Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Макро-лещи - питане

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Макро-лещи - питане

    Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
    За мое разочарование системата се оказа твърде късогледа. Очаквах нещо подобно, но не до такава степен. Сега, за да получа наистина голямо увеличение, трябва обектът да е на 5-10-15 см от обектива.

    По този начин, ако ще снимам насекоми, трябва да ги издирвам особено мързеливи (като игуаните, например), както и безстрашни. А повечето насекоми са плашливи и склонни да бягат и отлитат, защото тъпите им главички не разбират, че просто искаш да ги изобразиш и запечаташ за вечността.

    (За капак дълбочината на резкостта е нищожна. )
    Е, повечето насекоми са значително по-големи от зрънце черен пипер, така че можеш да ги снимаш и от по-далеч. Освен това мегапикселите ти са достъчно, за можеш да кропнеш(изрежеш) само част от снимката... което си е още увеличение .

    Дълбочината на рязкост пък се лекува, като снимаш на по-затворена бленда. Е, разбира се тогава ще трябва и повече светлина, но пъллно щастие няма. Насекоми само в слънчеви дни . Ако апарата ти има ръчни настройки, слагай апертурата на 8 и по-големи стойности, ако нямаш такива, мисля че сцената Пейзаж би трябвало да я затваря най-много.
    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

    Коментар


    • #47
      До: Макро-лещи - питане

      Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
      Здравейте!

      За мое разочарование системата се оказа твърде късогледа. Очаквах нещо подобно, но не до такава степен. Сега, за да получа наистина голямо увеличение, трябва обектът да е на 5-10-15 см от обектива.

      По този начин, ако ще снимам насекоми, трябва да ги издирвам особено мързеливи (като игуаните, например), както и безстрашни. А повечето насекоми са плашливи и склонни да бягат и отлитат, защото тъпите им главички не разбират, че просто искаш да ги изобразиш и запечаташ за вечността.

      (За капак дълбочината на резкостта е нищожна. )

      ***

      Накратко казано, конструкцията е с доста ограничено приложение. Все пак се получава това-онова и ви каня на изложбата "Домашни кристали", която ще кача малко по-късно - вече в раздел "Макрофотография".

      Още веднъж много ви благодаря за съветите, забележките и препоръките!

      Поздрави!
      Или да си вземеш и едно 85 или 135 мм. обективченце...
      Хихихииии плоскостта става все по-наклонена и по-хлъзгава

      Коментар


      • #48
        До: Макро-лещи - питане

        Първоначално публикуван от denislav Преглед на мнение
        Или да си вземеш и едно 85 или 135 мм. обективченце...
        Хихихииии плоскостта става все по-наклонена и по-хлъзгава

        Четеш ми мислите. Действително ми се върти в главата по-късофокусен обектив. Даже надникнах в 1-2 магазина.

        Засега обаче ще наблегна още на лещовия въпрос, така че системата да е по-употребима в походни условия. Поръчах си една 10D, пък ще видим какво ще излезе.

        Междувременно си поиграх да сравня - с едни и същи предмети - възможно (почти) най-големите увеличения с обектива и с трите лещи, които имам, завинтени заедно - 1D, 2D и 4D.

        (Не знам коя аритметика дава общата им приближаваща сила ; допускам, че диоптрите се събират. Но и да се умножават, няма как да го разбера с тези числа; 7 не е много по-различно от 8...)

        Та обективът очевидно бие лещите и то силно. Но пък с тях не ми се налага да се завирам до самия обект.

        Поздрави!
        Прикачени файлове
        Искам България чиста!

        Коментар


        • #49
          До: Макро-лещи - питане

          Не се шегувай, ако искаш сериозно макро трябва да се снабдиш с "мехче" като тези на снимките горе/без значение марката/. Не е и безбожно скъпо. За от ръка е друга бира и ако искаш качество нещата поскъпват...

