Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Макро-лещи - питане

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Макро-лещи - питане

    Днес си навестих земните пчели, въоръжен с вашите съвети, за които пак благодаря. Още има да се потрудя, но все пак - отчасти и донякъде -стана нещо (честно казано, с доста проби и грешки).

    Поздрави!
    Прикачени файлове
    Искам България чиста!

    Коментар


    • #32
      До: Макро-лещи - питане

      още един глас за обърнат обектив.....

      Коментар


      • #33
        До: Макро-лещи - питане

        Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
        Още има да се потрудя, но все пак - отчасти и донякъде -стана нещо (честно казано, с доста проби и грешки).
        Е ти кво искаш - всяко щракане - шедьовър
        Аз си умирам от щастие, ако изкарам от 10 кадъра един читав...ама нали количествените натрупвания водели до качествени изменения
        А пчелата никак не е зле.

        Коментар


        • #34
          До: Макро-лещи - питане

          Здравейте колеги моля за помощ- търся гривна за обръщане на 58мм върху 67 че държането на обърнатия на ръка не си е работа макар и да се получава желания обект-говоря за обръщане на 17мм върху 200мм. готов съм да се обърна и към стругар
          Грижа към другия, лична отговорост, свобода; 0886 534013 elffists.deviantart.com

          Коментар


          • #35
            До: Макро-лещи - питане

            Първоначално публикуван от denislav Преглед на мнение
            Малиииййй, притесни ме
            Благодаря.

            Някое от тези
            http://www.photopavilion.com/?page=c...cat=81&start=0
            трябва да стане за твоя апарат, който гледам, има възможност за монтаж на такъв адаптор,



            към който с малко ТНТМ ще можеш да закрепиш обърнат обектив



            (резбовите за "Зенит", "Практика" и т.н. вече се намират за по 30-50 лв.) и ще си в играта.

            Аз лично предпочитам обърнат обектив вместо макролещи.

            Ето по този начин Денислав ми пусна муха в главата. А моята глава е така устроена, че като влезе муха, ще бръмчи там или завинаги, или за дълго.

            Избрах втория вариант - сиреч "Дай, да направим нещо с обърнатия обектив".

            Засечка се получи с ТНТМ-то. Но вчера я почти реших в смисъл "Човекът каза - Ще видим...". Поръчах едно нещо; ще дойде след 2-3 седмици, увери ме човекът.

            А днес се втурнах да си купя обърнат обектив (те, хората, си го продават за прав) в магазина, препоръчан също от Денислав. Не се беше свършил и си направих този подарък (на първата снимка, 60 лв., защото така и не се научих да се пазаря), още повече, че на прага ми чака някакъв мой празник. Е, да ми е честито!

            ***

            Оттук нататък става дума за пробите - те са без ТНТМ и са рожба единствено на голямо нетърпение. Нека не ви дразни качеството на снимките - поради три причини:

            1. Правени са при слабо осветление и набързо скроено приспособление, което да отразява каквото излезе от светкавицата.

            2. Обърнатия обектив го придържах към правия с ръка, т.е. лишен от възможност да си играя с трите възможности за дофокусиране.

            3. Всичкото това - с очила, за които през лятото един колега неволно ме подсети, че е време да ги сменя. Ама, ей-на, подарих си обектив, не очила.

            ***

            От експерименталните снимки, първите две са без допълнителни приспособления. Третата, която е отчайващо некадърна, оставих нарочно - да илюстрирам пътя си към истината. Другите са с помощта на автоподаръка.

            Май вече съм фен на обърнатия обектив.

            Поздрави! И благодарности за съветите, коментарите и за пускането на муха в главата!
            Прикачени файлове
            Последно редактирано от cveti; 11-12-08, 19:37.
            Искам България чиста!

            Коментар


            • #36
              До: Макро-лещи - питане

              ... Освен това с макролещите експериментирах с фъстъци, а с ръчно придържания обърнат обектив експериментирам с чер пипер.

              За качество не говорим, ама въобще... Все пак електрическа светлина (100 вата), без светкавица + нетърпение.

              Вижте обаче на какво прилича черният пипер, особено като се дразни, че го снимат некъдърно.

              Поздрави!
              Прикачени файлове
              Искам България чиста!

