Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

    Първоначално публикуван от Джип3црд Преглед на мнение
    - ОК. Но това е пряко свързано с оборотите на входящият вал на кутията , нали ?
    При това положение, входната помпа се върти вече не с 750, а с двойно по високите - 1500 оборота, а тези обороти вече може да се каже, че са от един порядък с оборотите на изходния вал ( при нормално спускане с 80~90 км/ч). При това, би следвало да се вземе под внимание, че кутията е разтоварена и отделяната моментна топлина е доста по малка. ?
    Следователно, проблема с мазането (при "нормално спускане" и 1500 оборота празен ход) не би следвало да съществува.
    Надявам се, някой да ме поправи ако греша.
    Поздрав.
    Добре де, но за какво са ви всичките тези "гимнастики"? Първо в режим на движение по инерция кутията е доста по-малко натоварена, в сравнение с условията при интензивно ускоряване - режим, за който тя е сметната със съответните запаси и охлаждане. После, когато поставите кутията в подобни условия /движение с 80 - 90 км/ч. и изключен лост в положение N/, знаете ли в този режим, точно кои съединителни пакети /Friction Clutch/ в кутията ще са сработили и кои не, налягането на ATF-а /а и командите от управлението/ към кои точно Pistons ще е насочено, и дали ще е достатъчно? ТCU на кутията отчита едни обороти на входа и други на изхода. Отделно положението на лоста за управление е на N - позиция, при която е предвидено в "мапа" на ТCU, колата да не е в движение с
    80~90 км/ч
    а да е на място. Не е ли по-вероятно, ако искате автомобилът да се движи по инерция, производителят да е предвидил вариант, това да стане и без да изключвате от D. При 545RFE на Jeep Liberty е достатъчно да натисна за кратко спирачката, след което движението продължава в режим подобен на този при инерция докато не натисна педала за газ отново. Ако искам да "спускам на скорост" т.е. двигателят да служи като моторна спирачка, просто превключвам на по-ниска предавка, а при по-висока скорост натискам бутон OD Off, които се намира отстрани на скоростния лост. Този бутон е предвиден за за изключване на т.н. OverDrive в скоростната кутия. Понеже стана въпрос за този бутон -ето какво пише в User Manual-а за това:

    OD Off бутона се използва за изключване на OverDrive предавката /забранява се на ECU за управление на автоматичната кутия да превключва на тази предавка./ Пише също така, че за повечето случаи на градско движение, както и за движение по highway /магистрали/ трансмисията използва електронноконтролираната Overdrive /5-та/ предавка. Изключването /забраняването/ и се препоръчва при heavy load conditions /силно натоварен режим на експлоатация/ примерно, при изкачване на продължителен стръмен наклон, силен насрещен вятър или теглене на тежко ремарке. В този случай се предотвратяват честите безсмислени превключвания на трансмисията /а от там евентуалното прегряване/. Също така се изключва и т.н. Torque-converter-Clutch - съединител, който се намира в Torque-converter-а. Неговата роля е при определени условия /достигане на определена скорост и обороти при дадена предавка/ да свърже твърдо двигателя с входния вал на кутията, като изравни оборотите им.

    Но всеки си има своите навици за управление на колата си, както и свои съображения за това. Аз не смятам да споря и да се опитвам да ги променям. Всеки сам може да реши как да си кара колата.
    Поздрави!
    Jeep Cherokee - Liberty 2.8 CRD
    First impression is not always true. Get inspired.
    Qualis vir, talis et oratio. (Какъвто човекът, такава и речта му.)Seneca
    Reading is sooo boring, unlike writing!

