цел усилване. Само че те не са толкова здрави, колкото V(триъгълни) образните, които ти си пуснал на снимки. Абсолютно сигурно е, че триъгълната конструкция е по-здрава на точково натоварване.
                                ;-)
                                Grand Cherokee I - 5.2 - супер беше!
                                нула 999 нула 3 нула 9 нула 3

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X