          Коментар


          • #50
            До: Макро-лещи - питане

            Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
            (Не знам коя аритметика дава общата им приближаваща сила ; допускам, че диоптрите се събират. Но и да се умножават, няма как да го разбера с тези числа; 7 не е много по-различно от 8...)
            Събират се. То за това е такъв комплекта, да можеш да правиш всякакви комбинации до 7 диоптъра, иначе 1D на 99.9% от апаратите би бил излишен . Ама колкото повече ползваш едновременно, толкова повече аберации . На монети и т.н. не си личат много, ама при по-контрастни сцени, с разни тревички, пайжинки и т.н...
            Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

            Коментар


            • #51
              До: Макро-лещи - питане

              Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
              Четеш ми мислите. Действително ми се върти в главата по-късофокусен обектив. Даже надникнах в 1-2 магазина.
              По-дългофокусен имах предвид...намалява увеличението, но увеличава разстоянието до обекта...

              Коментар


              • #52
                До: Макро-лещи - питане

                Това е и идеята на "меховете", увеличаваш фокусното разтояние, но вдигаш увеличението...

                Коментар


                • #53
                  До: Макро-лещи - питане

                  Замислих се още по първото ти подсказване за такова мехче. Даже видях едно в магазина на "Иван Асен" - 80 лв., но диаметърът не ми пасва и изобщо биха се очертали големи сложности със закрепването на обектива.

                  По принцип - не става ли по този начин системата прекалено сложна и все така с ограничено приложение? Това малко ме възпира.

                  А иначе - вече размишлявам за някаква самоделна тръба, с която да изпробвам "меховата" техника преди да съм я купил.

                  Поздрави и благодаря за идеята!
                  Искам България чиста!

                  Коментар


                  • #54
                    До: Макро-лещи - питане

                    Ами ограничението идва от невъзможността да снмаш от ръка. Тръвата ти дава само дадена дължина мехчето е от-до. Трябва да намериш такова, като за теб. Аз имам лупи, но спрях да ги плзвам. Просто не вършат работа за нищо сериозно, а правят кадри колкото да те подразнят и да си каже, ех добре е, но не става. Значи или обърнат обектив, или обектив спецялно за макро. Аз ползвам никон, та затова и от конкретни модели изхождам, но съм пробвал техен 105мм макро, е разликата е огромна. Сега са го пуснали и с VR функция и за от ръка е много добре. Обаче ако погледнеш каталагът им за макро /имам го на хартия и в нета нещо не го намирам/ си има схема, с какво какво се снима и как. Всяко по-сериозно увеличение /демек 2х и нагоре до 11х е дадено/ се прави с мех и обектив, като разликите в обектива идват над 4х. До 2х се ползват обективи и обективи със Auto Extesion Ring/Auto щото е с възможност за автофокус, Extension за удължаване Ring е пръстен, та става дума за нещо като телеконвертор, слага се пред обектива, но не е теле, а по-скоро макро конвертор(разликата идва от броя и видовете лещо в двата конвертора, като приликата е в това, че се поставят м/у тялото и обектива, а не след обектива, както лупита)/, като обективите могат да са както за макро /от 1/2х да 1х/ така и обърнати, но в конкретната схема, обърнатите са коказани само в комбинация с мех и ринг пред меха за увеличение ор около 4х до 11х. Ще я снимам/сканирам таблицата тия дни и ще я пусна. Има и няколко снимки. 1/8х е кадър от детско влакче, събират се 4 вагончента на релсите по дължина, като гледам е малка част от цялото влакче/обикновенно се монтират подобни на бая голяма площ, примерно 2х4м/. В средата на кадъра има локумотив, тип парен с 3 големи колела вързани едно към друго /класиката /, вижда се и вагончето с въглища и гара, няколко линии, ледва 1/4х, останали са около 3 вагончета, в средата легналия локомутив и вагонът с въглия, леко рязнат. 1/2х само локомутива. 1х само 3-те му колела. 2х само средното колео, другите 2 са по 1/2 в кадър. 4х 1то колело едва се събира в кадъра. 8х 1/2 колело. Ще се види като мащаб след като го сканирам. Като цяло Никон произвеждат оптика не само за фото, но и за микроскопи и като цяло с медицински цели, има невероятни снимки на клетки, вируси и прочее, та за макро точно съм им фен. Та цялата тирада е, щото ако искаш наистина използваеми кадри, трябва да подбираш конкретни комбинации от обективи и допълнителни пособя, за конкретното увеличение. Лупите уви са само за зарибявка

                    Коментар


                    • #55
                      До: Макро-лещи - питане

                      Луд умора няма...

