Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Макро-лещи - питане

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Макро-лещи - питане

    Здравейте!

    С удоволствие и благородна завист разглеждам постиженията на колегите в тема "Макрофотография". И - по-специално - даже съм благородно завиждащ фен на колегата denislav, когото засега не познавам лично. Той ни предоставя съвсем истински образци на макро-фото-изкуството.

    ***

    Но завиждането, благородно или не, общо взето, се свежда до вопъла "И аз искам!"

    Скоро разглеждах мечтателно сайта на Фотопавилион и забелязах "макролещи" и още едни неща от това семейство (дали не бяха конвертори, каквото и да значи това?). И ми се яви надеждица - може би има начин да се доближа до макрофотографията без да разполагам със "свръх-бум-тряс" оптика и техника, каквито засега не мога да си позволя.

    ***

    ПИТАНЕТО ми е дали нещо такова би свършило за моята "сапунерка", която (ако оставим "макро"-то настрана) си е великолепен - и по замисъл, и по поведение - 10-мегапикселов "Канон".

    ***

    И преди 30-40 години стояха подобни въпроси. И си спомням за едни източногермански (тогава) и съветски (тогава) евтини гривни, които ги завинтваш и получаваш "почти-почти, ама без малко..." телеобектив.

    Как ги завинтваш? Пасва ли резбата? Да. Имаше два стандарта в света (съответния онзи свят) - DIN и ГОСТ. Пасва резбата. И се кефиш на почти-резултат. Евтин.

    ***

    Отклоних се, ама това не е СПАМ. Даже е сродно на тунинга при "жипките": има ли такова 50-левово и 200-грамово нещо, което да завинтиш сам и да ти даде 20% повече К.С. и 30% по-малък разход на гориво.

    ***

    А въпросът ми накратко е: има ли наистина не много скъпо устройство, което да може да се закрепи на дребния обектив на добра "сапунерка" и да позволи снимане на погледа на паяк.

    Или напротив - копней за паяка и кротко икономисвай за термоядрена фотокамера.

    Та има ли някой с опит и/или знания за макролещите и техния смисъл?

    Поздрави!
    Искам България чиста!

  • #2
    До: Макро-лещи - питане

    А тая сапунерка с какъв обектив е? Завинтен като на нормален фотоапарат ли?

    Коментар


    • #3
      До: Макро-лещи - питане

      Не е завинтен. Отговорът ми е левашки, но истината е, че обективът се показва и се скрива - съответно при включване и изключване на машинката. Малък външен диаметър, няма видима резба или други приспособления за прикачване на нещо допълнително. Все пак си мисля, че може да са измислили и произвели нещо и за тези случаи. Но не знам.

      Поздрави!
      Искам България чиста!

      Коментар


      • #4
        До: Макро-лещи - питане

        Тогава няма какво да се направи ...
        Тоя пръстен трябва да дойде между стъкларията и приемника. Чисто конструктивно няма как да го завреш. Те тия отвънка са красиви, а вътре са много афиф. Толкова повече, че обектива и без това е телескопичен.

        Коментар


        • #5
          До: Макро-лещи - питане

          Бях виждал един Панасоник LX1 приспособен да носи филтри. Стига да ти се експериментира наистина начинът е следния. В случая преходника беше за 52 мм филтри и се използваше 50 мм PVC тръба, в твоя случай може би можеш да минеш и с по-тънка, но не знам какви размери тръби има на пазара. Трябва да е с около 2 мм по-тънка от желания размер макро леща. Тях пък ги има 27, 28, 37, 43, 49, 52... и по-големи, но вече няма смисъл. По-малките са по-евтини и предполагам, че дори 27 ще ти е достатъчно, но искаш ли да ползваш конверторите на Рейнокс, които са най-добрите за тези цели, трябва да е поне 49 мм. Отрязваш от тръбата парче което да е с няколко милиметра по-дълго от обектива ти когато е на максимален зум. Взимаш един евтин UV филтър в размера, в който ще са и макро лещите, махаш му стъклото и залепяш пръстена на края на тръбата, така че вътрешната му резба да сочи навън. На нея ще завиваш макро лещите. Остава само да се измисли как ще се закрепя за фотоапарата. Тук възможностите са три. При достатъчно тясна тръба има шанс да може да я нанизваш със заклещване когато обектива е навън. Другите варианти са да залепиш PVC тръбата, който е най грубия. Междинен, но и най-скъп, пък е да счупиш още два евтини UV филтъра, да залепиш единия пръстен на другия край на тръбата, но този път с външната резба навън и другия за апарата в вътрешната резба навън и така ще можеш да го завиваш.

