Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

    Тя темата си е дебилна по заглавие .
    Всеки си има мнение (и аз ) . Едва ли някой ще се отрече от "библията" на производителя.
    Спора тук е м/у инженери и юзери.
    Останалото е пускане на вентилатора на MAX.

    Коментар


    • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

      Преди два дни врътнах едни 250км с ново БМВ Х3 (2.0д)... Кутията - 8 скоростен ZF... Май същия като на Джипката, ама с друг софтуер...
      Моята изключва предавка на 3-4-5 предавки... БМВ-то изключваше при всяка възможност и на 8-ма предавка... Караш си на 8-ма със 100км/ч, тръгне слаб наклон надолу - изключва от скорост и се пуска по инерция... При по-голям наклон оставаше на включена предавка...
      Честно казано не разбрах за каква 'библия' на производителя говори колегата...
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

        "Библията" ще трябва да е Инструкцията за експлоатация.
        На въпроса от заглавието англичаните си имат отговор абревиатура - RTFM (Read The Fuc*ing Manual)

        По темата - аз не изключвам при спускане.

        Леко извън темата.
        Не съм специалист по автоматици, не съм виждал разглобен автоматик и имам само бегла представа, какво има вътре, и как работи.
        По-горе се споменава липсата на моторна спирачка, таа, затова :
        Притежавал съм само Хонда автоматици, с добрия стар 4-степенен хидротрансформатор - един Сивик, две CRV-та 1-ва ген и настоящето CR-V 2-ра ген. При спускане натискам спирачката, автомата сваля на 3-та (директна), задейства се lock-up (или нещо друго) и колата не ускорява, т.е. получавам моторна спирачка. Като свърши наклона автомата сам връща на 4-та, още преди да съм пипнал газта. Така е при всичките 4 коли. При CR-V 2, oбаче, има една друга функция. Няколко секунди след връщане на 3-та и заключване оборотите на двигателя от 3+К падат на около 1100-1200. Моторната спирачка обаче си остава активна, т.е. лок-ъпа си е задействан и колата не ускорява.
        Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

        Коментар


        • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

          Когато има нужда от моторна спирачка - автоматика се справя добре...
          Случаите, в които сама изключи (БМВ-то и Джипа) са малък наклон, където поддържането на скоростта става с 'нулева' газ...
          Отпускаш газта, и виждаш (и усещаш) как двигателя се отцепва от кутията.. Оборотите падат направо на празен ход (около 700об/мин), а колата успешно поддържа скоростта без да ускорява или забавя...
          При по-голям наклон не изключва от скорост... Чукнеш ли спирачка - зацепва моторната спирачка... Чукнеш ли пак (но зависи и от наклона) смъква постепенно до 3-4 предавки надолу...
          Въпросът е, че някои колеги тълкуват 'библията' от неправилна гледна точка... Смятат, че щом там е написано нещо, то непременно е свързано с техническия аспект на 'проблема'...
          Докато в случаят става въпрос за безопасност в 'универсалния случай'... Например ако ти се наложи да ускориш внезапно, ако си изключил от скорост... Или пък да започнеш многократно да натискаш спирачки и ги прегрееш, защото не си ползвал моторната спирачка...
          Но когато си осъзнал плюсовете и рисковете от дадено действие, не виждам нищо плашещо в дадено алтернативно решение... Особено ако няма проблем с техниката...
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

            Баси темата - 1001 начина как сам да си преебеш кутията....

            Ами ръчкайте както ви е на сърце - то сервизите хляб трябва да ядат. След такава тема - освен хляба, и луканка ще има....

            Колко е трудно да се прочете как работи АСК, и да се помисли малко, съвсем малко.
            Първия прочел ще помоли за затваряне на темата!

            Коментар


            • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

              Добре де Вени, според теб какво ще се прецака в кутията?! И тя 'самопрецаква' ли се когато сама изключи предавката... И това различава ли се от случая, ако ти не я чакаш да се самоизключи, ами принудително я изключиш????
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                Жоро, виж - за да има човек яснота какво става - трябва да е наясно с принципа на работа на АСК.

                После - да има представа с диаграмата на наляганията, които стават вътре, и какво и по какъв алгоритъм ги управлява.

                И след всичко това - да има идеята как да променя алгоритъма, заложен от производителя.

                И защо да го променя, естествено.

                Коментар


                • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                  Тоест, както винаги, производителят е олигофрен, със забавено умствено развитие, и не е предвидил че по време на движение някой може да се изключи от скорост, та било и неволно...
                  И както винаги, всичко знаем повече от него. Което е нормално де. Нали казахме че е бил със забавено умствено развитие...

                  В крайна сметка, някой ще даде ли конкретна информация, или ще си останем на общи приказки, подмятания и недомлъвки?
                  Няколко пъти се поставя ребром въпроса, и само общи приказки...
                  Не чета коментари и не отговарям на такива.

                  И коментаторите...

                  Коментар


                  • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                    Що не пробваш?
                    Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                    Коментар


                    • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                      Според мене не трябва да се изключва автомата по време на движение.Така знам и не го правя.Примерно при движение със 100 на изнанадолно да се включи от D на N и да се кара така километри.Знам че така кутията не се смазва правилно и се рискува повреда (Моля,поправете ме ако греша).А когато автомобила е напълно спрял примерно на светофар или знак стоп мисля,че не пречи от D на N.Както и при ръчката като сме спряли е изключена от скорост и при тръгване включваме първа.За мене не е и правилно на светофара с ръчната скоростна кутия да се чака на първа с натиснат съединител и спирачка.
                      Старата любов ръжда не хваща, а непоправимо гние!