                      Докато се сдобия с по-подходящи "сечива", си играя с подръчното. Днес си купих един филтър и още в магазина помолих да ми го счупят. Така че сега имам пръстен, с който да събера една след друга повече макро-лещи. И излязох в Южния парк да видя какво става, ако се съберат лещи от 10 и 4 диоптъра.

                      Не е за изхвърляне (разбира се, забравяме за всичко, което е извън центъра на снимката). Тук примерите са едни дребни цветенца и един бръмбар на асфалта - калпаво фокусиран, но интересно конструиран.

                      ***

                      После се захванах с едно бебе - бръмбъзче, което бродеше из една от ония треви, които приличат на житен клас. (Някога на село имахме игра - слагаш такъв "клас" в дланите си и ги движиш постъпателно: "Познай откъде ще излезе?". К'во да познава - излиза оттам накъдето си го насочил...)

                      ***

                      Заради бръмбазъчето предприех хептен шантав експеримент: макролеща (+ 4 D) плюс обърнат обектив. Но ветрецът ме ядоса - аз се мъча да фокусирам експериментално, а той ми клати тревичката... Тогава я отрязах заедно с квартиранта и продължих вкъщи.

                      Да се знае - никое животно не е пострадало по време на тези снимки. Даже когато изтръсках бръмбазъчето на лист кремава хартия и то падна по гръб му помогнах да стъпи на краката си, а после надлежно го върнах в градската околна среда.

                      ***

                      Изводът от пробата "обърнат обектив + макролеща" може би е интересен. Но не ми е ясен. Определено се губи увеличение (долу-горе двойно, както ще видите по приложеното левче). Определено не се печели разстояние до обекта - т.е. именно в този проблем, където ме стяга чепика. Но пък се отварят доста повече възможности да фокусираш без за движиш напред-назад апарата. Това може би е любопитно.

                      ***
                      А онази тревичка, която винаги върви накъдето я насочиш, е хитро измислена. Така се оказа. На всяко "осилче" растат бодлички и косъмчета, насочени в неговата посока. (Кой знае, може и върху тях да има подобни бодлички...). Структурата на детайлите повтаря структурата на конструкцията и сигурно има причина за това. Мама Природа си знае работата.

                      Поздрави!
                      Прикачени файлове
                      Искам България чиста!

                      Коментар


                      • #56
                        До: Макро-лещи - питане

                        Напредваш, а резултатие са обещаващи . Все пак нищо не може да се сравни с мехче и комбинацията му с обърнат обектив или мощен макро обектив.

                        Коментар


                        • #57
                          До: Макро-лещи - питане

                          Здравейте!

                          Пробвах още една придобивка - следния макро конвертор:

                          http://www.photopavilion.com/?page=c...#slides-pane-1

                          Наистина, с него "проектът" се отдалечава от началния си замисъл, а именно "евтино макро". Но пък според първите проби нещото е значително по-добро от лещите, макар да се смята, че принадлежи към същата порода.

                          Позволява снимане от по-далеч и дава по-големи възможности да фокусираш без да се местиш напред - назад до обекта. Май и аберациите са доста по-малко.

                          Въпросният конвертор е лек и не натежава неприятно на адаптера - за разлика от обърнатия обектив. Като цяло е доста добър за полева употреба, по-добър от всичко, което съм пробвал.

                          Друг плюс, който засега просто не мога да си обясня, е задоволителното увеличение. Макар че по документи е 8D, не отстъпва на комбинация от лещи 10D + 4D, а май че даже ги бие. (Снимките, които давам тук - с изключение на жълтите паячета - не са допълнително орязвани и кадрирани; това е оригиналният им размер.)

                          Тъкмо заради увеличението придобивката вече си проси един сериозен статив. Досегашните ми проби са от ръка и това личи даже по що-годе приемливите измежду тях. (И, за съжаление, с трепванията оплесках някои интересни сюжети - като едно забавно семейство листни въшки, една илюстрация към "Камасутра"-та на мухите и т.н. Та единствен дотук сюжет, който смея да покажа, остана една калинка, която доизяжда някого.)