          Разбира се, после трябва да си готов за определено количество аберации...
          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

          Коментар


          • #6
            До: Макро-лещи - питане

            Никъде не каза какъв е сапунера.
            За някои модели има готови предохници. На тях директно се завиват макро лещите.

            Коментар


            • #7
              До: Макро-лещи - питане

              Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
              Бях виждал един Панасоник LX1 приспособен да носи филтри. Стига да ти се експериментира наистина начинът е следния. В случая преходника беше за 52 мм филтри и се използваше 50 мм PVC тръба, в твоя случай може би можеш да минеш и с по-тънка, но не знам какви размери тръби има на пазара. Трябва да е с около 2 мм по-тънка от желания размер макро леща. Тях пък ги има 27, 28, 37, 43, 49, 52... и по-големи, но вече няма смисъл. По-малките са по-евтини и предполагам, че дори 27 ще ти е достатъчно, но искаш ли да ползваш конверторите на Рейнокс, които са най-добрите за тези цели, трябва да е поне 49 мм. Отрязваш от тръбата парче което да е с няколко милиметра по-дълго от обектива ти когато е на максимален зум. Взимаш един евтин UV филтър в размера, в който ще са и макро лещите, махаш му стъклото и залепяш пръстена на края на тръбата, така че вътрешната му резба да сочи навън. На нея ще завиваш макро лещите. Остава само да се измисли как ще се закрепя за фотоапарата. Тук възможностите са три. При достатъчно тясна тръба има шанс да може да я нанизваш със заклещване когато обектива е навън. Другите варианти са да залепиш PVC тръбата, който е най грубия. Междинен, но и най-скъп, пък е да счупиш още два евтини UV филтъра, да залепиш единия пръстен на другия край на тръбата, но този път с външната резба навън и другия за апарата в вътрешната резба навън и така ще можеш да го завиваш.

              Разбира се, после трябва да си готов за определено количество аберации...
              Тодоре, ти ме разби
              Имам една стара сапунерка и ще експериментирам като намеря време.
              А, какво става като сработи AUTO-Off на сапунерката и се опита а скрие стърчащите неща?

              Коментар


              • #8
                До: Макро-лещи - питане

                Ако няма резба отпред забрави, ползвай си макрото 100
                % е добро. За по-така макро снимки зимаш 1 SLR или по скоро DSLR и 1 макро обектив... Голяма крата е

                Коментар


                • #9
                  Първоначално публикуван от rumbata Преглед на мнение
                  Тодоре, ти ме разби
                  Имам една стара сапунерка и ще експериментирам като намеря време.
                  А, какво става като сработи AUTO-Off на сапунерката и се опита а скрие стърчащите неща?
                  Ако не е първия метод със заклещване нищо... при него... лошо

                  Ама ти по-добре си вземи направо макро лещи за панасоника. На него стават без грижи, ако не се лъжа 55 мм резба. Или още по-добре направо един Рейнокс-250. Тежката самоделна артилерия в твоя случай е да си купиш един евтин твърд обектив например Канон 50/1.8 или Никон 50/1.8 и да си намериш или направиш един фланец с две външни резби 55 мм за към апарата и 52 мм за към обектива и да закачаш твърдия обектив обърнат на обратно пред твоя . Тогава ще можеш да снимаш и зениците в очите на мравките, при това доста по-качествено, отколкото с макролещи .
                  Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Макро-лещи - питане

                    Чакай, не бързайте да правите. Имам тука разни остатъци от кво ли не. Гривни, пръстени, все нещо може да стане. Щото и само едно място знам, където има струг на който да стане. Ако е разбит - забрави.