                      Коментар


                      • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                        Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                        Що не пробваш?
                        Няма какво да пробвам. Както е споменал по-напред и Жоро, в някои режими кутията изключва от скорост сама. И някак не ми звучи логично, ако тя изключи от скорост, всичко да е наред, а ако го направя аз, да падне на пътното платно на парчета.
                        Ама като чета темата, не знам какво да си мисля...
                        Не чета коментари и не отговарям на такива.

                        И коментаторите...

                        Коментар


                        • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                          "Тоест, както винаги, производителят е олигофрен, със забавено умствено развитие, и не е предвидил че по време на движение някой може да се изключи от скорост, та било и неволно"

                          Колега , честно казано - това си е мое мнение ...само , че пререфразирано по друг начин , и то много брутален. За което поклон.
                          Имайки впредвид , че автоматите са насочени към една група от недостатъчно добре ориентиращи се хора(блондинки),
                          В последствие реално много ангажираните хора , вършещи работа и по време на шофиране (нещо което сега в БГ е забранено) ,
                          На следваща стъпка мързеливия ни начин на живот ....и се налага да ги възприемем като част от всичко негативно около нас .
                          Спираме да вярваме на себе си и вярваме повече на компа на тезгерето.

                          Производителите на коли може и да са олигофрени .... само че са богати . Те си влизат в пазарната ниша и реализират печалби.
                          Инженерите които работят за тях в никаъв случай не са олигофрени , друг е въпроса какво им се спуска като задача и как се оценява , и как се отразява на годишния им приход.
                          В следствие - ще карате това което се харесва на останалите (повече от вас ) и ако евентуално ви харесва , ще си купите .

                          Това което не мога да приема , е , че няма такъв инженер дето да не предвиди и "ТОВА" състояние на кутията ....
                          Защо ли - ами по метода на изключването !

                          Коментар


                          • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                            Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                            Няма какво да пробвам. Както е споменал по-напред и Жоро, в някои режими кутията изключва от скорост сама. И някак не ми звучи логично, ако тя изключи от скорост, всичко да е наред, а ако го направя аз, да падне на пътното платно на парчета.
                            Ама като чета темата, не знам какво да си мисля...
                            С малката подробност,че Жоро говори за 8 степенен съвременен автоматик,в който има някакъв ,,мозък''.Както по-назад писах, правил съм го този номер неволно и кутията (6-степенна ) включва с удар.Със сигурност не и е приятно,но от десетина такива случки едва ли ще се счупи. Как ли се чувства 3-4 степеннен автоматик,не знам...
                            Виден столичен ихтиолог

                            Коментар


                            • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                              Ами затова би било хубаво да не се обобщава какво трябва и какво не трябва да се прави с "автоматика". Че то от автоматик до автоматик... може да се окаже че приликата е само в разговорното им наименование.
                              Биха могли да се различават като технология, като начин на управление и като кой знае какво още. Съответно, това което тормози едните, не е задължително да тормози и другите.
                              По-правилно би било да се каже, какво не трябва да се прави за определен вид или модел кутии...
                              Не чета коментари и не отговарям на такива.

                              И коментаторите...

                              Коментар


                              • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                                Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                                Няма какво да пробвам. Както е споменал по-напред и Жоро, в някои режими кутията изключва от скорост сама.
                                Коя кутия го прави това?? Валидно е само за някои сравнително нови кутии, отдавна се изясни, че няма смисъл да се обобщава. За потребителя всичко е автомат щом има два педала, но на практика не всичко е класически автомат, отделно и класическите автомати имат разновидности и нововъведения.
                                Как да накараш хора, не можещи или не искащи да превключват скорости, да изучават кой автоматик какъв е, какво може и пр?! И още по-интересно, защо такива хора искат да ръчкат автомата, при положение, че са го взели именно за да си спестят такива действия?!
                                По първия въпрос - пишеш си им същото като за всеки автомат, а вече конкретния си изключва и включва достатъчно умно, и не е зор да го пипат въобще.
                                По втория въпрос... там отговор нямам, но като цяло част от ръчкащите стигат до извода, че автоматиците за нищо не стават и си минават на ръчка...най-често след проблем по кутията от много ръчкане.

                                За глупавите конструктори... почти всичкото автоматик не може да му се навреди с еднократни неволни действия. Но пък това не важи за системната му употреба по начин, за който не е предвиден.
                                Та глупавите блондинки съвсем успешно могат да са по-полезни за кутията от пишман разбиратели, каращи на принципа "Тия на мене ли ще ми кажат как да си карам колата, като знам повече от тях". Късметлиите от последните, първо им се чупи нещо именно по управлението на кутията от много ръчкане - я жило, лост, датчици на лоста - та се осъзнават преди нещо по-сериозно(макар че не е невъзможно сериозното да остане за следващ собственик).

                                Искате обобщение, ОК. Изключването от скорост по време на движение МОЖЕ да НЕ ВРЕДИ МНОГО, единствено в случай, че се прави от някой, който знае как(и дали) да го прави(включително когато този някой е компютъра на по-новите кутии). Но при всички случаи това действие от страна на водача, не е полезно за техниката. Да, може да се реализира икономия на гориво, но това зависи от прекалено много фактори и може да е оправдано само при определени ,много специфични условия - т.е. за болшинството леки автомобили и условията в които се ползват, икономията е незначителна.
                                При паркиране пред мола, баничарницата, детската градина, магазина и пр. за неопределен период от време, макар и предполагаемо кратко, изключването от скорост и/или поставянето на P, е съвсем нормално и е споменато в повечето ръководства. Е,.разбира се има случаи когато е по разумно и това да не се прави - ако обирате банка като по филмите, или просто карате трудно-загряваща кола през зимата(с цел по-бързо загряване).
                                Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X