    Коментар


    • #47
      От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

      Алекс, мерси за отговора. Най малко бих си позволил да споря безсмислено с вас, още повече, че давате най-конкретните отговори. Спор, заради самият спор е нещо, което аз също дълбоко не уважавам, така ,че това точно не е моят стил. Дискусията по същество обаче, е съвсем друго нещо. Тя дава възможност но такива като мене, да усвоят важни (че и съдбоносни) знания и то точно за касаещите ги неща. Така, тук в тая тема аз разбрах, че не е желателно или даже вредно - свободното движение на N. Обаче вътрешно, не бях успял да си създам непротиворечиво картина - защо аджеба е така. Поради липса на практика и задълбочени знания, естествено. Така, че : адмирирам вашите постове и не адмирирам (и даже на моменти се дразня), на постовете на други, които явно знаят, но не споделят, или просто се изказват ехидно, на въпросите на "учащите се" патиланци като мен.

      Поздрав!


      надявам се дискусията да продължи . ..
      Последно редактирано от Джип3црд; 20-02-12, 00:35.

      Коментар


      • #48
        От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

        И аз да се изходя по темата :-), по някаква случайност и моята равкка-е автоматик - А540H трансмисия, с OD...рядко я карам с изключен такъв, по-често го използвам, за да усиля ефекта на моторната спирачка....като пускам Витиня например, при това с ясното съзнание че така леко скъсявам живота на фрикционните елементи...мхм...не мисля да я карам вечно....пък, ако предаде богу дух, с парите по ремонта и с чиста съвест ще си купя цяла ръчна трнсмисия. ... че вероятно и за по-малко от половината, а автомата ще ще отиде където му е мястото - за скрЪп :-). Честно казано - дразнят ме автоматиците...не си усещам колата, повишават разхода, моторната спирачка ...или по-точно липсата и я споменах...изключвам от скорост....така де - включвам на N на всеки светлОфар....при ниски скорости пак и преди да вкл. D - подавам газ...междинна газ:-)....абе с две думи. - карам я като ГАЗ-ка...защо карам така, защото на баба Карина с износен съединител изкарах 180к км и не мога да се отуча лесно . За инерцията - при малолитражка като моята ефект върху разхода почти няма, затова не я и пускам по наклон, само преди светлофар, ако го видя че не ме пуска...така или иначе моторната спирачка при включен OD, почти липсва. Карал съм и нови автоматици, ВМW, Infinity, рендета разни, новата "VITARA"....не случайно я писах в кавички, щото не е никаква витара: -)....ми какво, всичките са пръчки, нищо че са електронни, Ентелегентни и обема на управляващия ги софтуер надвишава по големина стандартен Windows XP.

        Коментар


        • #49
          От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

          Десо, извинявай, ама да събудиш 5-годишна тема, за да кажеш нещо, от което не се разбира нищо ...
          Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

          Коментар


          • #50
            От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

            Първоначално публикуван от desotodorov Преглед на мнение
            И аз да се изходя .....
            Ма верно.
            Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

            тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

            Коментар


            • #51
              От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

              Първоначално публикуван от petkof Преглед на мнение
              Те германците тая технология си я имат още от трабанта–фрайлауф май беше
              И вартбурга май имаше такова чудо.Иначе не е хубаво да се изключва от скорост в движение на автомат.Всъщност и на D може да икономисваш гориво,а като се изключва се рискува огромна скъпо струваща повреда.
              Старата любов ръжда не хваща, а непоправимо гние!

              Коментар


              • #52
                От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                Двутактовите ДВГ са друг случай. При тях, маслото за смазване е в горивото. При ППХ, притокът на гориво е малък. Съответно, такъв е и на масло. И за да няма "затегнали" двигатели, са били принуден да правят подобни фокуси...
                Не чета коментари и не отговарям на такива.

                И коментаторите...