              Коментар


              • #37
                До: Макро-лещи - питане

                За чак толкова макро без статив няма да минеш
                Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                Коментар


                • #38
                  До: Макро-лещи - питане

                  Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
                  Е

                  Засечка се получи с ТНТМ-то. Но вчера я почти реших в смисъл "Човекът каза - Ще видим...". Поръчах едно нещо; ще дойде след 2-3 седмици, увери ме човекът.
                  Що ТНТМ бре? В Павилиона нямат ли обръщачка с нужните размери??

                  Коментар


                  • #39
                    До: Макро-лещи - питане



                    На това резбата му не е ли М58?
                    А обектива вероятно е М49, М52 или М55.
                    Тука би трябвало ба намериш нужната комбинация http://www.photopavilion.com/?page=c...e=1&catalog=24

                    П.П.
                    Хихихи, не само се хързулна по плоскостта, ами гледам и скорост набираш
                    Сега трябват стативче (както казва Тодор), може би една допълнителна светкавичка с фотосинхронизаторченце....
                    Последно редактирано от cveti; 11-12-08, 19:35.

                    Коментар


                    • #40
                      До: Макро-лещи - питане

                      Първоначално публикуван от denislav Преглед на мнение
                      Що ТНТМ бре? В Павилиона нямат ли обръщачка с нужните размери??
                      Точно там съм поръчал. Трябва ми нещо с външна резба и от двете страни (съответно 58 и 55). Но такива нямаше и обещаха да намерят и да ми се обадят.

                      Поздрави!
                      Искам България чиста!

                      Коментар


                      • #41
                        До: Макро-лещи - питане

                        Стискам палци!

                        Коментар


                        • #42
                          До: Макро-лещи - питане

                          Първоначално публикуван от Тодор (Zaarin) Преглед на мнение
                          За чак толкова макро без статив няма да минеш
                          Наистина. Включен е във финансово-организационния план. Сега поради неговата липса следващите картини не се казват "Захар", както си е редно, а се казват "Ръцете на застаряващия човек".

                          (Щото експериментите продължават. Сега със светкавица и с по-ниско ISO. Първата снимка е без допълнителни приспособления, другите - с ръчния обърнат обектив.)

                          Последната илюстрация е за една от съществените причини за "Ръцете на застаряващия...". Грозна е, защото красивата й част се е шмугнала в моите бронхи и алвеоли...

                          Не отлагайте спирането на цигарите, защото от един момент нататък спиране няма.

                          Поздрави!
                          Прикачени файлове
                          Искам България чиста!

                          Коментар


                          • #43
                            До: Макро-лещи - питане

                            Още един трик за подобряване на стабилноста. И с и без статив. Ползвай самоснимачката. Нагласяш я на две секунди. Подпираш се стабилно. Задържаш дъх, щракаш копчето и гледаш да не мърдаш. Иначе при такова увеличение, дори само трепването от натискането на копчето е достатъчно да размаже снимката.
                            Последно редактирано от Тодор (Zaarin); 19-01-09, 09:59.
                            Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                            Коментар


                            • #44
                              До: Макро-лещи - питане

                              Здравейте!

                              Ето че се сдобих с необходимите неща и криво-ляво сглобих системата (на трите снимки с телефон).

                              Първо се запретнах да експериментирам с любимия ми чер пипер. Има го на три снимки - това е важно, тъй като ако човек се смали като мравка и се натъкне в тъмното на такава подправка, може да си изкара акъла.

                              Другите растителни мотиви са също подръчни - трошички тютюн от цигара и иглички от елха.

                              ***

                              За мое разочарование системата се оказа твърде късогледа. Очаквах нещо подобно, но не до такава степен. Сега, за да получа наистина голямо увеличение, трябва обектът да е на 5-10-15 см от обектива.

                              По този начин, ако ще снимам насекоми, трябва да ги издирвам особено мързеливи (като игуаните, например), както и безстрашни. А повечето насекоми са плашливи и склонни да бягат и отлитат, защото тъпите им главички не разбират, че просто искаш да ги изобразиш и запечаташ за вечността.

                              (За капак дълбочината на резкостта е нищожна. )

                              ***

                              Накратко казано, конструкцията е с доста ограничено приложение. Все пак се получава това-онова и ви каня на изложбата "Домашни кристали", която ще кача малко по-късно - вече в раздел "Макрофотография".

                              Още веднъж много ви благодаря за съветите, забележките и препоръките!

                              Поздрави!
                              Прикачени файлове
                              Искам България чиста!

                              Коментар


                              • #45
                                До: Макро-лещи - питане

                                Потърси си нещо подобно




                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X