                    Коментар


                    • #11
                      То има всякакви пластамосви преходници и филтри дето могат да им се махнат стъклата по фотографските магазини. Та може и със завинтване и лепене да се получи. Така или иначе идеята е само да ги фиксира да не се разместват. Докато снима носещата функция за прикачения допълнително обектив трябва да изпълнява основно ръката му, защото пусне ли го и не подаде фланеца, има опастност да му се изкърти целия палстмасов обектив...
                      Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Макро-лещи - питане

                        Има ... Стотина процента((
                        Лепенето и заглавянето не са хубава технология - само случайно ще докара равнините на лещите. Те затова са скъпите гривни и базовите повърхности.
                        Вижте какво има тука в чекмедженцата преди да давате луди пари. И дали изобщо ще стане. С лазерите ме е страх, ама имам една диоптрийна тръбичка. Уж значи все едно колиматорче.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Макро-лещи - питане

                          То тия лещи са най-обикновени + диоптри. Даже могат да се слагат една върху друга, за по-голям. 3-4 милиметра разлика не оказват видимо влияние. Автофокосът така или иначе няма да работи, даже и ръчният... фокусира се с местене на апарата напред-назад... Най-много да докараш малко по-голямо или по-малко фокусно разстояние.

                          Опа... сега прочетох, че си писал за равнините... Мда, ама на практика и там не е чак толкова фатално. ДОФ-а става толкова малък, че няма значение колко ти мърда фокуса извън малката точка в която си се прицелил на ръка, така или иначе всичко извън нея е дефокусирано.
                          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Макро-лещи - питане

                            Абе довечера или утре ще пусна примери какво се постига с Панасоник FZ50(като на Румбата) и макролеща Рейнокс-250, която се закрепя посредством... щипка . С обърнат обектив ще има още по-голямо увеличение и съответно по-малък ДОФ.

                            Всъщност намерих и сега. От тук последните две снимки:
                            http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...6&postcount=35

                            При това не са на максимално увеличение. Предните три са с Панасоник FZ7 и между 2 и 6 диоптъра обикновени макролещи, завинтени на пластмасова преходник, който не изглежда много прецизно изработен. И двата могат да приемат подобни неща без модификации. Този на Спас обаче щом няма никъде резба ще се нуждае от доработка.
                            Последно редактирано от Тодор (Zaarin); 17-05-08, 14:30.
                            Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Макро-лещи - питане

                              Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
                              Здравейте!

                              С удоволствие и благородна завист разглеждам постиженията на колегите в тема "Макрофотография". И - по-специално - даже съм благородно завиждащ фен на колегата denislav, когото засега не познавам лично. Той ни предоставя съвсем истински образци на макро-фото-изкуството.


                              ***

                              Но завиждането, благородно или не, общо взето, се свежда до вопъла "И аз искам!"

                              Скоро разглеждах мечтателно сайта на Фотопавилион и забелязах "макролещи" и още едни неща от това семейство (дали не бяха конвертори, каквото и да значи това?). И ми се яви надеждица - може би има начин да се доближа до макрофотографията без да разполагам със "свръх-бум-тряс" оптика и техника, каквито засега не мога да си позволя.

                              ***

                              ПИТАНЕТО ми е дали нещо такова би свършило за моята "сапунерка", която (ако оставим "макро"-то настрана) си е великолепен - и по замисъл, и по поведение - 10-мегапикселов "Канон".



                              Та има ли някой с опит и/или знания за макролещите и техния смисъл?

                              Поздрави!
                              Малиииййй, притесни ме
                              Благодаря.

                              Някое от тези
                              http://www.photopavilion.com/?page=c...cat=81&start=0
                              трябва да стане за твоя апарат, който гледам, има възможност за монтаж на такъв адаптор,



                              към който с малко ТНТМ ще можеш да закрепиш обърнат обектив



                              (резбовите за "Зенит", "Практика" и т.н. вече се намират за по 30-50 лв.) и ще си в играта.

                              Аз лично предпочитам обърнат обектив вместо макролещи.
                              Последно редактирано от cveti; 11-12-08, 19:37.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X