                          Още веднъж ви благодаря, колеги, за мненията и препоръките в тази тема. Неизпробвани засега останаха само мях и по-подходящ обърнат обектив, но според както усещам работите и техният ред ще дойде. Засега обаче се насочвам към още един фотоапарат - с по-големи възможности. Живот и здраве, наесен и това ще стане.

                          Поздрави!
                          Прикачени файлове
                          Искам България чиста!

                          Коментар


                          • #58
                            До: Макро-лещи - питане

                            Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение

                            Отклоних се, ама това не е СПАМ. Даже е сродно на тунинга при "жипките": има ли такова 50-левово и 200-грамово нещо, което да завинтиш сам и да ти даде 20% повече К.С. и 30% по-малък разход на гориво.

                            ***

                            А въпросът ми накратко е: има ли наистина не много скъпо устройство, което да може да се закрепи на дребния обектив на добра "сапунерка" и да позволи снимане на погледа на паяк.
                            Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
                            Здравейте!

                            Пробвах още една придобивка - следния макро конвертор:

                            http://www.photopavilion.com/?page=c...#slides-pane-1

                            Наистина, с него "проектът" се отдалечава от началния си замисъл, а именно "евтино макро". Но пък според първите проби нещото е значително по-добро от лещите, макар да се смята, че принадлежи към същата порода.


                            Тъкмо заради увеличението придобивката вече си проси един сериозен статив.

                            Засега обаче се насочвам към още един фотоапарат - с по-големи възможности. Живот и здраве, наесен и това ще стане.

                            Поздрави!
                            ХИХИХИХИХИХИХИХИИИИИИИиииииииии
                            Болестта развива усложнения, които нарастват лавинообразно и стават все по-необратими....
                            Честита нова играчка!

                            Коментар


                            • #59
                              До: Макро-лещи - питане

                              Замислих се дали не съм го казвал... и погледнах първа страница на темата . Ми написал съм го още там, че за този клас апарати Рейнокса е най-доброто ... Да беше го взел на сериозно, щеше да си спестиш останалото... ама пък нямаше да се забавляваш толкова с експериментите .
                              Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                              Коментар


                              • #60
                                До: Макро-лещи - питане

                                Дойде и моментът да се доотчета.

                                Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
                                ...има ли наистина не много скъпо устройство, което да може да се закрепи на дребния обектив на добра "сапунерка" и да позволи снимане на погледа на паяк...
                                Значи ето:

                                http://forum.offroad-bulgaria.com/pi...ictureid=24135


                                Както е казал великият (комбинатор) Остап Бендер, сбъдна се мечтата на идиота.

                                Само дето това не се получи с подръчни и евтини средства. Стана чак, след като прикрепих към макроконвертора подаръка, който си изпрос..., пардон - издействах за рождения ден. (С него евентуално ще се похваля в друга тема - и то когато го разуча и изпробвам достатъчно. Тук е показан на прикачената снимка, на фона на паяка).

                                Приемлив паешки резултат излезе даже нощем без светкавица, на не особено силна електрическа светлина.

                                ***

                                Що се отнася до погледа на паяка, кво да кажеш. Паякът гледа гладно и тъпо. Денонощно стои в засада зад шкафа на мивката, наднича и си въобразява, че е много печен. Но истината е, че го търпях два-три дни единствено с фотоекспериментална цел.

                                От друга страна обаче възникна труден проблем. Замъчи ме любопитство: какви са тия неща подредени под двете очи на паяка. Дали не са допълнителни очи? Как да установя?

                                Изобщо при първите ми стъпки в лова на насекоми започнах да се натъквам на разни чудни и даже нередни неща. И се чудя, и стигнах дотам, че вече си търся подходяща дебела книга по буболечковедение (ентомология, както се изразяват по-начетените). Ето докъде може да ви докара погледът на паяка...

                                ***

                                Поздрави и много весело посрещане на Новата година и дай Боже да е добра за всички!
                                Прикачени файлове
                                Искам България чиста!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X