                Коментар


                • #53
                  От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                  Абе хора, защо си вземате автоматици като ще ръчкате непрекъснато лоста? Почти няма кола която да няма вариант с ръчни скорости. Просто вземете вярната.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                    Як автомат ше дойде тоя щом още не е клекнал
                    TOYOTA SEQUOIA ‘11
                    W140 S420 '99

                    Коментар


                    • #55
                      От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Абе хора, защо си вземате автоматици като ще ръчкате непрекъснато лоста? Почти няма кола която да няма вариант с ръчни скорости. Просто вземете вярната.
                      Щото на инж. Ганьо тия работи не се обясняват и той правилна кола не си купува за нуждите. Иска се само да е по-хубава от на съседа...
                      Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
                      Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

                      Коментар


                      • #56
                        От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                        Първоначално публикуван от McNicko Преглед на мнение
                        Щото на инж. Ганьо тия работи не се обясняват и той правилна кола не си купува за нуждите. Иска се само да е по-хубава от на съседа...
                        Здравейте. Споделям мнението на колегата.
                        А относно разхода разхода на гориво, то май в последните години автоматиците ако не се лъжа, догониха показателите на ръчните скорости..
                        Чувал съм и друго: при отпуснат педал на газта при спускане по наклон, горивото което се подава е толкова, колкото да работи двигателя. Което пък от своя страна обезмисля изключването от D на N. (не претендирам да съм прав. може и да греша де )
                        Поздрави!

                        Коментар


                        • #57
                          От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                          Да са догонили, да са догонили, колко да са догонили - едни 15-20% назад. Това като са наред.

                          При спускане по наклон без газ се случва това, което и при ръчните - подаването на гориво към двигателя изобщо спира. На всички коли след 1980г.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Да са догонили, да са догонили, колко да са догонили - едни 15-20% назад. Това като са наред.
                            Това не съвсем важи за автоматиците с два съединителя. Там практически няма разлика.
                            יעבור
                            «И това ще мине»

                            Коментар


                            • #59
                              От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                              Не само са ги догонили, ами и са ги подминали.... Дали с 2-3-4 съединителя - няма значение...
                              Най-вече, защото имат повече предавки, и не ги мързи да сменят постоянно в най-икономичния режим, а останалата част не се различава много от механичната кутия - зъбчати предавки, заключване на торк-конвертора....

                              Джип 2.5 тона и 250к.с. с разход 7л/100 извънградско на ръчка не съм виждал... А в града да успееш да го докараш на 10л/100 ми се струва почти изключено...
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                                Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                                Двутактовите ДВГ са друг случай. При тях, маслото за смазване е в горивото. При ППХ, притокът на гориво е малък. Съответно, такъв е и на масло. И за да няма "затегнали" двигатели, са били принуден да правят подобни фокуси...
                                Ти да видиш - верно ли бре ? (при всички теми за 2тмашини във форума), и всички нанандолнища дето щурмуват с "газ" - ти направо ни върна в миналия век в началото.

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                Абе хора, защо си вземате автоматици като ще ръчкате непрекъснато лоста? Почти няма кола която да няма вариант с ръчни скорости. Просто вземете вярната.
                                Абе ние сме ганьовци - уточнено . Спор няма .

                                Тогава ония учените , дет ги измислят тия АСК ,аджеба не са ли мислили , че колата ще се кара от блондинка . Или щoто са мислили са решили да и утежнят живота с още една позиция - въпросната "N".
                                Хайде пак да уточним :
                                Аз като инженер/изпитател/каскадьор/и др. , знам какво правя и умишлено съм решил да бракувам АСК на колата , най-вече да стана спонсор на колегата дето ги ремонтира (предполагам с гаранция),
                                в по-предишни постове. Един вид решил съм да му ставам спонсор да си развие "развойната" дейност. При мен е простено .Аз го правя щото имам мерак, пари , и желание да се срещна с горепосочения гений на ремонтите на АСК .До тук - ясно .

                                Блондинката дето не си знае коя ръка е лява и коя е другата лява ... ако реши да види какво прави и "това" ?

                                Толкова ли с ТЪПИ ТИЯ КОНСТРУКТОРИ НА АСК КУТИИ , че са решили да сложат (на всички кутии) положение N ???

                                Логически погледнато - чешем си езиците за нищо.

                                Най-добрия начин , от гледната точка на един пожарникар , обект да се обезопаси от пожар е да бъде потопен под вода .Колкото по дълбоко - толкова по-добре.
                                Сещай се снахо!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X